Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις οτε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχει αναγκη ο οτε.το καθε rack μεσα στην αιθουσα παροχων το χρεωνει 4ψηφιο νουμερο.βαλε 15-20 racks για ολους τους παροχους βγαινουν τρελλα λεφτα.

αν βαλουμε και τις βλαβες και τα λεφτα απο τα συνδυαστικα μια χαρα.ποσες βλαβες κλεινει ευθυνη παροχου και ας εφταιγε ο οτε με σκοπο να πληρωθει τις βλαβες.και ποσα συνδυαστικα παιζουν πριν πας στο συνδυαστικο με σκοπο να χρεωθει στον παροχο.

απλα η διαφορα του οτε με τις αλλες δημοσιες υπηρεσιες ειναι οτι τον τελευταιο καιρο υποχρεωτικα σκαει λεφτα σε επενδυσεις ενω πιο παλια απλα ετρωγαν ολοι και χωρις να υπαρχει επενδυση.οσο για το fttc  μην το λεμε λες και μας κανει χαρη που το φτιαχνει διοτι θα βγουν και απο αυτο τρελλα λεφτα.δεν ειναι χαμενη επενδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν μας κάνει χάρη αλλά είναι ο μόνος που το κάνει κάτι, ενώ θα μπορούσε να κάτσει να ξεζουμίσει τελείως το adsl όπως οι εναλλακτικοί...

 

 

η Forthnet άρχισε έργα για πιλοτικό FTTH πριν πόσους μήνες σε ένα μικρό κομμάτι της Ν.Σμύρνης και στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας κάνει χάρη αλλά είναι ο μόνος που το κάνει κάτι, ενώ θα μπορούσε να κάτσει να ξεζουμίσει τελείως το adsl όπως οι εναλλακτικοί...

 

 

η Forthnet άρχισε έργα για πιλοτικό FTTH πριν πόσους μήνες σε ένα μικρό κομμάτι της Ν.Σμύρνης και στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

μα το εκανε τοσα χρονια που δεν ηταν οι εναλλακτικοι.ειχαμε κολλησει στις 384 και στο 1 mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσα χρόνια κολλήσαμε στο 1mbps και πόσα στα 24mbps? μου φαίνεται ότι η 2η περίοδος υπερισχύει...

απο το πρωτο στο δευτερο δεν θες καμια αλλαγη υποδομης.απο το δευτερο δηλαδη τα 24 Mbps στο vdsl θες αλλη υποδομη.και δεν μιλαω για vdsl απο το αστικο κεντρο που ειναι απλα μια αλλαγη καρτας και τιποτα παραπανω αλλα για vdsl απο το Kv.και απο εδω και μπρος θα κανουμε πολλα πολλα χρονια για να αλλαζουμε τεχνολογια.το vdsl θα κατσει για πολλα χρονια.απλα καποια στιγμη πολυ αργοτερα απο το kv βλεπω να δινουν και μεγαλυτερα πακετα απο 50mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

απο το πρωτο στο δευτερο δεν θες καμια αλλαγη υποδομης.απο το δευτερο δηλαδη τα 24 Mbps στο vdsl θες αλλη υποδομη.

ένας λόγος για να εκτιμήσεις κάποιον παραπάνω λοιπόν, στα δύσκολα όχι στα εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας λόγος για να εκτιμήσεις κάποιον παραπάνω λοιπόν, στα δύσκολα όχι στα εύκολα...

ενας λογος ο οτε να το κανει.κανεις αλλος δεν μπορει να φτιαξει Kv οποτε δεν υπαρχει ανταγωνισμος οποτε πολλα λεφτα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ένωναν τις δυνάμεις τους οι υπόλοιποι να φτιάξουν τον Cpt. Planet...

χαχα.στην ελλαδα ουτε ο cpt planet δεν μας σωζει ουτε οι autobots ουτε ο john connor ουτε οι power rangers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπερα παιδια,ειμαι σχεδον 15 μερες στον οτε (24αρα συνδεση voip pstn)και αντιμετωπιζω το εξης προωβλημα,

 το πρωι η ταχυτητα  συγχρονιζει περιπου στα 9100kbps και το απογευμα πεφτει στα 7000kbps!!

επισης κατα της 8 το απογευμα  βαραει και καμια 10 αποσυνδεσεις απανωτα και μετα στρωνει!!

αξιζει να αναφερθει οτι ειμαι σε fast path(χωρις να το ζητησω) και μαλλον σε ανοιχτο profile γιατι το snr margin κυμαινεται απο 8.8 σε 7 με το speedport entry 2i,καμια φορα βαζω για δοκιμη το zte που εδινε ο οτε και το snr πεφτει στα ακομα και στo 4 της ωρες αιχμης αλλα κρατει τουλαχιστον την ταχυτητα σταθερη εν αντιθεση με το speedport entry 2i

γενικα παντως η γειτονια παιζει απο 9500kbps με 10500kbps...

