Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγρονισμού aftermarket ρουτερ σε γραμμή της HOL..


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα η συνδεση μου παροτι εχω μεγαλη αποσταση ηταν ακομα και οταν συγχρονιζα χαμηλα παρα πολυ σταθερη και ειναι και τωρα. Δεν εχω καθολου αποσυνδεσεις. Μπορει να παει σερι και 15 μερες χωρις αποσυνδεση. Σημερα ολη μερα με το ανεμιστηρακι δεν επανεκινησε το ρουτερ επαιξε καλα. Τα pvc 8/36 και 8/37 δεν απενεργοποιουνται τα εχει κλειδωμενα η hol. Επειδη λυπαμαι το thomson να καει καλοκαιριατικα γιατι δεν εχει usb θυρα και δεν θελω να βαλω μετασχηματιστη στο ανεμιστηρακι ουτε να κανω παντεντες ανοίγοντας το ρουτερ θα αφησω το netfaster να δροσίζεται και μολις φθινοπωριασει θα πεταξω πανω το thomson!! B) :cool:

 

Εξάλλου ειναι τα μονα δυο που παιζουν στη γραμμή μου γιατι netgear και tp-link δαιμονίστηκαν απο τον φορητο και δεν παιζουν!! Ουτε ριχνω αλλα λεφτα πλεον να κανω πειραματισμους με ρουτερ να δω ποιο δουλευει. Οσο πιανει στον κατω οροφο πιανει.

καλα ναι.μπορει καποιος να ειναι μακρια αλλα να εχει καλο χαλκο και να ειναι stable Οπως και το αναποδο.να εισαι κοντα να εισαι αναμεσα σε 10 isdn και να παιζεις αστα ναπανε.αρα μαλλον temp ειναι τα reboots.οκ αστα τοτε τα pvc αφου δεν σβηνονται.α.το thomson δεν θελει ανεμιστηρακι.β.και να ηθελε ανεμιστηρακι απο το pvc δυσκολο να παρεις γιατι το Thomson παιζει με 22 volt:P

επισης θα μπορουσες να παρεις απο Usb του pc η να εχεις διπλα και της Hol και να παρεις απο εκει.αλλα το thomson δεν χρειαζεται.το thomson ζεσταινεται αλλα παλι δεν παθαινει κατι οταν το εχεις ξαπλωμενο .ζεστενεται επειδη ο εξαερισμος ειναι απο κατω.αν σηκωσεις το thomson ορθιο τοτε η θερμοκρασια του ειναι παρα πολυ καλη ακομα και τις πιο ζεστες μερες του καλοκαιριου.τωρα αν καποιος θελει να βγαλει το καπακι μονιμα εκει παμε αλλου.εκει θα ειναι ακομα καλυτερα.μην το λυπασε το thomson ειναι σκυλι.το tp link μπορει να μην συγχρονιζει για αλλο λογο.το Netgear μπορει να συγχρονιζει κανονικα πλεον .το εχεις η οχι ακομα?εκτος αν θελει κανα firmware το Netgear>δεν θυμαμαι τι ειχες κανει με αυτο.καλα ναι δεν εχει νοημα να ριξεις λεφτα.εχεις ηδη 2 ρουτερ απλα πιστευω οτι το Thomson ισως παιξει καλυτερα απλα ριξτου κανα τελευταιο firmware αναλογα αν ειναι το v7 η το v8.το v8 το θεωρω και πιο καλο απο το v7 .και ισως συγχρονισει και πιο ψηλα.τωρα για θεμα εμβελειας μπορεις αμα θες οποιο ρουτερ σου περισσεψει να το συνδεσεις Lan to lan με το adsl router που θα εχεις βαλει ωστε να το κανεις access point για τον κατω οροφο.αν μπορεις να περασεις καλωδιο βεβαια απο το ενα στο αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To netgear δεν υπαρχει πλεον. Το Τhomson tg585v7 εχω με τελευταιο firmware αυτο που δίνει η forthnet το 8.2.7.7. Επειδη αν ειδες στη φωτογραφία το ρουτερ είναι κρεμασμένο στον τοιχο και τα καλωδια είναι εκει ψηλα δεν μπορω να το βάλω όρθιο πρεπει να το κρεμασω και δεν θα εχει χωρο να παρει αερα απο κάτω, οτι χωρο του δωσουν τα ποδαριακα του. Τωρα για την περιπτωση του access point είναι δύσκολο να τραβήξω καλωδιο lan όποτε μενει ως εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To netgear δεν υπαρχει πλεον. Το Τhomson tg585v7 εχω με τελευταιο firmware αυτο που δίνει η forthnet το 8.2.7.7. Επειδη αν ειδες στη φωτογραφία το ρουτερ είναι κρεμασμένο στον τοιχο και τα καλωδια είναι εκει ψηλα δεν μπορω να το βάλω όρθιο πρεπει να το κρεμασω και δεν θα εχει χωρο να παρει αερα απο κάτω, οτι χωρο του δωσουν τα ποδαριακα του. Τωρα για την περιπτωση του access point είναι δύσκολο να τραβήξω καλωδιο lan όποτε μενει ως εχει.

