Προς το περιεχόμενο

LapTop Fujitsu LifeBook AH552, 15,6", Intel Core i3 3110M, 4GB RAM, 500GB HDD, Slim Line, Κόκκινο Χρώμα, Xωρίς Λειτουργικό 349 € για online παραγγελία


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα δλδ το έχεις στα χέρια σου.Για κάνε ένα mini review γτ εκτός το ότι με ενδιαφέρει το λαπτοπ με ενδιαφέρει και το hackint0sh που ανέφερες προηγουμένως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι για τα χρήματα του εγώ θα το προτιμούσα σε 14" περίπου,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Είναι πλήρες,αγοράζεις ivy ι3 με HD 4000 με ότι αυτό συνεπάγεται.εκεί είναι και το κλειδί για κάποιον αν θα μείνει ευχαριστημένος,στην προσδοκία.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι η μπαταρία δεν βγαίνει είναι ενσωματωμένη και στο bios γράφει - μετράει τους κύκλους φόρτισης.

Εγώ είμαι ευχαριστημένος γιατί αυτό που ήθελα το πήρα,Έχω σταθερό για το σπίτι και τα παιχνίδια μου άρα για φορητό με υπερκαλύπτει.

Το hackint0sh τώρα όπως έγραψα έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας,όποιος δεν έχει ανάλογη εμπειρία και δεύτερο computer που να τρέχει osx ώστε να κάνει τις διορθώσεις μην το επιχειρήσει καν.

Το Wi_Fi είναι ασύμβατο με το osx μιας και εδώ είναι combo η καρτουλα αλλά αυτό λύνεται σχετικά εύκολα.

Δεν έχω να γράψω πολλά μιας και ασχολήθηκα μόνο με το Hackint0sh όσες μέρες το έχω.Τώρα τρέχει και τα 2 λειτουργικά αλλά θέλει ακόμα τις σχετικές ρυθμίσεις για να είναι "ελαφρύ και σπιρτοζικο".. μιας και ο δίσκος του τουλάχιστον σε εμένα που έχω συνηθίσει στους ssd είναι από τους "αργούς".αν κάποιος μπορεί κ θέλει να του βάλει ssd τότε θα πάρει και άλλη ανάσα το μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Movie το παραλαμβάνω αύριο φίλε οπότε ετοιμάσοιυ να σε ζαλίσω.... :-D

Ξεκίνα να διαβάσεις από .. χτες ! και αυτά που έγραψα πιο πάνω,από εκεί και πέρα όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του cosmodata είναι Ελληνική εισαγωγή και είναι άμεσα διαθέσιμο, τότε καλύτερα από το cosmodata.

 

Αν όχι, πάει κανείς στου Amazon τη λύση αλλά προσθέτει και μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για διευκρίνιση,η διαφορά τιμής που λέει ο giorginho είναι τελική,μαζί με τα μεταφορικά.Και χωρίς να υπολογίσουμε τα πιθανά έξοδα αντ/λής (Αθήνα) ή μεταφορικά (Επαρχία) της κοσμοντατα.

 

Από την άλλη μου κάνει εντύπωση η αλλαγή άποψης για το κατάστημα του θέματος.Από απαράδεκτο κτλ (δικά σου γραφόμενα,ποστ #14),μόλις αναφέρθηκε το άμαζον ξαφνικά έγινε προτιμητέα λύση κι ας προσφέρει χειρότερο "πακέτο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει 10 μηχανήματά από εκεί όλα αυτά τα χρόνια οπότε τους χρειάστηκα ήταν οκ..

Φυσικά οι προϋποθέσεις πάντα σε οποιονδήποτε είναι 2 και ξεκινάνε από εμάς..

1)να είμαστε λογικοί σε αυτό που ζητάμε,2) να ξέρουμε τα δικαιώματα μας. έτσι η λύση πάντα βρίσκεται στην ενδεχόμενη εμπλοκή που δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι η μπαταρία δεν βγαίνει είναι ενσωματωμένη και στο bios γράφει - μετράει τους κύκλους φόρτισης.

...

ενσωματωμενη μπαταρια ?  :fear:  :fear:  :fear:

dafuk  :eek:

οσο μεγαλωνω μαθαινω, ημαρτον, 1η φορα το ακουω αυτο σε notebook, το ξεκινησε η google στο nexus 4 νομιζω και θα γινει μοδα...

