Προς το περιεχόμενο

Η μουσική πλατφόρμα Napster, τώρα και στην Ελλάδα από τη Vodafone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μόνος τρόπος να μην χρεώνεσαι τα data θα είναι να έχεις internet από κάποιο free wifi, υποθέτω.

Αν όχι, τότε ή θα πληρώνεις τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας(Mobile Internet/Broadband) ή τον πάροχο σταθερής τηλεφωνίας(xDSL).

 

Αν μέσα σε όλα αυτά που σου παρέχουν Vodafone & Napster, ήθελες και δωρεάν διακίνηση mobile data για την χρήση του Napster, μάλλον συγχύζεις τις εταιρείες με τα φιλανθρωπικά ιδρύματα. ;)

 

Επιπλέον, οι περισσότεροι έχουμε - και αν δεν έχουμε, μπορούμε άνετα να βρούμε - WiFi internet ώστε να συνδέσουμε την φορητή μας συσκευή ή το laptop και να κατεβάσουμε τραγούδια από το Napster.

 

Η είδηση εδώ δεν είναι τα mobile data, αλλά πως μια εταιρεία όπως η Vodafone παρέχει δωρεάν στους συνδρομητές της, την δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε νόμιμο μουσικό περιεχόμενο.

 

Ώρες ώρες νομίζω πως είτε το χάνουμε, είτε τα θέλουμε όλα τζάμπα.

Ή μήπως και τα δύο;

 

Κατανοητά όλα αυτά, αλλά όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στον κόσμο παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες χωρίς να χρεώνουν το internet.  Γιατί η Vodafone χρεώνει; 

Το θεωρώ απάτη. Τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και δεν μου έδινα ξεκάθαρη απάντηση, σαν να μην ήξεραν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατανοητά όλα αυτά, αλλά όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στον κόσμο παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες χωρίς να χρεώνουν το internet.  Γιατί η Vodafone χρεώνει; 

Το θεωρώ απάτη. Τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και δεν μου έδινα ξεκάθαρη απάντηση, σαν να μην ήξεραν.

 

Θα ήθελα ένα link από έναν πάροχο που αντίστοιχη υπηρεσία την δίνει δωρεάν όσον αφορά το mobile data σκέλος.

Ωστόσο θα ήθελα και έναν ελληνικό πάροχο που το κάνει αυτό για είναι κάπως πιο δίκαια η σύγκριση.

Ελπίζω να έχεις links και να μην γράφεις έτσι απλά για να γράφεις.

 

Πάντως μια "απάτη" να γίνει είδηση σε τεχνολογικά φόρουμ, δεν είναι περίεργο;

Όπως και να έχει, η Vodafone, μια υπηρεσία που έχει πάγιο στην Napster 7€+, την παρέχει δωρεάν.

 

Αν το θεωρείς απάτη, βάλε την πιστωτική σου και πλήρωνε απ' 'ευθείας στην Napster και αγνόησε αυτή την είδηση.

 

Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα ένα link από έναν πάροχο που αντίστοιχη υπηρεσία την δίνει δωρεάν όσον αφορά το mobile data σκέλος.

Ωστόσο θα ήθελα και έναν ελληνικό πάροχο που το κάνει αυτό για είναι κάπως πιο δίκαια η σύγκριση.

Ελπίζω να έχεις links και να μην γράφεις έτσι απλά για να γράφεις.

 

Πάντως μια "απάτη" να γίνει είδηση σε τεχνολογικά φόρουμ, δεν είναι περίεργο;

Όπως και να έχει, η Vodafone, μια υπηρεσία που έχει πάγιο στην Napster 7€+, την παρέχει δωρεάν.

 

Αν το θεωρείς απάτη, βάλε την πιστωτική σου και πλήρωνε απ' 'ευθείας στην Napster και αγνόησε αυτή την είδηση.

 

Έλεος.

