Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις οτε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν η σύνδεση ήταν στα 2μβπσ δεν είχε κανένα πρόβλημα και δεν έπεφτε ποτέ.

από τότε που έγινε η αναβάθμιση στα 24 έχω 2-3 αποσυνδεσεις την μέρα τουλάχιστον και δεν χρονίζω με τπτ κοντά στις υποσχόμενες ταχύτητες. αλλά δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα γιατί έκανα την δουλειά μου.

 

τις τελευταίες μέρες έχει χειροτερέψει πολύ. την τελευταία ώρα είχα τουλάχιστον 20 αποσυνδέσεις .δοκίμασα με 2 διαφορετικά ρουτερ, άλλα φίλτρα , άλλη μπρίζα . δεν άλλαξε κάτι .

πριν κάνω δήλωση για βλάβη ανεβάζω μερικα printscreen (1 για κάθε φορά που έπεσε το νετ μέχρι να γράψω το τοπικ) να δείτε μήπως σας λένε κάτι. 

 

post-200402-0-15824800-1374580430_thumb.jpg

post-200402-0-27875900-1374580491_thumb.jpg

post-200402-0-05839400-1374580527_thumb.jpg

post-200402-0-40930500-1374580598_thumb.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Forthnet & Ote είναι απλά οι χειρότερες.. 

Έχουμε forthnet και πραγματικά μετανιώσαμε την ώρα και την στιγμή που την βάλαμε,

ΟΤΕ είχαμε παλιά όλο κολλήματα. Όλοι λένε τα χειρότερα και για τις 2...

 

Πάρε τηλέφωνο, μίλησε με την τεχνική υποστήριξη και όταν το σηκώσουν πες το πρόβλημα σου.

Οικιακοί πελάτες 13888 / Εταιρικοί πελάτες 13818

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον grouspen, μάλλον η ποιότητα των καλλωδίων φταίει για τις αποσυνδέσεις, χωρίς να είμαι τεχνικός ή κάτι για να στο πω με σιγουριά.

στον ps-padelis, δεν θα συμφωνήσω για κανένα λόγω ότι έχουν την χειρότερη εξυπηρέτηση ή ότι όλοι λένε τα χειρότερα, εξίσου και περισσότερα ακούς για τους υπόλοιπους παροχους. το ότι στα φορουμ διαβάζεις βέβαια τα αρνητικά είναι λογικό, δεν θα ανοίξει κάποιος θέμα για να ζητήσει βοήθεια που το ιντερνετ του είναι μια χαρά.

τι προβλήματα έχεις εσύ; αν είναι αποσυνδέσεις, πες τους να σου ανεβάσουν το margin για να έχεις πιο σταθερή γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον grouspen, μάλλον η ποιότητα των καλλωδίων φταίει για τις αποσυνδέσεις, χωρίς να είμαι τεχνικός ή κάτι για να στο πω με σιγουριά.

στον ps-padelis, δεν θα συμφωνήσω για κανένα λόγω ότι έχουν την χειρότερη εξυπηρέτηση ή ότι όλοι λένε τα χειρότερα, εξίσου και περισσότερα ακούς για τους υπόλοιπους παροχους. το ότι στα φορουμ διαβάζεις βέβαια τα αρνητικά είναι λογικό, δεν θα ανοίξει κάποιος θέμα για να ζητήσει βοήθεια που το ιντερνετ του είναι μια χαρά.

τι προβλήματα έχεις εσύ; αν είναι αποσυνδέσεις, πες τους να σου ανεβάσουν το margin για να έχεις πιο σταθερή γραμμή.

εχει ηδη 15 margin οπως βλεπω.ας κανει ενα firmware update ας δοκιμασει κατανεμητη αν πιανουν τα χερια του και ας δοκιμασει με αλλο ρουτερ(εχεις δοκιμασει με αλλο ρουτερ τωρα το ειδα).η ας δοκιμασει χωρις τηλεφωνα splitter φιλτρα κτλ.αν εχει συναγερμο θελει φιλτρο.

 

Forthnet & Ote είναι απλά οι χειρότερες.. 

Έχουμε forthnet και πραγματικά μετανιώσαμε την ώρα και την στιγμή που την βάλαμε,

ΟΤΕ είχαμε παλιά όλο κολλήματα. Όλοι λένε τα χειρότερα και για τις 2...

 

Πάρε τηλέφωνο, μίλησε με την τεχνική υποστήριξη και όταν το σηκώσουν πες το πρόβλημα σου.

