Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Laptop Dell or Sony


tsoldim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή με μπέρδεψες λίγο,μπορείς να εξηγήσεις ποιά η διαφορά των 2 περιπτώσεων και τις διαχωρίζεις;Από τη στιγμή που έχεις OEM dvd όπως λες,μια χαρά δεν μπορείς να τα βάλεις και αν έχει linux;

 

Αφού θα έχεις δισκάκι των 7,λογικό δεν είναι να γίνουν activated κανονικότατα;Είτε έχει linux είτε 8 επάνω;Αφού με το κλειδί των 7 θα ενεργοποιηθούν.Έχεις βρεί κάποιο "κόλπο" που δεν καταλαβαίνω;Γιατί αυτό που λες δεν είναι downgrade και ενεργοποίηση με το κλειδί των 8 που πλήρωσες,αλλά format και εγκατάσταση άλλου λειτουργικού με το δικό του κλειδάκι.Τζάμπα δηλαδή πλήρωσες λειτουργικό στην αγορά.

 

Tα OEM windows 7 (και 8) γινονται activated απο μονα τους (χωρις να πληκτρολογησεις εσυ καποιο κλειδι, χωρις να μπεις στο internet, χωρις τιποτα. με το τελος της εγκαταστασης ειναι ηδη ετοιμα activated) μονο στους ΟΕΜ υπολογιστες της αντιστοιχης εταιρειας που εχουν στο ΒΙΟS τους ενα καταλληλο αντιστοιχο κλειδι (SLIC)

Οποτε κι εγω δεν εβαλα κανενα κλειδακι στα 7.

Πηρα το dvd απο ενα αλλο Dell μηχανημα και εκανα νεα εγκατασταση που ενεργοποιηθηκε αυτοματα μονη της με το κλειδι που βρηκε στο BIOS του δικου μου λαπτοπ.

 

Αν αγορασεις τον υπολογιστη με linux, προφανως δεν θα εχει SLIC και δεν θα μπορεις να βαλεις αυτοματα ΟΕΜ windows.

 

Βεβαια αυτη η συζητηση δεν σε αφορα εσενα.

Εσυ εχεις αποφασισει εξαρχης να παρεις το linux, και ειναι ηδη τοσο φτηνοτερο που με τη διαφορα αγοραζεις και win7 retail για να του εγκαταστησεις.

 

Αυτο αφορα καποιον σαν κι εμενα που εχει πληρωσει για μηχανημα με win8.

Εμεις λοιπον, οχι, τουλαχιστον δεν το πληρωσαμε τσαμπα το λειτουργικο, γιατι μαζι με αυτο πηραμε και ενα κλειδακι στο BIOS που ενεργοποιει αυτοματα οποιαδηποτε εκδοση win7 ή 8 (αρκει να ειναι ΟΕΜ Dell)

 

 

Για να στο πω και αλλιως, καποια παλιοπαιδα πανε και moddαρουν το BIOS της μητρικης τους βαζοντας ενα SLIC μεσα,

και μετα περνανε και ενα αρχειο .xrm-ms στο C: (αντιστοιχο του ΟΕΜ) για να μιμηθουν ολη αυτη την παραπανω νομιμη διαδικασια,

και να βαλουν windows χωρις κωδικους και χωρις activation tools (loaders) που να μπορει να τα βρει η microsoft.

Kατι τετοιο εχω ακουσει δηλαδη, εγω δεν ξερω τιποτα. B)

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit:@mike12

 

Ωραία,αφού είσαι λοιπόν τεχνικός άσε τις πωλήσεις και πιάσε την υποστήριξη,που θα χρησιμεύσεις περισσότερο.Στην κεντρική σελίδα των φορητών έχει 2-3 θεματάκια με προβλήματα σε Dell να βοηθήσεις με την εμπειρία σου (ξέρεις,από αυτά που δεν χαλάνε και δεν πάνε σε τεχνικούς).

 

Ή εναλλακτικά άσε το τρολάρισμα και δώσε επιχειρήματα.Άσχετα αν μεταξύ των συγκεκριμένων λάπτοπ του θέματος κι εγώ θεωρώ το Dell καλύτερη αγορά,το τσουβάλιασμα και οι παρωπίδες δεν βοηθάνε κανέναν.

 

 

@sattack

Τώρα ήσουν πιο σαφής,κατάλαβα πώς το εννοείς.Απλά βλέπω μεγάλη σύγχυση γενικότερα για το downgrade,και μου κάνει εντύπωση αν είναι τόσο απλό βρίσκοντας ένα OEM δισκάκι.

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sattack είχες δίκιο δεν διάβασα προσεκτικά τα θέματα σχετικά με τα 7720 που ανέφερες. Δυστηχώς. μπαίνω από κινητό και είναι λίγο δύσκολο. Η άδεια win7 που έχω είναι πανεπιστημίου και το 7720 που θέλω είναι αυτό με το Linux νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα έτσι δεν είναι?

Sent from my Lumia 710

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...