Προς το περιεχόμενο

Βιβλια προγραμματισμού..


oallosmoueautos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλεις αγγλικά η ελληνικά ; σε πειράζει εάν είναι σε ebook ;

 

και αγγλικα και ελληνικα.. αλλα βιβλια κανονικα.. οχι ebook.. δεν βολευομαι με τα ebook.. κανας φοιτητης που τελειωσε τη σχολη και δεν τα θελει πλεον θα με υποχρεωνε αμα μου τα εκανε πασα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, στο alibris.com τα βιβλία για programming in c/c++ ξεκινούν από $0.99 + μεταφορικά. Κι αν δε θες απο Αμερική, το alibris έχει και βρετανικό site.

 

Είναι 10-20 ευρώ το κόστος κι όχι δωρεάν, αλλά δες το ως επένδυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον εκτυπωνω σημειωσεις C/C++  απο τα σαιτ ελληνικων πανεπιστημιων που κανουν πληροφορικη.. αλλα δεν ειναι οργανωμενες πολυ καλα.. δηλαδη σε Linked lists και Binary trees πιο πολυ με μπερδευουν παρα με βοηθουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να δείς την θεωρεία σαν ξεχωριστό κομμάτι από την υλοποιήση, γιατί και εμένα με μπέρδευε. Τί είναι λοιπόν το Binary Tree? Μία δομή δεδομένων και πώς το δημιουργείς? Απλά θέτεις ένα κανόνα για το πού πρέπει να γίνει η καινούργια εισαγωγή ή το κατάλληλο reshape. Η υλοποίηση γίνετε με διασύνδεση κόμβων. 

 

Απλοποίηση το πρόβλημα σου αρχικά, φτίαξε κανένα παράδειγμα με λίστες να κάνει εισαγωγή, προσπέλαση, διαγραφή κόμβων. Στην συνέχεια προχώρα στα δέντρα, θα δείς μετά δεν είναι τόσο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να δείς την θεωρεία σαν ξεχωριστό κομμάτι από την υλοποιήση, γιατί και εμένα με μπέρδευε. Τί είναι λοιπόν το Binary Tree? Μία δομή δεδομένων και πώς το δημιουργείς? Απλά θέτεις ένα κανόνα για το πού πρέπει να γίνει η καινούργια εισαγωγή ή το κατάλληλο reshape. Η υλοποίηση γίνετε με διασύνδεση κόμβων. 

 

Απλοποίηση το πρόβλημα σου αρχικά, φτίαξε κανένα παράδειγμα με λίστες να κάνει εισαγωγή, προσπέλαση, διαγραφή κόμβων. Στην συνέχεια προχώρα στα δέντρα, θα δείς μετά δεν είναι τόσο δύσκολο.

 

Θελω να δουλεψω σε εταιρια στην Αυστραλία που φτιαχνει aviation software και πρεπει να μαθω γρηγορα C++ και Ada.. 

 

Στεναχωριεμαι ομως γιατι κολαω ακομα και στα απλα οπως Linked lists και Binary trees..

 

Type, live to program, program to live, do or die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα βιβλιο απο το Α.Π.Θ Ηλλ.Μηχανικων C++ απο το μηδεν πολυ καλο βιβλιο αν βρεις καποιον. Το δικο μ το θελω  :-D

 

Ετσι εξηγειται οτι ολοι οι ξερολογοι μηχανικοι του ΑΠΘ ξερουν καλο προγραμματισμο..

 

Για την κουβεντα εγω θα δουλεψω σε ενα προτζεκτ με περιπου 5 εκατομμυρια κωδικα..  aviation software.. και εχω κανει ενα σωρο διαδικασιες για να μπορω να δουλεψω στην Αυστραλία..

Δεν κολαω πουθενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αγγλικα και ελληνικα.. αλλα βιβλια κανονικα.. οχι ebook.. δεν βολευομαι με τα ebook.. κανας φοιτητης που τελειωσε τη σχολη και δεν τα θελει πλεον θα με υποχρεωνε αμα μου τα εκανε πασα..