 

δηλ. αναλογως της ποιοτητος της μπαταριας, μετα απο 300-500 κυκλους φορτισης, τα φτυνει η μπαταρια κ το δουλευεις στο ρευμα ή πετας το μηχανημα  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για διευκρίνιση,η διαφορά τιμής που λέει ο giorginho είναι τελική,μαζί με τα μεταφορικά.Και χωρίς να υπολογίσουμε τα πιθανά έξοδα αντ/λής (Αθήνα) ή μεταφορικά (Επαρχία) της κοσμοντατα.

 

Από την άλλη μου κάνει εντύπωση η αλλαγή άποψης για το κατάστημα του θέματος.Από απαράδεκτο κτλ (δικά σου γραφόμενα,ποστ #14),μόλις αναφέρθηκε το άμαζον ξαφνικά έγινε προτιμητέα λύση κι ας προσφέρει χειρότερο "πακέτο".

 

 

Ήμουν σαφής στα όσα έγραψα.

 

Αναφέρθηκα σε προϋποθέσεις που καθιστούν την αγορά του λάπτοπ καλύτερη ή όχι από το cosmodata.

 

Μάθε να διαβάζεις και να σκέφτεσαι και μετά απαντάς για τα περί αλλαγής ή όχι απόψεων.

 

 

Να στο κάνω και πιό απλό και κατανοητό σε απλά Ελληνικά για να συμβάλλω και θετικά στον τρόπο καλλιέργησης της σκέψης σου:

 

- Ελληνική εισαγωγή = Αγορά από μεταπωλητή της Fujitsu Hellas, οπότε ό,τι και να γίνει βρέξει χιονίσει και χωρίς μα και μου, πάει στο service της Fujitsu Hellas (ή στα αντίστοιχα εξουσιοδοτημένα) και δεν έχει να κάνει με το Cosmodata αν μία στο τόσο τον γειώναν τα Ελληνικά service (περίπτωση εισαγωγής μή Ευρωπαϊκής για παράδειγμα).

Μερικοί μάλιστα προτιμούν Ελληνικό πληκτρολόγιο σε σχέση με το UK English ή US English ή US International (προσωπικά δε μου κάνει διαφορά), οπότε μια Ελληνική εισαγωγή θα έχει και σίγουρα το αντίστοιχο localization.

 

- Άμεσα διαθέσιμο = Υπάρχει στο φυσικό κατάστημα άμεσα σε στόκ και δεν είναι απλά τιμή ή απόθεμα κράχτης ώστε να μπεί σε διαδικασία κάποιος να δώσει τα λεφτά του χωρίς αντίκρυσμα. Προϋποθέτει προφανώς αυτός ο κάποιος να είναι Αθήνα.

 

 

 

 

 

ενσωματωμενη μπαταρια ?  :fear:  :fear:  :fear:

dafuk  :eek:

οσο μεγαλωνω μαθαινω, ημαρτον, 1η φορα το ακουω αυτο σε notebook, το ξεκινησε η google στο nexus 4 νομιζω και θα γινει μοδα...

 

δηλ. αναλογως της ποιοτητος της μπαταριας, μετα απο 300-500 κυκλους φορτισης, τα φτυνει η μπαταρια κ το δουλευεις στο ρευμα ή πετας το μηχανημα  :mad:

 

Η μπαταρία είναι κουμπωτή εσωτερικά όπως και στο Lenovo X1 Carbon κια σε πολλά άλλα νέα μοντέλα (ή ultrabooks) κλπ.

 

Απλά αλλάζει πιο δύσκολα (κατσαβιδάκι κλπ) όταν χρειαστεί, όχι όμως ότι θα πρέπει να σε κάνει να φοβάσαι την αγορά του. Δεν τίθεται λοιπόν τέτοιο ζήτημα και φόβοι μην πάει για πέταμα μετά το μηχάνημα.

 

Ακόμα και για λόγους disposing/recycling/environmental, η μπαταρία και τα στοιχεία της πρέπει να είναι άμεσα προσβάσιμα για να μπορούν να απομακρύνονται όταν επέλθει το lifetime τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις προϋποθέσεις όπως λες,οι οποίες φυσικά δεν είναι αρκετές για να παραβλεφτούν τα συν της άλλης περίπτωσης,άσε το ότι και στο άμαζον άμεσα διαθέσιμο είναι και σε 2 μέρες σπίτι σου,να σου θυμίσω ότι τις έθεσες μόλις μπήκε το άμαζον στην κουβέντα και όχι όταν πρωτοπόσταρες στο θέμα.

 

Τότε ήταν κακή αγορά (λόγω καταστήματος) για σένα ασχέτως προϋποθέσεων,μετά όμως έσπευσες να την "ωραιοποιήσεις" για να μην φανεί καλύτερη η άλλη περίπτωση γιατί ήταν από το "μισητό" σου άμαζον.

