Προς το περιεχόμενο

ForEver DVD-R


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχουν ακομα dvd ???

για οσους εχουν λεφτα για πεταμα , ναι ..

 

Καλύτερα απο το τα ForEver σίγουρα αμα γράψεις αρκετά πες και τις εντυπώσεις σου

οταν λεμε ειναι καλυτερα δεν εννοουμε πως παιζουν καλυτερα τις ταινιες τι εντυπωσεις να μας πει ?

στα χρωματα η στην αναλυση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεμε ειναι καλυτερα δεν εννοουμε πως παιζουν καλυτερα τις ταινιες τι εντυπωσεις να μας πει ?

στα χρωματα η στην αναλυση ??

 

Ενοω ποσα κατάφερε να γράψει χωρίς να κάψει καποιο και ποσο του κράτησαν. αναφέρομαι στις εγγραφές που θα κάνει συμπεριλαμβανομένων ταινίες παιχνίδια κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, δεν τα έχω δοκιμάσει τα sony ακόμα για να πω εντυπώσεις, θα τα χρησιμοποιήσω μόλις τελειώσουν τα Maxell.



και όταν είπα ότι τα sony είναι καλύτερα από τα ForEver εννοούσα πιο ποιοτικά και με πιο θετικά σχόλια από τα forever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οσους εχουν λεφτα για πεταμα , ναι ..

 

Άκου πως έχει το πράγμα, διότι ...περιέργως(!) συμβαίνει να μην έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, ούτε να κάνουν την ίδια χρήση:

 

Προσωπικά, όλες τις ταινίες μου τις κρατάω, ανεξαρτήτως τού πόσο παλιές είναι, τού αν τις έχω δει, τού αν μου άρεσαν ιδιαίτερα κ.τ.λ. Δε σβήνω καμία. Τις γράφω σε dvd (πάντα καλής και αποδεδειγμένης ποιότητας) και τις αποθηκεύω σε όσο το δυνατόν πιο ασφαλείς συνθήκες, από τότε που εμφανίστηκαν στην αγορά εγγραφόμενα δισκάκια (1997;...νομίζω!)

 

Θα μπορούσα να τις αποθηκεύω σε σκληρούς δίσκους (επί 2 - τουλάχιστον - για αντίγραφα ασφαλείας), οπότε να παιδεύομαι λιγότερο και να μην ...πετάω λεφτά.

 

Hint 1: Έχω καμιά ...τριανταριά χιλιάδες τίτλους. Υπολόγισε πόσους δίσκους θα χρειαζόμουν για αποθήκευση και με τι κόστος.

 

Hint 2: Στο διάστημα αυτό που γράφω dvd, έχουν «χτυπήσει» καμιά δεκαριά σκληροί μου. Μεταξύ αυτών και κάποιοι που δε λειτουργούσαν σχεδόν ποτέ και βρίσκονταν εκτός μηχανήματος. Κάποια στιγμή, απλώς τους την έδωσε και δε λειτούργησαν όταν επιχείρησα να τους συνδέσω στο pc.

 

Hint 3: Τα dvd που έχω γράψει παίζουν όλα ανεξαιρέτως, από το πρώτο που έγραψα πριν από 15+ χρόνια, μέχρι και το πιο πρόσφατο.

 

Συμπέρασμα; Προσωπικά - το τονίζω - θα είχα πετάξει τόσο λεφτά, όσο και μέρος (ή ολόκληρη) από τη συλλογή ταινιών μου (και χρόνο, κόπο, μεράκι), αν είχα αποφασίσει να μη γράφω dvd. Για κάποιον που δεν κρατάει τις ταινίες του, όπως κάνω εγώ, αλλά τις βλέπει και μετά τις διαγράφει, θα ήταν όντως πέταμα χρημάτων η εγγραφή dvd. Για 'μένα όμως είναι - στο βαθμό τού εφικτού - η απόλυτη λύση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν πρέπει να υποκλίνεσαι, αλλά να με καταριέσαι! Θυμάσαι φαντάζομαι την κουβέντα που είχαμε παλιότερα για τις αναλύσεις και την ποιότητα... :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι, θυμάμαι. Ακόμα να σε συνετίσει ο γάτος σου βρε; B)

Καλά, για να έχεις τόσες χιλιάδες επί χιλιάδων ταινίες σε hdd, δεν σου έφτανε ένα εργοστάσιο της WD ή της Seagate να δούλευε αποκλειστικά και μόνο για την αφεντιά σου.

Τι έφιππο ανδριάνδα θα σου έφτιαχναν όμως!

Σκέψου λίγο και την υστεροφημία σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σεβαστα οσα λες  .. ομως υπαρχουν ενστασεις ! 

1. αν κατεβαζεις κ μετατρεπεις σε dvd  για να τα εχεις στην συλλογη σου οντως απο τοσο παλια τοτε η ποιοτητα θα ειναι avi  divx κτλ !

απορω πως τις βλεπεις τις ταινιες - εγω δε μπορω να δω τιποτε αλλο περα απο 1080 - αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα !

