Προς το περιεχόμενο

Wind - Αποσυνδέσεις κάθε μέρα στις 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες,

Γράφω εδώ μπας και κανένας έχει το ίδιο πρόβλημα ή ξέρει τι πρέπει να κάνω.

Είμαι συνδρομητής στη Wind 6 μήνες και αυτή τη στιγμή το modem γράφει τα εξείς:

 
ADSL Firmware Version:

FwVer:3.20.19.0_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2  

 

Line State
:

Showtime    

Modulation
:

ADSL2    

Annex Mode
:

ANNEX_A            

Downstream Upstream      

SNR Margin
:

8.3 9.4 db    

Line Attenuation
:

36.4 24.7 db    

Data Rate
:

7091 978 kbps

 

Τι γίνεται τώρα; Κάθε μα κάθε μέρα εκεί κατά τις 19:50 μέχρι 20:20 το ιντερνετ πέφτει και ξανασυνδέεται στα μισά από ότι είχα. Δηλαδή όταν με το καλό σήμερα πέσει πάλι θα έχω 3500-4000 downstream.

Να παραθέσω και κάτι ακόμα από το modem:

1/1/2000 0:35:0> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804744a0
1/1/2000 0:35:4> Last errorlog repeat 2 Times
1/1/2000 0:35:43> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804744a0
1/1/2000 0:35:44> Last errorlog repeat 2 Times
1/1/2000 0:37:57> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804744a0
1/1/2000 0:38:2> Last errorlog repeat 2 Times
 

Αυτό το error κάθε μέρα, όλη μέρα.

 

Να δώσω και κάποιο background. Δεν είμαι πρωτάρης, είχα dsl όταν πρωτοβγήκαν και τη μοιράζαμε τότε παλαιά στο Τέξας (Ηράκλειο) σε όλη την πολυκατοικία. Άρα από τεχνικά θέματα γνωρίζω.

Στο σπίτι έχω τραβήξει καινούριο UTP cat5e από το κουτί του "ΟΤΕ" που έρχεται καρφί στο modem μαζί με ένα τηλέφωνο. Έχω πάρει 5 φορές την wind και έχουν έρθει άλλες τόσες από εδώ τόσο οι "Οτετζηδες" όσο και οι τεχνικοί της wind. Έχω δοκιμάσει 3 splitter, 3 modem, 10 καλώδια και διάφορους συνδυασμούς κλώνων στο UTP αφού πρώτα τα έλενξα όλα με το πολύμετρο. Ο ΟΤΕς με έχει αλλάξει δύο φορές τερματικό (ή έτσι λένε για να με ξεφορτωθούν)και μια φορά καλωδίωση λόγο εξωτερικής τάσης .

Κάτι ακόμα που πρέπει να σας πω είναι πως στο διπλανό οικόπεδο έχει προπατζίδικο και ήταν όταν πρωτοανοίξαν που άνοιξαν και οι πύλες της κολάσεως. Ένα τριφασικό καλώδιο της ΔΕΗς περνά πάνω από όλα τα καλώδια του ΟΤΕ και το κουτί του. Μετακίνησα λίγο το UTP μου να έχει μια παλάμη απόσταση από το καλώδιο αυτό αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε για το κουτί του ΟΤΕ και τη δέσμη των καλωδίων εκεί.

Αυτή είναι η οδύσσειά μου λοιπόν, και αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, είπα να δοκιμάσω και εδώ.

Το βράδυ θα κάνω και ένα post με τα μεταλλαγμένα stats του modem.

Είναι η wind; Είναι το καλώδιο τση ΔΕΗς; Γιατί ρε παιδιά ΚΑΘΕ μέρα και ΜΟΝΟ στις 19:50;

BTW, στις 23:00 είναι πάλι όλα μια χαρά, αλλά πρέπει να κάνω restart το modem ή τη γραμμή.

 

Thank you in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το κλασικό για τέτοια ώρα θα είναι ότι θα ανάβει καμιά φωτεινή πινακίδα η οποία επηρεάζει την τηλεφωνική γραμμή και προκαλεί DCs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι κατι κοντα στο καλωδιο σου τοτε κατι κοντα στο καλωδιο του οτε.αρα δεν ειναι η wind.αρα το μονο που ισως διορθωσει το προβλημα ειναι μια πιθανη αλλαγη απερχομενου η κεντρικου αναλογα τι απο τα 2 ειναι.αντε βεβαια να πεσεις σε τεχνικο του οτε ο οποιος να δεχτει οτι υπαρχει αυτο το προβλημα και να σου κανει αλλαγη.και αμα δεν υπαρχει και προβλημα και στα αλλα ζευγαρια.καλη τυχη να ευχηθω.το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αμα δεν βρεθει ακρη το μονο που μενει ειναι να ζητησεις σε καποιον αλλον παροχο καποια νεα γραμμη και να κανεις το ευχελαιο τον αγιασμο και ολα τα συναφη η νεα γραμμη να παιζει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADSL Firmware Version
:

FwVer:3.20.19.0_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2    

Line State
:

Showtime    

Modulation
:

ADSL2    

Annex Mode
:

ANNEX_A            

Downstream Upstream      

SNR Margin
:

9.1 9.3 db    

Line Attenuation
:

36.4 24.7 db    

Data Rate
:

4047 978 kbps



ο προπατζης άναψε τα φώτα μέσα στο προπατζίδικο.

Θα δω και αύριο και θα σας πω τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται οταν αναψει φωτα η οταν αναψει πινακιδες?

επισης οταν σβησει τα φωτα θα φτιαξει η οταν σβησει την πινακιδα?αν το κανει μαζι απλα πηγαινε μια μερα και πεστου αν μπορει να σβησει την πινακιδα για 5 λεπτα να δεις κατι.να ξερεις τι απο τα 2 φταιει.συνηθως πινακιδες φταινε ειδικα αν το καλωδιο ρευματος παει υπογεια.εκτος αν αφηνει την πινακιδα ανοιχτη το βραδυ και κλεινει τα φωτα μεσα οποτε εκει θα καταλαβεις τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάθει φίλος μου με πινακίδα, δοκίμασε αυτό που λέει ο poulinos, δεν πρέπει να είναι κάποιο θέμα της σύνδεσης σου στην WInd κάθε αυτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έμπλεξες με wind καλά να πάθεις ....και μην τολμήσεις να τους πάρεις στη εξυπηρέτηση πελατών γτ την έβαψες....θα περιμένεις κανα 4ωρό και άκρη δεν θα βγάλεις ....κοίτα σιγά σιγά να αλλάξεις πάροχο και ως τότε σου εύχομαι καλή υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έμπλεξες με wind καλά να πάθεις ....και μην τολμήσεις να τους πάρεις στη εξυπηρέτηση πελατών γτ την έβαψες....θα περιμένεις κανα 4ωρό και άκρη δεν θα βγάλεις ....κοίτα σιγά σιγά να αλλάξεις πάροχο και ως τότε σου εύχομαι καλή υπομονή

εχουμε ενα προβλημα που γινεται καθε μερα συγκεκριμενη ωρα.ο παροχος δεν φταιει αυτο ειναι το μονο σιγουρο.η φταιει κατι που επηρεαζει την γραμμη αυτην την ωρα οποτε το κοιταει ο οτε η φταιει κατι με τον προπατζη που παλι εκει δεν φταιει ο παροχος.ενταξει ουτε εγω τρελενομαι με την wind αλλα δεν ειναι θεμα wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...