Προς το περιεχόμενο

Excel και γραφικές παραστάσεις


unknown3479

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, παιδιά.

Όπως φανερώνει κι ο τίτλος έχω μία απορία στην excel και τις γραφικές παραστάσεις σ' αυτήν.

 

Η εικόνα παρακάτω είναι ένα παράδειγμα.

 

bh11.png

 

 

Τι θέλω να κάνω;

Για κάθε στοιχείο (αυτά με τα διαφορετικά χρώματα) του πίνακα θέλω να βρω την τιμή του Χ άξονα στο οποίο το εκάστοτε στοιχείο έχει την τιμή 50 στον Υ άξονα.

Π.χ. η τιμή που ψάχνω για το στοιχείο με το κόκκινο σκούρο χρώμα είναι γύρω στο 127.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να βρίσκω την τιμή στον Χ άξονα χωρίς να το κάνω με το μάτι;

Εκτός του ότι είναι αρκετά τα στοιχεία (και πολλές οι γραφικές παραστάσεις) υπάρχουν και περιπτώσεις όπου τα στοιχεία συμπίμπτουν στην τιμή 50 του Υ με αποτέλεσμα να γίνεται ένα μπάχαλο και οι μετρήσεις να γίνονται στο περίπου.

 

Υπάρχει τρόπος όπου να επιλέγω ένα στοιχείο, να βάζω την τιμή 50 κάπου που να αντιστοιχεί στο Υ άξονα και να μου βγάζει την τιμή Χ; Δηλαδή να βγάζει σαν μία εξίσωση και δεδομένο να είναι το Υ=50 και ζητούμενο το Χ.

 

Ή δεν ξέρω, αν υπάρχει τρόπος να υπάρχει μία κάθετη γραμμή που να ξεκινώ στο σημείο όπου ένα στοιχείο βρίσκεται στο Υ=50 και να φτάνει μέχρι τον Χ άξονα.

 

Μία άλλη λύση που σκέφτηκα (και γνωρίζω να κάνω) είναι να μεταφέρω τις τιμές του Χ άξονα (0, 10, 20 κ.ο.κ) παράλληλα στο σημειο 50 του Υ. Με διευκολύνει λίγο αλλά υπάρχει το πρόβλημα όταν αρκετά στοιχεία συμπίμπτουν στο ίδιο Υ=50 και γίνεται το μπάχαλο.

 

Καμία ιδέα πώς μπορώ να διευκολύνω την ζωή μου σε χρόνο και κόπο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς έχεις 8 γραμμές; Θέλω να πω πως αν η δουλειά σου είναι μόνο για αυτές τις 8, βάλε να εμφανίζεται μόνο μια γραμμή κάθε φορά, κάντη και πιο λεπτή και σημείωσε τα αποτέλεσματα.

 

Αυτό που λες εσύ, προυποθέτει μια συνάρτηση. Και είναι συνάρτηση που προκύπτει απο fitting.

Το excel έχει επιλογή για να σου βγάλει γραμμές τάσης, και αν θυμάμαι καλά έχει και να επιλέξεις αν θα είναι πολυωνυμική, λογαριθμική κτλ. Γιατί έτσι όπως το βλέπω, για Bode διάγραμμα μου κάνει.

 

Άρα θες να να βγάλεις τις συναρτήσεις, και μετά να πάρεις το αποτέλεσμα για ποια x έχεις f(x)=50.

 

Όταν ήμουν στη σχολή τέτοιες δουλειές τις έκανα με το Origin, αλλά πρώτα δοκίμασε με το excel ή ακόμα καλύτερα με το SciDaVis που είναι κλώνος του Origin, αλλά τις περισσότερες δυνατότητες (και σίγουρα αυτό που περιέγραψα το έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...