Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγρονισμού aftermarket ρουτερ σε γραμμή της HOL..


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας το πρόβλημα μου έχει ως εξής : Μετά από ενάμιση χρόνο στη HOL δίχως προβλήματα αποφάσισα να αλλάξω έναν ρούτερ με κάτι καλύτερο και δυνατότερο σε σήμα wi fi για να καλύψω και τον κάτω όροφο του οικήματος (ξεχωριστό διαμέρισμα). Ετσι πήγα και αγόρασα το netgear dgn2200v4 το οποίο την πρώτη φορά συνδέθηκε με αρκετή δυσκολία αλλά και μετά έχασε το inernet. Τι πάθαινε : ενώ συγχρόνιζε κανονικά το λαμπάκι του ιντερνετ ήταν κόκκινο, δεν έπαιρνε διεύθυνση ip δηλαδή με τίποτα. Απειρες επανεκιννήσεις, hardware reset, τα ίδια. Το βγάζω και έβαλα πάνω το net faster iad 2 και συνδέθηκε σε δευττερόλεπτα. Δοκίμασα τα πάντα (έχω αρκετές γνώσεις). Η γραμμή μου είναι pstn. Έχω το κεντρικό καλώδιο που έρχεται απο την κολώνα του ΟΤΕ και έχω συνδέσει απευθείας πάνω του ένα τηλεφωνικό καλώδιο που πηγαίνει σε splitter, και απο εκεί φεύγουμε για ρουτερ και μία γραμμή τηλεφώνου μόνο. Οι άλλες πρίζες του σπιτιού είναι αποσυνδεδεμένες για παν ενδεχόμενο από εμένα. Από το help desk της HOL δεν έβγαλα άκρη. Το πάω πίσω στο μαγαζί και με τα χίλια ζόρια που το άλλαξαν παρότι εκεί δούλευε και πήρα ένα tp- link w8951nd γιατί είπα μήπως το άλλο δεν συνεργάζεται με τη γραμμή. Βάζω το καινούριο πάνω και δεν κάνει ουτε καν συγχρονισμό!!!!!, δηλαδή το λαμπάκι adsl αναβει για λίγο και μετά σβήνει. Δοκίμασα ότι ρύθμιση είχε, τίποτα. Κουμπώνω πάνω το HOL και έπαιξε σε δευτερόλεπτα!!!, Για να αποκλείσω την ελλατωματική συσκευή, παίρνω το tp-link και το πάω στο σπίτι της μάνας μου που είναι τρια χιλιομετρα μακριά από εμένα με σύνδεση στη HOL και αυτή (παίρνουμε από το ίδιο αστικό κέντρο). Το βάζω πάνω και δούλεψε χωρίς να κάνω τίποτα!!!! Από τη HOL δεν μπορουν να κανουν κατι λεει.

 

Είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιώ μόνο το ρουτερ της HOL ρε παιδιά και γιατί να μη μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο?

 

Συγνώμη για το μακρυσκελές κείμενο, κάθε βοήθεια ευπρόδεκτη και εκτιμητέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κοίταξες τις ρυθμίσεις του ρούτερ vp/vc να είναι 8/35 ;  Σε μερικά ρούτερ aftermarket έχουν κάτι άλλα εκεί ειδικά στα netgear και δεν παίζουν. Δοκίμασε ένα αλλο splitter επίσης και σιγουρέψουν οτι το εχεις συνδέσει σωστά, δοκίμασε και κατευθείαν χωρίς το σπλιτερ χωρίς το τηλέφωνο πάνω, μόνο το ρούτερ να δεις τι κάνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πλέον έχω το tp-link. Οσα λές παραπάνω τα έκανα και τίποτα. Οι ρυθμίσεις PPoE - LLC, 8,35. Μόνο το netfaster παίζει και τίποτα άλλο. Οσο αναφορά τις συνδέσεις και τα καλώδια, είναι ακριβως τα ίδια που παίρνει και το netfaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το tp-link πριν λίγο και το σύνδεσα στη γραμμή ενός φίλου μου που απέχει 2 χλμ από εμένα, έχει hol και αυτός και υπαγόμαστε στο ίδιο αστικό κέντρο. Παιδιά συνδέθηκε μια χαρά χωρίς ρύθμιση σε 1 λεπτό. Τι να πω πια έχω αγανακτήσει. Στη hol δεν βγάζω άκρη δεν ξερουν να μου απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το netgear το θεωρω καλυτερο απο τοtp link εντουτοις ειτε για το ενα ειτε για το αλλο θα εκανα firmware update για αρχη.

