Προς το περιεχόμενο

επισκεψη σε ψυχολογο


luffyole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μεντιουμ υπαρχουν επισης και πολλοι βγαζουν καλα λεφτα. Αυτο ειναι αποδειξη οτι προβλεπουν το μελλον σου η οτι επικοινωνουν με τα πνευματα?

ακριβώς γι' αυτό που λέει ο συνφορουμίτης δεν στέκει το επιχείρημά σου φίλε V for Vagelis (κατά τη γνώμη μου πάντα).

και μπορώ να σου απαριθμήσω και άλλα επαγγέλματα ή "επαγγέλματα" τα οποία υπάρχουν χωρίς απαραίτητα να λύνουν προβλήματα. ή και άλλα που ενώ λύνουν προβλήματα δεν υπάρχουν σαν επαγγέλματα. τουλάχιστον δεν έχουν νομική υπόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια αντιμετωπιζω ενα θεμα και θελω να το μοιραστω με καποιον ειδικο,τι πιστοποιητικα ν ζητησω και πως μπορω να καταλαβω τη γνησιοτητα τους απο το ψυχολογο,γτ εχω ακουσει οτι κυκλοφορουν πολλοι οτι νανε εκει εξω.

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!

Για να ασκήσει κάποιος το επάγγελμα του ψυχολόγου στην Ελλάδα χρειάζεται μια παπάτζα που λέγεται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (μέχρι το 2012) ενώ σήμερα λέγεται βεβαίωση όπως κ για όλα τα κυριότερα επαγγέλματα υγείας σύμφωνα με το Ministry of Health του Ελλαδιστάν .Τυπικά αυτό είναι το μίνιμουμ που χρειάζεται κάποιος ''ψυχολόγος'' κ το οποίο δε λέει χριστό για την ουσιαστική κατάρτιση του μιας κ το κάθε 22χρονο κονομάει μια τέτοια αρκεί να χει τελειώσει βασικές ψυχολογίας αναγνωρισμένες από Ελλαδιστάν.

 

 

Επειδή στη ψωροκώσταινα δεν υπάρχει ΝΠΔΔ για ψυχολόγους το οποίο να κάνει ποιοτικό regulation στο επάγγελμα ουσιαστικά πας ξυπόλητος στα αγκάθια.Βασικά εξαρτάσαι από την προσωπική σου έρευνα για τον κάθε επαγγελματία . Σε πρώτη φάση τσέκαρε αν έχει την άδεια/βεβαίωση η οποία τυπικά θα πρέπει να υπάρχει σε εμφανές σημείο του χώρου εργασίας του κάθε ψυχολόγου ή εναλλακτικά δες αν αναφέρει τον αριθμό στην ιστοσελίδα του (οι περισσότεροι φρονώ το κάνουν).Έτσι διασφαλίζεις το μίνιμουμ πως δεν είναι καμιά μούφα με 3 σεμινάρια ψυχολογίας στη Ταγκανίκα που το παίζει ψυχολογάρα.

 

 

 

Σε ότι αφορά το ουσιαστικό κομμάτι .Εκεί βάζεις το μυαλό σου να στροφάρει.Τσέκαρε το βιογραφικό του επαγγελματία,τίτλους σπουδών,εμπειρία κοκ.Το word of mouth υποθέτω παίζει τη σημασία του για να δεις τι λέει η πιάτσα για τον εκάστοτε επαγγελματία.Θέλω να πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων στην Ελλάδα φροντίζει να ενημερώνει υπεύθυνα για το background του κ μεριμνά ώστε η άδεια/βεβαίωση/τίτλοι σπουδών κοκ να βρίσκονται σε εμφανή σημεία στο χώρο εργασίας τους.

 

 

Η μικρή μου εμπειρία από Ελλαδιστάν λέει πως όντως η μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων δρα με integrity κ τουλάχιστον ικανοποιούν τα περισσότερα που αναφέρω παραπάνω ώστε ο πολίτης να κάνει μια informed επιλογή . Τα δευτερότριτα μπάζα συνήθως τα φτύνει το σύστημα κ εξάλλου ο μέσος πολίτης ελπίζω πως έχει τη διορατικότητα να κρίνει για τον εαν μιλάμε για μούφα επαγγελματία ή όχι.Πάντως η Ελλάδα σε γενικές γραμμές έχει σωρευμένο ένα εξαιρετικό δυναμικό ψυχολόγων υψηλού επιπέδου.Από τα καλύτερα στην Ευρώπη , δεδομένου πως η μεγάλη πλειοψηφία μετεκπαιδεύεται κ παίρνει γερή εμπειρία σε χώρες με cutting edge επίπεδο στην ψυχολογία κ ειδικά στον Αγγλοσαξωνικό κόσμο.

