Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγρονισμού aftermarket ρουτερ σε γραμμή της HOL..


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pouline για να σας τρελανω χρονιαρα μερα αναπολω την στιγμη που εν ετη 2009 με συνδεση 24αρα στη forthnet και περιοχη στη σαμο αποσταση 200 μετρα απο το κεντρικο κτιριο του οτε ειχα συγχρονισμο 23997!!!!! Θα ψαξω μαλιστα να βεω το screenshot για να δειτε το υπεραπιστευτο!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι λιγοι αυτοι που παιζουν ετσι.ως τωρα εχω δει 3-4 ατομα να παιζουν 23997.και ολοι βεβαια ηταν διπλα στον οτε.επισης και στο mall Οπως και σε ενα αλλο εμπορικο στο καλαμακι εχω δει 23997 γιατι παιζουν σε mini dslam Πουειναι μεσα στο εμπορικο.:P



Pouline για να σας τρελανω χρονιαρα μερα αναπολω την στιγμη που εν ετη 2009 με συνδεση 24αρα στη forthnet και περιοχη στη σαμο αποσταση 200 μετρα απο το κεντρικο κτιριο του οτε ειχα συγχρονισμο 23997!!!!! Θα ψαξω μαλιστα να βεω το screenshot για να δειτε το υπεραπιστευτο!! 

επισης αναπολω το event της heineken που ειχε γινει στο golden hall.100 mbit metro ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν αντεξα...πάντα πρεπει να κανω κατι.. χαχα..συνδεσα το ανεμιστηρακι με ενα παλιο φορτιστη τηλεφωνου και το εβαλα να χτυπαει απο πισω το thomson!!!

post-123470-0-96757700-1376648480_thumb.jpg

post-123470-0-75271700-1376648502_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν αντεξα...πάντα πρεπει να κανω κατι.. χαχα..συνδεσα το ανεμιστηρακι με ενα παλιο φορτιστη τηλεφωνου και το εβαλα να χτυπαει απο πισω το thomson!!!

κακο δεν του κανεις απλα ετσι οπως το εχεις δηλαδη ορθιο και οχι ξαπλωτο ηδη εχεις γλυτωσει πολυ θερμοκρασια.ενα φανακι ποτε δεν κανει κακω.αν θες κολλατο ακριβως κατω απο το thomson και βαλτο να φυσαει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα ετσι οπως ειναι προς το thomson χτυπαει μια χαρα ηδη οταν το ακουμπαω ειναι πλεον δροσερο δεν καιει καθολου.. :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα ετσι οπως ειναι προς το thomson χτυπαει μια χαρα ηδη οταν το ακουμπαω ειναι πλεον δροσερο δεν καιει καθολου.. :-D :-D :-D :-D

απλα ελεγα αμα θες να το κολλησεις με καμια θερμοκολλα για να ειναι ενα ενιαιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω το θέμα... Πρίν από κανά μήνα ζήτησα από τη hol να μου πάει το snr στο 6 από 9 που ήταν. To εκαναν και το netfaster από 6.500 συγχρονίστηκε στα 7.600. Σήμερα λοιπόν είπα να ξεθάψω το tp-link από την αποθήκη καθότι καινούριο και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ να δω τι θα γίνει.. Και ναιιι συχρονίστηκα κατευθείαν στα 9.400 με att στα 45db!!. Παίζω από το πρωί μια χαρά, χωρίς αποσύνδεση η κάτι το ανησυχητικό. Ομως... έχω και hol tv ο "χαζός".. υπάρχει περίπτωση να δουλέψει πάνω στο ρούτερ η την ξεχνάω? Το έχει κανει ποτέ κανείς, ξέρουμε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε?

 

EDIT

 

Τελικά κατάφερα να το κάνω να δουλεψει μια χαρά. Ακολούθησα ένα link (http://www.tp-link.com/kz/article/?faqid=314) που είχε βάλει ο poulinos σε ένα αντίστοιχο θέμα, έκανα τα βήματα που λέει και δουλευει. Το ρούτερ είναι το tp-link td-w8951nd.

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το θέμα... Πρίν από κανά μήνα ζήτησα από τη hol να μου πάει το snr στο 6 από 9 που ήταν. To εκαναν και το netfaster από 6.500 συγχρονίστηκε στα 7.600. Σήμερα λοιπόν είπα να ξεθάψω το tp-link από την αποθήκη καθότι καινούριο και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ να δω τι θα γίνει.. Και ναιιι συχρονίστηκα κατευθείαν στα 9.400 με att στα 45db!!. Παίζω από το πρωί μια χαρά, χωρίς αποσύνδεση η κάτι το ανησυχητικό. Ομως... έχω και hol tv ο "χαζός".. υπάρχει περίπτωση να δουλέψει πάνω στο ρούτερ η την ξεχνάω? Το έχει κανει ποτέ κανείς, ξέρουμε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε?

