Προς το περιεχόμενο

βεβαίωση περί μη υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης


BloodDonor89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

χρειαζομαι μια βεβαιωση για το ΟΑΕΔ οτι δεν εχω καποιο εισοδημα. Τι χρειαζεται; ΑΦΜ και ταυτοτητα;

Το χρειαζομαι για να βγαλω καρτα ανεργιας γιατι ενας εργοδοτης θελει να προσλαβει με καρτα ανεργιας.

 

Θα μου το δωσουν η θα πρεπει να κανω φορολογικη δηλωση; Ρωταω γιατι ετσι οπως τα εχουν κανει εχω μπερδευτει.

 

Τελευταια φορα που εκανα φορολογικη δηλωση ηταν για το οικονομικο ετος 2011, απο τοτε δεν εχω ξανα εργαστει. Επισης εχω ενα σπιτι στο ονομα μου, το οποιο δεν ξεπερνα τα 40-45τμ μετρα απο κληρονομια. Το οποιο εχω κανει Ε9 για να το δηλωσω, δεν θυμαμαι ποια χρονια. Κι αυτο περυσι αν δεν κανω λαθος.

 

Αυτο που με νοιαζει ειναι να παρω το χαρτι να βγαλω καρτα ανεργιας, μην χασω την δουλεια, αμαν εκανα να την βρω....!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογική δήλωση μάλλον πρέπει να κάνεις φέτος, έστω και μηδενική, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είχες κάνει πέρυσι, οπότε θα έδειχνες στον ΟΑΕΔ το εκκαθαριστικό σου.

 

Γνωρίζω τη διαδικασία για τους απολυμένους αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται σε πριπτώσεις μακρόχρονης ανεργίας, όπως η δική σου.

Νομίζω ότι το καλλίτερο είναι να ρωτήσεις σε ένα υποκατάστημα του ΟΑΕΔ ή στην ιστοσελίδα του που έχει αρκατά καλή πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα, και αν πρεπει να κανω φορολογικη θα κανω. Ομως μεχρι να μου ερθει το εκκαθαριστικο θα εχω χασει την δουλεια λογο καρτας ανεργιας. 

 

Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο. Το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχουμε ειναι αυτο του 2011 σωστα; Και αυτη την περιοδο κανουμε για το 2012, σωστα και παλι; Αρα γιατι μου ειπαν στον ΟΑΕΔ που τους πηρα τηλ οτι θελουν του 2012. Εγω εχω προθεσμια μεχρι τις 5 αυγουστου για να κανω φορολογικη δηλωση. Πως να εχω και το εκκαθαριστικο δηλαδη; 

 

Αυτο που μου ειπε στεκει η απλα βαριοταν και το ειπε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας την εφορία (στο μητρώο είχα πάει εγώ) και θα ζητήσεις βεβαίωση για τον ΟΑΕΔ πως για το τάδε οικονομικό έτος δεν ήσουν υποχρεωμένος να υποβάλεις φορολογική δήλωση. Το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για υπεύθυνη δήλωση μηδενικού εισοδήματος. Αν τελευταία φορά που εργάστηκες ήσουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ας πούμε, θα σου ζητήσουν (στην εφορία) έγγραφο για να δουν τι έχεις κάνει τα τελευταία χρόνια.  Εκτος από αυτα χρειάζεσαι και κάποιο χαρτι απο λογαριασμο ΔΕΚΟ και ένα χαρτί που να φαίνεται το ΑΜΚΑ. Και κάνε φορολογική δήλωση έστω και αν δεν έχεις εισόδημα, πάντα θα σου χρειάζεται.

 

 

more here: http://www.dikaiologitika.gr/201205301996/ergasia-esfalish/dikaiologhtika-gia-karta-anergias-oaed.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα, και αν πρεπει να κανω φορολογικη θα κανω. Ομως μεχρι να μου ερθει το εκκαθαριστικο θα εχω χασει την δουλεια λογο καρτας ανεργιας. 

 

Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο. Το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχουμε ειναι αυτο του 2011 σωστα; Και αυτη την περιοδο κανουμε για το 2012, σωστα και παλι; Αρα γιατι μου ειπαν στον ΟΑΕΔ που τους πηρα τηλ οτι θελουν του 2012. Εγω εχω προθεσμια μεχρι τις 5 αυγουστου για να κανω φορολογικη δηλωση. Πως να εχω και το εκκαθαριστικο δηλαδη; 

 

Αυτο που μου ειπε στεκει η απλα βαριοταν και το ειπε; 

 

Τώρα λες άλλα. Το οικ. έτος 2011 ήταν το προπέρσινο δηλαδή τα εισοδήματα του 2010. Τώρα έχουμε το οικ. έτος 2013 για τα εισοδήματα του 2012.

 

Εάν δεν έχεις κάνει δήλωση πέρυσι, δεν έχεις και εκκαθαριστικό του οικ. έτους 2012 για το οποίο σου ζητάει στοιχεία ο ΟΑΕΔ.

 

Εάν σου ζητάει για τα εισοδήματα του 2013, δηλαδή για το οικ. έτος 2013, μπορείς να επικαλεστείς ότι δεν έχεις κάνει δήλωση ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα λες άλλα. Το οικ. έτος 2011 ήταν το προπέρσινο δηλαδή τα εισοδήματα του 2010. Τώρα έχουμε το οικ. έτος 2013 για τα εισοδήματα του 2012.

 

Εάν δεν έχεις κάνει δήλωση πέρυσι, δεν έχεις και εκκαθαριστικό του οικ. έτους 2012 για το οποίο σου ζητάει στοιχεία ο ΟΑΕΔ.

 

Εάν σου ζητάει για τα εισοδήματα του 2013, δηλαδή για το οικ. έτος 2013, μπορείς να επικαλεστείς ότι δεν έχεις κάνει δήλωση ακόμη.

 

Πωωω ναι ρε φιλε τα μπερδεψα οταν λεω οικ. ετος εννοω τις δηλωσεις που καναμε για την χρονια του 2011.

 

Αρα λαθος χρησιμοποιησα την φραση Οικονομικο ετος....αρα τα εκανα σαλατα (του σεφ) πανω στο αλαλουμ μην χασω την δουλεια  :P

 

Ειδα και το εκκαθαριστικο και ειδα οτι γραφει Οικ. Ετος 2012 χαχαχαχαχα συγγνωμη ρε παιδια.

 

Οποτε ειμαι οκ.

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...