Οικιακοί πελάτες 13888 / Εταιρικοί πελάτες 13818

εμπεριστατωμενη αποψη.οι δυο εταιρειες με τους περισσοτερους πελατες καιγια σενα ειναι οι χειροτερες.εχω μια απο της δυο δεν εχει σημασια και εχω κλεισει και 20 ημερες uptime χωρις αποσυνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

στον grouspen, μάλλον η ποιότητα των καλλωδίων φταίει για τις αποσυνδέσεις, χωρίς να είμαι τεχνικός ή κάτι για να στο πω με σιγουριά.

στον ps-padelis, δεν θα συμφωνήσω για κανένα λόγω ότι έχουν την χειρότερη εξυπηρέτηση ή ότι όλοι λένε τα χειρότερα, εξίσου και περισσότερα ακούς για τους υπόλοιπους παροχους. το ότι στα φορουμ διαβάζεις βέβαια τα αρνητικά είναι λογικό, δεν θα ανοίξει κάποιος θέμα για να ζητήσει βοήθεια που το ιντερνετ του είναι μια χαρά.

τι προβλήματα έχεις εσύ; αν είναι αποσυνδέσεις, πες τους να σου ανεβάσουν το margin για να έχεις πιο σταθερή γραμμή.

εχει ηδη 15 margin οπως βλεπω.ας κανει ενα firmware update ας δοκιμασει κατανεμητη αν πιανουν τα χερια του και ας δοκιμασει με αλλο ρουτερ(εχεις δοκιμασει με αλλο ρουτερ τωρα το ειδα).η ας δοκιμασει χωρις τηλεφωνα splitter φιλτρα κτλ.αν εχει συναγερμο θελει φιλτρο.

 

Forthnet & Ote είναι απλά οι χειρότερες.. 

Έχουμε forthnet και πραγματικά μετανιώσαμε την ώρα και την στιγμή που την βάλαμε,

ΟΤΕ είχαμε παλιά όλο κολλήματα. Όλοι λένε τα χειρότερα και για τις 2...

 

Πάρε τηλέφωνο, μίλησε με την τεχνική υποστήριξη και όταν το σηκώσουν πες το πρόβλημα σου.

Οικιακοί πελάτες 13888 / Εταιρικοί πελάτες 13818

εμπεριστατωμενη αποψη.οι δυο εταιρειες με τους περισσοτερους πελατες καιγια σενα ειναι οι χειροτερες.εχω μια απο της δυο δεν εχει σημασια και εχω κλεισει και 20 ημερες uptime χωρις αποσυνδεση.
Σορρυ για την περιεργη απάντηση αλλά ειμαι απο το κινητό. Firmware update έχει γίνει σε όλα τα ρουτερ (netgear , linksys , zyxel ) . Δεν άλλαξε κατι.Σχετικά με τον κατανεμητη ξέρω τι είναι αλλά μεχρι εκεί. Δεν μπορώ να κάνω κάποιον έλεγχο μόνος μου. Στην περίπτωση που κανω αίτηση για βλάβη δεν θα στειλουν τεχνικό για έλεγχο?Σχετικά με οτε και forthnet και γενικα όλους του παροχους είναι να μην σου κάτσει προβλημα γενικα πιστεύω .Αποστολή από GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App Επεξ/σία από grouspen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ηδη 15 margin οπως βλεπω.ας κανει ενα firmware update ας δοκιμασει κατανεμητη αν πιανουν τα χερια του και ας δοκιμασει με αλλο ρουτερ(εχεις δοκιμασει με αλλο ρουτερ τωρα το ειδα).η ας δοκιμασει χωρις τηλεφωνα splitter φιλτρα κτλ.αν εχει συναγερμο θελει φιλτρο.

 

εμπεριστατωμενη αποψη.οι δυο εταιρειες με τους περισσοτερους πελατες καιγια σενα ειναι οι χειροτερες.εχω μια απο της δυο δεν εχει σημασια και εχω κλεισει και 20 ημερες uptime χωρις αποσυνδεση.