 

Προφανώς δεν τα λέω έτσι. Χρησιμοποιώ εδώ και δυο χρόνια το Spotify με λογαριασμό που έφτιαξα στο εξωτερικό. Όταν ταξιδεύω χρησιμοποιώ ξένες SIM και δεν χρεώνομαι. Πολύ γρήγορα βρήκα ένα link. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βρω κι άλλα.

 

http://www.telekom.com/media/company/151940

 

Για ελληνικό πάροχο δεν ξέρω. Διάβασα ότι η Cosmote θα φέρει το Spotify. Από φίλο μου που δουλεύει σε δισκογραφική εταιρεία έμαθα ότι μάλλον είναι αλήθεια. Από ότι ήξερε αυτός, η Cosmote θα το δίνει εντελώς δωρεάν.

 

Καταλαβαίνεις γιατί με πειράζει να πληρώνω το data;

 

Πάντως, επειδή παλιά χρησιμοποιούσα Deezer, το ίδιο κάνουν και εταιρείες κινητής τηλεφωνίας που συνεργάζονται με το Deezer.

 

Το "απάτη" το ανέφερα, γιατί από την αρχική χαρά ότι μπορώ πλέον και στην Ελλάδα να έχω music streaming υπηρεσία, ήρθε για μια ακόμα φορά η απογοήτευση! 

 

Μακάρι να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν τα λέω έτσι. Χρησιμοποιώ εδώ και δυο χρόνια το Spotify με λογαριασμό που έφτιαξα στο εξωτερικό. Όταν ταξιδεύω χρησιμοποιώ ξένες SIM και δεν χρεώνομαι. Πολύ γρήγορα βρήκα ένα link. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βρω κι άλλα.

 

http://www.telekom.com/media/company/151940

 

Για ελληνικό πάροχο δεν ξέρω. Διάβασα ότι η Cosmote θα φέρει το Spotify. Από φίλο μου που δουλεύει σε δισκογραφική εταιρεία έμαθα ότι μάλλον είναι αλήθεια. Από ότι ήξερε αυτός, η Cosmote θα το δίνει εντελώς δωρεάν.

 

Καταλαβαίνεις γιατί με πειράζει να πληρώνω το data;

 

Πάντως, επειδή παλιά χρησιμοποιούσα Deezer, το ίδιο κάνουν και εταιρείες κινητής τηλεφωνίας που συνεργάζονται με το Deezer.

 

Το "απάτη" το ανέφερα, γιατί από την αρχική χαρά ότι μπορώ πλέον και στην Ελλάδα να έχω music streaming υπηρεσία, ήρθε για μια ακόμα φορά η απογοήτευση! 

 

Μακάρι να κάνω λάθος.

 

Από το link σου

 

The first Deutsche Telekom mobile tariff with an integrated Spotify Premium Account will be available in October 2012 for about 30 Euros. At the end of this year, the Spotify Premium service will also be available as an add-on option for approximately ten Euros for Deutsche Telekom’s fixed line and mobile customers. All product offers will be included with DT billing for convenient payment. And, as online usage of the Spotify streaming service will not have any impact on the data volume specified in the respective Deutsche Telekom tariff, mobile customers can enjoy unlimited listening. More information is available at www.telekom.de/spotify.

 

αν διαβάζω καλά ή θα πληρώνω 30€ αν έχω voice καρτούλα ή θα πληρώνω 10€ αν έχω σταθερή γραμμή.

 

Συνεπώς οι προσφορές είναι ασύνδετες.

 

Είναι τόσο ζόρι να χρησιμοποιείς την μνήμη του τηλεφώνου σου;

Στην τελική με το streaming θα έχεις και επίπτωση στην μπαταρία σου αν το δούμε καθαρά από θέμα άνεσης.

 

Προσωπικά η άνευ χρέωσης διακίνηση δεδομένων, δεν με απασχολεί σε τέτοιο βαθμό όσο εσένα και φυσικά δεν πρόκειται περί απάτης.

 

Αλλά ΟΚ, αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε τα πάντα με το εξωτερικό πάντα οι έξω θα "συμφέρουν".

