Προς το περιεχόμενο

Ηνωμένο Βασίλειο: Σημαντικά μέτρα κατά της online πορνογραφίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποστηρίζω καμπάνια : "λιγότερο πόρν, περισσότερο σεξ" (για καλύτερη υγεία). Ο κύριος Κάμερον επικεντρώνεται στο πρώτο σκέλος μόνο.Αυτά για τους ενήλικους. Όσον αφορά τους νεαρούς ανθρώπους αυτοί χρειάζονται άλλη πηγή σωστής ενημέρωσης για το σεξ και τις σχέσεις από τις τσόντες οι οποίες προβάλλουν μόνο το σαρκικό μέρος. Οπότε το μέτρο που πάρθηκε κατά τη γνώμη μου είναι ανεπαρκές γιατί τις τσόντσες θα τις δουν ούτως ή άλλως αφού όλοι σχεδόν έχουν smartphone, ίσα ίσα η απαγόρευση θα τις κάνει πιο ελκυστικές. Για παιδιά προ του γυμνασίου φίλτρα, απλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Νομίζω ότι μια καμπάνια που θα απευθύνεται σε γονείς, για τη χρήση ειδικού λογισμικού όπως π.χ. το Κ9 για web protection ή αλλες παρόμοιες εφαρμογές, θα ηταν σωστότερο. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ στο PC για τον 11χρονο γιο μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο (τουλάχιστον όσον αφορά ειδικά το PC).

Όσον αφορά εμάς τους ενήλικες, μία τακτική όπως αυτή του Κάμερον, θυμίζει τις τακτικές λογοκρισίας του Internet στα ανατολικά καθεστώτα, που όλοι μας χλευάζουμε.

θα βρεί τρόπο αυτός να το παρακάμψει,εγώ στο λύκειο πρίν 4 χρόνια που μας είχαν κλειδωμένα Pc έβαζα cd με linux που τα bootάρει μια φορά και ο υπολογιστής μένει ανεπηρέαστος και όλα μέλι γάλα ;-) 

ειδικά αν είναι και λίγο γατόνι........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βρεί τρόπο αυτός να το παρακάμψει,εγώ στο λύκειο πρίν 4 χρόνια που μας είχαν κλειδωμένα Pc έβαζα cd με linux που τα bootάρει μια φορά και ο υπολογιστής μένει ανεπηρέαστος και όλα μέλι γάλα ;-) 

ειδικά αν είναι και λίγο γατόνι........

GEEK ALARM!!! :)))))))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θέλουν να σώσουν τα παιδιά απο την πορνογραφία, μετά θα θέλουν να σώσουν τους ενήλικους απο κάτι άλλο και στο τέλος θα μείνει μόνο το internet που τους βολεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που πρέπει να καταλάβουμε όλοι είναι ότι , η Αγγλική κυβέρνηση θα περάσει ένα νόμο με αφορμή την πάταξη της παιδοφιλίας , ώστε να μπορεί αργότερα να περάσει και άλλους νόμους με τους οποίους θα μπορεί να παρακολουθεί τους χρήστες. Διότι στην ουσία όπως γράφει και το άρθρο η αστυνομία θα ελέγχει πλέον ποιος κάνει χρήση πορνογραφικού περιεχομένου και ποιος όχι. Διότι θέλει να πατάξει το έγκλημα και την φοροδιαφυγή μέσω του χρήστη. Γνωρίζοντας τον χρήστη γνωρίζεις και τον εγκληματία.

Όσο για την εύκολη απαλλαγή από τα φίλτρα που γράφουν οι περισσότεροι ,το γνωρίζουμε όλοι ότι είναι εύκολο ακόμη και για ένα 5χρονο να το κάνει , όμως  αν διαβάσετε στον αγγλικό τύπο , λένε ότι όποιος δεν εξουσιοδοτηθεί μέσω εγγραφής από τον πάροχο όπου υπάρχουν όροι που πρέπει να συμφωνήσεις  για τα στοιχεία που δίνεις, τότε  είσαι αυτόματα και υπεύθυνος για οτιδήποτε συμβεί και έχει σχέση με παράνομη διακίνηση πορνογραφικού υλικού. Φανταστείτε να παρουσιασθεί μια μέρα η αστυνομία και να σας  συλλάβει (διότι μπορεί να το κάνει) για κάτι που έκανε ο γιός σας (παράνομο) ή για κάτι που κάνατε εσείς με ψεύτικα στοιχεία. Μας παρακολουθούν και δεν είναι ψέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βρεί τρόπο αυτός να το παρακάμψει,εγώ στο λύκειο πρίν 4 χρόνια που μας είχαν κλειδωμένα Pc έβαζα cd με linux που τα bootάρει μια φορά και ο υπολογιστής μένει ανεπηρέαστος και όλα μέλι γάλα ;-) 

ειδικά αν είναι και λίγο γατόνι........