 

Έχω forthnet το internet κολάι πάρα πολύ συχνά, μπορεί να φταίνε και οι πολλοί υπολογιστές (περίπου 9-10) που είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο, αλλά όταν τους ρωτήσαμε αν θα υπάρχει πρόβλημα και μας είπαν όχι...επίσης όποτε παίρνω στην υποστήριξη της forthnet αλλά και πιο παλιά και στον οτε περίμενα ΠΑΝΤΑ 20-30 λεπτά. Για τον οτε ούτε λόγος...το internet ΣΥΝΕΧΕΙΑ έπευτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για την περιεργη απάντηση αλλά ειμαι απο το κινητό. Firmware update έχει γίνει σε όλα τα ρουτερ (netgear , linksys , zyxel ) . Δεν άλλαξε κατι.Σχετικά με τον κατανεμητη ξέρω τι είναι αλλά μεχρι εκεί. Δεν μπορώ να κάνω κάποιον έλεγχο μόνος μου. Στην περίπτωση που κανω αίτηση για βλάβη δεν θα στειλουν τεχνικό για έλεγχο?Σχετικά με οτε και forthnet και γενικα όλους του παροχους είναι να μην σου κάτσει προβλημα γενικα πιστεύω .Αποστολή από GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

ναι θα στειλουν τεχνικο για ελεγχο.τωρα υπαρχει περιπτωση να μην εχεις 15 margin αλλα να εχεις 9 οπως ξαναειδα στην φωτο και απλα η γραμμη να κανει σκαμπανεβασματα.α.εχεις συναγερμο?

β.δοκιμασες να βγαλεις ολα τα ρουτερ και ολα τα τηλεφωνα και τα φιλτρα κτλ και να βαλεις το ρουτερ μονο του στην κεντρικη πριζα?

γ.πιανουν τα χερια σου να ανοιξεις το κεντρικο πριζακι να βγαλεις ολα τα καλωδια απο το πριζακι πανω και να κρατησεις μονο τα 2 που ερχονται απο τον οτε και να δεις εκει αν σου κανει το προβλημα?(θες πολυμετρο).

εχεις δει μηπως κατω ο κατανεμητης ειναι μπαχαλο και σκουριασμενος κτλ κτλ.αν ξερεις ποιο ζευγος ειναι το δικο σου(θελει γεννητρια ηχητικου/ακουστικου)σηματος ?δηλαδη να το βρεις να δεις ειναι οκ παταει καλα?μηπως ειναι οξειδωμενο.μηπως ακουμπαει καπου αλλου ?

 

Έχω forthnet το internet κολάι πάρα πολύ συχνά, μπορεί να φταίνε και οι πολλοί υπολογιστές (περίπου 9-10) που είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο, αλλά όταν τους ρωτήσαμε αν θα υπάρχει πρόβλημα και μας είπαν όχι...επίσης όποτε παίρνω στην υποστήριξη της forthnet αλλά και πιο παλιά και στον οτε περίμενα ΠΑΝΤΑ 20-30 λεπτά. Για τον οτε ούτε λόγος...το internet ΣΥΝΕΧΕΙΑ έπευτε...

a.τι ρουτερ εχεις?β,και αλλα ατομα εχουν 10 και 15 υπολογιστες και οκ.αν ομως εχεις 9-10 υπολογιστες και κατεβαζουν ολοι τορρεντς η δεν ξερω τι τοτε δεν κολλαειτ ο ρουτερ απλα πιταρει ολη η γραμμη.εχω δει ατομο που ελεγε το ιντερνετ παει αργα και ο αλλος υπαλληλος ειχε βαλει στο mtorrent να ανεβαζει και να κατεβαζει μπολικες ταινιες.και ηταν μονο ενας.που να σου κανει ο καθενας αυτο το πραγμα.γιατι νομιζεις σε μεγαλες εταιρειες κοβουν τα παντα.αν ο καθενας εκανε οτι ηθελε οχι 24 mbit αλλα ουτε 100 mbit Οπτκη ινα δεν θα τους εφτανε.οποτε θες δοκιμες να δεις τι γινεται.πεφτει η γραμμη?μπουκωνει το ρουτερ?κατεβαζουν αβερτα?για την υποστηριξη δεν θα διαφωνησω ολες οι εταιρειες πασχουν σε αυτο το κομματι.τωρα για τον οτε οτι επεφτε παλι μπορει να ειναι πολλα προβληματα.αν τωρα δεν γινονται προσπαθειες να λυθουν και απλα αλλαζεις εταιρεια δεν αλλαζει κατι.ηταν ατομο ειχε προβληματα με τον οτε και πηγε forthnet.κρατησε τον ιδιο χαλκο που ειχε ο οποιος ηταν προβληματικος.τα προβληματα που ειχε με τον οτε απλα περασαν στην forthnet .