το ερωτημα ειναι να δηλωσω βλαβη η να παρω τηλεφωνο να μου το γυρισουν σε interleave και βλεπουμε?

 

στοιχεια συνδεσεις speedport entry 2i

 

line attunation 35db

 

snr 8.8 με 7

 

bandwith 9100 με 7000kbps

 

στοιχεια συνδεσεις με zte H108NS 

 

line attunation 39db

 

snr 8.5 με 4

 

bandwith 9500 με 9100kbps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,ειμαι σχεδον 15 μερες στον οτε (24αρα συνδεση voip pstn)και αντιμετωπιζω το εξης προωβλημα,

 το πρωι η ταχυτητα  συγχρονιζει περιπου στα 9100kbps και το απογευμα πεφτει στα 7000kbps!!

επισης κατα της 8 το απογευμα  βαραει και καμια 10 αποσυνδεσεις απανωτα και μετα στρωνει!!

αξιζει να αναφερθει οτι ειμαι σε fast path(χωρις να το ζητησω) και μαλλον σε ανοιχτο profile γιατι το snr margin κυμαινεται απο 8.8 σε 7 με το speedport entry 2i,καμια φορα βαζω για δοκιμη το zte που εδινε ο οτε και το snr πεφτει στα ακομα και στo 4 της ωρες αιχμης αλλα κρατει τουλαχιστον την ταχυτητα σταθερη εν αντιθεση με το speedport entry 2i

γενικα παντως η γειτονια παιζει απο 9500kbps με 10500kbps...

το ερωτημα ειναι να δηλωσω βλαβη η να παρω τηλεφωνο να μου το γυρισουν σε interleave και βλεπουμε?

 

στοιχεια συνδεσεις speedport entry 2i

 

line attunation 35db

 

snr 8.8 με 7

 

bandwith 9100 με 7000kbps

 

στοιχεια συνδεσεις με zte H108NS 

 

line attunation 39db

 

snr 8.5 με 4

 

bandwith 9500 με 9100kbps..

δεν υπαρχει ανοιχτο snr(δεν εχω δει παροχο να παιζει με sra).απλα επειδη η γραμμη κανει κουφα ανεβαινει/κατεβαινει το snr.
επειδη κανει αποσυνδεση συγχρονιζει πιο χαμηλα για αυτο παιζεις σταθερα.μπορει να ειναι οτιδηποτε.μπορει κατι σε σενα μπορει κατι εξω.θελει δοκιμες.
σιγουρα το interleave θα κανει λιγο καλυτερη την κατασταση.

εχουμε δει και περιπτωσεις να αναβεις ενα φως και η γραμμη να κανει τα δικα της.μπορει μια φωτειζομενη πινακιδα απεξω.χιλια δυο μπορει.θελει δοκιμη σε κατανεμητη /χωνευτη για να αποκλεισεις το σπιτι και μετα με τον οτε να αλλαξει κανα ζευγαρι.

http://prnt.sc/cxgeh1   με Οτε ειμαι εδω και μια εβδομαδα 0 αποσυνδεσεις αν το βραδυ κανω ρεσταρτ το μοδεμ κλειδωνω στα 18ΧΧΧ kbps.

ναι και σενα το snr κανει λιγο βυθισματα.αν κλειδωσεις 18000 μετα το πρωι παιζει να φας κανα disconnect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν υπαρχει ανοιχτο snr(δεν εχω δει παροχο να παιζει με sra).απλα επειδη η γραμμη κανει κουφα ανεβαινει/κατεβαινει το snr.
επειδη κανει αποσυνδεση συγχρονιζει πιο χαμηλα για αυτο παιζεις σταθερα.μπορει να ειναι οτιδηποτε.μπορει κατι σε σενα μπορει κατι εξω.θελει δοκιμες.
σιγουρα το interleave θα κανει λιγο καλυτερη την κατασταση.

εχουμε δει και περιπτωσεις να αναβεις ενα φως και η γραμμη να κανει τα δικα της.μπορει μια φωτειζομενη πινακιδα απεξω.χιλια δυο μπορει.θελει δοκιμη σε κατανεμητη /χωνευτη για να αποκλεισεις το σπιτι και μετα με τον οτε να αλλαξει κανα ζευγαρι.

ναι και σενα το snr κανει λιγο βυθισματα.αν κλειδωσεις 18000 μετα το πρωι παιζει να φας κανα disconnect.

 

εδω και 3 μερες ειμαι με αυτα τα στατς 0 disconnect μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...