Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγρονισμού aftermarket ρουτερ σε γραμμή της HOL..


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τίθεται θέμα οξείδωσης έχω δοκιμάσει και τα τέσσερα ζεύγη του utp καλωδίου μου. Έχω κλείσει χρόνο και μπορώ να φύγω. Δεν ήξερα όμως οτι ζητώντας νέα γραμμή αλλάζει ο χαλκός πόσο σίγουρο είναι αυτό?

εχεις τωρα την χ γραμμη που παιζει ηδη.οταν ζητησεις νεα γραμμη και δεν εχεις διακοψει την παλια υποχρεωτικα θα πρεπει να σε περασουν απο αλλο ζευγαρι του καλωδιου αφου το παλιο ειναι πιασμενο απο την παλια σου γραμμη.και κανεις το σταυρο σου να ειναι καλυτερο απο το Previous>οκ το ειπα για την οξειδωση γιατι το εχω πετυχει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Pouline παρατηρησα σημερα οτι οταν συνδεεω ασύρματα το φορητο τοτε πεφτει το snr. Τι εννοω. Μετα απο επανεκκινηση ειμαι κλειδωμένος στα 5.5 mbit με snr 9 και παιζω κανονικα με τον σταθερο με καλώδιο. Μαλιστα ακουω και μουσικη online. Την στιγμη που θα συνδεθεί ασύρματα ο φορητος πέφτει το snr στα 4 και κοβεται κατευθείαν το νετ σταματαει η μουσικη στο σταθερό. Συγρονιζει ξανά στα 4.2 mbit και snr 13. Το δοκιμασα πολλές φορές και πάντα το ίδιο συμβαίνει. Πώς μπορεί να συνδέονται αυτά?

 

Και με τα δύο ρουτερ γίνεται αυτό το net faster και το Thomson που είμαι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline παρατηρησα σημερα οτι οταν συνδεεω ασύρματα το φορητο τοτε πεφτει το snr. Τι εννοω. Μετα απο επανεκκινηση ειμαι κλειδωμένος στα 5.5 mbit με snr 9 και παιζω κανονικα με τον σταθερο με καλώδιο. Μαλιστα ακουω και μουσικη online. Την στιγμη που θα συνδεθεί ασύρματα ο φορητος πέφτει το snr στα 4 και κοβεται κατευθείαν το νετ σταματαει η μουσικη στο σταθερό. Συγρονιζει ξανά στα 4.2 mbit και snr 13. Το δοκιμασα πολλές φορές και πάντα το ίδιο συμβαίνει. Πώς μπορεί να συνδέονται αυτά?

 

Και με τα δύο ρουτερ γίνεται αυτό το net faster και το Thomson που είμαι τώρα

δεν στεκει να γινεται αυτο.δοκιμασε να αλλαξεις καναλι και δοκιμασε πιο νεους drivers στο λαπτοπ.να το εκανε το ενα ρουτερ θα ελεγα οκ αλλα εσυ λες οτι γινεται και με τα 2 .ειναι πολυ Psycho.στο Thomson μπορεις νακανεις firmware update αλλα δεν το κοβω να αλλαζει κατι.δες για αλλους drivers και αλλο καναλι αν και λογικα τα 2 ρουτερ μεταξυ τους πρεπει να παιζουν σε αλλο καναλι.εχεις καμια αλλη ασυρματη συσκευη να δεις αν γινεται αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thomson ειναι ενημερωμενο οπως και το λαπτοπ. Εχω δοκιμασει με αλλο φορητο οπως και με τα κινητα που μπαινουμε και δεν γινεται. Ειναι πολυ περιεργο και πραγματικα συμβαίνει και με τα δυο ρουτερ οταν μπαινει ο δικος μου φορητος κολλαει το ολο θεμα.και παλι ομως με τους ιδιους εξοπλισμους ρουτερς και υπολογιστες πριν την αλλαγη του ζεύγους καλωδιου απο τον οτε δεν ειχα θεματα.. εχω σπασει το κεφαλι μου τι μπορεί να συμβαίνει δεμ εξηγούνται ρε παιδιά αυτά ταθ πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο εκανα ενα speedtest στο συστημα υπεριων της ΕΕΤΤ. Ξερω οτι δεν ειναι αξιοπιστα αλλα μεταξυ αλλων μου εβγαλε το εξης μηνυμα : Το θεωρητικο οριο του δικτυου ειναι 3.9 mbps. O εξυπηρετητης NDT εχει ενα 58.0 buffer
που περιοριζει την ταχυτητα διαμεταγωγης στα 12.76 mbps. Ο υπολογιστης σας εχει ενα 65.0 kbyte buffer
που περιοριζει την ταχυτητα διαμεταγωγης στα 7.13 mbps. Ο ελεγχος ροης στο δικτυο περιοριζει την ταχυτητα
διαμεταγωγης στα 5.27 mbps.