 

αν δεν ειναι μεσα απο το σπιτι τοτε μπορει να ειναι απεξω οποτε εσυ κανε οτι μπορεις και μετα τεχνικο.η θα στειλουν τεχνικο να δει τι γινεται ή μπορει να σου ανεβασουν το margin απο 9 σε 11 με σκοπο να παιξει πιο σταθερα ισως η γραμμη αλλα λιγο πιο αργα.θα εισαι αναμεσα στα 6 και στα 8 που ειδα στις 2 πρωτες εικονες.κουμπωσες  8 mbit αν θυμαμαι καλα με 9 margn και 6 Mbit με 15 margin.με 11 margin αν σε πανε θα εισαι κοντα στα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποσυνδέσεις οτε ;;; πρώτη φορά το ακούω!!!!!  

 

παρε τους τηλ εσυ εκει, ανοιξε το ευαγγέλιο στο Ματθαίο και άρχισε ! . Αυριο πρωι θα ερθει ο τεχνικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 80% σου έχουν βάλει προφίλ 24 και γι αυτό υπάρχουν αποσυνδέσεις. Μάλλον θα χρειαστεί να σε βάλουν σε προφίλ 12. Όταν έχεις χαμηλή ταχύτητα όπως καλή ώρα εσύ που συγχρονίζεις στα 8, επιβάλλεται να μπει 12αρι προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οτε είναι στην κοσμάρα του, αναμασάει μια καραμέλα για αξιοπιστία, για την οποία έχει δημιουργήσει μόνος του την φήμη, γιατί ποτέ δεν υπήρξε κατάσταση όπου έπαιρνες στον οτε και σου λύνονταν τα προβλήματα, παρά μόνο κάτι κλασικοί τύποι παντογνώστες, που ψιλοβαριόντουσαν να ασχοληθούν, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει διάθεση να προσφέρει κάτι παραπάνω. Στα λιανικής πουλάει ακριβά, αν κάποιος πάει σε άλλον, παίρνει λεφτά από χονδρική, χωρίς να ασχολείται με το εμπόρευμά του, δηλαδή το δίκτυο και ούτε που καίγεται για την γνώμη του κόσμου για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οτε είναι στην κοσμάρα του, αναμασάει μια καραμέλα για αξιοπιστία, για την οποία έχει δημιουργήσει μόνος του την φήμη, γιατί ποτέ δεν υπήρξε κατάσταση όπου έπαιρνες στον οτε και σου λύνονταν τα προβλήματα, παρά μόνο κάτι κλασικοί τύποι παντογνώστες, που ψιλοβαριόντουσαν να ασχοληθούν, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει διάθεση να προσφέρει κάτι παραπάνω. Στα λιανικής πουλάει ακριβά, αν κάποιος πάει σε άλλον, παίρνει λεφτά από χονδρική, χωρίς να ασχολείται με το εμπόρευμά του, δηλαδή το δίκτυο και ούτε που καίγεται για την γνώμη του κόσμου για αυτό.

Πουλάει ακριβά στους πελάτες γιατί του επιβάλει η EETT. Στην ουσία ατοί οι κύριοι λένε στον ΟΤΕ, είσαι ένας κολοσσός στην Ελλάδα έχεις τους περισσότερους πελάτες, άσε και καμία άλλη εταιρία να αναπτυχθεί, να υπάρχει υγιής ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καταναλωτή βέβαια τον απασχολεί το ποσό που θα πληρώσει, ανεξαρτήτως των αιτίων που οδηγούν στην τιμή αυτή.

Στο κάτω κάτω, αν λέει ότι θέλει να πουλήσει φθηνότερα αλλά δεν μπορεί, αυτό σημαίνει πως τα λεφτά που βγάζει τώρα είναι παραπάνω από αυτά με τα οποία μπορεί να κάνει παιχνίδι, άρα μπορεί να αξιοποιήσει αυτό το πλεόνασμα για να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες - μηχανήματα - μισθούς, δεν κάνει κάτι για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο κάτω κάτω, αν λέει ότι θέλει να πουλήσει φθηνότερα αλλά δεν μπορεί, αυτό σημαίνει πως τα λεφτά που βγάζει τώρα είναι παραπάνω από αυτά με τα οποία μπορεί να κάνει παιχνίδι, άρα μπορεί να αξιοποιήσει αυτό το πλεόνασμα για να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες - μηχανήματα - μισθούς, δεν κάνει κάτι για αυτό.

για αυτό είναι ο μόνος που σκάει λεφτά για καινούριο δίκτυο, aka FTTC, οι υπόλοιποι @@...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...