Προς το περιεχόμενο

Καινουριο PC με ΟΧΙ βαρος στο gaming


KingLuther_78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει, τις αναγκες σου τις καλυπτεις και με ~500 ευρω ανετα. 

Το θεμα ειναι να φτιαξεις κιολας.. κατι που να αντεξει στο χρονο. 

 

Τακτική δικιά μου πάντως είναι το εξής; Αντί να δώσω σήμερα 400 ευρώ για να πάρω ένα enthousiast κομμάτι hardware που θα το κρατήσω για 4 χρόνια, θα δώσω 200 ευρώ για να πάρω ένα performance κομμάτι και σε 2 χρόνια θα δώσω άλλα 200 για να πάρω ένα καινούργιο Performance κομμάτι ώστε να να συμπορεύω με όποιες νέες τεχνολογίες κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δηλαδη μου λετε οτι με 800-900 ευρω ΔΕΝ θα κανω κατι που θα αντεξει στον χρονο?Εγω ειμαι της λογικης οτι θελω να κανω ενα πυργο που για τις αναγκες μου να καλυπτω για τα επομενα 3-4 χρονια ΑΝΕΤΑ,διχως να σκεφτομαι καθε χρονο οτι πρεπει να αναβαθμισω κατι.Δηλαδη δεν ειμαι ο ψαχτιρης,που θα ασχοληθω με το τι καινουριο εχει βγει,και πως μπορω να βελτιωσω τον πυργο μου.Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.Δηλαδη θελω να κανω ΤΩΡΑ ενα πολυ καλο μηχανημα για τις αναγκες μου,ισως και να πληρωσω πανω απο αυτο που θα μπορουσε να γινει η δουλεια μου ανετα,αλλα να μην σκεφτω σε 1-2 χρονια οτι πρεπει να κανω αναβαθμιση γιατι πλεον δεν καλυπτομαι.Με βαση την φιλοσοφια μου,ισως μπορειτε να καταληξετε και σε ποια απο τις 2 μαρκες επεξεργαστη μου ταιριαζει!

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μου λετε οτι με 800-900 ευρω ΔΕΝ θα κανω κατι που θα αντεξει στον χρονο?Εγω ειμαι της λογικης οτι θελω να κανω ενα πυργο που για τις αναγκες μου να καλυπτω για τα επομενα 3-4 χρονια ΑΝΕΤΑ,διχως να σκεφτομαι καθε χρονο οτι πρεπει να αναβαθμισω κατι.Δηλαδη δεν ειμαι ο ψαχτιρης,που θα ασχοληθω με το τι καινουριο εχει βγει,και πως μπορω να βελτιωσω τον πυργο μου.Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.Δηλαδη θελω να κανω ΤΩΡΑ ενα πολυ καλο μηχανημα για τις αναγκες μου,ισως και να πληρωσω πανω απο αυτο που θα μπορουσε να γινει η δουλεια μου ανετα,αλλα να μην σκεφτω σε 1-2 χρονια οτι πρεπει να κανω αναβαθμιση γιατι πλεον δεν καλυπτομαι.Με βαση την φιλοσοφια μου,ισως μπορειτε να καταληξετε και σε ποια απο τις 2 μαρκες επεξεργαστη μου ταιριαζει!

 

Ας το πάρουμε λίγο από την αρχή το ζήτημα γιατί εγώ έχω μπερδευτεί... Η δουλειά που θες να κάνεις ποια είναι? Μέχρι τώρα μας έχεις πει ότι:

1) ΔΕΝ παίζεις παιχνίδια

2) Θες να τρέχουν σφαίρα πολλά προγράμματα μαζί.

 

Αρχικά πρέπει να διευκρινήσεις τι προγράμματα είναι αυτά... Αν θες να τρέχουν ταυτόχρονα ο firefox, ο vlc και το antivirus ας πούμε, τότε ένα pc των 500 ευρώ σε καλύπτει για τα επόμενα 10 χρόνια. Αν τώρα τρέχεις productivity προγράμματα όπως σχεδίαση, μετατροπές video κτλ, εκεί αλλάζει το πράγμα.

