Προς το περιεχόμενο

Σύστημα ψύξης για λάπτοπ


sonyxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Normal Mode (χωρίς τίποτα να τρέχει) πιάνω περίπου 55c~

Working Mode φτάνει κάτι 78αρια-82αρια

 

Ξέρω ότι υπάρχουν κάτι βάσεις για ψύξη, πόσο όμως ρίχνουν την θερμοκρασία?

 

Επίσης, όταν το λαπτοπ πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες τότε αργεί πιο πολύ? δηλαδή οι υψηλές θερμοκρασίες της CPU/GPU/Motherboard μπορεί να επηρεάσουν την απόδοσή τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Normal Mode (χωρίς τίποτα να τρέχει) πιάνω περίπου 55c~

Working Mode φτάνει κάτι 78αρια-82αρια

 

Ξέρω ότι υπάρχουν κάτι βάσεις για ψύξη, πόσο όμως ρίχνουν την θερμοκρασία?

 

Επίσης, όταν το λαπτοπ πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες τότε αργεί πιο πολύ? δηλαδή οι υψηλές θερμοκρασίες της CPU/GPU/Motherboard μπορεί να επηρεάσουν την απόδοσή τους?

Απο προσωπικη πειρα,θα ελεγα αρκετα και σημαντικα στο βαθμο ωστε να μην δημιουργουνται υπερθερμανσεις.

Σε ενα λαπτοπ,μετα απο ωρα λειτουργιας,η επιφανεια που το εχεις τοποθετηση(τζαμι,ξυλο κ.α),ζεσταινονται,και σε συνδυασμο με τον θερμο αερα που παγιδευετε αναμεσα στην επιφανεια και την βαση του λαπτοπ,οι θερμοκρασιες πανε ουρανο.

Εαν ομως εχεις μια καλη βαση που συνεχως ανανεωνεται και ψυχεται,θα εχεις και σωστες θερμοκρασιες.

 

Στην ερωτηση σου οταν υπερθερμενεται η cpu,gpu τιποτε 85,σαφως και εχεις ελλατωση σε επιδοσεις,αφου φθανεις στα ανω ορια των θερμοκρασιων.Οτιδηποτε ζεστενεται υπερβολικα,σταματα να λειτουργει οπως οταν ειναι σε φυσιολογικες θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε σε 1 τεχνικό να το ανοίξει και να και να βγάλει όλη την σκόνη από μέσα και κυρίως από τον ανεμιστήρα. Το ίδιο είχα πάθει και εγώ και τώρα από τους 95 βαθμούς που πήγαινε τώρα πάει μαχιμουμ 65.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει οι συγκεκριμένες θερμοκρασίες για laptop και καλοκαίρι δεν και κατι τραγικό, θα μπορούσες ομως να το ανοίξεις και να του ρίξεις ενα καθάρισμα απο σκόνες θα βελτιώσει καπως την κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει εγγυηση και το ανοιξει μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο bye bye εγγυηση.

αν δεν εχει το πηγαινεις οπου θελεις

η θερμοκρασιες δεν ειναι και τοσο τραγικες

μια βαση καλο κανει,αρκει να εχει γινει καθαρισμος/φρεσκαρισμα στο εσωτερικο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια πέρασαν, τι εγγύηση...

 

Παιδιά, το άνοιξα το καθάρισα και έβαλα και πάστα (CPU/GPU) αγόρασα και μια βάση που δεν με βολεύει καθόλου "CoolStand2 JETART"

 

Οι θερμοκρασίες που έχω τώρα είναι

 

Πρωί :

Idle Mode: 45-50

Working Mode: 55-67

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια πέρασαν, τι εγγύηση...

 

Παιδιά, το άνοιξα το καθάρισα και έβαλα και πάστα (CPU/GPU) αγόρασα και μια βάση που δεν με βολεύει καθόλου "CoolStand2 JETART"

 

Οι θερμοκρασίες που έχω τώρα είναι

 

Πρωί :

Idle Mode: 45-50

Working Mode: 55-67

 

Μια χαρά ειναι για καλοκαίρι εκανες αυτο που έπρεπες , τωρα περίμενε τον χειμώνα οπου θα πέσουν λιγάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλό είναι να έχεις βάση, εγώ τόσα χρόνια με λαπτοπ πάντα είχα. Η καλύτερη που έχω πάρει ποτέ (αγορασμένη πριν 2 χρόνια από μουλτιράμα) είναι μια SWEEX η οποία έχει και gel wristpad μπροστά και την οποία όσο κι αν έψαξα δεν ξαναβρήκα ούτε αυτή ούτε παρόμοια με τζελ μπροστά. Ευτυχώς δουλεύει καλά και την καθαρίζω όσο μπορώ ώστε να δουλεύουν καλά τα ανεμιστηράκια. Μου είχε πει φίλος τεχνικός πριν απο χρόνια ότι γενικά θα πρεπε να χρησιμοποιώ βάση για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω (επιφάνειες, υπερθέρμανση κλπ κλπ. Επίσης στο αλλο λάπτοπ έχω μια βάση ίσια εντελώς μεταλλική Turbo X με μεγάλο ανεμιστήρα και αυτή βολεύει επίσης αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...