Προς το περιεχόμενο

Αγορα λαπτοπ στα 600 ευρω


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.
Το λοιπον. Θελω να παρω ενα λαπτοπ το οποιο θα χρησιμοποιειται κατα κορον για browsing/office/spss και κανα 2-3 ακομα μαθηματικου τυπου εφαρμογες.

Τι θετω ως κριτηρια :
-Καλο κατασκευαστη, καλη ποιοτητα υλικων στιβαρα και ανθεκτικα και οχι φθηνιαρικες ψευτοκινεζοκατασκευες. To laptop θα ειναι καθημερινης χρησης, ενιοτε και επαγγελματικης.
-Οθονη απο 14-15 ιντσες και πανω
-Διαρκεια μπαταριας καλη <--> οικονομικο σε καταναλωση.
-Χαμηλες θερμορκασιες σε vga/cpu/chipsets για να εχει και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης
-Μπατζετ εως 600 ευρω που θα γινει 700 μονο στην περιπτωση που αγοραζω κατι "way better" απο τις προτασεις εντος των 600 ευρω.

Οι δυνατοτητες του δεν με νοιαζουν τοσο οσο τα παραπανω (ιδιαιτερα τα underlined), καθως θεωρω οτι οποιοδηποτε λαπτοπ της αγορας μπορει ευκολα να ανταπεξελθει στα παραπανω.

ΥΓ. Αν μου προτεινετε κατι με 500 ευρω που να πληρει στοιχειωδως οσα ανεφερα παραπανω θα ειναι πολυ πολυ ευπροσδεκτο καθως θα χτυπησω κι εναν ωραιοτατο ssd με το υπολοιπο ποσο για να το απογειωσω για τις δουλειες που θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/121941-samsung-np450r5e-x01gr-i3-3120m

 

Μπορεις να πας σε αυτον με -100 ευρω απο το budget σου για παρελκομενα αν χρειαστεις η ακομα καλυτερα του βαζεις και εναν ssd και 4gb ram παραπανω και το laptop θα πεταει(αν εχεις γνωσεις η εχεις καποιον να σε βοηθισει) αν και ειναι τρομακτικα ευκολο στο συγκεκριμενο μιας και το τσεκαρα επειδη το αγορασα πριν 3 μερες.

2 χρονια εγυυηση και καλη ποιτητα κατασκευης (μπορεις να το τσεκαρεις σε καποιον κωτσοβολο η public)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα acer δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια σε οτι αφορα το θεμα ποιοτητας κατασκευης. Αλλα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο .

 

Για τα samsung δεν εχω καθολου αποψη. Ειναι ποιοτικα και ανθεκτικα?

 

Γενικα το μυαλο μου ηταν σε toshiba/dell ισως και sony ως προς το θεμα ποιοτητας, αλλα μπορει να εχω και λαθος καθως δεν ειμαι και ιδιαιτερα εξοικειωμενος/ενημερωμενος με το κομματι των λαπτοπ.

 

(Αλλαγη ram/ssd κανω μονος μου ευκολα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματική χρήση και με καλά thermals και αξιοπιστία στο full, με τόσα λίγα λεφτά μόνο αυτό μπορώ να προτείνω από Ελλάδα:

 

http://www.topsystems.gr/products/Lenovo-Thinkpad-T520-NW929UK%2C-Intel-Core-i5%252d2520M%2C-15.6%E2%80%9D%2C-4GB%2C-320GB%2C-Win7Pro.html

 

Το μαγαζί απεδείχθη αναξιόπιστο μεν, οπότε τα συμπεράσματα και οι επιλογές δικές σου.

 

Σίγουρα σε γκάζι μπορεί να μην είναι ό,τι ταχύτερο για τα λεφτά του, όμως σε όλα τα άλλα θα αποδειχθεί σκυλί.

 

3 χρόνια onsite εγγύηση International επίσης.

 

Η προσφορά με το L520 έχει πάψει να τρέχει (όπου και μπορούσε κανείς να το αναβαθμίσει πανεύκολα και άμεσα) κι έκανε 300-400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χρήση που ζητάς θα επέλεγα κάτι σε Toshiba Satellite C855-1QF ή HP ProBook 4540s. Είναι στις τιμές που θες. Κατάστημα κάποιο της επιλογής/εμπιστοσύνης σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματική χρήση και με καλά thermals και αξιοπιστία στο full, με τόσα λίγα λεφτά μόνο αυτό μπορώ να προτείνω από Ελλάδα:

 

http://www.topsystems.gr/products/Lenovo-Thinkpad-T520-NW929UK%2C-Intel-Core-i5%252d2520M%2C-15.6%E2%80%9D%2C-4GB%2C-320GB%2C-Win7Pro.html

 

Το μαγαζί απεδείχθη αναξιόπιστο μεν, οπότε τα συμπεράσματα και οι επιλογές δικές σου.

 

Σίγουρα σε γκάζι μπορεί να μην είναι ό,τι ταχύτερο για τα λεφτά του, όμως σε όλα τα άλλα θα αποδειχθεί σκυλί.

 

3 χρόνια onsite εγγύηση International επίσης.

 

Η προσφορά με το L520 έχει πάψει να τρέχει (όπου και μπορούσε κανείς να το αναβαθμίσει πανεύκολα και άμεσα) κι έκανε 300-400 ευρώ.

Αφενος ξεφευγει απο το μπατζετ. Αφεταιρου για lenovo δεν θα ξοδευα περισσοτερα απο 500 ευρω βαση κακων πρηγουμενων εμπειριων ιδιαιτερα ως προς την ποιοτητα υλικων τους.

 

Οι λυσεις του mxls μου φαινονται καλες και αρκετα αντικειμενικες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα acer δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια σε οτι αφορα το θεμα ποιοτητας κατασκευης. Αλλα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο .

 

Για τα samsung δεν εχω καθολου αποψη. Ειναι ποιοτικα και ανθεκτικα?

 

Γενικα το μυαλο μου ηταν σε toshiba/dell ισως και sony ως προς το θεμα ποιοτητας, αλλα μπορει να εχω και λαθος καθως δεν ειμαι και ιδιαιτερα εξοικειωμενος/ενημερωμενος με το κομματι των λαπτοπ.

 

(Αλλαγη ram/ssd κανω μονος μου ευκολα).

Ποιοτητα κατασκευης μου φενεται αρκετα καλη(αυτο που εστειλα το εχω..) τωρα αν πεταξει προβλημα στο μελλον δεν νομιζω, παντως διαβασα καλα σχολια για ποιοτητα και service,και 2 χρονια εγυυση που ειναι σημαντικο γιατι τα περισσοτερα δινουν 1 τωρα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενος ξεφευγει απο το μπατζετ. Αφεταιρου για lenovo δεν θα ξοδευα περισσοτερα απο 500 ευρω βαση κακων πρηγουμενων εμπειριων ιδιαιτερα ως προς την ποιοτητα υλικων τους.

 

Οι λυσεις του mxls μου φαινονται καλες και αρκετα αντικειμενικες επιλογες.

 

Καλό θα είναι να μή μπερδεύουμε τις σειρές ThinkPad με τις σειρές IdeaPad της Lenovo πάντως.

Ό,τι πληρώνει παίρνει κανείς.

 

Η έννοια ποιότητα και αξιοπιστία σε SONY, HP και Toshiba, όπως και σε θέμα υποστήριξης κι εγγύησης, εδώ και αρκετό καιρό δεν είναι συνώνυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...