Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασίες σε netbook


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Μετά απο 3 χρόνια που έχω ένα netbook αποφάσισα να το ανοίξω για καθάρισμα. Άλλαξα την πάστα και έβαλα XPOWER Silver Trim. Περίπτωση να πω ότι πριν δεν είχε σχεδόν καθόλου. Πριν είχε 61C τώρα 73~C. Ειναι φυσιολογικό μεχρι να στρώσει η πάστα;

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν ειναι. Μήπως έβαλες υπερβολική, ή δεν κούμπωσε καλά καμια ψύχτρα; (και λογικά θα καθαρισες την παλιά και από την ψύχτρα και από τα τσιπακια με οινόπνευμα ή κάτι παρόμοιο έτσι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έβαλα πολύ, normal επίπεδα... Η ψήκτρα δεν είχε να μην βιδωθεί καλά. Δεν είναι όπως σε άλλα laptop με ελατήρια που τα ρυθμίζεις εσύ όσο θες, τερματίζει στην mobo τίποτε άλλο οπότε ή δεν τα βίδωνες καθόλου ή τα έσφιγκες τέρμα.

Το netbook είναι το Acer D250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και ελατήρια να είχε, οι βίδες πάλι τερματίζουν. Αλλά οκ περίπου κατάλαβα πως ήταν. Το θέμα είναι ότι δεν δικαιολογείται αύξηση θερμοκρασίας. Εκτος αν δεν είχε πάστα αλλά κάτι σαν thermal pad ή δε ξέρω τι άλλο (αν υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που δε το γνωρίζω) που δηλαδή να μην χρησιμοποιείς πάστα για να το αντικαταστήσεις.  :fear:  Κάτσε να πει και κάνας άλλος μπας και κάνω και λάθος βεβαια (αν και δε μου φαινεται φυσιολογική η θερμοκρασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το ανεμιστηράκι του δουλεύει σωστά ?</p>

 

Ναι μια χαρά...

 

 

Εγώ πάλι λέω υπερβολική ποσότητα!!! Ή padάκι

Pad σίγουρα δεν είχε, θα το αφήσω 2-3 μέρες να δω αντιδράσεις και βλέπουμε.

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογείται η αύξηση θερμοκρασίας.

 

Εδώ λες ότι πριν δεν είχε σχεδόν καθόλου...

 

Περίπτωση να πω ότι πριν δεν είχε σχεδόν καθόλου.

 

Μήπως είχε pad όπως είπε και ο Λάμπης (?) :P

 

Την πάστα αυτή δε τη ξέρω πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σίγουρα δεν είχε pad. Δεν ξέρω παντός η πάστα μου φάνηκε αρκετά υγρή (σε σύγκριση απο αυτή του πλαίσιο το φακελάκι). Μάλλον η πάστα φταίει :/

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μην του ξεχειλίσει...

 

Έχεις δίκιο ξέχασα να πω ας δει οδηγίες εδω http://www.arcticsilver.com/methods.html ποσο να βάλει (μονο στον επεξεργαστή έτσι γιατι εχουμε ακούσει περιπτώσεις που βάζουν και στα 2 :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, αν δεν έχεις ξανά βάλει πάρε μια φθηνότερη μη αγώγημη, για να μην έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα τα καταφέρεις με την silver, προχώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...