2. ο σκληρος αν δε τον χρησιμοποιεις και βρισκεται σε θερμοκρασια δωματιου δε παθαινει ποτε τιποτα ! αντιθετα τα δισκακια (και για τα επωνιμα μιλαω) οσο καλα κ να τα προφυλαξεις απο σκονη ζεστη κτλ μετα απο χρονια ειναι πολυ πιθανο να μη διαβαζοντε !

εγω εγραφα απειρα δισκακια απο το 2000 και τα κρατουσα !  μετα απο καμμια 10ετια δοκιμασα να τα παιξω και τα μισα δε παιζανε !

τα πεταξα ολα  ..

3. οκ εσυ θελεις να εχεις τα εργα , το καθενα ξεχωριστα στην θηκη του κ με το εξωφυλο του φανταζομαι !

για καποιον που το γραφει το βλεπει κ μετα το πεταει , ειναι πεταμενα λεφτα αυτο εννοουσα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σεβαστα οσα λες  .. ομως υπαρχουν ενστασεις ! 

1. αν κατεβαζεις κ μετατρεπεις σε dvd  για να τα εχεις στην συλλογη σου οντως απο τοσο παλια τοτε η ποιοτητα θα ειναι avi  divx κτλ !

 

Σε πολλά, ειδικά στα παλαιότερα, προφανώς και μιλάμε για divx και τα σχετικά. Αλλά και για τις ποιο πρόσφατες, δε θεωρώ απαραίτητο να τις βρω σε full hd. Οποιαδήποτε έκδοση από dvd rip και πάνω, μια χαρά μου κάθεται. Άλλωστε σε dvd video τις μετατρέπω όλες, τι νόημα έχει να τις κατεβάσω σε 1080, από τι στιγμή που ούτως ή άλλως, θα πάρω 720 Χ 576 στο αποτέλεσμα;

 

απορω πως τις βλεπεις τις ταινιες - εγω δε μπορω να δω τιποτε αλλο περα απο 1080 - αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα !

 

Αρκετά συχνά, οδηγώ αυτό, το οποίο ανήκει σ' ένα κολλητό φίλο μου. Παρ' όλα αυτά, δεν ...απορώ καθόλου για το γεγονός ότι μετά, μπορώ να οδηγήσω μια χαρά και χωρίς κανένα παράπονο το δικό μου.

 

Επίσης, κάποτε με φιλοξένησε ο ίδιος κολλητός, σ' ένα απίστευτο εξοχικό σπίτι, στην πλαγιά ενός βουνού στα 1500 μέτρα υψόμετρο...κι όμως, δε...σαλτάρω, όταν κάθε μέρα ζω στο φυσιολογικό διαμέρισμά μου.

 

Εν προκειμένω: Έβλεπα ταινίες, για πολλά χρόνια πριν καθιερωθεί το full hd, ή ο πολυκάναλος ήχος και τις απολάμβανα. Δε βλέπω τι μ' εμποδίζει να τις απολαμβάνω και τώρα. Το ότι υπάρχουν σε 1080p; Ε, και; Υπάρχει επίσης και το αμάξι που σού έδειξα πριν. Δεν το ζητάω απ' το φιλαράκι μου, κάθε φορά που θέλω να πάω κάπου. Το δικό μου παίρνω.

 

 

2. ο σκληρος αν δε τον χρησιμοποιεις και βρισκεται σε θερμοκρασια δωματιου δε παθαινει ποτε τιποτα ! αντιθετα τα δισκακια (και για τα επωνιμα μιλαω) οσο καλα κ να τα προφυλαξεις απο σκονη ζεστη κτλ μετα απο χρονια ειναι πολυ πιθανο να μη διαβαζοντε !

εγω εγραφα απειρα δισκακια απο το 2000 και τα κρατουσα !  μετα απο καμμια 10ετια δοκιμασα να τα παιξω και τα μισα δε παιζανε !

τα πεταξα ολα  ..

 

 

Σού είπα ότι δικοί μου δίσκοι, οι οποίοι λειτουργούσαν αποκλειστικά και μόνο για λήψη back up κατά καιρούς και στη συνέχεια αποθηκεύονταν, κάποια στιγμή απλώς ψόφησαν. Χωρίς γιατί και πως. Άρα, για το «ποτέ και τίποτα», θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου. Όσο για τα δισκάκια μου, είπα νωρίτερα ότι παίζουν όλα, μετά από 15 χρόνια.

 

Τις ταινίες μου δε, τις έχω για να τις βλέπω, όχι για να λέω ότι τις έχω απλώς. Οπότε, τι νόημα θα είχε για 'μένα το να τις αποθηκεύω σ' ένα δίσκο που δε χρησιμοποιώ;

 

 

3. οκ εσυ θελεις να εχεις τα εργα , το καθενα ξεχωριστα στην θηκη του κ με το εξωφυλο του φανταζομαι !

