Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Samsung laptops


Aragon91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε αναζητηση laptop και εχω βρει καποιες καλες προσφορες σε samsung laptops. Αν εχει καποιος και μπορει να μου πει γνωμες θα του ημουν ευγνωμων  :-) Επισης για την ποιοτητα της εγγυησης αν μπορουσατε να με βοηθησετε (εχει και το θετικο οτι δινουν 2 χρονια). Ειναι καινουρια στο χωρο και δεν εχω βρει κανεναν να εχει μεχρι τωρα για να ρωτησω. 
Σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα δειχνουν... Καλη ποιοτητα κατασκευης και καλο service, οποτε λεω πηγαινε αμα δεις κατι αξιολογο.

Εγω προσωπικα πηρα ενα απο τον κωτσο πριν 3 μερες επειδη ηταν η μονη επιλογη μου σε μαγαζι, με i3 3120m(2.5ghz) και gt710(επιπεδα gt 540-630 :o) και εχω καλες πρωτες εντυπωσεις. Το μονο απαραιτητο ειναι οτι πρεπει να παρω βαση γιατι ανεβαζει θερμοκρασιες μετα απο πολυωρη χρηση,αν και φταιει οτι το σπιτι βραζει και γενικα ολες οι συσκευες ανεβαζουν θερμοκρασιες.

 

 

Βασικα τα τεμπς στο hwmonitor ηταν χαμηλα αλλα εγω το ενιωθα οτι εκαιγε ισως να ειναι η ιδεα μου αλλα θα παρω βαση γιατι ειναι αναγκαια για οποιοδηποτε λαπτοπ πιστευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ιδιο laptop μιλαμε στα 499€ απο οτι καταλαβα :) Και εγω στο ηρακλειο ειμαι και σκεφτομουνα το ιδιο pc αλλα απο Public ομως, που εχει την ιδια τιμη αλλα με καποια εκπτωση λογω ποντων απο προηγουμενες Online αγορες που εχω κανει απο το συγκεκριμενο καταστημα. Σε τι θερμοκρασιες αναφερεσαι οταν λες ανεβαζει υψηλες? 

 

Και στην GPU οταν λες επιπεδα gt540-630 τι ακριβως εννοεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu στα 5Χ μετα απο καμποση ωρα χρησης κυριως σεταρισμα προγραμματων κτλπ η gpu δεν μασουσε σταθερα 40-45 εκτος οταν επαιξα ενα game που ανεβηκε 70... που ειναι κομπλε για καλοκαιρι σε λαπτοπ δεν περιμενα λιγοτερο να σου πω την αληθεια,ο σκληρος στα 41-44 επαιζε θα ηθελα να ηταν στα 37-40 αλλα νταξ κομπλε.Αυτο που δεν περιμενα ειναι η καρτα γραφικων πραγματικα επαιξα απαιτητικα games και τα εβγαζε στα mid-high κατι που δεν το περιμενα για 500 ευρω λαπτοπ.

 

 