 

Μπορουμε να αντλησουμε κατι απο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδοκιμασα το tp-link και τιποτα αλλαξα οτι ρυθμισεις ειχε μια προς μια ads2+, adsl, ppoe. ppoa. ppoellc. ppoelc-mux, annex a/m/l/ τιποτα απλα δεν συγχρονιζει διχνει το line status down. Συνδεω thomson kai netfaster και ωπ!!! εχω συγχρονισμο και internet. Δεν υπαρχει αυτο πραγματικα!!

 

Εν τω μεταξύ εχω δηλωμενη βλαβη απο τις 15/07/2013 στη HOL και ακομα περιμενω τον ελεγχο απο τον ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο εκανα ενα speedtest στο συστημα υπεριων της ΕΕΤΤ. Ξερω οτι δεν ειναι αξιοπιστα αλλα μεταξυ αλλων μου εβγαλε το εξης μηνυμα : Το θεωρητικο οριο του δικτυου ειναι 3.9 mbps. O εξυπηρετητης NDT εχει ενα 58.0 buffer

που περιοριζει την ταχυτητα διαμεταγωγης στα 12.76 mbps. Ο υπολογιστης σας εχει ενα 65.0 kbyte buffer

που περιοριζει την ταχυτητα διαμεταγωγης στα 7.13 mbps. Ο ελεγχος ροης στο δικτυο περιοριζει την ταχυτητα

διαμεταγωγης στα 5.27 mbps.

 

Μπορουμε να αντλησουμε κατι απο αυτο?

εφοσον συγχρονιζεις στα 4,2 mbit ολα τα υπολοιπα τεστ ειναι αχρηστα:P.δεν ειναι οτι συγχρονιζεις στα 20 και κατεβαζεις με 10 για να βρεις τι φταιει.συγχρονιζεις 4,2 πανω κατω αναλογα με τα κεφια του οποτε τα speedtests δεν σε νοιαζουν.

 

Ξαναδοκιμασα το tp-link και τιποτα αλλαξα οτι ρυθμισεις ειχε μια προς μια ads2+, adsl, ppoe. ppoa. ppoellc. ppoelc-mux, annex a/m/l/ τιποτα απλα δεν συγχρονιζει διχνει το line status down. Συνδεω thomson kai netfaster και ωπ!!! εχω συγχρονισμο και internet. Δεν υπαρχει αυτο πραγματικα!!

 

Εν τω μεταξύ εχω δηλωμενη βλαβη απο τις 15/07/2013 στη HOL και ακομα περιμενω τον ελεγχο απο τον ΟΤΕ

τα pppoe/llc pppoa/vcmux κτλ δεν αλλαζουν κατι στο θεμα συγχρονισμου αλλα ειναι μονο για θεμα ip.annex m annex l δεν παιζεις οποτε αχρηστα και αυτα.απλα μαλλον επειδη ειναι χαλια η γραμμη η λογω καποιας παραξενιας της γραμμης δεν συγχρονιζει.για την βλαβη υπομονη να δες αν θα αλλαξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να ζητησω να γινει επανεκκίνηση της πορτας στο dslam η οχι? Μηπως τελικα να μην ψαχνομαι με τοσο att και να θεωρησω κατορθωμα το γεγονος οτι εχω κλειδωμα στα 4, 2? Βεβαια το thomson δειχνει att στα 47 αλλα netfaster και netgear λενε στα 42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να ζητησω να γινει επανεκκίνηση της πορτας στο dslam η οχι? Μηπως τελικα να μην ψαχνομαι με τοσο att και να θεωρησω κατορθωμα το γεγονος οτι εχω κλειδωμα στα 4, 2? Βεβαια το thomson δειχνει att στα 47 αλλα netfaster και netgear λενε στα 42

και 42 και 47 ειναι αρκετα.τωρα μπορει να ειναι και καπου ενδιαμεσα.υποτιθεται οτι οταν καποιος εχει προβλημα θα κανουν για δοκιμη εστω ενα Lock unlock της πορτας η ενα Reboot της καρτας αφου και τα 2 γινονται remotely. η θα στειλουν τεχνικο μεσα στο αστικο κεντρο να δει πανω στην καρτα απευθειας αν υπαρχει θεμα.εχω πετυχει πχ κολλημενη καρτα η οποια στα 5 λεπτα μουεχανε sync παντα με οτιδηποτε ρουτερ.βεβαια εκει δεν ειχα κυμαινομενο Margin.με reboot ολη την καρτα εστρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι θα στο πουν αλλα με βαση το  margin που κανει βολτες βρωμαει οτι ειναι θεμα καλωδιακο καπου εκει εξω παρα η ιδια η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθς ο οτε και εφυγε πριν λιγο. μετρησε με ενα μαυρο μηχανημα στο χαλυβδινο της κολωνας εξω απο το σπιτι μου και εβγαλε 6600 down, 800 up, 9,5 snr και 50 att. Το αφησε καμποση ωρα και ηταν σταθερο. Πηγε σε ολα τα κουτια που υπηρχαν στη διαδρομη και ειχαν ενωσεις και εβγαζε το ιδιο. Μου ειπε το παιδι οτι αν ηταν καλωδιακη θα φαινοταν στο μηχανημα. Μαλλον που ειπε οτι πρεπει κατι να γινεται με την πορτα του παροχου. Αν εφταιγε η πορτα δεν θα του εφερνε περιεργα στατιστικα και αυτουνου? Εγω ως δια μαγειας εχω στο σπιτι 3.900 down. Τι διαολο φταιει τελικα εχω φαει τα λυσακα μου. Καλωδίωση είναι καινούρια ενος ετους όπως και το σπιτι μου. Το καλωδιο που συνδεεται στην κολωνα του οτε ειναι utp τυπου pet για προστασία απο υγρασίες και λοιπα και συνδεεται κατω απο τη σκαλα με το utp που ανεβαινει σπίτι μου. Το pet περναει κοντα απο το ρολοι της ΔΕΗ οπως και η ενωση του κατω απο τη σκαλα υπαρχει ένας πινακας με πριζες για ρευμα. Μηπως δεχεται παρεμβολές? Περιμενω το απογευμα τον ηλεκτρολογο να μου φερει ενα utp καλωδιο να το συνδεσω απευθειας στην κολωνα του ΟΤΕ και να το ριξω απο το μπαλκονι στο σπιτι και να δοκιμασω απευθειας στο router να δω τι σκατα συμβαινει πια.