 

 

...Όχι! Σε βαλίτσες των 300 ή 400 dvd τα έχω, αρχειοθετημένα με νούμερα και περασμένα σ' ένα πρόγραμμα database στο pc, προκειμένου να ξέρω που είναι το κάθε τι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα ακυρο το παραδειγμα του αμαξιου !

δες ενα εργο σε μια τηλεορ 32 κα ανω divx και μετα δες το ιδιο bluray !

καμμια σχεση ! μερα με την νυχτα ! δε θα ξαναδεις  οπως εβλεπες θα πεταξεις τα δισκακια και θα τα ξαναγραψεις ολα 1080 αναλυση ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα ακυρο το παραδειγμα του αμαξιου !

 

Καθόλου άκυρο. Το εν λόγω αυτοκίνητο, είναι ...ένα εκατομμύριο φορές καλύτερο απ' το δικό μου σε κάθε τομέα (εκτός τής κατανάλωσης καυσίμου η οποία, κάποιον ο οποίος μπορεί να το έχει, προφανώς δεν τον απασχολεί).

 

Το οδήγησα πολλές φορές, συνεχίζω να το οδηγώ όποτε θέλω, έχω πάθει την πλάκα μου μαζί του - ποιος δε θα την πάθαινε; - αλλά συμβαίνει να είμαι προσγειωμένος και να μη νιώθω ότι μου λείπει κάτι απαραίτητο, όταν οδηγώ το συμβατικό αμαξάκι μου. Ανάλογη φάση είναι κι οι ταινίες για 'μένα.

 

 

 

δες ενα εργο σε μια τηλεορ 32 κα ανω divx και μετα δες το ιδιο bluray !

καμμια σχεση ! μερα με την νυχτα ! δε θα ξαναδεις  οπως εβλεπες θα πεταξεις τα δισκακια και θα τα ξαναγραψεις ολα 1080 αναλυση ..

 

 

 

Είμαι 45 ετών και, εκτός τού ότι βλέπω ταινίες από τα 10, τυχαίνει να εργαζόμουν από τα 20 μέχρι τα 39 μου σε καταστήματα με προϊόντα ήχου & εικόνας. Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχω δει;

 

Το ότι η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια, πρέπει να έχει κάποιος πρόβλημα όρασης για να μην το καταλάβει. Αυτό που σου φαίνεται παραδόξως απίστευτο όμως, είναι το γεγονός ότι υπάρχει κόσμος που έχει άλλες προτεραιότητες όταν βλέπει μια ταινία. Εμένα, σε μια ταινία, με απορροφά στο 100% η υπόθεσή που με «τραβάει», οι καλές ερμηνείες των ηθοποιών, η ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία. Δε μένει χώρος ώστε να ασχοληθώ με το αν είναι 1080p, 720p, 480p, ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

 

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με το ηχητικό κομμάτι. Έχω παρακολουθήσει εκατοντάδες ταινίες σε σπίτια φίλων με home cinema. Στο σπίτι μου, δεν έχω home cinema όμως. Με απλό στερεοφωνικό ήχο τις παρακολουθώ. Αν ένιωθα ότι μου λείπει ο πολυκάναλος ήχος, θα είχα αγοράσει. Δε μου λείπει όμως. Κάθε άλλο θα 'λεγα! Περισσότερο αποσπούν την προσοχή μου απ' όσα διαδραματίζονται στην οθόνη, τα διάφορα εφεδάκια τού ήχου, παρά προσθέτουν κάτι αξιόλογο στην εμπειρία μου.

 

Έχω δει ταινίες, τις οποίες έχω αξιολογήσει ως αριστουργήματα, βάσει τού προσωπικού μου κριτηρίου, τις οποίες βλέπω ξανά και ξανά κατά καιρούς. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με το να τις προμηθευτώ σε υψηλότερη ανάλυση, κάθε φορά πού ήθελα να τις ξαναδώ.

 

(Μη μαντεύεις, διότι, όσο αφορά εμένα, πέφτεις απίστευτα έξω...θα πετάξω 30 χιλιάδες dvd λέει, θα ψάξω να τα βρω ξανά σε 1080p και θα τα γράψω πάλι! :lol:  :lol:  :lol:...ναι, μισό λεπτό μόνο! Να πεταχτώ πρώτα στη χωματερή να παρατήσω το alto κι έρχομαι...)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'' ..Εμένα, σε μια ταινία, με απορροφά στο 100% η υπόθεσή που με «τραβάει», οι καλές ερμηνείες των ηθοποιών, η ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία.''

ολα αυτα , τις ερμηνειες , τα μερη που εχει γυριστει η ταινια κτλ δε θελεις να τα βλεπεις σε τελεια αναλυση να τα ευχαριστιεσαι ?

επισης ο ηχος ειναι το 50% σε ενα εργο ! εικονα & ηχος λεμε !!!

τελος παντων οπως αρεσει στον καθενα , δε μου πεφτει λογος !

παντως αν χρειαστω ποτε  καμμια σπανια ταινια κ δε την βρισκω θα σου στειλω μηνυμα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...