οκ για το Netgear.για το thomson ναι ειτε παιζεις με το 8.2.7.7 ειτε με το 8.2.6.5 που ειναι το τελευταιο generic.ναι τωρα εκανα την φωτο σε full screen και καταλαβα οτι το εχεις στον τοιχο.την ειδα στην αρχη σε μικρη και δεν καταλαβα τι γινεται.για να μπει το thomson ορθιο πρεπει να βαλεις ταινια διπλης οψεως και να το κολλησεις αναποδα .δηλαδη με τον εξαερισμο να μην κοιταει τον τοιχο αλλα να κοιταει εσενα.αν και για μενα το πιο καλο θα ηταν να το παρεις καποια στιγμη αποφαση και να φτιαξεις ενα ωραιο ραφακι εκει οποτε να τα εχεις ωραια και περιποιημενα.αντι να βιδωνεις βιδες στον τοιχο για να μπει το ρουτερ βαλε ενα ραφακι.ιδιος κοπος.εχω δει Thomson βιδωμενα στον τοιχο και ειναι το ιδιο με το να το εχεις σε ενα τραπεζακι.δηλαδη ζεστενεται καμποσο.οχι οτι θα παθει κατι αλλα ναι ζεστενεται.εκτος αν βαλεις μεγαλες βιδες μακριες για να το κρατησουν μακρια απο τον τοιχο.μπορεις και με repeater να παιξεις αντι για access point για να καλυψεις και τον κατω οροφο απλα το καλωδιο ειναι πιο καλο και β.δεν θα χρειαζοταν να παρεις αλλο εξοπλισμο αφου εχεις ηδη δευτερο Thomson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τοποθετηθηκε ραφακι στο σημειο του ρουτερ και εβαλα το thomson πανω ορθιο να στεκεται με ταινια διπλης οψης. Συγχρονισε ελεφρα πιο πανω απο το netfaster από 7.000 στα 7.400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τοποθετηθηκε ραφακι στο σημειο του ρουτερ και εβαλα το thomson πανω ορθιο να στεκεται με ταινια διπλης οψης. Συγχρονισε ελεφρα πιο πανω απο το netfaster από 7.000 στα 7.400.

την καλυτερη δουλεια εκανες.firmware να εχεις το τελευταιο αν και νομιζω ειπες οτι το εχει.η ταινια δεν ειναι υποχρεωτικη εκτος αν νομιζεις οτι θα το ριξεις κατω καταλαθος.Ετσι που το βαλες παντως δεν προκειται να ζεσταθει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μωρε κανα τριαρι καλωδια ethernet (ενα το σταθερο pc, ενα ο εκτυπωτης και ενα η smart tv) και δεν το αφηνουν να σταθει ευκολα γιαυτο και η ταινια. Firmware εχω το τελευταιο. Βλέπουμε πως θα παιξει!! :-D :-D :-D

 

Pouline thanks για τις συμβουλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μωρε κανα τριαρι καλωδια ethernet (ενα το σταθερο pc, ενα ο εκτυπωτης και ενα η smart tv) και δεν το αφηνουν να σταθει ευκολα γιαυτο και η ταινια. Firmware εχω το τελευταιο. Βλέπουμε πως θα παιξει!! :-D :-D :-D

 

Pouline thanks για τις συμβουλες..