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση αν είσαι πιστός/πιστή δεν απαραίτητα κακό να ρίξεις κ καμιά προσευχή για το που θα πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε ξεχασει τελειως την επικοινωνια με τους τριγυρω μας.συγγενεις,φιλους,γνωστους,δεσμους μας.φοβομαστε να ανοιχτουμε,να εμπιστευτουμε,να συνομιλησουμε,να επικοινωνησουμε ουσιαστικα.γιαυτο φτασαμε να πληρωνουμε ψυχολογους.για να ακουνε αυτα που επρεπε να ακουνε ολοι οι υπολοιποι.και αυτο γινεται γιατι φοβομαστε μηπως μας παρεξηγησουν.αν ανοιχτουμε σε καποιον φονομαστε οτι για την πραξη αυτη θα μας θεωρησει ανισοροπου-τρελους ενω ταυτοχρονα θα θεωρει τον ευατο του φυσιολογικο.

 

δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει ψυχολογικα θεματα.οσο σκεφτεσαι και ζεις δλδ. εισαι μεσα στην κοινωνια και την ζεις και οχι μια απομωνωση τοτε θα εχεις προβληματισμους-θεματα-κολληματα.απο μικρος πρεπει να συνεχισεις να ανοιγεσαι γιατι ετσι μπορει να βρεις και αλλους που θα το κανουν και ετσι διαμορφωνεις αποψη για το θεμα σου .

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>εχουμε ξεχασει τελειως την επικοινωνια με τους τριγυρω μας.συγγενεις,φιλους,γνωστους,δεσμους μας.φοβομαστε να ανοιχτουμε,να εμπιστευτουμε,να συνομιλησουμε,να επικοινωνησουμε ουσιαστικα.γιαυτο φτασαμε να πληρωνουμε ψυχολογους.για να ακουνε αυτα που επρεπε να ακουνε ολοι οι υπολοιποι.και αυτο γινεται γιατι φοβομαστε μηπως μας παρεξηγησουν.αν ανοιχτουμε σε καποιον φονομαστε οτι για την πραξη αυτη θα μας θεωρησει ανισοροπου-τρελους ενω ταυτοχρονα θα θεωρει τον ευατο του φυσιολογικο.</p>

<p> </p>

<p>δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει ψυχολογικα θεματα.οσο σκεφτεσαι και ζεις δλδ. εισαι μεσα στην κοινωνια και την ζεις και οχι μια απομωνωση τοτε θα εχεις προβληματισμους-θεματα-κολληματα.απο μικρος πρεπει να συνεχισεις να ανοιγεσαι γιατι ετσι μπορει να βρεις και αλλους που θα το κανουν και ετσι διαμορφωνεις αποψη για το θεμα σου .</p>

Δεν αρκεί να επικοινωνείς αν δεν το κάνεις αποτελεσματικά. Για να επικοινωνήσεις αποτελεσματικά χρειάζεται να προυπάρχουν κάποιοι παράγοντες που θα καταστήσουν την επικοινωνία αποτελεσματική.

Περιορισμένος εγωκεντρισμός, αυξημένη ενσυναίσθηση και καλή πρόθεση, νομίζω πως είναι από τα βασικά που βοηθούν στην επίτευξή της.

 

Και μολονότι, φαινομενικά, μοιάζει ότι η πηγή των ψυχολογικών προβλημάτων οφείλονται στην έλλειψη αποτελεσματικής επικοινωνίας -που αναμφίβολα είναι σημαντικό-, θεωρώ πως είναι περισσότερο σύνθετο πρόβλημα.

 

Ως εκ τούτου, η ανάγκη της ύπαρξης ψυχολόγων και ψυχιάτρων υφίσταται και θα υφίσταται όσο ο ανθρώπινος νους θα χάνει το δρόμο του. Δηλαδή πάντα.

Και το δρόμο του μπορεί να τον χάσει όχι μόνο λόγω περιστάσεων, αλλά και προσωπικών θεωρήσεων, χημικών διεργασιών, κοινωνικών επιρροών, κ.ο.κ.

Επεξ/σία από Cristina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χρησιμότητα των ψυχολόγων δεν θα μιλήσω διότι δεν είχα κάποια προσωπική εμπειρία. Αλλά η εναλλακτική των ψυχιάτρων ακούγεται και είναι πολύ καλύτερη πιστεύω. Ο ένας είναι απόφοιτος κολεγίου ή  πανεπιστημίου  θεωρητικός και ο άλλος ΚΑΙ γιατρός. Τίποτα περισσότερο , τίποτα λιγότερο.

