Προς το περιεχόμενο

Καθημερινο ξυρισμα. Προτασεις?


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν τα πάρεις όλα με ξυράφι βγάλε μια φώτο την φάτσα σου και ανέβασέ την!

Θα 'σαι σαν κλαμένο μουυυυυυυυν...

 

Θα γελάσει και το ποικιλόχρωμο ερίφιο!  :-D 

Ε μόνο για στρατό και μετά πάλι στα ίδια. Η πλάκα είναι οτι δεν ξέρω πως είμαι κάτω απο το μούσι. Μόνο απο κάτι φωτογραφίες απο το γυμνάσιο μπορώ να πάρω μία ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε μόνο για στρατό και μετά πάλι στα ίδια. Η πλάκα είναι οτι δεν ξέρω πως είμαι κάτω απο το μούσι. Μόνο απο κάτι φωτογραφίες απο το γυμνάσιο μπορώ να πάρω μία ιδέα.

 

Θέμα συνήθειας είναι ρε σεις... Εμένα ένας φίλος μου ξυρίζειται ανά 4 μέρες δεν του αρέσουν τα γέννια και δεν του πάνε τα γένια η αλήθεια είναι γιατί δεν έχει πολλά.... Αξύριστο μια φορά τον είδαμε και μας φαινόταν κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανή μια φορά στις 1-2 μέρες στην κοντή σκάλα για να έχεις αυτό το γενάκι των τριών ημερών και ξεμπερδεύεις μια και καλή από ξυράφια και ερεθισμούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η' μηχανη η' ξυραφακι που σε βολευει(ο καθενας εχει βρει το δικο του) και απλο σαπουνι παπουτσανη.αρχιζεις με χλιαρο νερο στα γεννια για να ανασηκωθουν και να ξυριζονται πιο ευκολα χωρις ερεθισμους η' ακομα καλυτερα βαζεις βρεγμενη πετσετα για 2' με χλιαρο νερο παντα.βαζεις τον παπουτσανη και ξυριζεσαι αργα και σταθερα.

αφτερ σειβ και τετοια δεν βαζω.μπολικο κρυο νερο μετα .

οσο λιγοτερο χημικα χρησιμοποιεις τοσο καλυτερα.αν ομως θελεις κατι για φρεσκια φατσα μετα πες σε ενα φαρμακοποιο να ανακατεψει καλεντουλα,εχινακεια,αλοη και οτι αρωματικο θες,λεβαντα ας πουμε και απλωσε το μετα το ξυρισμα.αντε να θυμηθουν και οι φαρμακοποιοι το επαγγελμα τους.η' απλα αγορασε κορρε η' απιβιτα που εχουν τα λιγοτερα χημικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Merkur_heavy_duty_safety_razor.jpg

 

+

 

product_image.php?imageid=354

 

+

 

081k96b.jpg

 

+

 

old_spice_aftershave_original_100ml.jpg

 

Γενικα μακρια απο οτιδηποτε με πανω απο μια λεπιδες.Ειδικα κατι fusion κλπ ειναι της πλακας,μπουκωνουν και προκαλουν ερεθισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μακρια απο οτιδηποτε με πανω απο μια λεπιδες.Ειδικα κατι fusion κλπ ειναι της πλακας,μπουκωνουν και προκαλουν ερεθισμο.

Καλύτερα να ερεθίζομαι παρά να σφάζομαι με το παραμικρό... B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να σφαζεσαι;Τοσο καιρο ξυριζομαι με αυτο και δεν εχω το παραμικρο αιμα.Αντιθετα με fusion οταν η πρωτη λεπιδα ανασηκωνει την τριχα για να την κοψει ,αυτη δεν προλαβαινει να επαναφερθει οποτε ενα απο τα επομενα ξυραφια θα εχει αιματηρο αποτελεσμα για τον πορο.Εμενα τουλαχιστον με θεριζε.Μην πω για τα ingrow hair και τον απειρο ερεθισμο που προκαλουν.Οποιος δεν θελει λυσεις σαν το safety razor,χιλιες φορες να παει σε καποιο bic metal παρα καποιο πολυλεπιδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο θεμα λεπιδας δεν ειναι και θεμα δερματος,μαλακων-σκληρων γεννιων οσον αφορα τους ερεθισμους?

 

εγω δοκιμασα τα παντα κατεληξα οτι ενα ξυραφακι με 2 λεπιδες μου εφερνε τους λιγοτερους ερεθισμους.αν και ποτε δεν ξυριστηκα καθε μερα.