στο tp link που εχεις τωρα δοκιμασε να δωσεις καρφωτα adsl2+ annex a.

για το Netgear αμα το ξαναπαρεις τοτε παλι firmware update και μετα δοκιμη Pppoa/vcmux η pppoe/llc.

στο netgear θελει λιγο προσοχη γιατι οπως ειπε ο φιλος αμα δεν ειναι 8/35 αλλα ειναι κατι αλλο που το εχω πετυχει σε Netgear(0,35 αν θυμαμαι καλα) τοτε δεν θα παρει ποτε Ip.κανονικα υποτιθεται οτι ολα τα ρουτερ παιζουν παντου.με το netgear το προβλημα ειναι λιγοτερο απο οτι με το tp link διοτι συγχρονιζε σταθερα ενω με το tp link αν δεν πιασει το firmware update η αν δεν πιασει το adsl2+ τοτε εχουμε θεμα.να υποθεσω δεν υπαρχει συναγερμος πριν φτασει η γρμαμη σε σενα ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, δοκιμασα τα παντα οσα αναφερετε και τιποτα δοκιμασα ολες τις επιλογες που ειχα και στα δυο ρουτερ. Δεν εχω συναγερμο, εχω μια κεντρικη γραμμη χωρις ουτε καν πριζα, εχω ενωσει απευθειας καλωδιο τηλεφωνου για το ρουτερ. Εχω δοκιμασει πραγματικα ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑ. Ασχολουμαι με το adsl χρονια (για τον εαυτο μου μονο και τις συνδεσεις μου) και εχω ενα επιπεδο γνωσεων. Το θεμα ειναι πως στις αλλες γραμμες της HOL (της μανας μου και του φιλου μου) συνδεεται απευθειας χωρις την παραμικρη ρυθμιση. Ακομα και στο user name και pass τα εχω αφησει κενα και συνδεεται!! Τοσα χρονια στο adsl πρωτη φορα το βλεπω αυτο. Πιστευω απο πλευρας μου δεν υπαρχει κατι αλλο να κανω. Το κεντρικο καλωδιο που ερχεται απο την κολωνα του ΟΤΕ είναι utp και μεχρι και εκει ανεβηκα και δοκιμασα και τα τεσσερα ζευγη να δω μη χαλασε κανα ζευγος αλλα τίποτα!!Εχω δωσει καρφωτα τα παντα αλλα τίποτα ακομα και ip διευθυνσεις και καρφωτους dns servers της HOL αλλα τιποτα, δεν διαβαζει το σημα adsl της γραμμης μου καθολου. Για αυτό πιστευω ότι κατι γινεται απο την κολωνα του ΟΤΕ και περα, η στο καφαο η στο rack της HOL μεσα στις εγκαταστασεις του ΟΤΕ η στο αστικο κεντρο. Δεν μπορει να παιζει μονο το netfaster, η λαλακια της INTRACOM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δες για firmware update.

β.το εχω πετυχει αυτο που λες πιο παλια σε γραμμη οτε.ολα τα ρουτερ εχαναν συγχρονισμο εκτος απο το thomson.τελικα ειχε προβλημα η πορτα στο dslam.τωρα γιατι το thomson επαιζε σταθερα δεν ξερω.