Edit: Εχει ωραιο panel απο κατω για αναβαθμιση, ευκολα βγαινει και ειναι στιβαρο το κοιταξα γιατι ηθελα να δω πως ειναι σε περιπτωση αναβαθμισης(SSD,και αλλη 1 4αρα ram),και κατι αλλο που ισως σε ενδιαφερει η μπαταρια δεν βγαινει ειναι ενσωματομενη γιατι θελανε να κρατισουν αυτο το λεπτο σχεδιασμο κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες μου φαινονται οι θερμοκρασιες :) Για παιχνιδια η gt710 ειναι πολυ καλη και νομιζω οτι δεν αξιζει να δωσω αλλα 100€ για το asus με την gt740 που ανεφερεται συνεχεια τελευταια. Αλλωστε και οι CPU των δυο λαπτοπ ειναι ισοδυναμες (αυτη του samsung i-3 2,5Ghz και του asus η i-5 στα 1,7Ghz). Και η samsung δινει και ενα χρονο παραπανω εγγυηση που για μενα παιζει μεγαλο ρολο εφοσον ειναι αξιοπιστη εγγυηση με καλη συμπεριφορα απο τα κεντρικα. 
Η ram επιδεχεται επεκταση? εισαι σιγουρος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι περνει αλλο ενα dimm το τσεκαρα (αμα δεις στο εξωτερικο το πουλανε και με 6-8gb ram και το επιβεβαιωνει) σε αποψη cpu νομιζω οτι παει και καλυτερα ο i3 απο καποια benchmarks που ειδα γιατι του asus ειναι u low power ι5,αλλα ειναι αρκετα ανωτερη η 740m του asus,το θεμα ειναι οτι τι θα παιξεις σε ενα λαπτοπ οι λυσεις στα 600-700 ευρω μονο ελκυστικες ειναι (για gaming παντα) και συνιθως ολοι αντιμετωπιζουν προβλημα θερμοκρασιας μετα απο καποια ωρα αν ειναι βαρυ το game, αν δεν ειναι δεν υπαρχει λογος να πας για τετοια καρτα... ειδικα στην περιπτωση που υπαρχει desktop. Περα απο αυτα η 710 για την αναλυση που εχει το λαπτοπ τα παει πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop το θελω να μενει ανοιχτο αρκετες ωρες την ημερα με καμποσες καρτελες ειτε  λογω μαθηματων της σχολης ειτε λογω ιντερνετ. Για παιχνιδια θελω να παιζει  οχι πολυ βαρια ( οπως το pro ειτε το NBA π.χ) για καποια χρονια μετα (μεχρι το 2016 ας πουμε) εστω και σε μετριο βαθμο αλλα χωρις να σε παιδευει. Νομιζω οτι σε ενα βαθμο ανταποκρινεται το συγκεκριμενο λαπτοπ σε αυτα που θελω για τα συγκεκριμενα χρηματα.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου μεχρι τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε ειναι για τις απαιτησεις σου απλα παρε και μια βαση αν οχι αμεσως στο κοντινο μελλον οχι οτι θα παθει τιποτα για προληπτικους λογους μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια turbo X (https://www.skroutz.gr/s/3541291/Turbo-X-NC617.html) σχετικα καλη. Οποτε απο αυτο ειμαι καλυμμενος.
2 ερωτησεις ακομα :) 

Εψαξα λιγο και δεν ειδα το συγκεκριμενο μοντελο να επιδεχεται επεκταση σε 8GB RAM. Μονο σε κατι παραπλησια μοντελα. To βρηκες καπου συγκεκριμενα? 
Επειδη απο SSD δεν γνωριζω πολλα, μπορει να μπει παραλληλα με εναν HDD? Αν οχι η μικρη χωριτικοτητα των SSD γενικα δεν αποτελει μειονεκτημα? 

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις :)

Επεξ/σία από Aragon91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια turbo X (https://www.skroutz.gr/s/3541291/Turbo-X-NC617.html) σχετικα καλη. Οποτε απο αυτο ειμαι καλυμμενος.

2 ερωτησεις ακομα :)

Εψαξα λιγο και δεν ειδα το συγκεκριμενο μοντελο να επιδεχεται επεκταση σε 8GB RAM. Μονο σε κατι παραπλησια μοντελα. To βρηκες καπου συγκεκριμενα? 

Επειδη απο SSD δεν γνωριζω πολλα, μπορει να μπει παραλληλα με εναν HDD? Αν οχι η μικρη χωριτικοτητα των SSD γενικα δεν αποτελει μειονεκτημα? 

 

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις :)

Ειδα το σλοτ οτι εχει για δευτερο dimm (ram) και τα μοντελα που ειδες κατα 99% εχουν την ιδια μητρικη που απλα τους εχουν βαλει μνημη στο δευτερο slot, κατα 99% γινεται βασικα μπορω να πω 100% γινεται lol,Με τον hdd τωρα δεν ειδα καποιο msata slot ισως εχει δεν ξερω αλλα στην χειροτερη περιπτωση κουμπωνεις τον ssd και μετα περνεις κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.800068 η τετοιο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.804801

και τον κανεις εξωτερικο,Το πρωτο λινκ εχει usb 2.0 το 2ο usb 3.0. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από τον Μάρτιο ultrabook της Samsung και είναι άψογο σε όλα.

 

Και με τους Haswell την έχω την Samsung ψηλά στη λίστα μου μαζί με Asus και Sony κατα το φθινόπωρο.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνει CD? οπτικo μεσο ή πως λεγεται τελος παντων..?  Σε αυτη την περιπτωση πως αναπληρωνεται αυτη η απωλεια ? Εννοω για παιχνιδια ή προγραμματα που ειναι σε CD? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνει CD? οπτικo μεσο ή πως λεγεται τελος παντων..?  Σε αυτη την περιπτωση πως αναπληρωνεται αυτη η απωλεια ? Εννοω για παιχνιδια ή προγραμματα που ειναι σε CD? 

Δεν εχει οπτικο σε αυτη την περιπτωση αν σου ειναι αναγκαιο(εμενα με φτιαξε που δεν ειχε χΔ το θεωρω ανουσιο τζαμπα χωρος)περνεις εξωτερικο δουλεβουν με usb gg :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...