 

φανταζομαι ομως οτι για καθημερινο ξυρισμα η μηχανη ειναι οτι καλυτερο  για καθε μερα αλλα σαν το υγρο ξυρισμα δεν εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο ο τύπος του δέρματος,το σχήμα του προσώπου αλλά και η σκληρότητα των γενιών. Προσωπικά ποτέ δεν κατάφερα να ξυριστώ "κόντρα". Νιώθω σαν να ξεκολλάει το δέρμα μου.

 

Το ίδιο και με την Gillete Fusion. Με την Mach3 και τις προγενέστερες δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Την Proglide με τις 4 λεπίδες χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κάνει τόσο βαθύ ξύρισμα που μετά την δεύτερη μέρα αρχίζει και βγαίνει τρίχα. Τουλάχιστον σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουκ εν το πολλω το ευ, αλλα τωρα κοιταζα, καλά, το σετ με τα ανταλλακτικα ξυραφια για proglide το πηγαν σε συσκευασια των 3?

Παλια, πριν πολλα χρονια που ξεκινησα με gillette, αγοραζα ανταλλακτικα σε συσκευασια των 5 τεμαχιων/ξυραφιων.

Τα τελευταια χρονια με την fusion power το εχουν κανει συσκευασια των 4.

Και τωρα που σκεφτομαι για proglide, το εκαναν συσκευασια των 3?

Σε λιγο θα πουλανε 1 ξυραφι ανταλλακτικο μονο του!

Οκ, αν βγαζει πολυ καιρο ισως ειναι μια η αλλη, αλλα μου φαινεται μας κοροϊδευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκληρα γενια κ ερεθισμοι...εχω δοκιμασει διαφορες λυσεις με την παροδο των ετων...

Οκ, ειναι επιδερμιδες που δεχονται τα παντα, ακομα κ χωρις αφρους ακουω, οκ αυτες ειναι περιπτωσεις...

Στο δικο μου δερμα εχω δοκιμασει 2 ηλεκτρικες ξυριστικες μηχανες αλλα εχω ερεθισμους κ φαγουρα..

Απο τα ξυραφακια του εμποριου κ των σουπερ μαρκετ εχω δοκιμασει μεχρι 3 λεπιδες, δεν εφτασα τις 5 αλλα πραγματικα κ 10 να βαλουν δεν ξερω αν εχει καποιοο νοημα, νομιζω πανω απο 3 πλεον ειναι μονο διαφημιστικα τρικ....

Απο αυτα τα Gillete ειναι καλυτερα με διαφορα, αν τα βαθμολογω με 7 θα εβαζα στη wilkinson 5 και στα Bic 4.

Απο αφρους κατα περιεργο τροπο βρηκα ιδανικο τον φτηνο sanex και στη συνεχεια τη σειρα των noxema κυριως τον κοκκινο. Και στους δυο αυτους αφρους βαζω...7.

Το πινελο δε μου εκανε καποια διαφορα για οσο διαστημα το χρησιμοποιησα...θα το ξαναδοκιμασω ομως με αλλο τυπο ξυραφι στο μελλον κ νεο αφρο (κρεμα)...

Απο after save τελικα κατελειξα μετα το ξυρισμα ασχετως αν βαλω κ κατι με αρωμα η οχι, να βαζω μια κρεμα προσωπου της bepanthol που πραγματικα ανακουφιζει την επιδερμιδα κ δεν εχω βρει ουτε κ νομιζω θα βρω κατι καλυτερο.....Το προιον αυτο βαθμολογω με 9 μονο κ μονο για να αφησω ενα παραθυρακι οτι...εχθρος του καλου ειναι το..καλυτερο! ΑΝ τελος παντων βρω καποτε...

Στην παρουσα φαση θα αλλαξω ξυραφι πηγαινοντας σε μονή αλλα ΚΑΛΗ λεπιδα κ στη λυση που κατελειξε κ ο φιλος "NEMESISKP" παραπανω http://prntscr.com/du66ns , κ επισης στη συνεχεια ειδα οτι σε φαρμακεια υπαρχουν αφροι ξυρισματος καλυτερης ποιοτητας ισως κ συστατικων απο το συφερτο του εμποριου στα ραφια των σουπερ μαρκετ.... http://prntscr.com/du63hz 

Η κρεμα για μετα το ξυρισμα ειναι απο οσα προιοντα εχω δοκιμασει το μονο που ειμαι απολυτα ικανοποιημενος κ δε κρινω οτι εχω αναγκη να αλλαξω...

Επεξ/σία από pavlos2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...