Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εμφανιση site στην αναζητηση της google


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

Εφτιαξα μια ιστοσελιδα ενος ξενοδοχειου σε wordpress, την οποια την εχω κανει εγγραφη στην google κανονικα.

 

Το προβλημα ειναι οτι εδω και 10+ ημερες  , οταν στο google κανω αναζητηση για : ξενοχοδειο κερκυρα , δεν εμφανιζεται πουθενα σε  καμια απο τις 27 πρωτες σελιδες του google ουτε καν τελευταιο , σαν να μην υπαρχει.

 

Ενω οταν κανω αναζητηση για " ξενοδοχειο κερκυρα"  μεσα σε,  "" , εμφανιζεται στην πρωτη σελιδα στο δευτερο αποτελεσμα.

 

Τι μπορει να φταιει και πως να το διορθοσω?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η google έχει κάνει index την σελίδα σου όμως σε μια αναζήτηση δε την προβάλει σε επικερδή θέση έχει να κάνει για πολλούς λόγους.

 

Μερικοί είναι: Νέα σελίδα , Ποιότητα κατασκευής , Bounce rate ,Ταχύτητα ... ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ  και διπλό περιεχόμενο (copy/past άρθρα σελίδες ...)κτλπ.

 

Αν και δε λες την σελίδα σου,υποθέτοντας θα σου έλεγα πως πρέπει πρώτα να βελτιώσεις το SEO και μετά να ζητήσεις να σε κανει index η google.

 

Βασικά προβλήματα είναι οι διαφημίσεις , το οτι δεν έχεις σωστό description .Τα meta tags keywords δε μετράνε εδώ και αρκετά χρόνια σε όλες τις μηχανές αναζήτησης(Google/Bing/Yahoo).

 

Όταν θα έχεις κάτι συγκεκριμένο που να θες βοήθεια ήμαστε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές αυτό που χρειάζεται να κάνεις, είναι να προωθήσεις την ιστοσελίδα σου με SEO. Ουσιαστικά είναι μία μεθοδολογία, η οποία σε βοηθά να ανεβάσεις τη σελίδα σου στα οργανικά αποτελέσματα της Google. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που καθορίζουν πως ανεβαίνει μία σελίδα, καθώς επίσης και σε ποια θέση θα καταταχτεί. Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο παρακάτω ebook που έφτιαξα http://www.ifeed.gr/seo-book-biblio-gia-seo/ πιθανότατα να σε βοηθήσει σε αυτό που θέλεις να κάνεις. Σε γενικές γραμμές τις περισσότερες φορές χρειάζεσαι links από άλλες ιστοσελίδες για να ανέβεις στις θέσεις που χρειάζεσαι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου γραφτηκα στο newsletter σου και κατεβασα το ebook και θα το μελετησω, απλα να βγω λιγο offtopic (και ζητω συγνωμη και από τον starter), και να κανω 2 ερωτησουλες για να μην ανοιγω νεο νημα.

 

α) Εχω στο blog μου μοναδικο περιεχομενο και καποια αλλα μπλογκ μου παιρνουν αρκετες φορες θεματα. Το google καταλαβαινει οτι εγω ειχα αρχικα το κειμενο ή θα μας αντιμετωπισει και τους δυο σαν διπλοτυπα?

 

β) Στο host που εχω, εχω 2-3 sites. Με το domain του το καθενα. Π.χ. Στο root/site1 το site1.gr, στο root/site2 το site2.gr, στο root/site3 το site3.gr. Αν τωρα αυτο που με ενδιαφερει ειναι το site3.gr αλλα στο site1.gr εχω φαει ποινη απο την google θα μου επιρεασει και τα αλλα δυo sites?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Σχετικά με το πρώτο το blog  σου είναι σε blogspot η είναι σε domain .gr?

Τώρα για το δεύτερο αυτο είναι λίγο συγκεκριμένο θα πρέπει να δεις αν πρώτα έχεις φάει ποινή και αν ναι να δεις γιατι; Spam  διπλό περιεχόμενο διαφημίσεις κλπ.  Αν έχεις ποινή σ'ενα site τότε το συγκεκριμένο θα έχει πρόβλημα εκτός και αν ο λόγος που εφαρμόστηκε ποινή(αν είναι έτσι)  υπάρχει και στο site 3.

 

Όλα αυτα όμως είναι υποθετικά για να μπορέσω να σου πω με σιγουριά πρέπει να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Για παράδειγμα είδες πτώση στις επισκέψεις; Υπάρχει μήνυμα στο webmaster tools;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Σχετικά με το πρώτο το blog  σου είναι σε blogspot η είναι σε domain .gr?

