Προς το περιεχόμενο

Καθημερινο ξυρισμα. Προτασεις?


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε να προτεινετε καμια συμβουλη για το καθημερινο ξυρισμα?

Ξυριζομαι με gilette fusion και gilette αφρο.

Το προβλημα ειναι οτι τελέυταια παρατηρω ερεθισμο στο δερμα, δεν ειναι απο την λεπιδα η απο τον αφρο, τι να κανω?

Να παρω αφτερ σειβ? Τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς "να πάρεις after shave"; Τώρα τί βάζεις μετά το ξύρισμα; Τίποτα;

 

Αν όντως δεν βάζεις κάτι, τότε εννοείται πως αυτό είναι το πρόβλημα σου. Περίεργο που άντεξες και τόσο καιρό,

τσαρούχι θα γίνει το δέρμα σου χωρίς after shave μετά το ξύρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε να προτεινετε καμια συμβουλη για το καθημερινο ξυρισμα?

Ξυριζομαι με gilette fusion και gilette αφρο.

Το προβλημα ειναι οτι τελέυταια παρατηρω ερεθισμο στο δερμα, δεν ειναι απο την λεπιδα η απο τον αφρο, τι να κανω?

Να παρω αφτερ σειβ? Τι?

 

Κόντρα τα παίρνεις;

 

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει το ξυράφι ή ο αφρός; Αν μιλάμε για έντονους ερεθισμούς πάντως, δε θα ήταν κακό να συμβουλευόσουν κάποιον ειδικό, αν όχι δερματολόγο ίσως έστω κάποιο φαρμακοποιό που μπορεί να σου προτείνει ποιοτικότερο αφρό ή κάποιο καλό after shave.

 

Ουσιαστικά το μυστικό είναι να ξυρίζεσαι με λίγα περάσματα και χωρίς να ασκείς μεγάλη πίεση στο ξυράφι. Τα παρακάτω εμένα με βοήθησαν:

 

Ένας καλός γενικός κανόνας είναι το να ξυρίζεσαι αμέσως μετά το μπάνιο. Οι υδρατμοί και το ζεστό νερό μαλακώνουν το δέρμα και ανοίγουν τους πόρους διευκολύνοντας το κόψιμο της τρίχας. Αν το παραπάνω δεν είναι εφικτό λόγω χρόνου, ρίχνε τουλάχιστον ζεστό νερό στο πρόσωπό σου, ή εφάρμοσε για λίγο πετσέτα βρεγμένη με ζεστό νερό.

 

Επίσης, μην βάζεις υπερβολική ποσότητα αφρού. Ο αφρός πρέπει ουσιαστικά να εφαρμόζεται με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργείται ένα λεπτό στρώμα επάνω στο δέρμα. Οι μεγαλύτερες ποσότητες απλά θα μπουκώσουν το ξυράφι και θα σε αναγκάσουν να κάνεις περισσότερα περάσματα.

 

Δοκίμασε τέλος κάποιο περισσότερο κυριλέ αφρό. Εμένα -κατόπιν προτροπής φαρμακοποιού- με έσωσε στο στρατό ο παρακάτω:

 

http://www.aveneusa.com/shaving-foam

 

Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του (γύρω στα 7-8 ευρώ σε ένα φαρμακείο), είναι και λίγο φλώρικος  :P . Ωστόσο, κάνει δουλειά. Το μικρό μέγεθος της φιάλης μη σε ανησυχεί, αν χρησιμοποιείς μικρές ποσότητες ανά ξύρισμα σε βγάζει άνετα για πάνω από μήνα.

 

Α, ξέχνα επίσης τα after shave που περιέχουν οινόπνευμα. Ρώτα σε φαρμακείο για after shave balm. Είναι ουσιαστικά κρεμώδη after shave. Αν και δεν περιέχουν οινόπνευμα, εξακολουθούν να λειτουργούν απολυμαντικά, μη σε ανυσηχεί αυτό.

 

Προσωπικά ξουρίζομαι σχεδόν καθημερινά με την παλιά καλή Mach 3 Turbo. Χρησιμοποιώ σπανιότερα και φτηνά 2λέπιδα ξουράφια. Εδώ και καιρό κανένα ίχνος ερεθισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παντως χρόνια τώρα ξυρίζομαι με απλό ξυραφάκι Bic μπλε και αφρό τον ποιο φθηνο της αγοράς. ούτε ερεθισμους ούτε τίποτα δεν εχω. αν δε βαριεμαι τραβάω και κόντρα ξυρισμα. after save έχω να βάλω τουλάχιστον 10 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@N3K21 Πρέπει να έχεις φάει τρομερό δούλεμα με τέτοιο χρώμα αφρό στο στρατό!

 

Γ@μησέ τα!  :-D  :-D  :-D

 

Πήρα βέβαια το αίμα μου πίσω κράζοντας τους πιτσιρικάδες που δυσκολεύονταν να ξυριστούν και σφάζονταν. Τους έκανα ιδιαίτερα ξυρίσματος, αναγκάζοντάς τους φυσικά να χρησιμοποιήσουν τον αφρό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αληθινοι αντρες ξυριζονται χωρις αφρο :P

Εχω να βαλω αφρο εδω και κανα 5 χρονια. Με νερο κανω τη δουλεια μου. Οταν με βλεπαν στο στρατο ειχανε φριξει και απορουσαν πως τα καταφερνω.

 

ΥΓ. Να ερεθιστω απο ξυρισμα δε θυμαμαι να το εχω παθει ποτε στη ζωη μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παντως χρόνια τώρα ξυρίζομαι με απλό ξυραφάκι Bic μπλε και αφρό τον ποιο φθηνο της αγοράς. ούτε ερεθισμους ούτε τίποτα δεν εχω. αν δε βαριεμαι τραβάω και κόντρα ξυρισμα. after save έχω να βάλω τουλάχιστον 10 χρονια.

 

extreme sports

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...