Προς το περιεχόμενο

ForEver DVD-R


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hint 1: Έχω καμιά ...τριανταριά χιλιάδες τίτλους. Υπολόγισε πόσους δίσκους θα χρειαζόμουν για αποθήκευση και με τι κόστος.

 

εχεις 30000 δισκους DVD????? :wacko:

 

ποσο χωρο πιανουν αραγε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επανέρχομαι μετά απο χοντρή νίλα που έπαθα το Σ/Κ.

DVD-R TDK, έχουν παίξει μια φορά μόνο (!), σε τετραπλή θήκη, και η θήκη μέσα σε κουτί, δεν έπαιζε κανένα, ούτε στο bluray, ούτε στο dvd player :mad: Μου έβγαζε error disc και δεν τα αναγνώριζε.

Το κακό είναι πως είναι αντίγραφα μιας τηλεοπτικής σειράς που μου είχε δανείσει φίλος (με τον οποίο πλέον εδώ και καιρό έχω χάσει επαφή) και είχαν υπότιτλους στα αγγλικά.

Πως δεν έπαθα εγκεφαλικό, ένας Θεός ξέρει.

 

Η σειρά ήταν το Surface

 

Γι' αυτό λέω, hdd +back up, ftw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασες τι λεω πιο πανω φιλε μου ??  μετα απο καποια χρονια , οση προφυλαξη κ να τους κανεις τα δισκακια απλα δε παιζουν !!!

αυτο που επαθες εσυ τωρα το επαθα εγω πριν 8 χρονια !!  κ ο φιλος λεει του παιζουν ολα 30.000 δισκακια !  να τα χαιρεται  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασες τι λεω πιο πανω φιλε μου ??  μετα απο καποια χρονια , οση προφυλαξη κ να τους κανεις τα δισκακια απλα δε παιζουν !!!

αυτο που επαθες εσυ τωρα το επαθα εγω πριν 8 χρονια !!  κ ο φιλος λεει του παιζουν ολα 30.000 δισκακια !  να τα χαιρεται  ..

 

Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.

 

Το οτι καποιες μαρκες απο δισκακια παρουσιαζουν τετοια προβληματα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο

 

μεσο αποθηκευσης.

 

Τα TDK δεν τα εχω και εγω σε μεγαλη εκτιμηση λογω αρκετων CD-R που σταματησαν να παιζουν μετα

 

απο καποια χρονια.  Παρολαυτα τα TDK με διαφορα ειχαν τον πιο ισοροπημενο ηχο.  Το ιδιο απο οτι

 

φαινεται ισχυει και για τα DVD-R της TDK.

 

Οι προτασεις στις μαρκες που εκανε ο spank, ειναι πολυ καλες και αξιοπιστες λυσεις.

 

Ο deesnider δεν ειναι πινοκιο οπως υπονοεις και περιμενω να μας πει τις μαρκες που χρησιμοποιει για

 

να εχουμε μια βαση για την αξιοπιστια των DVD-R.

 

Θα ηθελα με αφορμη αυτο που ετυχε στον Κωστα να βρουμε ποιες μαρκες αντεχουν καλυτερα στο

 

χρονο απο δικες μας εμπειριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου η διαφορα ειναι μια και η εξης !

τα επωνιμα κρατανε περισσοτερο καιρο απ τα no name !

μετα απο χρονια ομως και αυτα εχουν προβλημα ..

το κλεινω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω και εγώ νόμιζα ότι ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί πια DVDs σαν μέσο αποθήκευσης... το recorder μου έχει να γράψει κάτι χρόνια. Απο τότε που οι σκληροί δίσκοι έγιναν φθηνοί δεν τα χρειαζόμουν πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το εχω γυρισει σε σκληρους τα τελευταια χρονια, μετα απο εκατονταδες εγγραφες δισκων...
αλλη ευκολια οι σκληροι.. βεβαια θες και αντιγραφα..

 

προσφατα δοκιμασα μερικα παλια CDR 10-15 χρονων.. δουλευαν μια χαρα.. βεβαια ηταν MITSUI Gold... για οποιον γνωριζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το θέμα των αντιγράφων DVD-R.