Για αυτό και είναι άκυρο να συγκρίνει με το εξωτερικό.

 

Για τα ελληνικά δεδομένα, η κίνηση της Vodafone για εμένα είναι μια πρωτοπόρα κίνηση χωρίς άμεσο κόστος για τον καταναλωτή.

 

Αν τώρα τραβήξει την Κοσμοτέ να κάνει κάτι αντίστοιχο με δωρεαν mobile data usage και ίσως και η Vodafone αλλάξει την πολιτική αυτή, ακόμα καλύτερα.

 

Αλλά το να μιλάμε υποθετικά δεν οδηγεί πουθενά.

 

Αυτή τη στιγμή μόνο η Vodafone σε συνεργασία με το Napster παρέχουν την υπηρεσία αυτή, συνεπώς παίζουν μόνοι τους μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο ότι δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε τι γίνεται στο εξωτερικό. Επειδή όμως music streaming υπηρεσίες χρησιμοποιώ αρκετά έως πολύ και τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες, έχω άποψη.

 

Ξαναλέω ότι προσωπικά δεν ξέρω κάτι, όμως επειδή την πληροφορία την είχα από δισκογραφική εταιρεία και φίλο μου που τον εμπιστεύομαι τυφλά, το θεωρώ βέβαιο ότι το Spotify έρχεται στην Ελλάδα πάρα πολύ σύντομα. 

 

Επιπλέον από όσα κατάφερα να μάθω και δύο ακόμα υπηρεσίες ετοιμάζονται να έρθουν στην Ελλάδα τέλη του 2013, αρχές του 2014. Η μία μάλλον είναι το Rdio.

 

Αυτό πάντως που μου είπε είναι ότι η Vodafone ήθελε να προλάβει να βγει πρώτη και γι' αυτό δεν έχει ετοιμάσει ακόμα τα τιμολογιακά της πακέτα και ίσως γι' αυτό δεν δίνει ακόμα το internet δωρεάν. Κατάλαβα ότι το Napster θα έβγαινε στην Ελλάδα μόνο του και τελευταία στιγμή έκλεισε συμφωνία η Vodafone για να βγει πρώτη, επειδή ήξερε ότι η Cosmote θα έβγαινε με Spotify.

 

Για το Spotify αυτό που έμαθα είναι ότι θα είναι διαθέσιμο και σε πελάτες Vodafone και Wind.

 

Τελικά αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχουν επιλογές και να μπορούμε να διαλέξουμε την καλύτερη και οικονομικότερη υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το link σου

 

 

αν διαβάζω καλά ή θα πληρώνω 30€ αν έχω voice καρτούλα ή θα πληρώνω 10€ αν έχω σταθερή γραμμή.

 

 

Το 30 ευρώ είναι πακέτο με λεπτά ομιλίας, sms, internet και δωρεάν Spotify.

 

Το 10 ευρώ (9.99 για την ακρίβεια) είναι για τη Γερμανία η αντίστοιχη τιμή 6.95 που υπάρχει για την Ελλάδα. Στη Γερμανία όλες οι μουσικές υπηρεσίες κοστίζουν 9.99 στην Ελλάδα 6.95-6.99.

 

Στην Ελλάδα υπάρχουν ήδη το Deezer (6.99) και κατά τη γνώμη μου καλύτερο του Napster, και το Akazoo (επίσης 6.99) και κατά τη γνώμη μου πολύ κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30 ευρώ είναι πακέτο με λεπτά ομιλίας, sms, internet και δωρεάν Spotify.

 

Το 10 ευρώ (9.99 για την ακρίβεια) είναι για τη Γερμανία η αντίστοιχη τιμή 6.95 που υπάρχει για την Ελλάδα. Στη Γερμανία όλες οι μουσικές υπηρεσίες κοστίζουν 9.99 στην Ελλάδα 6.95-6.99.

