Προς το περιεχόμενο
xristos05

Paypal επιβεβαιωση καρτας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

μια ερωτηση εβαλα στο paypal την καρτα μου μια visa με λογαριασμο στην alphabank

οχι προπληρωμενη απλα χρεωστικη (αν και δεν παιζει ρολο)

μου εκανε το paypal την χρεωση το 1.5 ευρο

και μου ζηταει τον κωδικο επιβεβαιωσης

Εδω ειναι το προβλημα,

μπαινω στο site της Alphabank και βλεπω την χρεωση και στην αιτιολογια λεει

DC - ΧΡΗΣΗ ELECTRON VISA/MAESTRO ΑΠΟ POS Η ΑΤΜ ΕΞΩΤ.

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ????

σιγουρα υπαρχει λυση καποιος να βοηθησει?

Ευχαριστω πολυ

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να "συνδέσεις" την κάρτα με τον λογαριασμό σου στο web banking και να ελέγχεις την κίνηση της κάρτας και όχι του βιβλιαρίου, για να δεις τον κωδικό.

Πας σε ένα κατάστημα της Alpha και το κάνεις και με την ευκαιρία κοιτάς και τον κωδικό μιας και είσαι εκεί...  ;)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πρέπει να "συνδέσεις" την κάρτα με τον λογαριασμό σου στο web banking και να ελέγχεις την κίνηση της κάρτας και όχι του βιβλιαρίου, για να δεις τον κωδικό.

Πας σε ένα κατάστημα της Alpha και το κάνεις και με την ευκαιρία κοιτάς και τον κωδικό μιας και είσαι εκεί...  ;)

+1 η παρε τλφ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Συνήθως θα δεις τον κωδικό με τον πρώτο λογαριασμό που θα πάρεις αλλιώς μπορείς να πάρεις την τράπεζα σου ενα τηλέφωνο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@xristos05

Φίλε,όπως σωστά σου είπαν και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι,πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα αν δεν βγάζεις άκρη με το e-banking.Το πιθανότερο είναι ότι θα καταλάβουν αμέσως τί θέλεις,όντας συνηθισμένοι σε τέτοιες διαδικασίες και θα σε εξυπηρετήσουν αμέσως.

Ψάξε στο λογαριασμό σου στο PayPal

Ενδιαφέρουσα συμβουλή,ριζοσπαστική θα έλεγα,μιας και πρώτη φορά ακούω να ψάχνεις τον κωδικό επιβεβαίωσης στο paypal και όχι στην τράπεζα.

Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό ή έτσι απλά το έγραψες;Γιατί κάποιος μπορεί να έχασε τον χρόνο του ψάχνοντας σε λάθος μέρος,ειδικά χωρίς σαφέστερες οδηγίες.

Κι επειδή μάλλον έτσι απλά το έγραψες,εδώ έχει ένα ωραίο μεγάλο θέμα που εξηγεί όλα τα βασικά του paypal όπως το συγκεκριμένο,για να τα γνωρίζεις.

http://www.insomnia.gr/topic/165639-paypal/

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπερα,

μια ερωτηση εβαλα στο paypal την καρτα μου μια visa με λογαριασμο στην alphabank

οχι προπληρωμενη απλα χρεωστικη (αν και δεν παιζει ρολο)

Εδω ειναι το προβλημα,

μπαινω στο site της Alphabank και βλεπω την χρεωση και στην αιτιολογια λεει

DC - ΧΡΗΣΗ ELECTRON VISA/MAESTRO ΑΠΟ POS Η ΑΤΜ ΕΞΩΤ.

σιγουρα υπαρχει λυση καποιος να βοηθησει?

