Προς το περιεχόμενο

Προπτυχιακές Σπουδές στην Αμερική


JamesCs15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητε viper, δεν χρειαζεται να στενοχωριεσαι... Με τι ακριβως διαφωνεις? Στα παραπανω ποστ αναπτυχθηκαν πολλες διαφορετικες ιδεες και επιχειρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Προς τον topic starter:

Όλα τα πανεπιστήμια έχουν site με αναλυτικές πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά. Κόστος, διάρκεια, απαιτήσεις, περιεχόμενο. Κάθεσαι ένα Σ/Κ και ψάχνεις, αν φυσικά έχεις μια ιδέα για το τι θα ήθελες να κάνεις. Σημαντικό να το κάνεις τώρα, ώστε να δεις ποια προσόντα ΔΕΝ έχεις και να προσπαθήσεις να τα αποκτήσεις μέχρι να τελειώσεις τη σχολή σου.

 

Ως προς το βιογραφικό. Δεν ξέρω τι μετράει στο δικό σου επιστημονικό αντικείμενο, αλλά υποθέτω παντού μετράει να έχεις ασχοληθεί με την έρευνα, να ξέρεις να γράφεις κανένα άρθρο, να κάνεις καμιά παρουσίαση σε συνέδριο, να έχεις καλές συστάσεις από καθηγητές και τέτοια πράγματα. Όταν ήμουν προπτυχιακός φοιτητής, νόμιζα ότι όσοι απασχολούνται δίπλα σε καθηγητές είναι γλειφτρόνια και τσάτσοι με μέσο. Μέχρι που κάποια στιγμή πήγα σε ένα καθηγητή που μου άρεσε η δουλειά του κα του είπα "τι μπορώ να κάνω εδώ;". Στην αρχή έκανα λάντζα και λίγο βαρετά πράγματα, αλλά μόλις με εμπιστεύθηκε μου έδωσε να κάνω πιο ουσιαστικές δουλειές και κατέληξα να κάνω διδακτορικό. Κι όταν χρειάστηκα συστάσεις, μου είπε "γράψε μια συστατική και φέρε να στην υπογράψω". Έτσι άνοιξε για μένα και η πόρτα να κάνω μεταπτυχιακό στην Αμερική. Θεωρώ ότι είναι ένας καλός τρόπος και για σένα. Χωρίς γλείψιμο, χωρίς μέσο. Όλοι θέλουν άτομα να προσφέρουν εργασία στο πανεπιστήμιο. Εκμεταλλεύσου το.

 

Επίσης, στο εξωτερικό κοιτάνε και τι άλλο έκανες εκτός από το να διαβάζεις. Έκανες ανταλλαγές με το πανεπιστήμιο τα καλοκαίρια και πρακτική στο εξωτερικό; Ωραία. Συμμετείχες σε εθελοντικές οργανώσεις; Ωραία. Ήσουν στη θεατρική ομάδα της σχολής; Ωραία. Έπαιζες τάβλι και pro; Αντίο! Οπότε δραστηριοποιήσου.

 

 

Σε σχέση με αυτά που γράφει ο InsomniaK:

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Το βασικό είναι να έχεις διάθεση να διαβάζεις και να δουλέψεις σκληρά. Με άραγμα και καφέδες δεν πας πουθενά. Επίσης, δεν είναι δεδομένο ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν. Όπως ειπώθηκε, υπάρχουν χιλιάδες υποψήφιοι για τη θέση που κυνηγάς. Πρέπει να έχεις κάτι ξεχωριστό. Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να είσαι πανέξυπνος. Η πολλή και σκληρή δουλειά μπορεί να πάει και κάποιον σχετικά μέτριο πολύ ψηλά. Πανέξυπνος και τεμπέλης δεν πας επίσης πουθενά.

 

Συμφωνώ επίσης ότι οι σπουδές σου είναι επένδυση. Ένα πτυχίο από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο θα σου εξασφαλίσει καλή δουλειά, όσο δύσκολες και να είναι οι εποχές. Και δεν είναι το χαρτί που μετράει, αλλά αυτά που δηλώνει το χαρτί για τον χαρακτήρα και την εργατικότητά σου. Στο μεταπτυχιακό που έκανα εγώ στις ΗΠΑ, διάβαζα τουλάχιστον 6 μέρες την εβδομάδα και δεν έχανα παράδοση μαθήματος. Αυτό καταλαβαίνει κάποιος που βλέπει το πτυχίο μου.

 

Το μόνο που διαφωνώ με τον InsomniaK είναι για το οικονομικό. Όντως, παίζουν δάνεια, financial aid, TA και δουλειές εντός πανεπιστημίου, αλλά τα έξοδα δεν είναι ούτε κατά διάνοια όσα στα Ιωάννινα πχ. Ένα κεφάλαιο πρέπει να υπάρχει για να πας. Αν αξίζει να πουλήσεις το οικόπεδο για να πας να σπουδάσεις; Για μένα αξίζει και σύντομα θα το ξεπληρώσεις, αλλά δεν έχουν όλοι οικόπεδο να πουλήσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...