Προς το περιεχόμενο

XP σε 7 Προβλημα


Kent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω μητρικη intel desktop board d875pbz

εναν σκληρο 320gb IDE με περασμενα xp.

Προσπαθω να κανω boot τα 7αρια απο cd, usb αλλα τιποτα.

Δοκιμασα και το wintoflash αλλα δεν.

Μου διχνει μια παυλα που αναβοσβηνει, την αφησα και 1 ωρα περιπου μπας και αργει αλλα δεν και παλι.

 

Μπορει να με βοηθησει καποιος?

 

Μονο οταν ανοιγω τα xp διαβαζει το cd/usb απο το Ο Υπολογιστης μου αλλα δεν θελω να κανω ετσι την εγκατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε, και επισεις δεν υπαρχει επιλογη στη BIOS στο chipset για ACHI ή IDE

 

Με F10 διαλεγω και το βοοτ, το usb boot εχω enabled και 1ο εχω cd/dvd 2o usb 3o τον σκληρο κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα σε βρισκω..το προβλημα ειναι οτι στο κανει και οταν δοκιμαζεις με DVD. (μηπως ειναι CD/RW αυτο στο drive σου και οχι DVD/RW?). Aν το εκανε με το usb μονο τοτε θα ηταν πιο ευκολο να βρεθει λυση (ισως με καποιο αλλο προγραμμα που κανει bootable usb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω αλλο προγραμμμα αλλα με το wintoflash εχω κανει υπερπολλα και το στικ μου εχει κανει κι αυτο.

Δοκιμαζα το cd των XP και το αυθεντικο αλλα και αντιγραφη και δουλευει κανονικα χωρις καμια αλλαγη στη BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω αλλο προγραμμμα αλλα με το wintoflash εχω κανει υπερπολλα και το στικ μου εχει κανει κι αυτο.

Δοκιμαζα το cd των XP και το αυθεντικο αλλα και αντιγραφη και δουλευει κανονικα χωρις καμια αλλαγη στη BIOS.

οποτε.. μηπως δεν ειναι για DVD το optical drive σου? για bootable φλασακι δοκιμασε το http://rufus.akeo.ie/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενστικο μου λεει πως δεν φταινε τα usb.. καποια ρυθμισει θελει στη bios.

αλλα δεν το αποριπτω τωρα τα κανω .ιso Και σου λεω τι παιχτηκε

 

παντως για dvd ειναι ρε φιλαρακι, απο αυτο εκανα και το burn το γραφει κιολας lg dvd rw μπλα μπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 

 

Μου διχνει μια παυλα που αναβοσβηνει, την αφησα και 1 ωρα περιπου μπας και αργει αλλα δεν και παλι.

Αυτή η παύλα είναι το στάνταρ ενδεικτικό ότι το λειτουργικό που πάει να ξεκινήσει δεν βρίσκει το διαμέρισμά του εκεί που πρέπει να είναι,δηλαδή λογικά δεν είναι καθόλου bootable το iso σου ή κάτι ρυθμίζεις λάθος και πάει να ξεκινήσει τα xp αλλά λόγου ρυθμίσεων που έχεις κάνει αλλάξανε τα διαμερίσματα και δεν μπορεί να βρει που είναι τα αρχεία του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...