αβυσσος .αν θες μονο και μονο για δοκιμη παρε τηλεφωνο την Hol και αμα εχεις 11 margIn ζητα να σου βαλουν 9 μηπως και ξεμπλοκαρει τιποτα.στην χειροτερη και να μην πετυχει θα εχεις κερδισει σε ταχυτητα οποτε καντο ετσι και αλλιως.δινει 9 margin η hol πλεον οποτε αξιζει να το ζητησεις για να κερδισεις και σε ταχυτητα αλλωστε.ελπιζω να μην πεσεις απλα σε κανεναν που δεν ξερει τι ειναι το 9 margin και σου πει δεν γινεται.εκει παρε ξανα να πετυχεις αλλον η στειλε email.



απλα κανε και firmware update Προληπτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firmware update δεν υπάρχει νεοτερο. Το snr το εχω ριξει ηδη στο 9 αλλα οτι γουσταρει κανει. Μια παει 13,5 db, μία 9, μια 8, μια 7,5 και το εχω δει μεχρι 4,5!! Εννοειται οτι με 4,5 το netfaster κολλαει και δεν ανογει τιποτα μεχρι να κανει επανεκινηση. Εχω δηλωσει βλαβη για αυτο το θεμα πολλες φορες αλλα παντα τα βρισκουν σωστα απο την HOl. δεν τους νοιαζει αν καποτε η γραμμη επαιζε μια χαρα στα 7000-7500 τωρα που ειναι κοντα στα 4.000 ειναι ενταξει λενε μεσα στα "επιτρεπτα ορια". Η μονη συνεργασια ειναι με το δικο τους ρουτερ και τιποτα αλλο, τωρα που το σκεφτομαι intrakom dslam=netfaster!. Δεν μπορω να ειμαι εγλωβισμενος με εναν εξοπλισμο, θελω να βαλω κατι καλυτερο. Δεν καταλαβαινουν στο τηλ, λενε ειναι αλλο ρουτερ και δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε. Ρε χριστιαννε λεω, παιζει σε άλλες γραμμες της HOL στην ιδια περιοχη και στο ιδιο αστικο κεντρο και δεν ξερουν τι να μου πουν. Τι άλλο να κανω πια γαμω το adsl μου μεσα, στην τελικη θα φυγω να παω σε καμια forthnet μπας και δω λιγο φως!!



Υποψιν οτι πριν απο ενα μηνα περιπου ειχα πολυ θορυβο στη γραμμη του τηλεφωνου (παρασιτα) και το προβλημα ηταν στο καλωδιο του ΟΤΕ και απο οτι μου ειπαν αλλαξαν ζευγος καλωδιων τωρα απο που μεχρι που ο θεος και η ψυχη τους. Απο τοτε ξεκινησαν και τα προβληματα με την ταχυτητα (αρκετα μειωμενη), με το σκαμπανεβασμα του snr και τωρα αυτο με το συγρονισμο των ρουτερ. Υποψιαζομαι οτι πηραν το πρωτο καλωδιο που δεν εκανε θορυβο στη γραμμη το πεταξαν πανω και αντε γεια μετα με το adsl κτλ. Αφου δουλευει εστω και κουτσουρεμενα, αντε βγαλε ακρη.



Επισης το thomson tg585v7 συγρονιζει κανονικοτατα.



Και αυτη τη στιγμη που μιλαμε το s/n margin ειναι στα 8db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firmware update δεν υπάρχει νεοτερο. Το snr το εχω ριξει ηδη στο 9 αλλα οτι γουσταρει κανει. Μια παει 13,5 db, μία 9, μια 8, μια 7,5 και το εχω δει μεχρι 4,5!! Εννοειται οτι με 4,5 το netfaster κολλαει και δεν ανογει τιποτα μεχρι να κανει επανεκινηση. Εχω δηλωσει βλαβη για αυτο το θεμα πολλες φορες αλλα παντα τα βρισκουν σωστα απο την HOl. δεν τους νοιαζει αν καποτε η γραμμη επαιζε μια χαρα στα 7000-7500 τωρα που ειναι κοντα στα 4.000 ειναι ενταξει λενε μεσα στα "επιτρεπτα ορια". Η μονη συνεργασια ειναι με το δικο τους ρουτερ και τιποτα αλλο, τωρα που το σκεφτομαι intrakom dslam=netfaster!. Δεν μπορω να ειμαι εγλωβισμενος με εναν εξοπλισμο, θελω να βαλω κατι καλυτερο. Δεν καταλαβαινουν στο τηλ, λενε ειναι αλλο ρουτερ και δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε. Ρε χριστιαννε λεω, παιζει σε άλλες γραμμες της HOL στην ιδια περιοχη και στο ιδιο αστικο κεντρο και δεν ξερουν τι να μου πουν. Τι άλλο να κανω πια γαμω το adsl μου μεσα, στην τελικη θα φυγω να παω σε καμια forthnet μπας και δω λιγο φως!!

