Προς το περιεχόμενο

Περί εγγύησης μνημών


hisamitsu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παρόμοιο πρόβλημα και πριν πάω για τη «μάχη» της αντικατάστασης θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος.

Δεδομένο μου χάλασε το ένα από τα δύο τσιπάκια (ddr2 Dual Channel Kit), οι μνήμες είχαν lifetime warranty και ήταν αγορασμένες από πλαίσιο. Ερωτήματα:

  1. Θα μου αντικαταστήσουν και τις δύο ή μόνο την χαλασμένη;
  2. Αν αντικαταστήσουν μόνο τη μια θα παίζει dual channel;
  3. Οι μνήμες είχαν πάνω κολλημένες και ψήκτρες, αυτές ξεκολάνε, θα μου δώσουν άλλες ή θα πρέπει να αγοράσω καινούργιες;
  4. Οι παλιές είχαν καλύτερο χρονισμό από αυτές που πουλάει τώρα, μπορώ να κάνω κάτι ή να δεχτώ αυτές που έχουν τώρα;
  5. Παίζει να προσέξω τίποτα άλλο για να μη με ρίξουν;

προσωπικά το μόνο που με νοιάζει είναι να παίξει το pc και να μη με πιάσουν κότσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ιστορία:

Τελικά τις μνήμες μου τις άλλαξαν και τις δυο σαν κιτ παρόλο που μόνο η μια είχε πρόβλημα.

Οι ψήκτρες ήταν πακέτο με τις προηγούμενες μνήμες και δεν έβγαιναν. Δε μου δώσανε άλλες αλλά να πω την αλήθεια δεν επέμεινα κιόλας (κακώς).

Οι καινούργιες είχαν λίγο μεγαλύτερα timings, μου το επισήμαναν αλλά μου είπαν δεν υπάρχουν άλλες.

Η εναλλακτική που μου έδωσαν ήταν πιστωτικό για το ποσό που κοστίζουν τώρα τα 4Gb δηλ κάπου 70 ευρώ και όχι όσο τις είχα πάρει προ πενταετίας (90 ευρώ).

Το μόνο πρόβλημα κατ εμέ είναι ότι δεν τις είχαν ετοιμοπαράδοτες και περίμενα τρεις εβδομάδες να έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...