Προς το περιεχόμενο

Σβησιμο υπολογιστη


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω πολυ. με το Aion επαιζα για 1 ωρα+ και ειχα 62 βαθμους στην καρτα γραφικων, με το που φορτωσα titan quest ανεβηκε η θερμοκρασια στους 86. Αν το αφησω ισως παει και πιο πανω. Τι να κανω?

 

Απο οτι φαίνεται εχεις θέμα με τις θερμοκρασίες.

 

Καθάρισε το κουτί απο σκόνες και την κάρτα γραφικών και βγάλε την ψύκτρα απο τον επεξεργαστή , καθάρισε την καλα απο σκόνες καθάρισε και τα υπολοίματα θερμοαγώγιμης παστα απο τον επεξεργαστή και βάλε καινούργια κατα προτίμηση arctic silver 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Spank αυτο που μου λες ποσο κανει? Επισης κοιτα τι βρηκα http://www.titanquest.net/tq-forum/archive/index.php/t-14022.html

 λεει ο φιλος εδω οτι στο ιδιο παιχνιδι ειχε το ιδιο προβλημα και οτι η καρτα γραφικων του ειχα πανω μια πλαστικη ταινια? Λες να εχω και εγω? Πραγματικα δεν εχω τσεκαρει.

 

Edit: Το τσεκαρα, δεν εχω καμια ταινια εκει. Ξανακαθαρισα την καρτα γραφικων και εβγαλα μια καρτα τηλεορασης που ειχα ακριβως κατω απο την καρτα γραφικων.

 

Κατι αλλο, μεχρι τωρα ειχα ανοιχτο το πλαινο του κουτιου, και εδω στη θεσσαλονικη τις τελευταιες 2-3 μερες εχει τρομερη ζεστη, λετε να φταιει και αυτο? Το εκλεισα τωρα το κουτι, αλλα δεν ξερω.

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα titan quest  με το hwmonitor ανοιχτο για 10 λεπτα και ανεβηκα στα 100c η θερμοκρασια, ειμαι σιγουρος οτι οταν παιζω 2 ωρες και σβηνει ειναι στα 115-120c. Πωω κατι παιζει με τα settings του game μαλλον, γιατι με το αιον που ειναι πολυ πιο βαρυ γυρο στα 65c θερμοκρασια ανεβαζει ολο κιολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογείται να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες η κάρτα. Θέλει προφανώς ξήλωμα η ψύχτρα τις και καλό καθάρισμα και επίσης νέα πάστα. 

Το κουτί σου έχει κάναν ανεμιστήρα να βάζει κρύο αέρα και να βγάζει τον ζεστό; 

Και κάτι ακόμα, βεβαιώσου ότι ο ανεμιστήρας της κάρτας γραφικών δεν έχει χαλάσει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογείται να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες η κάρτα. Θέλει προφανώς ξήλωμα η ψύχτρα τις και καλό καθάρισμα και επίσης νέα πάστα. 

Το κουτί σου έχει κάναν ανεμιστήρα να βάζει κρύο αέρα και να βγάζει τον ζεστό; 

Και κάτι ακόμα, βεβαιώσου ότι ο ανεμιστήρας της κάρτας γραφικών δεν έχει χαλάσει! 

 

Ναι, εχει 3 ανεμιστηρες και ο ανεμιστηρας της καρτας λειτουργει κανονικα. Στο hwmonitor λεει value:34 στο fan της καρτας γραφικων μου, αυτο σημαινει οτι τρεχει στα 34% ολο κιολο? Επισης εψαξα λιγο κοιτα εδω http://www.gamefaqs.com/boards/936555-titan-quest-immortal-throne/44060216/482649359 φαινεται το παιχνιδι προκαλει το προβλημα ειδικα οταν δεν εχει καλη ψυξη ο Η/Υ. Γιατι εγω μεχρι τωρα δεν ειχα τετοιο προβλημα, τωρα εδω και 3 μερες με τις ζεστες αρχισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34% δουλευει οταν η θερμοκρασία είναι σε λογικά πλαίσια. Όσο ζεστένεται πρέπει να αυξάνει στροφές. (θα ακούγεται κιόλας)

