Προς το περιεχόμενο

Mountain lion clean install σε MacBook Air


Dr.Fuzzy
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ozelot,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές απλές ερωτήσεις που μάλλον θα έχουν απαντηθεί.

 

Το air 11 που έχω έρχεται κανονικά με lion και αυτή τη στιγμή τρέχει ml. Το ml μπήκε από τον προηγούμενο από το apple store.

 

Ερώτηση πρώτη λοιπόν, αυτό που κατέβασε έκανε upgrade το lion ή clean install ή έδινε την επιλογή και για τα δυο;

 

Ερώτηση δεύτερη, έστω ότι κάνω redownload τον installer του ml από το apple store, μπορώ να το χρησιμοποιήσω για clean install (αν το περάσω σε κάποιο USB stick); Σε αυτή τη περίπτωση του clean install το recovery partition παραμένει ή διαγράφεται;

 

Και τέλος σε περίπτωση reinstall από το recovery part ή από το Internet (έχει μια τέτοια επιλογή αν θυμάμαι καλά option-r) θα κάνει install το lion που ειχε αρχικα ή το ml;

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να διαγράψεις το παρόν σύστημα και να εγκαταστήσεις ξανά το Mountain Lion ώστε να δημιουργήσεις την δική σου "καθαρή" εγκατάσταση.

 

Βέβαια πρόκειται για μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία που περιλαμβάνει φορμάρισμα (erase) του δίσκου, download του ML από το Mac App Store και στη συνέχεια install του. 

 

Υποθέτω ότι είσαι νέος χρήστης και δεν έχεις κάποια αρχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το recovery απ'ότι βλέπω υπάρχει:

 

 

delk@Hilbert~$ diskutil list
/dev/disk0
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *121.3 GB   disk0
   1:                        EFI                         209.7 MB   disk0s1
   2:                  Apple_HFS Mac                     120.5 GB   disk0s2
   3:                 Apple_Boot Recovery HD             650.0 MB   disk0s3

 

Είμαι καινούριο σχετικά σε Το recovery απ'ότι βλέπω υπάρχει:

 

 

delk@Hilbert~$ diskutil list
/dev/disk0
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *121.3 GB   disk0
   1:                        EFI                         209.7 MB   disk0s1
   2:                  Apple_HFS Mac                     120.5 GB   disk0s2
   3:                 Apple_Boot Recovery HD             650.0 MB   disk0s3

 

Είμαι καινούριος (σχετικά) σε MacOSX, παλιός σε Linux με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές απλές ερωτήσεις που μάλλον θα έχουν απαντηθεί.

 

Το air 11 που έχω έρχεται κανονικά με lion και αυτή τη στιγμή τρέχει ml. Το ml μπήκε από τον προηγούμενο από το apple store.

 

Ερώτηση πρώτη λοιπόν, αυτό που κατέβασε έκανε upgrade το lion ή clean install ή έδινε την επιλογή και για τα δυο;

Όχι κατέβασε ολόκληρο το λειτουργικό.

 

Ερώτηση δεύτερη, έστω ότι κάνω redownload τον installer του ml από το apple store, μπορώ να το χρησιμοποιήσω για clean install (αν το περάσω σε κάποιο USB stick); Σε αυτή τη περίπτωση του clean install το recovery partition παραμένει ή διαγράφεται;

Μπορείς να το βαλεις σε usb και να κανεις καθαρή εγκατάσταση.τωρα το recovery εξαρτάται ποσο καθαρη εγκατασταση θα κανεις αν διαγράψεις ολον τον δισκο θα χαθει και μπορείς να το ξαναδημιουργήσεις ετσι και αλλιώς το recovery ανανεώνεται σύμφωνα με αυτο που έχεις και τρέχει οχι αυτό που το αγόρασες.νομιζω

 

Και τέλος σε περίπτωση reinstall από το recovery part ή από το Internet (έχει μια τέτοια επιλογή αν θυμάμαι καλά option-r) θα κάνει install το lion που ειχε αρχικα ή το ml;

Νομίζω το ΜL αλλα δεν το ξέρω σίγουρα.

Ελπίζω να μη σας κούρασα!

