Προς το περιεχόμενο

Για προγραμματισμό πέρα από ένα desktop υπάρχει κάτι ισάξιο σε ultrabook, laptop κλπ??


anonops2013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος έδινα πανελλήνιες και δόξα τω θεώ πέρασα στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο Καποδιστριακό. Είμαι "λίγο" καμένος με τον προγραμματισμό. Θέλω να πάρω ένα σύστημα που θα με βοηθήσει πολύ για προγραμματισμό. Έχω δει πολλά σε skroutz, σε διάφορα sites, στο ebay κλπ. Έχω βρει κάτι καλά συστήματα 6core κλπ, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη όποιου γνωρίζει πρώτον για το αν υπάρχει κάτι σε φορητό υπολογιστή που να καλύπτει τις σχετικά υψηλές απαιτήσεις για προγραμματισμό που έχω- και ποιοι είναι αυτοί- και επίσης τι είναι προτιμότερο για αυτή τη δουλειά, pc ή φορητός???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«σχετικά υψηλές απαιτήσεις για προγραμματισμό»

Δηλαδή τι θα προγραμματίζεις, παιχνίδια τύπου crisis,metro 2033, και μιλάς για 6πύρινο;;

Βασικά,για εμένα,δεν θα με βόλευε κάτι άλλο εκτός από desktop απλά και μόνο γιατί θα ήθελα μεγάλη οθόνης κανονικό πληκτρολόγιο και ποντίκι,και όχι της μινιατούρες που έχουν τα διάφορα  -τοπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προγραμματισμο δε χρειαζεσαι κατι πολυ δυνατο. Αυτα που σιγουρα χρειαζεσαι ειναι οθονη με μεγαλη αναλυση - προσωπικα οτιδηποτε κατω απο x900 με κουραζει στο πολυ scrolling). Επισης θες να εχει anti-glare οθονη.

Τελος θες καλο πληκτρολογιο.

Αυτα ειναι απο προσωπικη εμπειρια και για τον προγραμματισμο που κανω εγω.

Και υπο συνθηκες θες μπολικη μνημη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω, τι και που θα προγραμματιζεις?

Γιατι εγω την δουλεια μου την κανω σε i5 2ης γενιας, με 8gb RAM. Kαι δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα οσο αφορα την ισχυ του υπολογιστη.

Περισσοτερο θα κοιταγα την οθονη και το πληκτρολογιο για το αν με βολευει.

Εννοειται πως δεν θα πας σε κατι κατωτερο απο i3 3ης γενιας, μονο και μονο για να εχει και ενα βαθος χρονου 2 ετη στην χειροτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για παιχνίδια....Μιλάω για προγραμματισμό βάσεων δεδομένων και τα σχετικά...Πάντως εκτός από τα πληκλτρολόγια και τα περιφερειακά σε σύστημα κοιτάμε κάτι από 4+ πυρήνες και το κυριότερο μεγάλη μνήμη έτσι??? Και βέβαια desktop έτσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αμα θες desktop παρε desktop. Μη φανταζεσαι οτι μαθαινοντας προγραμματισμο θα πετανε οι κωδικες στην οθονη, θα τρεχει ο επεξεργαστης στα 100% και θα εισαι στα συνεχως στα κοκκινα. Και για να σηκωσεις μια βαση δε χρειαζεσαι και κανα θηριο. Για να εχεις μια εικονα: 1-2 pdf, 1-2 online tutorial, ενας editor, αντε στην χειροτερη IDE και τη περισσοτερη ωρα δε θα γραφεις κωδικα γιατι θα διαβαζεις και θα σκεφτεσαι.

Οποτε οπως ειπαμε και σε προηγουμενο μηνυμα, χρειαζεσαι καλη ξεκουραστη οθονη κατα προτιμηση υψηλης αναλυσης, εναν i5, οτιδηποτε παραπανω ειναι υπερβολη για εκμαθηση προγραμματισμου, και μνημη 8gb max γιατι θα εχεις αρκετα πραγματα ταυτοχρονα ανοιχτα. Αλλα επειδη εχω την εντυπωση πως πανω στην 'τετοια' σου θες κατι προς τουμπανο παρε το desktop που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πάρεις Laptop τότε μια από τις κορυφαίες επιλογές είναι η σειρά ThinkPad της Lenovo (πρωην IBM).

 

Παράδειγμα το παρακάτω έχει και πολύ καλή οθόνη HD+ 1600x900 Antiglare (MAT) και το καλύτερο πληκτρολόγιο στον κόσμο.

 

http://www.e-lenovo.gr/p.ThinkPad-L530-HD-i5-3210M-4GB-500GB-W7Pro-W8Pro.843506.html

 

Τα χαρακτηριστικά του θα σε καλύψουν για πολύ καιρό (με μια αναβάθμιση μνήμης στα 8GB).

 

Από εκεί και πέρα αν θες Desktop στην ίδια τιμή θα είναι πιο "τούμπανο" αλλά δεν θα έχεις την φορητότητα.

 

Η επιλογή είναι δική σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις τόσο δυνατό pc που λες για προγραμματισμό, σε βλέπω να χρωστάς μπόλικα μαθήματα από το πρώτο εξάμηνο γιατί θα μπεις στον πειρασμό να τον "αξιοποιήσεις" παίζοντας video games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειμαι και πολυ των video games ποτε δεν ημουν...γιατι οταν οι αλλοι επαιζαν L2 κλπ εγω επαιρνα τον πυργο τον αποσυναρμολογουσα και τον ξαναεφτιαχνα..τεσπα...το παραπανω laptop μετραει και το μεγαλο advantage ειναι ξ φορητοτητ, αλλα ειναι κριμα γιατι με τα ιδια λεφτα παιρνω κατι δυνατοτερο σε desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειμαι και πολυ των video games ποτε δεν ημουν...γιατι οταν οι αλλοι επαιζαν L2 κλπ εγω επαιρνα τον πυργο τον αποσυναρμολογουσα και τον ξαναεφτιαχνα..τεσπα...το παραπανω laptop μετραει και το μεγαλο advantage ειναι ξ φορητοτητ, αλλα ειναι κριμα γιατι με τα ιδια λεφτα παιρνω κατι δυνατοτερο σε desktop

Σε ολες τις τιμες λαπτοπ περνεις κατι καλυτερο με τα ιδια λεφτα σε desktop. Για το οτι το θες για προγραμματισμο δεν λεει κατι ;p δεν θελει τρελες επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...