Ευχαριστω πολυ

Αντιγραφή από το κεφάλαιο 4 "Αγορές μέσω PayPal" του οδηγού για "Αγορές από το εξωτερικό":

Για τις αγορές μέσω Paypal, απαιτείται η δημιουργία ενός λογαριασμού, με τα πραγματικά μας στοιχεία, που είναι πολύ απλή διαδικασία, αρκεί να έχει κανείς πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη κάρτα σε κάποια τράπεζα. Ανοίγοντας το λογαριασμό PayPal, θα ζητηθεί να χρεωθείτε με ποσό 1,50 €, για επιβεβαίωση της κάρτας σας, που θα επιστραφεί εντός 24 ωρών από την επιβεβαίωση.

After you click Continue, we’ll charge this card €1.50 EUR or equivalent to make sure it’s yours. We’ll refund the money into your PayPal account within 24 hours after you confirm your card.

Μετά τη χρέωση της κάρτας, με το 1,50€, αποστέλλεται από το PayPal, με μήνυμα, ένας τετραψήφιος αριθμός, τον οποίο αναγράφουμε στο αντίστοιχο πεδίο του λογαριασμού μας στο PayPal, αφού ενεργοποιήσουμε την επιλογή Confirm your Card.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@makfil

Δεν διαβάζεις ολόκληρα τα μηνύματα;Αν και όπως έβαλες τα bold πάλι ξεκάθαρο είναι,σε βοηθάω βάζοντας και την ερώτηση του ts (τα κεφαλαία δικά του).

Δεν ρωτάει που θα καταχωρήσει τον κωδικό,ρωτάει που θα τον βρεί.Η απάντηση είναι στην τράπεζα.

Α,και αν ο οδηγός σου λέει ότι στέλνεται με μήνυμα ο κωδικός,κι αυτό λάθος είναι.Σου ξανασυνιστώ να διαβάσεις το θέμα που σου πρότεινα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Από ATM γίνεται να δω τον κωδικό;

Όχι δεν γίνεται , θα τον δεις στον πρώτο λογαριασμό που θα σου έρθει η αν ρωτήσεις στην τράπεζα μπορεί να εχει εμφανιστεί σε αυτους

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

δες στο ιντερνετ της κινησεις λογαριασμου της καρτας καπου θα εχεις μια κινηση απο πειπαλ χρεωστικη 1,5ευρο εκει αναγραφεται και ενας κωδικος αριθμων και γραμματων, τα πρωτα τεσσερα νουμερα του κωδικου ειναι αυτα που θελεις για την πιστοποιηση του πειπαλ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. Εβγαλα μια prepaid visa της eurobank την έκανα link στο paypal και μου έβγαλε ειδοποίηση το paypal <<Please confirm your card to complete verification and remove the pre-set limits on your account.>>. Σήμερα πριν καμιά ώρα έκανα την διαδικασία. Ακόμα δεν με έχει χρεώσει το paypal το 1,5Ε και δεν έχω λάβει τον 4-digit PayPal code για να ολοκληρώσω το confirm της κάρτας. Επειδή έχει χρόνια που είχα κάνει την διαδικασία θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου χρειάζεται για να γίνει η χρέωση και να λάβω τον τετραψήφιο αυτό κωδικό. Φαντάζομαι στο e-banking της τράπεζας θα εμφανιστεί αυτός ο κωδικός? Ευχαριστω
(σημείωση: στο λογαριασμό μου στο paypal πάνω στην κάρτα γράφει "Ready to confirm", αλλά ακόμα δεν έχω λάβει 4-ψήφιο κωδικό. Πατώντας στο ready to comfirm γράφει "We made a small charge to your credit card. The charge created a 4-digit code that can be found on your card statement.
To begin using your card with PayPal, please enter the 4-digit code we sent to your credit card below.". Φαίνεται δηλαδή σαν να έγινε η χρέωση, αλλά εγώ δεν βλέπω καμιά χρέωση στην κάρτα μου στο e-banking)

Επεξ/σία από tzitzikas2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
6 λεπτά πριν, makfil είπε

Έχει η κάρτα τουλάχιστον 3-4€;

95Ε έχει (100-έξοδα έκδοσης και αρχικής φόρτισης). Φαίνονται και στο e-banking μου. Τι μπορεί να παίζει? Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.