Τα βιβλία Thinking in C++ του Bruce Eckel θεωρούνται καλά και μπορείς να τα κατεβάσεις νόμιμα και να τα τυπώσεις (αν και λογικά θα βγει πιο φτηνό να το αγοράσεις). Επίσης πολύ καλό είναι το βιβλίο του Lafore και πολλά άλλα φυσικά μια και η C++ δεν είναι νέα γλώσσα. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές καλές προτάσεις βιβλίων από άτομα που δουλεύουν C++ (εγώ δεν γνωρίζω C++).

 

 

Θελω να δουλεψω σε εταιρια στην Αυστραλία που φτιαχνει aviation software και πρεπει να μαθω γρηγορα C++ και Ada.. 

 

Στεναχωριεμαι ομως γιατι κολαω ακομα και στα απλα οπως Linked lists και Binary trees..

Ετσι εξηγειται οτι ολοι οι ξερολογοι μηχανικοι του ΑΠΘ ξερουν καλο προγραμματισμο..

 

Για την κουβεντα εγω θα δουλεψω σε ενα προτζεκτ με περιπου 5 εκατομμυρια κωδικα..  aviation software.. και εχω κανει ενα σωρο διαδικασιες για να μπορω να δουλεψω στην Αυστραλία..

Δεν κολαω πουθενα..

Δεν ξέρω πόσο "ξερολόγοι" είναι οι του ΑΠΘ και ίσως να θεωρήσεις και εμένα αγενή και ξερόλα αλλά κάποιος που δεν έχει ξαναδουλέψει C++ και που ασχέτως γλώσσας υλοποίησης βρίσκει δύσκολες τις λίστες και τα δέντρα νομίζεις μπορεί να δουλέψει σε κρίσιμο project με 5Μ κώδικα ? Όπως και να έχει, εύχομαι κάθε επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο "ξερολόγοι" είναι οι του ΑΠΘ και ίσως να θεωρήσεις και εμένα αγενή και ξερόλα αλλά κάποιος που δεν έχει ξαναδουλέψει C++ και που ασχέτως γλώσσας υλοποίησης βρίσκει δύσκολες τις λίστες και τα δέντρα νομίζεις μπορεί να δουλέψει σε κρίσιμο project με 5Μ κώδικα ? Όπως και να έχει, εύχομαι κάθε επιτυχία.

 

Αφου ολοι τους πανε και κανουν ιδιαιτερα μαθηματα για να περασουν τα μαθηματα.. Πριν την σχολη δεν ειχαν ιδέα απο προγραμματισμο.. πιο ξυπνιοι ειναι αυτοι απο μενα? ππφφφ...

 

Δεν ειπα οτι ειναι δυσκολα.. Ειπα οτι θελουν καποια εξοικειωση.. Εξαλλου δεν θα με βαλουν να γραψω 5Μ κωδικα μονο μου..

 

Δηλαδη με τι θα επρεπε να δουλεψω.. με καμια Αρντουινο και λεντακια για χριστουγεννιατικα φωτακια?.. ππφφφ..

 

Θα το ρισκάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες και πόσο σοβαρά είναι όλα αυτά που λες, πάντως κατά τη δική μου γνώμη αν είχα τόσο σοβαρό ενδεχόμενο μπροστά μου δεν θα ήμουν και εκλεκτικός στο "θέλω χαρτί όχι e-books".

 

E-books έχω αρκετά και καλά.

 

Θελω να δουλεψω σε εταιρια στην Αυστραλία που φτιαχνει aviation software

[...]

πρεπει να μαθω γρηγορα C++ και Ada.

[...]

σε ενα προτζεκτ με περιπου 5 εκατομμυρια κωδικα

 

Δεν ξέρω σε τι επίπεδο χρησιμοποιούν τις γλώσσες (ειδικά τη C++), αλλά αν είναι όπως φαντάζομαι και όχι πρόχειρη και επιφανειακή χρήση της γλώσσας, μιλάμε για πολύ μεγάλο όγκο γνώσης και εξοικείωσης (Επιλεγμένες προσεκτικά οι λέξεις).

 

Καλή επιτυχία και από μένα και αν θέλεις τα e-books, στα στέλνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...