 

Επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι κάθε Δευτέρα βγαίνουν καινούργιες τεχνολογίες/πρότυπα κτλ στο hardware. Θα θες να αναβαθμίσεις τον υπολογιστή σου σίγουρα, όταν τα προγράμματα (ή εκδόσεις των υπαρχόντων προγραμμάτων που χρησιμοποιείς) θα αρχίσουν να αξιοποιούν/απαιτούν αυτές τις τεχνολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENERMAX ECA3250-B OSTROG BLACK

CORSAIR VS SERIES VS550 - 550W POWER SUPPLY 

AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX (Καλυτερα AMD FX 8350)

GIGABYTE HD7790 GV-R779OC-1GD 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL

GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL

GEIL GEL38GB1866C9DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ EVO LEGGERA DUAL CHANNEL KIT

WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3

SAMSUNG MZ-7TD120BW 840 SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA III BASIC

COOLERMASTER HYPER 412S

MICROSOFT WINDOWS 8 64BIT GREEK DSP

 752.12 €

 

ετσι δεν θα χεις θεμα για πολυ πολυ καιρο. αν αργοτερα εχεις περισσοτερες απαιτησεις απο καρτα γραφικων ισως τοτε χρειαστει να αλλαξεις κατι περα απο λιγο παραπανω ram σε μερικα χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε :800-900 ευρω

 

Χρήση υπολογιστή :Σερφαρισμα στο Ιντερνετ,"κατεβασμα" ταινιων και τραγουδιων και απο παιχνιδια μονο κανα Football Manager η' κανενα The Sims.Γενικως δεν παιζω παιχνιδια που απαιτουν μεγαλες επιδοσεις απο τις καρτες γραφικων τους!Με ενδιαφερει να υπαρχει επαρκης αποθηκευτικος χωρος και ΚΥΡΙΩΣ το μηχανημα να ειναι σφαιρα στην ταχυτητα του!Οσα προγραμματα και να εχω ταυτοχρονα ανοιγμενα,να ανταποκρινεται χωρις κολληματα.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Τιποτα ιδιαιτερο.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.ΟΧΙ.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?ΟΧΙ.

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Θεσσαλονικη.

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ενα καταστημα αν ειναι δυνατον.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?Στο καταστημα.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .Microsoft Windows 7.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

http://www.youtube.com/watch?v=6EKyJRQU4Ek

 

Tο σύστημα τρέχει :

 

2 compression in WMV 1920x1080 - 30p - 10 Mbits/s with Sony Vegas

 

Gameplay Need for Speed Most Wanted (2012)

 

9 Videos: 8 Blu-Ray MKV 1080P + 1 MP4 1080P

 

Capture desktop with Mirillis Action! (CPU usage 10%)

 

 

 

Αν θες κατι αναλογο με αυτο που κανει το συστημα στο παραπανω βίνετο κοιταξε σε :

 

AMD FX 8350

 

GIGABYTE 990XA - UD3

 

GEIL 16GB DDR3 1866Mhz

 

KINGSTON  V300+ 240GB SSD SATA III

 

W.D. 1TB CAVIAR BLUE SATA III

 

GIGABYTE 7770 1GB DDR5 

 

CORSAIR 300R

 

XFX 550 PRO

 

COOLERMASTER HYPER 212 EVO

--------------------------------------------------------

 

Για multitasking χρειάζεσαι όσο το δυνατόν περισσότερους πυρήνες, πολύ μνήμη και γρήγορο σκληρό δίσκο (ssd) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι υπερβολη τα 16gb για το multitasking του TS? ισως για καποιον περισσοτερο power user ναι.. νομιζω ειναι καλα τα 8gb προς το παρον και για αρκετο καιρο ακομα.. αν περισσευει ομως budget γιατι οχι.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι υπερβολη τα 16gb για το multitasking του TS? ισως για καποιον περισσοτερο power user ναι.. νομιζω ειναι καλα τα 8gb προς το παρον και για αρκετο καιρο ακομα.. αν περισσευει ομως budget γιατι οχι.  :-D

 

 

Οχι !! δεν ειναι αν δεις πως εκμεταλευονται τα win και τα linux την πολυ μνημη ...

 

Πχ. στο δικο μου pc μπορεις μετα απο 30 ωρες χρησης θα δεις 6GB δεσμευμένης μνήμης απο τα win ενω το μονο που τρεχω  πριν τον κλείσω ειναι τα win ....

Πρεπει να κασσαρουν στην μνημη για γρηγορη προσπελαση  (αυτό έχω καταλάβει)... πράγμα που είναι πολύ καλό σε multitask. Εγώ από 8 πήγα σε 16 και μπορώ να σου πω πως έδωσε κάτι παραπάνω σε σχέση με την χρήση που κάνω.

 

Εσυ δεν το εχεις παρατηρησει ? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι !! δεν ειναι αν δεις πως εκμεταλευονται τα win και τα linux την πολυ μνημη ...