Το recovery πάντα υπάρχει,αφου λειτουργεί ως προϋπόθεση για κάποιες λειτουργίες του, αλλα όπως έγραψα πιο πανω νομίζω ανανεώνεται σύμφωνα με το λειτουργικό που τρέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό αυτό αν ανανεώνεται, οπότε απλά κάνω recover απο εκεί και δε θέλει κάτι άλλο ή χρειάζεται να ξανακατεβάσω και το ML συμπληρωματικά απο το apple store; Κάνοντας recover, το installation θα είναι καθαρό φαντάζομαι αφού θα κάνει erase τον δίσκο και το recovery partition θα παραμείνει; 

Αν λοιπόν το παίρνει απο το recovery partition η επιλογή να τα κατεβάσει όλα απο το internet για πιο λόγο υπάρχει;

 

Πολλές απορίες το ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό αυτό αν ανανεώνεται, οπότε απλά κάνω recover απο εκεί και δε θέλει κάτι άλλο ή χρειάζεται να ξανακατεβάσω και το ML συμπληρωματικά απο το apple store; Κάνοντας recover, το installation θα είναι καθαρό φαντάζομαι αφού θα κάνει erase τον δίσκο και το recovery partition θα παραμείνει; 

Αν λοιπόν το παίρνει απο το recovery partition η επιλογή να τα κατεβάσει όλα απο το internet για πιο λόγο υπάρχει;

 

Πολλές απορίες το ξέρω!

 

Για την διαδικασία του Clean Install ρίξε μια ματιά στο άρθρο. Πάντως, προτείνω να ακολουθήσεις την διαδικασία για setup ενός μεταχειρισμένου Mac. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Η απορια μου όμως παραμένει, γιατι δηλαδη αν μπορω να κανω clean ινσταλλ απο το recovery να κατεβασω τον installer;

 

Και βέβαια μπορείς να κάνεις clean install από το recovery HD μέσω του "Reinstall Mac OS X" των OS X Utilities. Ο Installer κατεβαίνει για μια και μοναδική φορά στον Macintosh HD όταν αγοράσεις το update του Mountain Lion. 

 

Αν τώρα φορμάρεις (erase) τον δίσκο και κατεβάσεις ξανά το Mountain Lion, τότε πιθανόν ο installer να εγκατασταθεί στον Macintosh HD και να τρέξεις από αυτόν το clean install. Διαφορετικά, το clean install θα τρέξει μέσω του  "Reinstall Mac OS X" των OS X Utilities στο recovery HD.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησες πάρα πολύ! Μια (μάλλον) τελευταία ερώτηση, αν πάμε στη δεύτερη περίπτωση δηλαδή erase και install το recovery partition θα ξαναδημιουργηθεί απο τον installer ή όχι; Δεν λέω αν κάνω erase μόνο το partition του MacOS (τότε προφανώς το hidden recovery partition θα μείνει), αλλά όλο τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το recovery partition θα παραμείνει, ενώ δεν έχεις κανέναν λόγο να κάνεις erase όλον τον δίσκο. Κάτι που δεν γίνεται έτσι κι αλλιώς χωρίς εξωτερικό boot drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν επανέρχομαι με το εξής πρόβλημα.

 

Αποφάσισα να κάνω ένα clean install δεδομένου οτι το μηχάνημα εχει γίνει register στον προηγούμενο κάτοχο. Το πρόβλημα λοιπόν ειναι οτι οταν έκανε upgrade lion σε ml δε μπήκανε τα iPhoto, iMovie, garage κλπ. Προσπαθώντας λοιπόν να τα περάσω εγω επειδή βλέπει άλλο apple Id δεν υπάρχουν στα purchases μου και μου ζητάει να τα πληρώσω.

 

Οταν ξεκινήσω με cmd-r ξεκινάει ανάκτηση Διαδικτύου και μου δίνει την επιλογή να βάλει το lion. Αυτο φυσικα συνεπάγεται οτι μετα θα πρέπει εγω να αγοράσω το ml, άρα δεν το θέλουμε.

Αν ξεκινήσω με cmd-p-r εμφανίζει μενού με επιλογή να βάλει το ml ομως στη συνέχεια μου ζητάει apple Id και φυσικα μου επιστρέφει οτι πρέπει να το αγοράσω!

 

Το ml δεν έπρεπε να ειναι υποτίθεται στο recovery partition;

 

Μπορω φυσικα να κάνω recover απο time machine backup αλλα νομίζω ειναι δώρο άδωρο γιατι απλα θα εγκαταστήσει το υφιστάμενο installation που εχει γίνει register απο τον προηγούμενο.