 

EDIT

 

Τελικά κατάφερα να το κάνω να δουλεψει μια χαρά. Ακολούθησα ένα link (http://www.tp-link.com/kz/article/?faqid=314) που είχε βάλει ο poulinos σε ένα αντίστοιχο θέμα, έκανα τα βήματα που λέει και δουλευει. Το ρούτερ είναι το tp-link td-w8951nd.

με προλαβες πριν σου ποσταρω δυο τριa links που εχουν γραφτει εδω.αλλωστε αν ψαξεις insomnia hol tv ή insomnia tp link hol tv σου βγαζει θεματα.

9400 με 45 attenuation εισαι απλα θεος και αφου παιζεις και με 6 αρι snr.προληπτικα κανε και firmware update στο tp link απο το site της tp link.αν εχει πχ v1 v2 στο site θα δεις απο κατω ποιο version εχεις.οταν δεν γραφει συνηθως ειναι το version 1.επισης και απο τον αριθμο του firmware πολλες φορες φαινεται αν ειναι v1 ή v2.Μπορει πχ τα v2 να ξεκινανε απο 2.χ.χ ενω τα v1 απο 1.χ.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν firmware update. Παρατηρώ όμως το snr να κάνει βυθισματα τρελά σε σημείο που φτάνει και 0.9 αλλά η σύνδεση βράχος δεν πέφτει δουλεύει ακόμα. Λάθη δεν έχω μαζέψει πολλά γύρω στα 1000 από χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις μαζεψει λαθη και δεν εχει πεσει η συνδεση τοτε εισαι μια χαρα.τωρα αν ειναι τιποτα bug ή γινεται και με το αλλο ρουτερ σου δεν το ξερω.επισης αν θες κανεις το τεστ με αλλο ρουτερ και μετα αν εχεις την ιδια συμπεριφορα μπορεις να κανεις δοκιμες με το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη χωρις τηλεφωνα ,σπλιττερ,φιλτρα για ναδεις αν θα στο κανει και εκει.δοκιμη σε χωνευτη/κατανεμητη ειναι πιο δυσκολο ειδικα αν δεν ξερει καποιος.


αλλιως παντα μπορει να ξαναζητησεις 9 margin για την γραμμη σου αλλα θα χασεις αυτο που κερδισες στην ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεντρικό καλώδιο είμαι χωρίς πρίζα με ένα σπλιτερ για το τηλ. Όχι η σύνδεση δεν πέφτει και το ΝΕΤ πάει σφαίρα. Μπα θα μείνω όπως είμαι...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεντρικό καλώδιο είμαι χωρίς πρίζα με ένα σπλιτερ για το τηλ. Όχι η σύνδεση δεν πέφτει και το ΝΕΤ πάει σφαίρα. Μπα θα μείνω όπως είμαι... :-)

αν το margin πεφτει και με αλλο ρουτερ τοτε ειναι θεμα χαλκου λογικα εκτος αν εχει θεμα η καθετη.αν δεν το κανει ισως καποια παραξενια/ασυμβατοτητα του ρουτερ.σε καθε περιπτωση αν δεν σου κανει αποσυνδεσεις,αν δεν σηκωνει errors και αν δεν εχεις μειωμενη ταχυτητα download οταν το margin πεφτει τοσο χαμηλα τοτε εισαι ενταξει.αν το margin πεσει πολυ χαμηλα τοτε ή θα κανει αποσυνδεση ή θα σηκωσει παρα πολλα errors ή πχ αντι να κατεβαζεις με 1 mbyte/sec θα κατεβαζεις με 0,5mbyte/sec ή και λιγοτερο.Κανονικα με 0,9 δεν θα πρεπε να παιζες καθολου σωστα και να ειχες αποσυνδεσεις.εκτος αν το αναφερει λαθος το tp link ή εκτος αν πεφτει για τοσο λιγο που δεν προλαβαινει να ριξει την γραμμη και να σηκωσει πολλα errors.που και που κοιτα και για κανα πιο νεο firmware μηπως και βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χτες το βράδυ δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθινό το margin έγραφε 0.1 και η σύνδεση έχτρεχε κανονικά και κατέβαζε κανονικά. Λάθη δεν μαζεύω πολλά, καμιά χιλιάδα το 24ωρο. Τώρα είναι στα 3.7 και πάει μια χαρά. Το αφήνω ως έχει αφού δεν δημιουργείται πρόβλημα και βλέπω.

 

Για του λόγου το αληθές έκανα μία επανεκίνηση χτές το απόγευμα και έχω αυτά τα στατιστικά τώρα:

 Downstream Upstream     

 

       SNR Margin

:

           3.5       7.5 db   

 

     Line Attenuation

:

          45.9      21.9 db   

 

          Data Rate

:

           8977   888 kbps   

 

          Max Rate

:

      10244    1024 kbps   

 

             CRC

:

          727       0            

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...