Προς το περιεχόμενο

Νέος επαγγελματικός χώρος - ερωτήσεις


rapidrag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι χρειάζεται για ηλεκτροδότηση σε νέο διαμέρισμα που θα χρησιμοποιηθεί για επαγγελματικός χώρος ;

 

Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να βάλει πρίζες, φωτιστικά, σώματα καλοριφέρ και θερμοσίφωνα ;

 

Πόσο περίπου θα στοιχίσει μια διπλή γυψοσανίδα με μόνωση για περίπου 4 μέτρα και μια πόρτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

 

Πόσα απίδια βάνει ο σάκος τελικά;

 

κλπ..κλπ

 

 

1) Αίτηση για ηλεκτροδότηση καταθέτη ο ηλεκτρολόγος που θα βάλει και τις πρίζες, πίνακες κλπ..και τα επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης και όχι ο ενοικιαστής, εκτός και εάν υπάρχει σχετική συμφωνία. επιπροσθέτως: όταν γίνεται η κατάθεση του σχεδίου γίνεται και η κατάθεση της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης για να λάβει το γιαπί εργοταξιακό ρεύμα..πως το έχασες.

 

Επίσης:

Χρειάζεται αλλαγή χρήσης, περισσότερα στον πολιτικό μηχανικό σου.

 

 

3) δεν ξέρω.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αίτηση για ηλεκτροδότηση καταθέτη ο ηλεκτρολόγος που θα βάλει και τις πρίζες, πίνακες κλπ..και τα επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης και όχι ο ενοικιαστής, εκτός και εάν υπάρχει σχετική συμφωνία. επιπροσθέτως: όταν γίνεται η κατάθεση του σχεδίου γίνεται και η κατάθεση της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης για να λάβει το γιαπί εργοταξιακό ρεύμα..πως το έχασες.

 

Θα είμαι πρώτος ενοικιαστής και έχω εντύπωση οτι κατασκευάστηκε εξ αρχής για επαγγελματικός χώρος και δεν έχει τίποτα μέσα (πρίζες, φωτιστικά κλπ), ο ιδιοκτήτης είναι κάποιας ηλικίας και μακριά, οπότε θα απευθυνθώ  στον κατασκευαστή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε νέο διαμέρισμα που θα χρησιμοποιηθεί για επαγγελματικός χώρος 

 

έχω εντύπωση οτι κατασκευάστηκε εξ αρχής για επαγγελματικός χώρος 

 

αυτα τα δυο δεν κολλανε μεταξυ τους

δες απο τα συμβολαια του χωρου ως τι ειναι χαρακτηρισμενος (κατοικια ή επαγγελματικός χώρος)

 

 

 

 

Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να βάλει πρίζες, φωτιστικά, σώματα καλοριφέρ και θερμοσίφωνα ;

 

 

στο μισθωτηριο συμβολαιο που (πιθανον) υπεγραψες υπαρχει ενας ορος που λεει οτι οταν παρελαβες το μισθιο το βρηκες 100% της αρεσκειας σου και οτι σε ικανοποιει (ή καπως ετσι τελος παντων)

τωρα γιατι τα ζητας ολα τα παραπανω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα περιλαμβάνει ο χώρος συμφωνείται μεταξύ του ιδιοκτήτη και του ενοικιαστή.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα, ούτε καν να έχει πόρτες το οίκημα.

Αν δε σου κάνει όπως είναι , δεν το νοικιάζεις, απλά.

Ή συμφωνείς με τον ιδιοκτήτη να σου κόψει κάποια νοίκια για να γίνουν οι εργασίες, ή να σου δώσει μειωμένο ενοίκιο για κάποιο διάστημα κλπ.

Θέμα διαπραγμάτευσης είναι όλα.

 

Από εκεί και πέρα για να πάρεις ρεύμα φυσικά πρέπει να υποβληθεί σχεδιάγραμμα - μελέτη από ηλεκτρολόγο.
Νομίζω βγάζει σχεδιάγραμμα της κεντρικής εγκατάστασης και όχι τι πρίζες υπάρχουν και που. Φορτία - φάσεις κλπ.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να ελέγξεις τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και τα συμβόλαια ανέγερσης-οικοδομικές άδειες κλπ.

για το αν επιτρέπεται επαγγελματική ενοικίαση στο κτίριο και τι είδους.

Σε πολλά κτίρια δεν επιτρέπεται από τη σύσταση καμία επαγγελματική δραστηριότητα, παρά μόνο οικίες.

 

Αν δεν θέλεις να κάνεις γραφείο αλλά πχ. να έχεις μηχανήματα μέσα μπλέκει ακόμα περισσότερο το πράγμα (πάει ανά περιοχή).

Ακόμα και γραφείο όμως να θέλεις να κάνεις θα πρέπει να γίνει μελέτη για το τι φορτία θα φέρει κάθε σημείο , από που θα τροφοδοτηθεί κλπ.

Και μελέτη πυρασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω υπογράψει ακόμα συμβόλαιο, ο χώρος είναι καινούργιος και στην πολυκατοικία έχει σχεδόν μόνο γραφεία, λογιστήρια και ιατρεία. Οπότε είναι μάλλον θέμα συνεννόησης στο συμβόλαιο ποιος θα αναλάβει τα έξοδα για γυψοσανίδες, πρίζες και σώματα καλοριφέρ κλπ.

 

Άσχετο το ενεργειακό πιστοποιητικό ποιος το επιβαρύνεται και θα πάει στην εφορία ?

 

Την ηλεκτροδότηση στην ΔΕΗ την κάνει ο ηλεκτρολόγος όπως αναφέρεται παραπάνω αλλά θα χρειαστεί τίποτα έγγραφα?

 

Sorry guys είμαι εντελώς noob....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...