θα βρει τροπο, ναι, αν κάτσει να  ασχοληθεί (δλδ περάσει ακόμα παραπάνω χρόνο στον υπολογιστη). Και μετά θα βλέπει ασταμάτητα τσοντες . Κολλημένος δηλαδή στο μηχάνημα. Χάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ξεκωλα της βιομηχανιας του θεαματος και της μουσικης που αποτελουν προτυπα για πολλα παιδια τι φιλτρα θα βαλουν ;

μα η πορνοβιομηχανια ειναι ενας κυλινδρος της μηχανης αυτης , χωρις ωστοσο να το καταδικαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ενέργεια την οποία δεν έχουμε ξαναδεί από κυβέρνηση χώρας, ο πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου, David Cameron, θα ανακοινώσει σήμερα ριζικά μέτρα κατά της online πορνογραφίας. Με στόχο την «πάταξη της διάβρωσης της παδικής ηλικίας», κάθε σπίτι στην Αγγλία θα πρέπει να δηλώσει για το αν θα διατηρήσει την πρόσβαση στην online πορνογραφία

 

Αυτό από μόνο του συνιστά παραβίαση προσωπικών δεδομένων.  Η πάταξη της διάβρωσης της παιδικής ηλικίας είναι πρωτίστως έγνοια της οικογένειας και όχι της κάθε κυβέρνησης που στη λέξη διάβρωση μπορεί να δώσει πλείστες έννοιες.

Η παιδική πορνογραφία είναι παράνομη και πρέπει να τιμωρείται.  Η πορνογραφία γενικά δεν είναι παράνομη, εκτός και κάνω λάθος και πρέπει να είναι ελεύθερα προσβάσιμη (εφόσον κάποιος το επιθυμεί) χωρίς να καταγράφεται αυτή η επιθυμία του, όπως και κάθε άλλη επιθυμία που  έχει για το τι βλέπει στο Internet.

Ένα παιδί δλδ. που θα βρεί φίλτρο στον υπολογιστή του σπιτιού του πιστεύετε ότι αν θέλει να δεί πορνό δεν θα έχει την δυνατότητα αυτή με κάποιο τρόπο;  Πορνό, βία  βλέπεις καθημερινά στην τηλεόραση χωρίς περιορισμό, απλά με συνδρομή ή όχι.  Αυτό γιατί δεν είναι παράνομο ;

 

Coltakias

Αν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα των παιδιών εξαφανίζοντας το σύνολο του πορνογραφικού υλικού από το διαδίκτυο, το δέχομαι.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση. Η απαγόρευση ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ φέρνει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

Και τι ακριβώς εννοείς να λυθεί το πρόβλημα των παιδιών;  Όταν δεν υπήρχε το Internet  δεν υπήρχε πρόσβαση σε πορνογραφικό υλικό;  (Τσοντάδικα, περιοδικά, βιντεοκασσέτες , ταινίες 8mm κλπ.) ;

ναι υπηρχε προσβαση

αλλα οχι απο το ενα λεπτο στο αλλο  , σε αχανη ποικιλια υλικου .

ο περιπτερας μπορει και να μην σου δωσει τοopen ,

ξερεις

αν εισαι 10 ετων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια κακά μπορεί να έχουν αυτοί οι Βρετανοί, αλλά αυτό δεν το θεωρώ αρνητική εξέλιξη.

Σε αντίθεση, κάποιοι άλλοι "ελεύθεροι Ευρωπέη"

(και δεν έχω ορθογραφικό)

οι οποίοι μάλιστα έχουν το θράσος να μιλάνε για εμάς και να μας λένε τί να κάνουμε τα τελευταία χρόνια, κάνουν τα εξής:

http://www.athensmagazine.gr/portal/athenstalk/46291

 

Προτιμώ λοιπόν το υπερβολικό έστω φιλτράρισμα από το παραπάνω αίσχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...