 

Αυτό εννοούσα και νομίζω πως ήμουν επίσης σαφής.Κι εγώ ΔΕΝ θα το έπαιρνα από άμαζον γιατί στηρίζω την εθελούσια κίνηση που προτάθηκε εδώ στο ινσόμνια,αλλά εσύ μάλλον έχεις άλλους,δικούς σου λόγους.Δικαίωμά σου φυσικά,αλλά τουλάχιστον να είμαστε αντικειμενικοί σε αυτά που γράφουμε όσο μπορούμε.Για παράδειγμα,στο άμαζον μια χαρά θυμήθηκες να αναφέρεις τον αποτρεπτικό παράγοντα των μεταφορικών (κι ας τα είχε υπολογίσει ο giorginho ήδη στην τιμή) ενώ στην κοσμοντατα πολύ βολικά ξέχασες να τα αναφέρεις λες και είμαστε όλοι στην Αθήνα.

 

Εσύ λοιπόν θα το ψώνιζες;Με βάση το πρώτο σου ποστ (και άλλα σε άλλα θέματα) κατηγορηματικά ΟΧΙ.Με βάση το δεύτερο ΝΑΙ αν ίσχυαν οι προϋποθέσεις.Αν δεν είναι αυτό αλλαγή στάσης δεν ξέρω τί είναι.

 

Και τις λοιπές προτροπές για μάθηση,καλλιέργεια σκέψης δεν τις σχολιάζω καν.Έκανα μια παρατήρηση (εύλογη κατά τη γνώμη μου) και μπορούσες απλά να επιχειρηματολογήσεις όπως σωστά έκανες στο υπόλοιπο ποστ σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Από όσου πόσταραν (κυρίως όσους ήδη το αγόρασαν) η τοποθεσία τους είναι Αθήνα.

 

2) Ανέφερες "Κι εγώ ΔΕΝ θα το έπαιρνα από άμαζον γιατί στηρίζω την εθελούσια κίνηση που προτάθηκε εδώ στο ινσόμνια,αλλά εσύ μάλλον έχεις άλλους,δικούς σου λόγους.".  ....Απλά ήθελες να πείς κάτι απλά για να το πείς. Απλά το παραβλέπω γιατί θα χάσω χρόνο και είναι αρκετά πολύτιμος για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου...

 

3) Ανέφερες "Εσύ λοιπόν θα το ψώνιζες;" ...Όχι από οπουδήποτε. Είναι αρκετά κάτω του βεληνεκούς και των standards που απαιτώ για ένα εργαλείο δουλειάς μου.

 

Το ότι δε θα το ψώνιζα όμως, δε μου αφαιρεί και το δικαίωμα να σχολιάσω και να παραθέσω γεγονότα κι επιχειρήματα ή τυχόν προϋποθέσεις για να βοηθήσω τυχόν άλλους χρήστες που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο. Και μαγκιά μου στην τελική.

 

4) Δε θα λογοδοτήσω κιόλας για τα επιχειρήματά μου σε όποιον δεν είναι αρεστά.

Έστω κι ένας να τα βρεί χρήσιμα και να βοηθηθεί, είναι πλεονκέκτημα και για μένα και γι αυτόν και για το forum.

Ελεύθερη κοινωνία ανταλλαγής απόψεων και ιδεών είμαστε (θέλω να πιστεύω έτσι τουλάχιστον), οπότε υπόλογος δεν είμαι κανενός. Αυτή είναι η άποψή μου, αυτά τα επιχειρήματά μου, take it or leave it.

 

5) Ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει επιχειρήματα και λύσεις και να επιλέξει ψάχνοντας.

 

6) Η τιμή της λίρας (ισοτιμία) έπεσε χτές. Στην τιμή του amazon δεν αναφέρθηκε ότι είναι υπολογισμένα και τα μεταφορικά εξ'αρχής. Οπότε δε θα μυρίσω τα νύχια μου για το τί περιλαμβάνει μεταφορικά και το τί όχι, αν δεν αναγράφεται, ούτε θα είμαι με το calculator ανα χείρας 24/7. Λογικό φαντάζομαι (τουλάχιστον για κάποιον που ο χρόνος του περιλαμβάνει δουλειά και άλλα καθήκοντα).

 

Και όχι δε θα θεοποιήσω κανένα amazon και κανένα cosmodata, όταν θίγονται τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής από κάποιο από τα δύο (ή και από τα δύο). Γι αυτό και είπα για Ελληνική εισαγωγή και άμεση διαθεσιμότητα. Για να μην έχω ανάγκη κανένα amazon και κανένα cosmodata στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...