 

Δε ξέρω τι σόι παιχνίδι ειναι αυτό που προκαλεί τέτοια θερμοκρασία, δηλαδή αν έτρεχες κάνα stress test τι θα γινόταν; :P

Οι ανεμιστήρες στο κουτί πρέπει να είναι σωστά τοποθετημένοι και να μην υπάρχουν καλώδια πεταμένα απο δω κι απο κει γιατί κόβουν την ροή του αέρα. Οι μπροστά και χαμηλοί ανεμιστήρες πρεπει να βαζουν αερα, και πίσω ψηλά να βγάζουν.

 

Τι να σου πω, σαν εύκολη λύση δοκίμασε να χαμηλώσεις τίποτα γραφικά ή ανάλυση αν συμβιβάζεσαι με κάτι τέτοιο. Δεν το βρίσκω λογικό πάντως.  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για τη βοηθεια!

 

Εχω 3 ανεμιστηρες, ο κατω μπροστα βαζει αερα, αυτος στην αριστερη μερια του κουτιου στο καπακι βαζει επισης, ενω ο πισω πισω κατω απο το τροφοδοτικο βγαζει τον αερα. Ειναι και οι 3 αρκετα μεγαλοι ανεμιστηρες αλλα νομιζω δεν αρκουνε γιατι τρωω μπλε οθονη με το αιον αν κλεισω το κουτι τα καλοκαιρια, αλλα με ανοιχτο κουτι δεν ειχα ποτε προβλημα μεχρι τωρα.

 

Εχω ενα πολυ φτηνο τροφοδοτικο και εχει κατι πεταμενα καλλωδια, οχι πολλα ομως. Δεν μπορω και να τα βγαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η θεσσαλονίκη. Έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες σου. Βγάλε τα πάντα απο το κουτί και άλλαξε πάστες. Δεν έιχες θέμα γιατί δεν είχε το δωμάτιο σου 30+ βαθμούς. Αμα θες βοηθεια και εγώ θεσσαλονίκη είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λέει ο φίλος απο πανω και οτι σου ειπα βγάλε την ψύκτρα καθάρισε την και βάλε στον επεξεργαστή αλλη θερμοαγώγιμη πάστα ανάλογα τον επεξεργαστή σου http://www.arcticsilver.com/methods.html και εχει περίπου 7 euro http://www.eworld.com.gr/products/details/197

 

Καθάρισε επισης ολο το κουτί και την κάρτα γραφικώ απο σκόνες , σου βάζω ενα βίντεο παρακάτω να δεις για την πάστα και πως να το κάνεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω, θα αγορασω την δευτερα. Το θεμα ειναι οτι ο επεξεργαστης δεν ανεβαζει πανω απο 60c. Διαβασα καπου οτι πρεπει να κανω force vsync ON για το παιχνιδι, θα το δοκιμασω και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vsync απλα θα σου κρατήσει τα fps στα 60 δεν εχει διαφορά στις θερμοκρασίες.

 

Βγάλε την κάρτα και καθάρισε την απο σκόνες και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βγάλεις την ψύκτρα να σιγουρευτείς οτι δουλέυουν οι ανεμιστήρες και να της βάλεις καινούργια πάστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αλήθεια είναι οτι εγω δε θα τον πειραζα τον επεξεργαστή. 

Θεωρητικά πιστεύω ότι μπορεί να βελτιώσει κάτι το vsync (εφόσον ξεπερνάει κατα πολύ τα 60 πχ αναλογα το refresh rate της οθονης σου και δεν υπάρχει λόγος να βγάζει πάνω από τόσα) Αν λοιπόν τα περιορίζει χαμηλότερα δε θα γίνεται και λιγότερη χρήση της κάρτας αφού δε θα χρειάζεται να στρεσαριστεί περισσότερο;  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν συμβιβάζεσαι με τέτοια χάλια γραφικά οκ :P

 

Δεν ειναι χαλια. Η οθονη μου πανω απο 1024-768 δεν παει ετσι και αλλιως. Λιγο χειροτερα απο το κανονικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...