το εχεις ριξει εσυ στο 9 η η Hol?ναι μαλλον μεγαλη ασταθεια στην γραμμη.απλα απο την hol σου λενε 9 margin ειναι και 5 να παει δεν πειραζει.δεν βλεπουν και πολλα disconencts και σου λενε ολα μια χαρα.τωρα για αυτο που λες οτι επαιζες 7,5 mbit και τωρα στα 4 Mbit υποδηλωνει καποιο προβλημα που μπορει να ειναι οπουδηποτε.αν πιανουν τα χερια σου να δοκιμασεις κατανεμητη ή χωνευτη για να δεις τι γινεται θα ειναι μια καλη δοκιμη.αν δεν πιανουν τα χερια σου για κατανεμητη/χωνευτη ασε μονο του τοτε στην κεντρικη πριζα το ρουτερ αφου βγαλεις ολα τα τηλεφωνα.σπλιττερ,φιλτρα,(συναγερμο αν εχεις και μπορεις να τον βγαλεις εκτος)(επισης ο συναγερμος θελει φιλτρο κανονικα σαν να ειναι τηλεφωνο).και βλεπεις αν αλλαζει κατι.μην περιμενεις κατι παραπανω απο την Hol.αν ο οτε δεν δεχεται βλαβη οτι παιζεις στα 4 mbit και το θεωρει εντος οριων (που δεν το θεωρω παραλογο ο οτε να το θεωρει εντος οριων)δεν μπορει να γινει κατι αλλο.αφου εχεις ολα αυτα τα θεματα για μενα αλλαξε παροχο.αν εχεις κλεισει και χρονο και δεν χρειαζεται να πληρωσεις προστιμο τοτε αλλαξε παροχο.αλλιως  περιμενε να κλεισες 12μηνο αν εχει μεινει λιγο και καντην.αν εισαι στους αρχικους μηνες τοτε πες να το δωσουν παλι βλαβη για ασταθεια margin κτλ μπας και βγει κανα συνδυαστικο με τον οτε και φιλοτιμηθει και ο οτε να το φτιαξει.για γραψε μας και τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου να δουμε ποσο παιζεις.το να σου βαλουν 11 margin θα γινει η γραμμη πιο σταθερη αλλα θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.ναι ειναι σπαστικο να παιζει η γραμμη με ενα ρουτερ μονο.τα thomson ειναι παντως πολυ σταθερα σε χαλια γραμμες.απο τα πιο σκυλια σε τετοιες γραμμες.δεν κανουν ευκολα disconnects.ειδικα τα 585 v7 v8.ναι στο τηλεφωνο δεν θα σου πουν κατι παραπανω.δεν μπορουν να κανουν δοκιμη το ρουτερ σου και να το κανουν δοκιμη δεν θα αλλαξει κατι.μπορει να πανε στο αστικο κεντρο η να τοβαλουν σε αλλη γραμμη και να παιζει μια χαρα.και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο.και το ιδιο το ρουτερ δεν εχει παραπανω ρυθμισεις να πειραξεις.αν θες δοκιμασε τυπικα εφοσον παιζεις χαμηλα να το βαλεις adsl2 η σκετο g.dmt να δεις τι θα κανει.

 

τωρα για αυτο με το καλωδιο.

