Προς το περιεχόμενο

Σβησιμο υπολογιστη


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια,

 

εχω ενα προβλημα, πριν απο 4-5 ωρες καθως επεζα Titan Quest η οθονη μου εσβησε αλλα ο Η/Υ δουλευε ακομα, μετα απο 10 δευτερολεπτα ακουστηκαν 3 μπιπ και η οθονη συνεχισε να ειναι ετσι, το εκανα ρεσταρτ και οταν αναψε μου εβγαλε τις επιλογες - start windows normally - safe mode - kλπ. Πατησα λοιπον start windows normally και οταν αναψε μου εβγαλε "windows has recovered from an unexpected error -- : Bluescreen" (αν και εγω δεν ειδα μπλε οθονη γιατι εσβησε η οθονη μου οταν εγινε αυτο). Σκεφτηκα οτι ισως εσβησε επειδη ητανε βρωμικο και ειχε ανεβασει θερμοκρασια (ητανε αρκετα ζεστο, οχι και παρα πολυ ομως), το καθαρισα λοιπον και το αφησα για 1 ωρα σβηστο. Μετα τον αναψα και συνεχισα να παιζω και πριν απο 10 λεπτα ξαναεγινε το ιδιο πραγμα, μονο που αυτην την φορα οταν ανοιξε δεν εβγαλε αυτο το μηνυμα "windows has recovered from an unexpected error -- : Bluescreen". Και τη δευτερη φορα ο Η/Υ δεν ητανε πια καθολου ζεστος, αφου το ειχα καθαρισει αρκετα καλα, εβγαλε αρκετη σκονη και ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων.

 

Τι λετε να φταιει? Hardware issue? Η μηπως εχει να κανει με το game που επεζα? Χλωμο ε?

 

PC:

AMD Athlon 3gh 64x2

GPU: GT 440 DDR5 1GB

2x DDR2 2GB RAM + 2x DDR2 1GB RAM συνολικα 6GB

HDD 500GB

Mobo: Asus M2N

Windows 7 Ultimate

 

 

Thanks!

 

 

EDIT: Για το πρωτο σφαλμα νομιζω οτι ειναι αυτο, δεν ειμαι ομως σιγουρος

 

The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

 

 

- System

    - Provider
      [ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power       [ Guid] {------------------------}
      EventID 41       Version 2       Level 1       Task 63       Opcode 0       Keywords 0x8000000000000002     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2013-07-26T13:59:30.415600000Z
      EventRecordID 79892       Correlation     - Execution
      [ ProcessID] 4       [ ThreadID] 8
      Channel System       Computer ---c     - Security
      [ UserID] S-1-5-18

- EventData

    BugcheckCode 278     BugcheckParameter1 0xfffffa8009b2f010     BugcheckParameter2 0xfffff880051ecf60     BugcheckParameter3 0xffffffffc000009a     BugcheckParameter4 0x4     SleepInProgress false     PowerButtonTimestamp 0
 
 
 
Να και το δευτερο
 
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

 

+ System
    - Provider
      [ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power       [ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}
      EventID 41       Version 2       Level 1       Task 63       Opcode 0       Keywords 0x8000000000000002     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2013-07-26T18:52:42.743200000Z
      EventRecordID 80288       Correlation     - Execution
      [ ProcessID] 4       [ ThreadID] 8
      Channel System       Computer Pazuzu-inc     - Security
      [ UserID] S-1-5-18
- EventData
    BugcheckCode 278     BugcheckParameter1 0xfffffa8006ac3010     BugcheckParameter2 0xfffff880051e0f60     BugcheckParameter3 0xffffffffc000009a     BugcheckParameter4 0x4     SleepInProgress false     PowerButtonTimestamp 0
 
Σε αυτα τα δυο λεει: Source: Kernel Power
 
Μετα απο και τα δυο τα σφαλματα μου εχει αυτο
 
The computer has rebooted from a bugcheck.  The bugcheck was: 0x00000116 (0xfffffa8006ac3010, 0xfffff880051e0f60, 0xffffffffc000009a, 0x0000000000000004). A dump was saved in: C:\Windows\MEMORY.DMP. Report Id: 072613-17019-01

 

- System
    - Provider
      [ Name] Microsoft-Windows-WER-SystemErrorReporting       [ Guid]         [ EventSourceName] BugCheck
    - EventID 1001
      [ Qualifiers] 16384
      Version 0       Level 2       Task 0       Opcode 0       Keywords 0x80000000000000     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2013-07-26T18:53:07.000000000Z
      EventRecordID 80289       Correlation     - Execution
      [ ProcessID] 0       [ ThreadID] 0
      Channel System       Computer         Security
- EventData
    param1 0x00000116 (0xfffffa8006ac3010, 0xfffff880051e0f60, 0xffffffffc000009a, 0x0000000000000004)     param2 C:\Windows\MEMORY.DMP     param3 072613-17019-01

 

 

 

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν ήταν ζεστό πως το καταλαβες; Είδες θερμοκρασίες;

 

Με το speedfan, αλλα και οταν ακουμπησα με το χερι το καταλαβα επισης. Δεν ητανε παρα πολυ ζεστο αλλα ητανε αρκετα, ηθελε καθαρισμα σιγουρα. Τωρα το εχω ανοιχτο εδω και 4 ωρες, δεν εχει ζεσταθει πολυ μια χαρα και ουτε εχει σβησει, αλλα ποτε δεν ξες.. για αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι του εβαλε θερμομετρο !