 

Πχ. στο δικο μου pc μπορεις μετα απο 30 ωρες χρησης θα δεις 6GB δεσμευμένης μνήμης απο τα win ενω το μονο που τρεχω  πριν τον κλείσω ειναι τα win ....

Πρεπει να κασσαρουν στην μνημη για γρηγορη προσπελαση  (αυτό έχω καταλάβει)... πράγμα που είναι πολύ καλό σε multitask. Εγώ από 8 πήγα σε 16 και μπορώ να σου πω πως έδωσε κάτι παραπάνω σε σχέση με την χρήση που κάνω.

 

Εσυ δεν το εχεις παρατηρησει ? :-D

εγω η αληθεια ειναι πως εξ'αρχης πηγα στα 8gb (1866 τρεχουν) και μαζι με ssd δεν νιωθω καθολου λακουβες...δηλαδη με dual monitor και πραγματα να τρεχουν απο δω και απο κει και τον chrome με τουλαχιστον 8 καρτελες..απασχολει μονο το 2,5GB απ'τα 8.. μαλλον ειμαι και γω light user κατα κυριο λογο  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό αυτό που σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια (πρόσεχε αν το πάρεις από αλλού δεν έχουν όλα 5 χρόνια εγγύηση)

 

επεξεργαστή κράτα τον 6300

 

τώρα για κάρτα πες μια τη ανάλυση έχεις

 

όσο αναφορά για λειτουργικό δεν μπορείς από τον θείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς λειτουργικό το παρακάτω:

 

Αν θες λειτουργικό πες μου αν αλλάξω 2 πράγματα ώστε να μπει και λειτουργικό ! Από FX 8350 σε FX8320 , μητρική από 990XA-UD3 σε M5A 97 R2.0  και από τροφοδοτικό XFX 550 PRO σε THERMALTAKE 530Watt !

 

2013_07_18_15_46_20.png

 

Edit: από λάθος μου έχω βάλει 500gb σκληρό ! Βάλε +10€ και πήγαινε στον 1TB .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πραγματικα η συμμετοχη σας και η διαθεση που δειχνετε να με βοηθησετε,ειναι τουλαχιστον αξιομνημονευτη για να μην πω κατι πιο βαρυ........Το θεμα με το λειτουργικο ειναι οτι το μηχανημα θα στηθει σε καλο μαγαζι της Θεσσαλονικης,με γνωριμια,και δεν εχω το θαρρος να πω στον ανθρωπο να μου κανει "ματσακουλια" με το λειτουργικο.Ο νοων νοειτω τι θελω να πω!Οποτε το 100αρικο δεν το γλιτωνω.Για να επανελθω,επειδη ρωτησε ενας φιλος,παιχνιδια θα παιξω κανα FM φανατικα,κανα Sims σιγουρα ΚΑΙ απο εκει και περα κανενα adventure ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ!Δεν προκειται στα 34 μου να παθω κριση δευτερης εφηβειας και να αρχισω να παιζω τα παιχνιδια που επαιζα στα 15-20 μου χρονια.Εμενα με νοιαζει η ταχυτητα,να μην κολλαει το μηχανημα πουθενα οσα προγραμματα και να παιζουν ταυτοχρονα(σε λογικα πλαισια παντα)ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ,ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.Με αυτο το δεδομενο στο μυαλο σας,οτι θελω να ηρεμησω απο θεμα ταχυτητας του υπολογιστη σε multitasking για τα επομενα 3-4 χρονια αν ειναι δυνατον,τελικα 1 η' 2 ΤΒ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ,8GB H' 16GB RAM ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ SSD 120GB H' 250GB?

 

Σας ειμαι υποχρεος ηδη με τις μεχρι τωρα απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 8G ram είσαι οk 

 

ο hhd και ο ssd εξαρτάτε από εσένα λογικά με 120g ssd δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα δες τι προγράμματα χρησιμοποιείς και πόσο χώρο πιάνουν

 

βάζεις αυτήν και τον 6300 και λειτουργικό και είσαι στο budget

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30690&cat=5&sub=136&pmanuf=245&sort=3&step=undefined

 

επίσης μπορείς να πας σε αυτόν εδώ τον SSD (μην δίνεις πολύ σημασία στο write ασπροπρόσωπο θα σε βγάλει)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31967&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=3&step=undefined

 

μην περιμένεις όμως ίδιες τιμές αν πας σε κατάστημα στιλ moultirama μια σύνθεση στα 900 ευρό θα σου βγει περίπου +23% πήγα σε αντίστοιχο κατάστημα και μου έλεγε τιμές πχ ο 8350 στα 185 ευρό και κότσαρε στο τέλος χωρίς ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...