Για τους δύσπιστους του φόρουμ περί ψυχολογίας , αναφέρω απλά την συμπεριφορική θεραπεία ως την πιο διαδεδομένη και συχνότερη. Μπορούν να την αμφισβητήσουν; 

Για τους δύσπιστους περί ψυχιατρικής , αναφέρω ότι οι ψυχολογικές ασθένειες είναι και ψυχικές . Και οι ψυχικές είναι παθολογικές. 

Παράδειγμα το άγχος όταν σωματοποιείται κ μερικές φορές καταλήγει σε κρίσεις πανικού (παθών). Μα αυτό το ρημάδι το άγχος επηρεάζεται ΚΑΙ από τον χαρακτήρα όπως έχει διαμορφωθεί ( χρησιμότητα ψυχολόγου) ΚΑΙ από την μη φυσιολογική λειτουργία κάποιων νευροδιαβιβαστών ( χρησιμότητα ψυχιάτρου) . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα λοιπόν και είπα να τους αφήσω
να μου δέσουν τα χέρια όπως πάντα πίσω
δεν έμπαινα στ’ αμάξι και μου ‘ρίξαν μια μπουνιά
(ψεύτη και άδικε ντουνιά)
ξύπνησα ξαπλωμένος στο ολόλευκο κελί μου
και θυμήθηκα ότι πρόπερσι πέθανε το σκυλί μου
ποιο γαμημένο γάβγιζε στον ύπνο μου ξανά;
και ποιος πατέρας γύριζε από το πουθενά;
τι θέλω και κοιμάμαι ο μαλάκας κάθε Τρίτη;
ο πούστης ο γιατρός μου το βγάζει απ’ τη μύτη
με φλομώνει στα ardan, θα μου πατήσει και μια ντόπα
μαλακία μου ρουφιάνοι που σας το ‘πα
:ph34r: B) :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί να μην πας σε ψυχίατρο (στηριζόμενος σε προσωπική εμπειρία)

 

Έχοντας κατάθλιψη από την εφηβεία μου, αποφάσισα να παω ορισμένα χρόνια πριν σε ψυχίατρο (που θεωρείται κορυφαίος στην περιφέρεια τρομάρα του :whistle: ). Ο ψυχίατρος φίλε μου(επέτρεψε μου την φιλική προσφώνηση) δεν μου μίλαγε καθόλου για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, μόνο άκουγε και συνταγογραφούσε. Μου συνταγογράφησε και φάρμακα ψύχωσης ενώ δεν έχω ψύχωση. Αυτά τα κάνουν ώστε να βγάζουν περισσότερα ποσοστά από τις φαρμακευτικές εταιρίες. Γίνεσαι δηλαδή πειραματόζωο για τα κέρδη.

Εννοείται πως πήγα μόνο 2-3 φορές. Ακόμα και για μια απλή κατάθλιψη γράφονται 2 είδη φαρμάκων. Το πρώτο, αντικαταθλιπτικό είναι το Prozac που στην Ελλάδα το λέμε Ladose και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Το δεύτερο είδος είναι αντιψυχωσικό που το καταλαβαίνεις μόνο όταν διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης αφού το αγοράσεις.Θα δεις πως άλλη αρρώστια έχεις, για άλλους είναι. Τα αντιψυχωσικά είναι φάρμακα που παραλύουν εντελώς τις εγκεφαλικές λειτουργίες και το βιολογικό σου ρολόι. Κοιμάσαι τουλάχιστον 10 ώρες και το πρωί δεν μπορεί να σε ξυπνήσει κανένας καφές.Δεν μπορείς να διαβάσεις ούτε να δουλέψεις.

 

1 - Πώς γνωρίζες ότι είχες κατάθλιψη; Σου το είχε διαγνώσει κάποιος άλλος γιατρός πριν πας σε αυτόν τον «κορυφαίο»; Επίσης, μου φαίνεται παράλογο να δέχεσαι την ιατρική ύπαρξη της κατάθλιψης (ως όρο/ασθένεια), αλλά να μη δέχεσαι τον γιατρό που την θεραπεύει ή τα φάρμακα που σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα.

 

2 - Θεωρείς φυσιολογικό να μηδενίζεις έναν ολόκληρο ιατρικό κλάδο από ΜΙΑ προσωπική σου εμπειρία σε μόλις ΕΝΑΝ γιατρό; Δηλαδή δεν πιστεύεις ότι μπορεί απλά να έπεσες σε καραγκιόζη; Ξέρω τουλάχιστον δύο καταθλιπτικούς που έχουν γίνει καλύτερα με τη βοήθεια ψυχίατρου και φαρμάκων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...