μπορει να αλλαξαν απερχομενο μπορει κεντρικο.συνηθως λεει ο οτε τι αλλαξε αλλα δεν εχει σημασια.

μπορει να σε ριξαν σε ενα ζευγαρι που ναι μεν να μην εχει θορυβο αλλα να εχει crosstalk η καποιο αλλο θεμα που ειναι εμφανες στο adsl.

και αυτο μπορει να ειναι και το προβλημα που δεν συγχρονιζουν τα αλλα ρουτερ επειδη η γραμμη μπορει να ειναι λιγο οριακα.εκτος  αν εχει φρικαρει η data καρτα στο dslam που αυτο μονο η Hol μπορει να το δει αλλα το θεωρω δυσκολο αφου και με το thomson εισαι οκ.ναι ο οτε μπορει να εκανε αυτο που λες.βγηκε μετρησε το νεο καλωδιο με τον κλασσικο χαλια τροπο του οτε να ειδε οτι βγαινει καθαρο και να ειπε οκ ριξτον εκει.πολλες φορες μετρανε με φυσα και οχι με adsl router για να δουν αν συγχρονιζει καλα.μπορει και ο τεχνικος πουβγηκε να ηταν μονο για το τηλεφωνο οποτε να μην ειχε καν μαζι του εξοπλισμο για να μετρησεικ αι το ιντερνετ να δει αν ειναι σταθερο.η μπορει να το μετρησε να ειδε 4 mbit και να ειπε οκ νορμαλ ειναι αστον εκει.αυτος δεν ξερει ποσο επαιζες.αυτος ξερει τιμες μεσα στα ορια.και μεσα στα ορια να μην ηταν μπορει να σουπει αστον δεν θα το προσεξει κτλ.η να μην υπηρχε αλλο καλυτερο ζευγαρι που το εχω πετυχει και αυτο.

το thomson ειναι απο τα πιο σταθερα believe me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει το κεντρικο καλωδιο του σπιτιου το οποίο εχω συνδεσει στο καλωδιο που ερχεται απο την κολωνα του ΟΤΕ. Και τα δύο utp(το εξωτερικο τύπου PET για υγρασίες κλπ). Δεν υπάρχει κατανεμητης, τιποτα. Εχω συνδεσει το ρουτερ απαυθείας κατω απο τη σκαλα που περνανε τα καλώδια στο καλώδιο που ερχεται απο την κολωνα του ΟΤΕ και παλι τα ιδια κανει. SNR η ΗΟL το κατεβασε. Πριν την αλλαγη του ζευγους απο ΟΤΕ ημουν σε 6αρι προφιλ και ημουν σταθερα για 1.5 χρόνο στα 6.144 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΤΣΑ. Τωρα σε 24αρι προφιλ με το ζόρι ειμαι στα 4.000. Τα στατιστικα μου είναι τα εξής :

                          Upstream            Downstream

Noise margin         10.5                      10.5

Attenuation            21.7                      43.8

Κλείδωμα               825 (kbps)       4343 (Kbps).

 

To thomson παντως δειχνει maximun bandwitch της γραμμής γύρω στις 8.000 kbps.

 

Και αν παω σε άλλη εταιρεία τι περισσότερο θα κερδίσω με το ιδιο σετ χαλκών?

 

Αυτο θελω να αλλαξουν τη γραμμη στο αστικο κεντρο αλλα δεν ακουνε εστω να κανουν δοκιμη.



έστω υπόψιν ότι μετά από επανεκκίνηση του ρουτερ της hol συγρονιζει στα 6800 για καμια ωρα και μετα που πεφτει το snr στα 4 έρχεται ξανά στις 4000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σήμερα είμαι συνδεδεμενος με το thomson tg585v7, σε τελευταιο firmware και εχω κλειδωσει στα 4.200 με μεγιστο τα 6.000 απο οτι λεει και snr τα 12.5 db. Βεβαια ξεκινησε κλειδωνοντας στα 5.500 για αρχη με μεγιστο τα 7.000 περιπου απο οτι ελεγε αλλα αυτο κρατησε μονο για λιγο.. Το  tp-link συνεχιζει τα δικα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεσκα στατιστικα με το thomson :

