Προς το περιεχόμενο

Περί εγγύησης μνημών


hisamitsu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα ο ιδιος ο προισταμενος του service του καταστηματος που πηγα μου τα ειπε αυτα κι οταν ειπα οτι δεν δεχομαι να υπογραψω και να παραλαβω μεταχειρισμενη μνημη μου πε οκ τελειωσαμε τοτε αφου δεν την παραλαμβανεις δε σου δινω καμια! Και προχωρησε στον επομενο πελατη.Μετα απ αυτη του την ενεργεια εκανα μεγαλη φασαρια.

Aπιστευτα πραγματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας που αναφέρθηκε ήδη,και στην περίπτωση μου για το πλαίσιο πρόκειται.

Δεν έχω πάει ακόμα από εκεί,θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

 

 

Εμενα ο ιδιος ο προισταμενος του service του καταστηματος που πηγα μου τα ειπε αυτα κι οταν ειπα οτι δεν δεχομαι να υπογραψω και να παραλαβω μεταχειρισμενη μνημη μου πε οκ τελειωσαμε τοτε αφου δεν την παραλαμβανεις δε σου δινω καμια! Και προχωρησε στον επομενο πελατη.Μετα απ αυτη του την ενεργεια εκανα μεγαλη φασαρια.

Φίλε μου αν μου πουν τίποτα τέτοιο δε ξέρω και εγώ τι θα γίνει,φορτώνω και εύκολα :-D

Δε θέλω να προτρέχω,ελπίζω να βγεί άκρη χωρίς φωνές και φασαρίες.

 

Γενικά όταν σας αρνούνται τα παραπάνω, τα οποία είναι νόμιμα δικαιώματα σας και σας παραμυθιάζουν με δικαιολογίες σαν αυτές που προαναφέρθηκαν, να ζητάτε από τον υπεύθυνο του καταστήματος να σας δώσει γραπτώς και ενυπόγραφα αυτά που ισχυρίζεται, επιφυλασσόμενοι κάθε νομίμου δικαιώματος σας όπως ανέφερα & πριν.

Πιθανόν να γλιτώσετε αρκετή μανούρα & να συντομεύσει η διαδικασία εξυπηρέτηση σας διεκδικώντας το αυτονόητο.

Σωστό φίλε μου,και πάλι ελπίζω να μη χρειαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε τετοιες περιπτώσεις ακολουθώ την λύση του καλα εγω θα αράξω εδω μεχρι να βρείτε την άκρη ας κλείσει και το κατάστημα θα κοιμηθώ μεσα , τελικα για καποιο λόγο παντα πιάνει :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνετε και το παλεύετε, για να περάσετε του κεφαλιού σας με τσαμπουκά, αλλά ο νόμος σίγουρα άλλα λέει:

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5

Άρθρο 540

Δικαιώματα του αγοραστή

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 

1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνση του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 

2. να μειώσει το τίμημα. 

3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

Δεν μιλάει πουθενά για καινούργιο,αλλά μόνο για αντικατάσταση του πράγματος με άλλο.

Χώρια που στην περίπτωση μας θα έπρεπε να ελεγχθεί η μνήμη γιατί κατά 99% πέφτει στην παρακάτω κατηγορία.

Άρθρο 549

Αν το πράγμα εξ ολοκλήρου ή σε μεγάλο μέρος καταστράφηκε ή χάθηκε ή χειροτέρεψε ουσιωδώς από τυχαίο περιστατικό, ο αγοραστής έχει δικαίωμα μόνο σε μείωση του τιμήματος.

Το ίδιο ισχύει και αν το πράγμα μεταποιήθηκε ή εκποιήθηκε εξ ολοκλήρου ή σε μεγάλο μέρος από τον αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνετε και το παλεύετε, για να περάσετε του κεφαλιού σας με τσαμπουκά, αλλά ο νόμος σίγουρα άλλα λέει:

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5

Δεν μιλάει πουθενά για καινούργιο,αλλά μόνο για αντικατάσταση του πράγματος με άλλο.

Χώρια που στην περίπτωση μας θα έπρεπε να ελεγχθεί η μνήμη γιατί κατά 99% πέφτει στην παρακάτω κατηγορία.