Πέρισυ το καλοκαίρι που είχα μαραθώνιο Babylon 5, είχα κάποιο παρόμοιο πρόβλημα, σε κάποια επεισόδια του 1ου και λιγότερο του 2ου κύκλου. Είχα αγοράσει την κασετίνα πριν κάποια χρόνια (είχα δώσει τότε ένα σκασμό λεφτά :mad:, ήταν πριν βγάλω κάρτα και αρχίσω τις αγορές απο amazon.co.uk κλπ) αλλά δεν έβρισκα τον χρόνο να ξεκινήσω την σειρά.

Το πρόβλημα τότε ήταν ότι σε κάποια σημεία υπήρχε αδυναμία ανάγνωσης και γενικά ήταν αδύνατη η θέαση. Μπορεί να τύχαινε μόνο σε κάποιο επεισόδιο ανα DVD ή το πολύ σε 2. Τα άλλα έπαιζαν κανονικά! :huh:

Τα δισκάκια ήταν σφραγισμένα και έπαιξαν μόνο 1 φορά. Δεν υπήρχαν γρατζουνιές κλπ.

 

Άλλη περίπτωση: Πάλι αγοραστό, σφραγισμένο κουτί του 1ου κύκλου του Enterpise http://www.imdb.com/title/tt0244365/

Στο 1ο διπλό επεισόδιο, στο 13ο λεπτό περίπου σταματά η αναπαρωγή και στο bluray και στο dvdplayer.

Όπως καταλαβαίνετε, άλλες χαρές πάλι :mad: και ήταν αδύνατο να συνεχίσω την σειρά απ' την στιγμή που έχασα την αρχή!

Άλλα πεταμένα λεφτά. Μετά φταίω εγώ που τις έψαξα στα σωστά μέρη και τις βρήκα και με ελληνικούς υπότιτλους; B)

Γι' αυτό λέω, hdd και πάλι hdd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο να έχεις πρόβλημα ανάγνωσης σε αυθεντικά DVDs και μάλιστα και στο Enterprise. Έχω ΟΛΕΣ τις σειρές star trek απο το orginal series μέχρι και το enterprise (28 κασετίνες) και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα.

 

Tώρα πια βέβαια έχω τα πάντα σε HD όπου υπάρχει ή avi ότι δεν έχει βγεί ακόμα σε HD, σε έναν HDD 3T εξωτερικό. Αυτό + WD Live και είμαι άρχοντας. Κρίμα τα λεφτά που έχω δόσει για τα original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πάντως τα tdk δεν τα έχω σε εκτίμηση, πολλά μου έχουν χαλάσει, και cd και dvd. Η πιο εύκολη επιλογή πια είναι Verbatim. Αξιόπιστα και τα βρίσκεις σχεδόν παντού.

Όσον αφορά το κόστος 50x4.3=215GB με 12 ευρώ δεν θα το έλεγα ασύμφορο. Τουλάχιστον εγώ, ακολουθώ μια παρόμοια φιλοσοφία με του deesnider. Όσες ταινίες μου αρέσουν και τις έχω σε ψηφιακή μορφή στον υπολογιστή τις μετατρέπω σε DVD-Video (δεν με πολυπειράζει η ποιότητα, έχω και κάποιες παλιές με σχεδόν VHS quality). Οπότε μπορώ και να τις βλέπω στο pc, και να τις μεταφέρω εύκολα σε άλλο σπίτι (φίλου, συγγενή, γιαγιάς, παππού, οτιδήποτε) και να είμαι 100% σίγουρος ότι μπορούμε να δούμε ταινία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο να έχεις πρόβλημα ανάγνωσης σε αυθεντικά DVDs και μάλιστα και στο Enterprise.

Tell me about it.

Έχω και γω το original series (το οποίο δεν έχω βάλει ακόμα να δω αν υπάρχει πρόβλημα :fear:) και το Voyager.

Είναι μερικά χρόνια που το έχω δει και τότε, δεν υπήρχε πρόβλημα. Τώρα..., είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε τύχει παλιά ένα player να μη μπορεί να παίξει original δισκάκι χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι το δισκάκι ήταν χαλασμένο. Άλλο player το έπαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...