 

Οι συνδρομητές Vodafone δεν πληρώνουν αυτά τα ~7€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.vodafone.gr/napster

 

Sent from my iPhone

 

Προφανώς το έχω δει και επίσης έχω πάρει στην Εξυπηρέτηση Πελατών. Κανείς δεν μπορεί να μου πει τι θα γίνει μετά από 3 μήνες.

 

Πόσο θα χρεώνομαι; Ξέρει κάποιος άλλος; 

 

Πρώτη φορά βλέπω να βγαίνει υπηρεσία και να μην σου λένε πόσο θα πληρώνεις όταν τελειώσει η περίοδος δοκιμής. Γιατί το κρατάνε μυστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει αυτό ή τα κατεβάζεις πάντα στο pc?

λέει οτι μπορείς να κάνεις λήψη των κομματιών,όμως αν είναι έτσι πως έχουν κέρδος?

θα πληρώσω μια φορά και θα κατευάσω όλο το site λ.χ..

 

Δεν ξέρω για το napster αλλά τουλάχιστον στο spotify που χρησιμοποιώ υπάρχει περιορισμός στον όγκο που μπορείς να έχεις διαθέσιμο offline ( που κυμαίνεται κάπου μεταξύ 600 ΜΒ με 1 γίγα, δεν είμαι σίγουρος). Επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι "σπάει" το κλείδωμα τόσο εύκολα όσο λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

www.vodafone.gr/napster

 

Sent from my iPhone

Προφανώς το έχω δει και επίσης έχω πάρει στην Εξυπηρέτηση Πελατών. Κανείς δεν μπορεί να μου πει τι θα γίνει μετά από 3 μήνες.

 

Πόσο θα χρεώνομαι; Ξέρει κάποιος άλλος;

 

Πρώτη φορά βλέπω να βγαίνει υπηρεσία και να μην σου λένε πόσο θα πληρώνεις όταν τελειώσει η περίοδος δοκιμής. Γιατί το κρατάνε μυστικό;

Διάβασε, το έχω γράψει 2 σελίδες πριν. Sent from my iPhone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαματο φαινεται και φθηνο .Τετοιες πλατφορμες + αντιστοιχες για ταινιες και τελος..Το θεμα ειναι ποσο υψηλη ειναι η υψηλη ποιοτητα που λενε ? Γραφει πουθενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα...

  • Η HQ ποιότητα στο Napster είναι 192kbps και η SQ είναι 64kbps
  • Από το web δίνεται μόνο η δυνατότητα streaming και όχι download.
  • Από τις εφαρμογές για φορητές συσκευές, δίνεται η δυνατότητα και για download(protected contect).
  • Τα τραγούδια που έχουν γίνει download δεν μπορούν να μεταφερθούν και να αναπαραχθούν σε άλλες συσκευές.
  • Ο μόνος περιορισμός όσον αφορά το πόσα τραγούδια μπορεί να κατεβάσει κανείς, είναι το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης της φορητής του συσκευής.
  • Όσοι συνδρομητές Vodafone έχουν ενεργοποιημένο πακέτο 4Share από 750ΜΒ και άνω, έχουν εντελώς δωρεάν την υπηρεσία Napster για όσο διατηρούν αντίστοιχο πακέτο.

Δεν είναι και άσχημα 7€ για νόμιμο περιεχόμενο εφόσον η πλειονότητα των τραγουδιών καλύπτει τα μουσικά μας γούστα.

 

Επίσης είναι γενικά αποδεκτό πως ως Έλληνες, με την βοήθεια της πειρατείας, έχουμε την μουσική που μας αξίζει.

 

Anyway, 7€ είναι η μισή περίπου τιμή αγοράς ενός CD από μουσικό κατάστημα ανά μήνα αλλά μας δίνεται η δυνατότητα για χιλιάδες τέτοια CD's μέσω του Napster.

 

;)

 

 

Mμμμμ...νοτ μπαντ , αρκει σε ΗQ ποιοτητα να υπαρχει μπολικο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...