τιποτα.αφου τελος καλα ολα καλα:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline υπαρχει περίπτωση να μπορώ να περάσω καλώδιο στον οροφο μεσω της εσωτερικής καλωδίωσης γινεται να χρησιμοποιησω το netfastet σαν access point η να μη ξεκινησω διαδικασία καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline υπαρχει περίπτωση να μπορώ να περάσω καλώδιο στον οροφο μεσω της εσωτερικής καλωδίωσης γινεται να χρησιμοποιησω το netfastet σαν access point η να μη ξεκινησω διαδικασία καθόλου?

οποιοδηποτε adsl router μπορει να χρησιμοποιηθει σαν access point αρκει να παρει καλωδιο.τωρα αμα υπαρχει Utp απο τον καθε οροφο προς τον κατανεμητη μπορεις να κανεις πατεντα στον κατανεμητη και να δωσεις ethernet πανω.αλλιως το να περαστει απο το ενα σπιτι στο αλλο μπορει να ειναι δυσκολο .θα χρειαστει να ανοιχτουν κουτια για να φτασεις εκει που θες.και αν ειναι σε τελειως διαφορετικο κουτι για τον α β λογο θα ειναι πιο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα update της καταστασης εβαλα στο 585ν7 το 8.6.5.0 generic ειδα μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα της σελιδας του ρουτετ σε σχεση με το 8.2.7.7. Το att το διαβαζει στα 47.5 db (o χριστος και ο αποστολος στην ουγκαντα μενω??) και ειμαι κλειδωμενος εδω και δυο μερες στα 7.523. Pouline ποσο τυχερος μπορει να ειμαι μεσα στην ατυχια μου με αυτη τη σχεση ταχυτητας-att??τοσα διαβαζω για τα παιδια εδω μεσα που ταλαιπωρουνται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα update της καταστασης εβαλα στο 585ν7 το 8.6.5.0 generic ειδα μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα της σελιδας του ρουτετ σε σχεση με το 8.2.7.7. Το att το διαβαζει στα 47.5 db (o χριστος και ο αποστολος στην ουγκαντα μενω??) και ειμαι κλειδωμενος εδω και δυο μερες στα 7.523. Pouline ποσο τυχερος μπορει να ειμαι μεσα στην ατυχια μου με αυτη τη σχεση ταχυτητας-att??τοσα διαβαζω για τα παιδια εδω μεσα που ταλαιπωρουνται..

αν εχεις 47 attenuaton και συγχρονιζεις στα 7 εισαι απλα θεοςςςςςςςςςςς.συνηθως στα 7 με 8 κουμπωνουν οσοι παιζουν με 6 margin δηλαδη forthnet και εχουν 40 attenuation.47 atteniation ειναι κοντα στα 4 χιλιομετρα.

 

τωρα εσυ 9 margin απο Hol και σχεδον 8 mbit απλα βυσμα,θεος και ολα τα αλλα μαζι:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος καλο ολα καλα αχρειαστοι να μου ειστε!! Χαχα. Παντως με τρωει η απορια γιατι δυσκολευτηκε να παιξει το netgear και γιατι δεν παιζει καθολου το tp-link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα πάντως το tplink σε 35αρι att σε γραμμη της ιδιας εταιρειας hol και στο ιδιο αστικο κεντρο (απισταση σπιτιων δοκιμης κανα χιλιόμετρο) παιζει μια χαρα σε δευτερολεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 35 αρι στο 47 ειναι μεγαλη διαφορα.και επειδη δεν μπορεις να αλλαξεις profiles εσυ για να δεις τι γινεται ε καλυτερα ξεχασε το.θα πρεπε να γινουν δοκιμες με διαφορα profiles απο Hol μηπως και συγχρονισει η να δοκιμασες εσυ να το βαλεις πχ adsl2 αντι για adsl2+ κτλ για να δουμε αν θα επαιζε.αλλα για σενα to thomson ειναι οτι πιο stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...