Προς το περιεχόμενο

Μου Χακαραν το facebook?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα πηγα να μπω και μου λεγε πως ο κωδικος δεν ειναι σωστος και απο κατω ελεγε οτι ειχε αλλαχθει στις 2 τα ξημερωματα. "Your password was changed at 2:07am. Do you not remember doing that"?.

 

Κανε ενα reset password και στα βηματα μου εδειξε οτι η αλλαγη εγινε απο μια τοποθεσια στο Mexico. Σντττοοοοοιιινγκκ. Πως πεχτηκε τωρα αυτο? Ο κωδικος μου δεν ειναι καποιος που μπορει να μαντευτει. Μηπως υπαρχει καποιο κενο ασφαλειας ή χρησιμοποιησε καποιος cookies?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς καποιο trojans εχει μπει στην υπολογιστή σου η κατι πάτησες κατα λάθος και σου αλλάξανε ο κωδικός , επειδή ομως το trojan (αν ειναι κατι τετοιο) μπορει να σου κανει μεγαλύτερη ζημιά κατέβασε το malwarebytes και superantispyware και κανε ενα scan στον υπολογιστή σου απο safe mode ακομα καλύτερα αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στον υποκλέψανε.

 

Δε νομίζω (για να μην πω είμαι σίγουρος) οτι δεν υφίσταται κενό ασφαλείας ή cookies. Καλύτερα να κοιτάξεις στον υπολογιστή για κάποιο spyware/backdoor και να αλλάξεις κωδικούς και ερωτήσεις ασφαλείας σε facebook και email.

 

Το phishing ξέρεις τι είναι; http://odysonline.gr/2010/02/ti-einai-to-phishing-kai-pos-leitourgei/

 

Τέλος δεν κάνουμε login από υπολογιστές που δεν είναι δικοί μας και σίγουρα καθαροί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω τι ειναι το phishing και στανταρ δεν παιζει κατι τετοιο. Περα απο υπολογιστη μπαινω πολυ απο κινητο/tablet Και αλλες συσκευες. Δεν ξερω μηπως καποια εφαρμογη απο κει πηρε τα στοιχεια μου. Το γεγονος οτι μου δειξε οτι η επιθεση εγινε απο Μεξικο (εκτως αν χρησιμοποιηθηκε Proxy) προφανως σημαινει πως δεν πεχτηκε καποιο hijacking τυπου να συνδεθηκα σε καποιο Public hotspot Και η δουλεια να εγινε Locally.

 

Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι μηπως το ιδιο το facebook εχει καποιο κενο. Οπως κατα καιρους βγαινουν ειδησεις πως ανακαλυπτονται κενα ασφαλειας στα διαφορα δικτυα (facebook/psn,κτλ) και υποκλεπτονται στοιχεια. Δλδ σκεφτηκα μηπως αυτες τις μερες ανακαλυφθηκε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...