 

Link Information

Uptime:

0 days, 9:15:21

DSL Type:

G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

880 / 6.284

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

782 / 4.294

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]:

0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]:

12,5 / 1,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:

22,0 / 47,0

SN Margin (Up/Down) [dB]:

11,0 / 13,5

Vendor ID (Local/Remote):

TMMB / GSPN

Loss of Framing (Local/Remote):

0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote):

0 / 0

Loss of Power (Local/Remote):

0 / 0

Loss of Link (Remote):

0

Error Seconds (Local/Remote):

0 / 0

FEC Errors (Up/Down):

0 / 440.780

CRC Errors (Up/Down):

0 / 63

HEC Errors (Up/Down):

0 / 59

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Οτε και 6αρι Profile?Παραξενο.ο οτε 9 δινει συνηθως.εφοσον εισαι με 11 margin ειναι λογικο αντι για  6Mbit που ησουν να εισαι  στα 4,5 mbit.λογικο αν πραγματι ο οτε σου ειχε 6 margin.αν ειχε 9 τοτε δεν ειναι πολυ λογικο.
το attainable του thomson και γενικοτερα το attainable αστο στην ακρη.δεν εχει νοημα.το attainable στην συγκεκριμενη περιπτωση θα ηταν με 6 αρι profile.αν πας σε αλλο παροχο θα παρεις τον ιδιο χαλκο καλως η κακως.αν ειναι προβλημα του χαλκου την εκατσες.αν ειναι θεμα πορτας στο αστικο κεντρο το λυνεις.απο την αλλη μπορεις να πας σε αλλο παροχο και να ζητησεις νεα γραμμη.πιο ακριβο τελος ενεργοποιησης αλλα θα παρεις νεο χαλκο που ΙΣΩΣ να ειναι καλυτερος ισως να ειναι ιδιος ισως χειροτερος.απλα επειδη εχεις ηδη θεματα δεν χανεις κατι περα απο λιγα λεφτα παραπανω να πας σε νεο χαλκο.στο αστικο κεντρο απλα το οριο θα τεσταρουν και αν εχει καποιο θεμα (χλωμο το κοβω) θα το φτιαξουν.δεν θα σου αλλαξουν χαλκο.χαλκο αλλαζει ο οτε αν βρει προβλημα ειτε με βλαβη ειτε με συνδυαστικο.για καποιο λογο στην αρχη παιζεις καλα και μετα που πεφτει το snr χανει συγχρονισμο και επειδη ειναι χαμηλα τοτε συγχρονιζεις στα 4mbit.τωρα τι το επηρεαζει και πεφτει το snr ειναι πονεμενη λυση.οτι κλειδωσες με 12 Margin δειχνει καποιο θεμα της γραμμης.το margin μια 10,5 μια 12 δεν στεκει.οσο αλλαζει το margin αλλαζει το attainable και βεβαια αν ειναι χαμηλο θα χασει συγχρονισμο μετα.παντως εισαι και αρκετα μακρια απο τον οτε.3 χιλιομετρα και...βαλε.

47 attenuation με το Thomson.αστα να πανε .πολυ μακρια πραγματι.το margin οτι να νε.μαλλον χαλκος ειναι.για μενα αν εχεις κλεισει χρονο αλλαξε παροχο ζητα και νεα γραμμη και ο θεος βοηθος.

 

επισης σιγουρεψου οτι στην ενωση του καλωδιου του οτε με το δικο σου δεν εχει οξειδωθει κανας χαλκος υγρασια η δεν ξερω τι.

μπορεις να τα μονωσες με scotch lock για μονιμη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα οξείδωσης έχω δοκιμάσει και τα τέσσερα ζεύγη του utp καλωδίου μου. Έχω κλείσει χρόνο και μπορώ να φύγω. Δεν ήξερα όμως οτι ζητώντας νέα γραμμή αλλάζει ο χαλκός πόσο σίγουρο είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...