Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Ανανέωση συμβολαίου για ενα ακόμα χρόνο χωρίς να ενημερώσει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανε η μητέρα μου πριν απο ενα χρόνο συμβόλαιο με την Forthnet για 24ρι ιντερνετ και πριν απο λίγες μέρες πέρασε αυτός ο χρόνος. Σήμερα παίρνω τηλέφωνο να κάνω διακοπή και μου λένε πως στο συμβόλαιο αναφέρει πως αν δεν αναφέρουμε πως θέλουμε να κάνουμε διακοπή κατα την διάρκεια του συμβολαίου θα κάνει ανανέωση για ακόμα ένα χρόνο χωρίς να μας ενημερώση πρώτα.

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πόσο νόμιμο είναι αυτό? Δεν μπορώ να καταλάβα τι είδους κομπίνες μπορούν να σκαρφιστούν αυτοί οι άνθρωποι για να φάνε λεφτά απο τον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ Forthnet είμαι 6 χρόνια τώρα, το συμβόλαιο το ανανεώνουν αυτόματα όταν πληρώσεις το τελευταίο δίμηνο του. Είναι νομιμότατο από την στιγμή που υπογράφεις το πρώτο συμβόλαιο. Αν δεν θες ανανέωση μην ξαναπληρώσεις το τελευταίο 2μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμβόλαιο το συμπλήρωσε ο υπάλληλος του καταστήματος Forthnet σε κάποια online φόρμα προφανώς και δεν ανάφερε ποτέ ούτε τους όρους ούτε την αυτόματη ανανέωση του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα και μίλησα με την Forthnet μου είπαν πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο πως απ ότι φαίνεται το άτομο που με πήρε τηλέφωνο είτε ήταν κάποιος που ήθελε να κάνει κάποια κομπίνα (του στυλ να κλέψει προσωπικά στοιχεία) είτε δουλεύει ως εξωτερικός συνεργάτης και έχει ως στόχο να κλείσει συμφωνίες (ακόμα και με χρήση ψεμάτων) για να πάρει "bonus".

 

Ευτυχως προνόησα και δεν έδωσα τα στοιχεία της μητέρας μου σε αυτό το άτομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που οι απο πανω απαντατε με σιγουρια.. Εννοειται οτι σε καμια εταιρια δε υπαρχουν επιβαρυνσεις για διακοπη, εαν περασει ενας χρονος απο την συνδεση.. 

 

Και εγω forthnet ειχα 3,5 χρονια και μια χαρα πηγα ενα πρωϊ στο καταστημα και διεκοψα την συνδεση.. Γιατι να υπαρχει επιβαρυνση δλδ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες φορες γινεται αυτοματα ανανεωση δεν μιλαω για forthnet αλλα γενικα οταν

ζητησει ο πελατης νεο εξοπλισμο οποτε του λενε για ανενεωση συμβολαιου για ενα χρονο με σκοπο να παρει τον εξοπλισμο δωρεαν.

β.ζητησει μια νεα προσφορα γιατι μπορει οταν τελειωσει η παλια προσφορα να γινει μετα πιο ακριβη.

δηλαδη να πληρωνε 20 μετα τον χρονο να γινεται 30 αλλα ο πελατης να κανει ανανεωση σε καποιο αλλο προγραμμα που ειναι παλι 20 για ενα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μαρεσει που οι απο πανω απαντατε με σιγουρια.. Εννοειται οτι σε καμια εταιρια δε υπαρχουν επιβαρυνσεις για διακοπη, εαν περασει ενας χρονος απο την συνδεση..

μου αρέσει που απαντάς κι εσύ με σιγουριά, η On Telecoms έχει ρήτρα ακόμα κι αν πέρασει ο 1ος χρόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει που απαντάς κι εσύ με σιγουριά, η On Telecoms έχει ρήτρα ακόμα κι αν πέρασει ο 1ος χρόνος...

wtf?δηλαδη δεν το κανουν αοριστου η σου κανουν ανανεωση ή σου λενε για 2 χρονια συμβολαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το κάνουν αορίστου και σου επιβάλουν σε αυτό ρήτρα...

 

 

πρέπει λίγο πριν τελείωσει ο πρώτος να δηλώσεις ότι δεν θες αορίστου για να μπορείς να φύγεις τσάμπα, αν γυρίσει σε υποχρεώνουν λόγω συμβολαίου, καταχρηστικός όρος imho...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάνουν αορίστου και σου επιβάλουν σε αυτό ρήτρα...

 

 

πρέπει λίγο πριν τελείωσει ο πρώτος να δηλώσεις ότι δεν θες αορίστου για να μπορείς να φύγεις τσάμπα, αν γυρίσει σε υποχρεώνουν λόγω συμβολαίου, καταχρηστικός όρος imho...

 

απλα ελεος.δηλαδη αν παει αοριστου εγω πως θα διακοψω μετα χωρις να πληρωσω?θα πρεπει να περιμενω να κλεισω δευτερο χρονο η θα πληρωσω ετσι και αλλιως?λογικα θα το γραφουν και στους ορους συμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

φαντάζομαι ότι το γλυτώνεις αν δεχτείς να κλειδώσεις ένα επιπλέον χρόνο και το κόψεις πριν γίνει πάλι αορίστου...

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/480184-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%97-%CE%9F%CE%9D-%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF-12%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%BF

 

διάβασε κι εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι ότι το γλυτώνεις αν δεχτείς να κλειδώσεις ένα επιπλέον χρόνο και το κόψεις πριν γίνει πάλι αορίστου...

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/480184-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%97-%CE%9F%CE%9D-%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF-12%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%BF

 

διάβασε κι εδώ...

 

οτι να νε τελειως.το γραφουν αρα ειναι καλυμμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...