Προς το περιεχόμενο

αποστολή δέματος στην Αφρική


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά χαρά . αντιμετωπίζω το εξής θέμα . πρόκειται να στείλω ένα αντικείμενο μεγέθους 1.20m μήκους και 15kgr βάρους (κομμάτι από παλιά μηχανή τυπογραφείου είναι) και ίσως γίνουν και δύο αυτά , στη Νιγηρία. αυτό είναι φυσικά μεταχειρισμένο). τα ζητήματα που με απασχολούν είναι δύο και θα ήθελα την εμπειρία σας. 

 

1) να το στείλω με FeDex , DHL ή ποια άλλη εταιρία για να έχω το κεφάλι μου εξασφαλισμένο 100% ? (δε με ενδιαφέρει το κόστος μεταφοράς , αυτό επιβαρύνει τον τύπο που θα το παραλάβει και αυτός δεν έχει πρόβλημα , ούτε με τους φόρους τελωνείων).

2) την πληρωμή που θα μου κάνει ο άνθρωπος από κει λέω να την πραγματοποιήσουμε μέσω paypal. υπάρχει κάποια παράμετρος (αυτός πληρώνει το κόστος του αντικειμένου + τα μεταφορικά που θα πληρώσω στην κούριερ για να πάει στην Αφρική) που θα πρέπει να προσέξω ώστε να ΜΗΝ χρεωθώ έξτρα  (κάποιο fee) ή δεν ξέρω εγώ τί . π.χ να είναι σαν donation ή gift ή ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ να επιλέξει να με πληρώσει μέσω paypal (το ποσό θα είναι 1000 ευρώ περίπου + τα μεταφορικά).

 

υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω ? (paypal έχω εννοείται , και αυτός επίσης, θα βάλει τα χρήματα και ΤΟΤΕ ακριβώς που θα τα δω στο paypal του το στέλνω) δε θέλω μπλεξίματα με εφορίες ή τελωνεία . να το πληρωθώ και να το στείλω θέλω , είναι ένα ΠΑΛΙΟ εξάρτημα αν το ανοίξουν θα το δουν κιόλας.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βλεπεις Νηγηρια, καντην με ελαφρα πηδηματακια.

Απορω, πως και δεν πηρε το ματι σου κανενα θεμα για Νηγηρια εδω μεσα, απο οτι βλεπω εισαι απο τα πολυ παλια μελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο topic starter προφανώς μας δουλεύει κσι θελει να τρολαρει.

 

Είσαι μέλος ρε φίλε στο insomnia απο το 2005 και μας λες πως θές να στείλεις δεμα στη Νιγηρία. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην ξέρεις πως είναι απάτη.

 

Άλλου αυτα... :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταχειρισμένο ανταλλακτικό τυπογραφείου;;;

βλέπετε τι κάνετε με το κράξιμο που ρίχνεται στους νιγηριανούς;

κανείς δεν τους στέλνει πια iphone, laptop, φωτογραφικές, κλπ και αναγκάστηκαν οι άνθρωποι να κοιτάξουν αλλού!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...