Τωρα εχω margin 14.5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ηρθς ο οτε και εφυγε πριν λιγο. μετρησε με ενα μαυρο μηχανημα στο χαλυβδινο της κολωνας εξω απο το σπιτι μου και εβγαλε 6600 down, 800 up, 9,5 snr και 50 att. Το αφησε καμποση ωρα και ηταν σταθερο. Πηγε σε ολα τα κουτια που υπηρχαν στη διαδρομη και ειχαν ενωσεις και εβγαζε το ιδιο. Μου ειπε το παιδι οτι αν ηταν καλωδιακη θα φαινοταν στο μηχανημα. Μαλλον που ειπε οτι πρεπει κατι να γινεται με την πορτα του παροχου. Αν εφταιγε η πορτα δεν θα του εφερνε περιεργα στατιστικα και αυτουνου? Εγω ως δια μαγειας εχω στο σπιτι 3.900 down. Τι διαολο φταιει τελικα εχω φαει τα λυσακα μου. Καλωδίωση είναι καινούρια ενος ετους όπως και το σπιτι μου. Το καλωδιο που συνδεεται στην κολωνα του οτε ειναι utp τυπου pet για προστασία απο υγρασίες και λοιπα και συνδεεται κατω απο τη σκαλα με το utp που ανεβαινει σπίτι μου. Το pet περναει κοντα απο το ρολοι της ΔΕΗ οπως και η ενωση του κατω απο τη σκαλα υπαρχει ένας πινακας με πριζες για ρευμα. Μηπως δεχεται παρεμβολές? Περιμενω το απογευμα τον ηλεκτρολογο να μου φερει ενα utp καλωδιο να το συνδεσω απευθειας στην κολωνα του ΟΤΕ και να το ριξω απο το μπαλκονι στο σπιτι και να δοκιμασω απευθειας στο router να δω τι σκατα συμβαινει πια.

Τωρα εχω margin 14.5

λογικα με argus μετρησε.50attenuation παντως αστα να πανε.ναι λογικα αν ηταν χαλια η γραμμη θα πεταγε fec errors,crc errors κτλ.αν γινοταν κατι με την πορτα του παροχου εφοσον μετραγε αυτην στην πραξη τοτε θα του βγαζε errors.εκτος αν εννοοουσε οτι κατι γινεται στην πορτα την ωρα που εχεις θεμα που το θεωρω χλωμο.τραβα ενα καλωδιο για να δεις τι γινεται και μην βαλεις ουτε τηλεφωνα  πανω ουτε τιποτα.δες με οποιο ρουτερ παιζει πιο σωστα η δοκιμασε τα ολα να δεις αν αλλαξε κατι.με το ρουτερ της Hol εχες αποσυνδεσεις?η με το Thomson?Μιλαω αν κανει αποσυνδεσεις οχι οταν μπαινει το λαπτοπ που σου κανει το προβλημα αλλα γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα μολις πεταξα καλωδιο απευθειας στο ρουτερ τα ιδια και το thomson και το netfaster ειναι σταθερα χωρις αποσυνδεσεις. Μετα πο επανεκινηση συνδεονται με 5.500 και μολις μπει το λαπτοπ παλι στα 3.900. Τα παραταω παιδια κουραστηκα πια αληθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα μολις πεταξα καλωδιο απευθειας στο ρουτερ τα ιδια και το thomson και το netfaster ειναι σταθερα χωρις αποσυνδεσεις. Μετα πο επανεκινηση συνδεονται με 5.500 και μολις μπει το λαπτοπ παλι στα 3.900. Τα παραταω παιδια κουραστηκα πια αληθεια..

παντως δεν φταιει η γραμμη για αυτο που γινεται με το λαπτοπ.κατι φταιει με το λαπτοπ σιγουρα αν και δεν στεκει.δοκιμασε να κλεισεις Upnp στον ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...