 

Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα


 


1. Ta iPhoto, iMovie, Garage Band συνοδεύουν κάθε ένα καινούριο Mac. Σε μεταχειρισμένα μηχανήματα, δυστυχώς πρέπει να αγορασθούν, εκτός βέβαια και υπάρχουν στις αγορές του Store του νέου κατόχου.


 


Αυτό θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν ο προηγούμενος είχε κάνει erase τον δίσκο, clean install το ml και κατέβασμα των συγκεκριμένων εφαρμογών από το Store. Κάτι που δεν θα μπορούσε να γίνει βέβαια, αφού δεν υπάρχουν στις αγορές του.


 


Επομένως η αγορά των εφαρμογών, δυστυχώς είναι μονόδρομος.


 


2. Όσο αφορά στο κατέβασμα του ml, το Store σωστά ζητάει να το αγοράσεις, αφού βάσει της Apple ID σου δεν υπάρχει στις αγορές σου.


 


Τι μπορεί να γίνει λοιπόν ;. Ο προηγούμενος κατεβάζει το ml και το εγκαθιστά. Το δεύτερο που μπορεί να κάνει είναι να αντιγράψει τον installer σε ένα 8άρι DVD και προχωράς εσύ πλέον στην εγκατάσταση. Το τρίτο   είναι να ελέγξεις αν ο installer υπάρχει στο ΤΜ backup, μετά το restore.


 


Διαφορετικά και σ' αυτό το σκέλος η αγορά του ml είναι μονόδρομος.


 


3. Το ml κατεβαίνει στο /Applications folder και όχι στο recovery partition. Μετά δε την εγκατάσταση του OS X, το σύστημα αυτόματα τον διαγράφει. Βέβαια, πριν την εγκατάσταση, μπορεί κανείς να αντιγράψει τον installer σε 8άρι DVD ή σε flash drive. Ή να τον μετακινήσει εκτός του Applications folder, οπότε δεν διαγράφεται.


 


Αυτά προς το παρόν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σου πω ότι σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λίγο που το έψαξα, σχετικά με

 

1. Εφόσον το μηχάνημα καινούριο είχε Lion αρχικά, άρα είχε και τα  iPhoto, κλπ, σωστά; Άρα όταν ο προηγούμενος αγόρασε το ΜΛ απο το Apple Store και έκανε την αναβάθμιση ή clean install αυτά γιατι δεν περάστηκαν; Περίεργο δεν είναι;

 

2. Όπως πολύ σωστά λες, το ΜΛ υπάρχει στο recovery, ετσι λοιπόν έκανα το εξής. Mount το recovery και στη συνέχεια εφτιαξα ενα bootable usb. Όμως...αυτο που εχει μέσα το recovery είναι απλά ένα base ml system που μπουτάρει τα βασικά και το υπόλοιπο το κατεβάζει απο το Apple Store! Φυσικά σου ζητάει AppleID και βλεπει οτι δεν το έχεις κανει purchase οπότε δεν κατεβάζει το υπόλοιπο! Το ίδιο ακριβώς πράγμα γίνεται και αν ξεκινήσεις με cmd-p-r, παει στο recovery partition φορτώνει το base ml system και στη συνέχεια apple store!. Η μόνη επιλογή ειναι το internet recovery με cmd-r, όπου δεν παει μέσω του recovery partition, αλλά τραβάει κατευθίαν το λειτουργικό με το οποίο ήρθε αρχικά το Μακ, δηλαδή Lion...Άρα αδιέξοδο! 

 

3. Εδώ απλά έχει σβυστεί όπως σωστά λες μετα την εγκατάσταση. Το recovery φυσικά ανανεώθηκε απο Lion σε ΜL, αλλά τονίζω μόνο το base system!

 

Επομένως, η μόνη επιλογή που έχω και δεδομένου ότι το ΜΛ είναι έτσι και αλλιώς αγορασμένο, άρα δεν υπάρχει ηθικό ζήτημα, είναι να κατεβασω μια κόπια του ΜΛ να τη βάλω σε USB και τέλος. Για την ακρίβεια αυτό που έκανα είναι ότι βρήκα το dmg που γίνεται download οταν το κάνεις purchase απο το Apple Store (και μετά σβύνεται...) και το έβαλα σε USB. Οπότε πρακτικά είναι σαν ο προηγούμενος να το "φύλαξε" πριν κάνει την εγκατάσταση, όπως λες στο 3. και να μου το έδωσε...

 

Αν υπάρχει κάποια άλλος τρόπος (νόμιμος πάντα) που δεν έχω σκεφτεί μου λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...