Προς το περιεχόμενο

Num Lock


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Θα ηθελα να απενεργοποιησω το πληκτρο num lock που κλειδωνει τους αριθμους για να το χρησημοποιησω σαν keyboard shortcut που να λανσαρει εναν calculator πχ το xcalc.

Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις logitech, γινεται με το setpoint  http://www.logitech.com/el-gr/support/3131?osid=1&bit=32. Για αλλους κατασκευαστες δεν γνωριζω πως μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Ναι θελω πατωντας το Numlock να ξεκιναει ενα κομπιουτερακι. Κι επειδη εψαχνα κιολας ταυτοχρονα, βρηκα μια λυση την οποια γραφω μηπως ενδιαφερει κι αλλους. Εβαλα την εντολη xmodmap -e 'keycode 77=XF86Calculator' να ξεκιναει σαν startup process με το login.

 

 

To numlock τωρα ξεκιναει το default κομπιουτερακι που στην περιπτωση μου ειναι το galculator. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να επιλεγεις τους αριθμους με τον κερσορα, γιατι αν εχεις ειδικο αριθμοpad (οπως εγω) και πατας πληκτρα πιανει μονο τους περιττους κι οχι τους αρτιους. Δοκιμασα με το xcalc και πιανει ολους τους αριθμους, αλλα ειναι μικρο και πρεπει να το κανω συνεχεια resize, οποτε θα δοκιμασω να το τροποποησω για να πεταγεται σε μεγαλυτερο μεγεθος.

 

 

Αν γνωριζετε καποιο αλλο κομπιουτερακι που πιανει ολα τα αριθμοπληκτρα, πεστε...

 

ΥΓ Ναι σε LXDE ειμαι αλλα πανω σε ubuntu (οχι lubuntu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και στο ubuntu όπως και στο kubuntu μπορείς να ορίσεις κανονικά το τι θα κάνει κάθε πλήκτρο. Εγώ παράδειγμα έχω βάλει το winkey να αλλάζει την γλώσσα όταν γράφω γιατί με βολεύει περισσότερο από το να κάνει ακροβατικά με το alt+shift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω κανει τις παρακατω τροποποιησεις στο xcalc κι εχει τωρα ενα λογικο μεγεθος:

 

file: /etc/X11/app-defaults/XCalc

 

lines:

XCalc*Font: 9x15

XCalc*Command.width: 48

XCalc*Command.height: 32

XCalc*ti.bevel.screen.LCD.width: 228

 

Εχω αλλαξει και το χρωμα του screen, γιατι ηταν αρκετα σκουρο:

 

file: /etc/X11/app-defaults/XCalc-color

 

line: XCalc*.bevel.screen*background: gray95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...