 

Eδω του φίλου  του ειπαν να του δώσουν αλλες ιδιες χωρις να διευεκρινίζουν αν ειναι καινούργιες η  μεταχειρισμένες δηλαδή αυτο δεν το εχω ξανα ακούσει πουθενά αν όντως σκέφτοντε να τους σπρώξουν μεταχειρισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω μπλέξει με κάτι τέτοιους  (forthnet) για ένα tablet lenovo. Αν στα μασάνε και δεν δέχονται με τίποτα, επιστροφή χρημάτων η αντικατάσταση με της ίδιες η δεν σε ικανοποίει το προϊόν που σου προτείνουν να σουν δώσουν στα ίδια λεφτά η να σου ρίξουν την τιμή ενός άλλου, μπορείς να πας κατευθείαν στη γραμμή του καταναλωτή καλώντας το 1520. Θα σου πούν να στίλεις ένα mail με το τη έγινε και θα τα βρουν αυτή μαζί τους. Μπορεί να πάρει και ένα μήνα να βγάλεις άκρη γιατί έχουν πολύ κόσμο (φαντάσου τη γίνετε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνετε και το παλεύετε, για να περάσετε του κεφαλιού σας με τσαμπουκά, αλλά ο νόμος σίγουρα άλλα λέει:

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5

Δεν μιλάει πουθενά για καινούργιο,αλλά μόνο για αντικατάσταση του πράγματος με άλλο.

Χώρια που στην περίπτωση μας θα έπρεπε να ελεγχθεί η μνήμη γιατί κατά 99% πέφτει στην παρακάτω κατηγορία.

Τον έχω διαβάσει το νόμο φίλε μου,ακριβώς επειδή δε διευκρινίζει για καινούριο ή μεταχειρισμένο ρώτησα εδώ.

Επίσης ο νόμος λέει ότι ο αγοραστής έχει την επιλογή από τα 1,2,3.

 

Αν κάνω rma μόνος μου,η geil θα μου στείλει καινούριες ή μεταχειρισμένες?

Πιθανολογώ καινούριες,λάθος μου που δεν έχω επικοινωνήσει ήδη.

Ας αναλάβουν το rma όπως υποχρεούνται και τελείωσε το θέμα.

 

Δεν προσπαθώ να βγάλω χρήματα,υπάρχουν λύσεις σωστές και δίκαιες,αλλά το να ψάξουν δε ξέρω και εγώ σε πιο παρατημένο pc να μου βρουν ίδιες και να με ξαποστείλουν,λυπάμαι,αλλά δεν είναι μια από αυτές :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω διαβάσει το νόμο φίλε μου,ακριβώς επειδή δε διευκρινίζει για καινούριο ή μεταχειρισμένο ρώτησα εδώ.

Επίσης ο νόμος λέει ότι ο αγοραστής έχει την επιλογή από τα 1,2,3.

 

Αν κάνω rma μόνος μου,η geil θα μου στείλει καινούριες ή μεταχειρισμένες?

Πιθανολογώ καινούριες,λάθος μου που δεν έχω επικοινωνήσει ήδη.

Ας αναλάβουν το rma όπως υποχρεούνται και τελείωσε το θέμα.

 

Δεν προσπαθώ να βγάλω χρήματα,υπάρχουν λύσεις σωστές και δίκαιες,αλλά το να ψάξουν δε ξέρω και εγώ σε πιο παρατημένο pc να μου βρουν ίδιες και να με ξαποστείλουν,λυπάμαι,αλλά δεν είναι μια από αυτές :-)

Εισαι πολυ σωστος εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας προσπαθεί να περάσει οτι του κατεβάσει το κεφάλι με νόμο ο οποίος δεν τον αφορά

τον νόμο δεν τον έχεις διαβάσει φίλε μου.

ο νόμος σου λέει έχεις 1,2,3 επιλογές κάτω απο κάποιες προυποθέσεις και αφού αποδεικνύονται κάποια πράγματα και θα πρέπει να τον διαβάσεις ολόκληρο και οχι αποσπάσματα του και μετά να τα λέμε όπως εμεις θέλουμε

 

πως μπορεις να ξέρεις τι θα γίνει αν πρώτα δεν πας απο εκει να δεις τι θα σου πουν;

εγω πως γίνεται να έχω πάει 3 kit με μνήμες (μεταξύ πολλών άλλων πραγμάτων) και να μην έχω κανένα πρόβλημα. (ρητορικό το ερώτημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο ειπα οτι κανονικα επρεπε να μας αναφερεις και το καταστημα που εγινε το συμβαν για να ενημερωσεις και τους αλλους υποψηφιους αγοραστες ή ηδη πελατες σε αυτο το καταστημα να ξερουν πανω κατω τι παιζει με τις εγγυησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο ειπα οτι κανονικα επρεπε να μας αναφερεις και το καταστημα που εγινε το συμβαν για να ενημερωσεις και τους αλλους υποψηφιους αγοραστες ή ηδη πελατες σε αυτο το καταστημα να ξερουν πανω κατω τι παιζει με τις εγγυησεις.

 

Μιας που αναφέρθηκε ήδη,και στην περίπτωση μου για το πλαίσιο πρόκειται.

Δεν έχω πάει ακόμα από εκεί,θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Το εχει ηδη αναφερει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...