προφανως με το χερι το καταλαβε πιανοντας το κουτι  αφου του εσβησε!  το καθαρισε κ το ξανα ανοιξε   ..

 ε ρε κατι ερωτησεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι του εβαλε θερμομετρο !

προφανως με το χερι το καταλαβε πιανοντας το κουτι  αφου του εσβησε!  το καθαρισε κ το ξανα ανοιξε   ..

 ε ρε κατι ερωτησεις ..

 

Εβαλα το χερι και ειδα οτι ητανε ζεστο, ανοιξα το speedfan μετα και το ξανατσεκαρα.. και μετα το καθαρισα. Απλα πραγματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το χερι και ειδα οτι ητανε ζεστο, ανοιξα το speedfan μετα και το ξανατσεκαρα.. και μετα το καθαρισα. Απλα πραγματα :P

εγω το ξερω οτι ειναι απλα  , το λες ξεκαθαρα στο πρωτο σου μνμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εκεί που κοιτάς με το χέρι δεν έχει καμία σχέση με την θερμοκρασία του CPU ή της κάρτας γραφικών. Από το speedfan που λες ότι είδες κάτι γίνεται. Αν εκεί ήταν χαμηλά τότε οκ, αλλά με το χέρι άστο δεν παίζει ρόλο.

 

Πάντως γκουγκλάροντας το σφάλμα 0x00000116 βρίσκω διάφορα περί drivers κάρτας γραφικών. Σβήσε τους drivers και κατέβασε νέους να εγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ξαναεγινε σημερα, εβαλα τους νεους drivers (320) για nvidia gt440 windows 7.

 

Τωρα να δουμε.

 

 

PS: Παιδια και τις 3 φορες που εσβησε ο Η/Υ επαιζα titan quest, λετε να εχει καποια σχεση? Γιατι χτες το βραδυ επαιξα AION για 3-4 ωρες και δεν εγινε τιποτα. Γιατι συμβαινει μονο με το titan quest? Συμπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις ξαναεσβησε!

 

Ειχα και το core temp ανοιχτο. με 50-52 βαθμους στους πυρηνες. Δεν ξερω τι γινετε εδω, καθε φορα που ειμαι στο παιχνιδι αυτο σβηνει ο Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασία κάρτας γραφικών είδες; Οι βαθμοί που λες για επεξεργαστή δεν ειναι πολλοί πάντως.

Δε ξέρω για το συγκεκριμένο παιχνίδι, είναι αυθεντικό; μήπως περνάς κρ@κ για να παιξει από τον θείο; (πολλές φορές τα σπασμένα δημιουργούν προβλήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασία κάρτας γραφικών είδες; Οι βαθμοί που λες για επεξεργαστή δεν ειναι πολλοί πάντως.

Δε ξέρω για το συγκεκριμένο παιχνίδι, είναι αυθεντικό; μήπως περνάς κρ@κ για να παιξει από τον θείο; (πολλές φορές τα σπασμένα δημιουργούν προβλήματα)

 

Κανα προγραμμα καλο για να δω θερμοκρασια καρτας γραφικων ξερεις? Οχι το παιχνιδι το παιζω εδω και χρονια σε αυτο το PC, πρωτη φορα μου βγαζει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με ΗWMonitor βλεπω θερμοκρασίες γενικώς αλλά το θέμα είναι ότι δε θα μπορέσεις να παίζεις και να βλεπεις θερμοκρασιες ταυτοχρονα με αυτο το προγραμμα... Δεν μου ρχεται στο μυαλο κατι αλλο για να μπορεις να παιζεις και να βλεπεις κιολας θερμοκρασια (ελπιζω να πει καποιος αλλος)

 

Μπορείς όμως να το έχεις ανοιχτό να παιξεις αρκετη ωρα και μετα να δεις την maximum θερμοκρασία που έφτασε. (αν καταφέρεις χωρίς να κλείσει το μηχάνημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ. με το Aion επαιζα για 1 ωρα+ και ειχα 62 βαθμους στην καρτα γραφικων, με το που φορτωσα titan quest ανεβηκε η θερμοκρασια στους 86. Αν το αφησω ισως παει και πιο πανω. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...