Τώρα για το δεύτερο αυτο είναι λίγο συγκεκριμένο θα πρέπει να δεις αν πρώτα έχεις φάει ποινή και αν ναι να δεις γιατι; Spam  διπλό περιεχόμενο διαφημίσεις κλπ.  Αν έχεις ποινή σ'ενα site τότε το συγκεκριμένο θα έχει πρόβλημα εκτός και αν ο λόγος που εφαρμόστηκε ποινή(αν είναι έτσι)  υπάρχει και στο site 3.

 

Όλα αυτα όμως είναι υποθετικά για να μπορέσω να σου πω με σιγουριά πρέπει να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Για παράδειγμα είδες πτώση στις επισκέψεις; Υπάρχει μήνυμα στο webmaster tools;

α) Το blog μου ειναι selfhosted wp σε host δικο μου με domain.gr .

 

β) Βασικα ποινη εχω φαει στις διαφημισεις του google (ban), και ειλικρινα δεν ξερω το λογο? Μου ειχαν στειλει email οτι παρατηρουν πολλα κλικς, απαγορευονται τα bots κλπ. Εγω ομως δεν εκανα κατι εσκεμενα. Τωρα σε αυτο το site με την ποινη εχω αρχικη wp και forum ipboard (αγορασμενο). Αν θυμαμαι καλα οταν εφαγα το μπαν, ηταν οταν ειχα μονο το ipboard. Το θεμα ειναι οτι θελω να βαλω διαφημισεις και στο νεο site αλλα φοβαμαι μηπως εχω τα ιδια προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τώρα τραβάμε το θέμα με πολλές υποθέσεις.

 

Θα πρέπει να στείλεις μήνυμα και να ζητήσεις να ξαναδούν το θέμα. Μπορει να πάρει 2-4 βδομάδες.

Αν το site είναι σε διαφορετικό domain δε θα έχεις πρόβλημα εκτός αν ξανα εμφανιστούνε τέτοιου είδους περιστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις στην σελίδα σου google analytics, να την προσθέσεις στο google webmasters και να φτιάξεις και ενα sitemap.xml...αυτα πάντα βοηθάνε...

 

Το google analytics που βοηθάει στο να γινει index το σιτε σε υψηλότερη θεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το google analytics που βοηθάει στο να γινει index το σιτε σε υψηλότερη θεση;

https://support.google.com/analytics/answer/1308626?hl=el

https://support.google.com/analytics/answer/1308617?hl=el

 

Όσο πιο πολυ traffic έχει το site σου, η google το βρίσκει ως πιο εμπιστευσιμο απο άλλες σελίδες και τον βγάζει πιο πάνω. Ακομα δες και αυτο το Link.png Site: http://woorank.com/">site που υπολογιζει ποσο καλο ειναι το seo της σελιδας σου. Αν δεν εχεις google analytics ,λεει, δεν γινεται να το εμπιστευτεί η google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.google.com/analytics/answer/1308626?hl=el

https://support.google.com/analytics/answer/1308617?hl=el

 

Όσο πιο πολυ traffic έχει το site σου, η google το βρίσκει ως πιο εμπιστευσιμο απο άλλες σελίδες και τον βγάζει πιο πάνω. Ακομα δες και αυτο το Link.png Site: http://woorank.com/">site που υπολογιζει ποσο καλο ειναι το seo της σελιδας σου. Αν δεν εχεις google analytics ,λεει, δεν γινεται να το εμπιστευτεί η google.

 

 

Καταρχάς με τα 2 πρώτα λινκ που έστειλες τι ακριβώς θες να πεις;

 

Το ποσοστό της επισκεψιμότητας που κολάει με τον συσχετισμό υψηλότρης θέσης αν έχεις το google analytics;

 

 

Όσο πιο πολυ traffic έχει το site σου, η google το βρίσκει ως πιο εμπιστευσιμο απο άλλες σελίδες και τον βγάζει πιο πάνω

 

Οτι νά'ναι..

Αν δεν εχεις google analytics ,λεει, δεν γινεται να το εμπιστευτεί η google.

 

Για να μη δημιουργηθούν εντυπώσεις η Google μέχρι αυτη την στιγμή για να υπολογίσει την θέση κατάταξης σε συγκεκριμένα keywords δε μπορεί να δει την επισκεψιμότητα που υπάρχει μέσα απο το google analytics (περιορίζεται απο τους νόμους για τα ψηφιακά προσωπικά δεδομένα).

 

Αυτο που βλέπει είναι αν σε μια αναζήτηση ο χρήστης βρήκε αυτο που έψαχνε στο πρώτο κλικ που έκανε αν δε το βρήκε και το βρήκε στο 2 κλικ(σελίδα δηλαδή) τότε ίσως να προβάλει την επόμενη φορά την σελίδα(2) σε υψηλότερη θέση πάντα για το συγκεκριμένω query. Ουσιαστικά βλέπει το bounce της αναζήτησης σε συγκεκριμένο keyword.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...