Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα οθόνης υπολογιστή


Alkis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,ο υπολογιστής της κοπέλας μου τον τελευταίο μήνα ενώ είναι σε λειτουργία ξαφνικά κολλάει,βγάζει μαύρη οθόνη και επανέρχεται μετά από λίγο μόνος του.Η κάρτα γραφικών φταίει?έχει κανείς καμία πρόταση τι να ελέγξω? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,ο υπολογιστής της κοπέλας μου τον τελευταίο μήνα ενώ είναι σε λειτουργία ξαφνικά κολλάει,βγάζει μαύρη οθόνη και επανέρχεται μετά από λίγο μόνος του.Η κάρτα γραφικών φταίει?έχει κανείς καμία πρόταση τι να ελέγξω? 

αν κολλαγε το pc λογικα δεν θα επανερχοταν.οποτε πιο πιθανο να ειναι κατι στην οθονη.αν μπορεις δοκιμασε την οθονη αλλου πχ σε ενα Laptop κτλ που θα τις βλεπεις και τις 2 παραλληλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα αυτο με τους drivers μου ερχεται στο μυαλό. Μήπως μετά την επαναφορά της οθόνης σου εμφανίζει ένα κίτρινο θαυμαστικό στα windows κάτω δεξιά;

Σβήσε drivers κάρτας γραφικών εντελώς και πέρνα clean install φρέσκους κατεβασμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπορει και να σβησει τους drivers και να μην περασει τιποτα για να δει αν θα γινει η οχι.θα παξει σαν απλη vga.Λιγο ενοχλητικο αλλα θα ειναι για λιγο για να κανει την δοκιμη.



απλα και εγω θυμαμαι οτι αμα γινει κατι ,με τους drivers συνηθως βλεπεις και error message οτι επαναφερθηκε κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και μένα στην κάρτα πήγε πρώτα το μυαλό μου όταν πήγα να το δω όλα ήταν φυσιολογικά,δεν είδα να έχουν γίνει και καινούργια updates στους drivers,την είχα ρωτήσει και για πιθανό μήνυμα από την αρχή και που είπε ότι δεν εμφανίζει τίποτα.Άρα επόμενη λύση είναι να ελέγξω την οθόνη σε λαπτοπ?τον υπολογιστή τον έχει από τον Ιανουάριο(βέβαια τον πήρε μεταχειρισμένο από γνωστό) αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε εδώ και έναν μήνα.Επίσης υπάρχει περίπτωση λόγω καλοκαιριού να σχετίζεται το πρόβλημα με την θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και μένα στην κάρτα πήγε πρώτα το μυαλό μου όταν πήγα να το δω όλα ήταν φυσιολογικά,δεν είδα να έχουν γίνει και καινούργια updates στους drivers,την είχα ρωτήσει και για πιθανό μήνυμα από την αρχή και που είπε ότι δεν εμφανίζει τίποτα.Άρα επόμενη λύση είναι να ελέγξω την οθόνη σε λαπτοπ?τον υπολογιστή τον έχει από τον Ιανουάριο(βέβαια τον πήρε μεταχειρισμένο από γνωστό) αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε εδώ και έναν μήνα.Επίσης υπάρχει περίπτωση λόγω καλοκαιριού να σχετίζεται το πρόβλημα με την θερμοκρασία?

α.για την καρτα μπορεις να τσεκαρεις το φαν αν εχει φαν αν εχει χαλασει.αν ειναι silent τοτε ισως να ζεστενεται αλλα και παλι θα πρεπε να εχεις ενα μυνημα λαθους οτι εγινε recovered κτλ.για την οθονη υποτιθεται οτι  αντεχουν οι οθονες στην θερμοκρασια και δεν εχουμε ολοι air condition στο σπιτι για να πεις οτι τις δουλευουμε εμεις σε καλυτερη θερμοκρασια.δες την καρτα γραφικων και αν οχι τοτε κοιτα την οθονη σε λαπτοπ.το ξαφνικα κολλαει που εγραψες στην αρχη τι εννοεις?κολλαει ολο το Pc πριν γινει μαυρη η οθονη?δεν εχει κανει καμια ρυθμιση για stand by??

 

συν οτι οκ κανει ζεστη αλλα δεν εχουμε και 45 βαθμους ακομα.αν εχει εγγυηση ενταξει μπορει να την παει πισω αν αποδειχτει οτι φταιει η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαφνικά εννοώ χωρίς να έχει γίνει κάποιο update ξεκίνησε το παραπάνω πρόβλημα.κολλάει όλη η λειτουργία πριν γίνει μαύρη η οθόνη ναι.Αν εξαιρέσεις το ότι δεν εμφανίζει κάποιο μήνυμα τα συμπτώματα είναι ίδια με το να είχε κάποιο πρόβλημα ο driver της κάρτας γραφικών και αυτό είναι το περίεργο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηνεις την καρτα με default drivers η ριχνεις κανα formataki αν σου ειναι ευκολο.επισης κοιτα μηπως εχει χαλασει κανα fan στην καρτα γραφικων και ζεστενεται τρελλα η γενικοτερα δες αν η καρτα γραφικων την παλευει απο Temps μεσα στο κουτι καλοκαιριατικα.



αν τωρα παιζει και καμια αλλη καρτα για δοκιμη is a good idea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα δοκιμή με άλλη οθόνη για να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα βρίσκεται στην κεντρική μονάδα ή στην οθόνη. Μετά, ανάλογα με το αποτέλεσμα, βλέπεις και κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά για την καθυστέρηση αλλά μεσολάβησαν διακοπές και χθες μπόρεσα να ασχοληθώ με το θέμα.Λοιπόν έκανα υπαναχώρηση του οδηγού της κάρτας και ενημέρωση,ανέβασα την συχνότητα λειτουργίας της οθόνης από τα 60 στα 70 Hertz και άλλαξα το καλώδιο οθόνης.Από χθες το πρωί έως τώρα δεν το εμφάνισε.Δυστυχώς το θέμα είναι ότι ο υπολογιστής είναι στο μαγαζί της κοπέλας μου εκτός θεσσαλονίκης και δεν μπορούσα να  κάνω και πολλά παραπάνω.Τώρα περιμένω να δω αν θα το εμφανίσει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...