Προς το περιεχόμενο

Turbo-x vs Dell


Oasis34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θέλω να αγοράσω ένα λάπτοπ με καλά χαρακτηριστικά και κυρίως αυτόνομη κάρτα γραφικών. Σαν τιμή ήθελα να δώσω κάτι στα 600-650. Μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι με καλά χαρακτηριστικά σε τέτοιες τιμές είναι τα Turbo-x αλλά γενικά έχω δει πολύ κακές κριτικές και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλες συζητήσεις στο ίντερνετ, ακόμα και σε ένα γκρουπ της σχολής μου (πληροφορική). Όμως υπάρχει αυτό εδώ το Turbo-x το οποίο είναι σε ευκαιρία (μπορεί και σε 2 ώρες να μην υπάρχει) και κάνει 679 ευρώ, έχει τετραπύρηνο i7 και 2gb γραφικά nvidia. Πείτε μια άποψη για αυτό γιατί εντάξει σαν κατασκευή δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δεν αξίζει τα λεφτά του για αυτά που δίνει?

Και μετά η άλλη μου εναλλακτική είναι αυτό το Dell στα 649, με i5 (1,8 GHz με turbo boost στα 2,7) και 1gb γραφικά, στο οποίο έμεινα πιο πολύ επειδή έχω ακούσει καλά πράγματα για τα Dell και σαν ποιότητα και σαν service. Και τα χαρακτηριστικά του δεν είναι καθόλου άσχημα.

Σίγουρα ως προς τα χαρακτηριστικά το turbo-x είναι πολύ καλύτερο, αλλά επειδή τα έχω δει κι από κοντά, τo dell ήταν πολύ καλύτερο σαν υλικό και κατασκευή από το turbo-x, τα οποία είναι εντελώς πλαστικά (όπως και άλλες μάρκες βέβαια) αλλά φαίνονται σαν να έχουν πολύ χειρότερη ποιότητα ως προς το υλικό από τα άλλα.

Όποιος έχει κάποια άποψη ας βοηθήσει γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα και πρέπει να αποφασίσω γρήγορα γιατί το Turbo-x σε λίγο δε θα υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω Turbo-X και είμαι ευχαριστημένος... Τα βρίσκω καλά μηχανήματα. Εγώ πάντως λέω να επιλέξεις το Turbo-X... Άσε που είναι και σε προσφορά... Θα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και θα πληρώσεις σχεδόν όσο θα πλήρωνες για το Dell...

Αξίζει περισσότερο... Αυτά από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να δωσεις καμποσα ευρω παραπανω για ενα καλο λαπτοπ(dell,lenovo,hp,asus) αντι να παρεις tuvlo-x.

Ο κολλητος μου πηρε tuvlo-x και εκλεγε τα λεφτα του.Αλλα  και η νονα μου εχει 7 χρονια ενα και ειναι σκυλι.Παντως ειναι θεμα τυχης,μπορει να αντεξει μπορει και οχι.

Εγω θα σου ελεγα να παρεις το dell για την ποιοτητα που σου δινει.Και αν το παραγγειλεις απο γερμανι η αγγλια ακομα καλυτερα.

 

 

 

Υ.Γ 1:Πιο μετα θα πω τον φιλο μου να γραψει για το turbo-x που ειχε παρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε σε σχέση με το turbox ειναι ανώτερο σε ποιότητα υλικών και αξιοπιστία , πρόχειρη μου έρχεται μια σύζητηση χτες με εναν φίλο που πήρε και ακριβό turbox laptop και μετάνιωσε την ώρα και στην στιγμή του έβγαλε πολλά προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή γενικά δεν το έχω ψάξει για το turbo boost (που έχει το Dell), είναι καλό σαν απόδοση? Δηλαδή υστερεί σε σχέση με έναν επεξεργαστή που φτάνει καθαρά τα 2,7 ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Παντως ειναι θεμα τυχης,μπορει να αντεξει μπορει και οχι.

 

Εγώ πέτυχα καλή κατασκευή πάντως... Το έχω από πέρυσι και δεν έχει πάθει τίποτα  :-D

 

(Φτου Φτου, μην το γρουσουζέψω... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέτυχα καλή κατασκευή πάντως... Το έχω από πέρυσι και δεν έχει πάθει τίποτα  :-D

 

(Φτου Φτου, μην το γρουσουζέψω... :P )

 

Όταν περάσουν τα 3 χρόνια (το πολύ), να δούμε τι θα λες.Εδώ θα είμαστε :P

 

Το turbo-x έχει 1 χρόνο εγγύηση.Το dell δυο και την επόμενη μέρα στην πόρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο turbox εχει ψιλοαθλια ποιοτητα κατασκευης.

Το ειχα για λιγο καιρο (2-3 μερες) και φοβομουν οτι θα μου εμενε στο χερι απο το φθηνο πλαστικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν περάσουν τα 3 χρόνια (το πολύ), να δούμε τι θα λες.Εδώ θα είμαστε :P

 

Το turbo-x έχει 1 χρόνο εγγύηση.Το dell δυο και την επόμενη μέρα στην πόρτα σου.

λες να κάνει κάνα κουλό?! Ελπίζω πως όχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας, οπότε το Turbo-x απ'ότι φαίνεται απορρίπτεται.

 

Αυτό εδώ το Samsung πως σας φαίνεται? Είναι καλύτερο στα χαρακτηριστικά του αλλά δεν έχω ακούσει πολλές γνώμες για Samsung. Είναι πολύ καλή και η τιμή του με την προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετά καλό αν θες τσίμπα το, αλλά υπάρχει και αυτό: http://www.skroutz.gr/s/3418410/Asus-A56CB-XX176H-i5-3317U-4GB-500GB.html

αν παίζεις και παιχνιδάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετά καλό αν θες τσίμπα το, αλλά υπάρχει και αυτό: http://www.skroutz.gr/s/3418410/Asus-A56CB-XX176H-i5-3317U-4GB-500GB.html

αν παίζεις και παιχνιδάκια

Ναι κι αυτό φαίνεται καλό! Αν και ο επεξεργαστής του Samsung "στροφάρει" πιο γρήγορα αλλά τώρα βλέπω ότι δεν παίρνει παραπάνω RAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών σε πολύ καλή τιμή μπορείς να πάρεις και το παρακάτω:

 

https://www.skroutz.gr/s/2789217/Lenovo-IdeaPad-G580A-i5-3210M-4GB-500GB.html

 

Μακριά από Turbo-X. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι thread ειναι αυτο; lol ενοειται dell παιδια μην λεμε οτι να ναι....tuvlo-x μονο αν βρειτε καποια πολυ καλη προσφορα και πριν την αγορα καταφερετε να τους κανετε να δωσουν 2 χρονια εγυηση...(απο οτι ξερω εχουν 1 χρονο)

 

 

Edit: αν εχει κωτσο κοντα πηγαινε και ριξε μια ματια σε αυτο http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/121941-samsung-np450r5e-x01gr-i3-3120m

 

 

Καλυτερο απο το lenovo σε specs(H διαφορα του ι5 με αυτον τον i3 ειναι ελαχιστη και σχεδον μιδαμινη και με 20-30 ευρω λιγοτερα εχει και καρτα γραφικων discrete) και 2 χρονια εγυηση εγω το τσιμπησα παντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...