Προς το περιεχόμενο

FX 8350 vs i5 4670k


n3rdworx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα νέο thread, πιθανόν να γίνει και sticky, που να ξεκινάει και να αναλύει τις διαφορές, τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε επεξεργαστή, και απο τις δυο πλευρές, και να τα αναλύει σε βάθος. 

Πραγματικά πιστέυω ότι λείπει κάτι τέτοιο απο το ινσομνια. Δεν αναφέρομαι στα διάφορα μεμονομένα reviews που μπορεί να βρει κανείς, αλλά σε κατ ουσίαν συζήτηση, με όποιες αντιπαραθέσεις, με επιχειρημάτα πάντα.

Γιατί αυτές οι διαμάχες έχουν τρομερό ενδιαφέρον, και σίγουρα, όλοι όσοι θέλουν, μπορούν να μάθουν κάτι παραπάνω απ οτι γνωρίζουν σήμερα. Άλλωστε μην ξεχνάμε πως και οι δυο εταιρείες έχουν τα δικά τους διαμάντια και τις δικές τους αποτυχίες στην πορεία. 

Απο το να υπάρχουν λοιπόν όλες αυτές οι πληροφορίες, διασκορπισμένες στα δίαφορα threads, καλύτερα σε ένα, που θα πέφτουν πολλές συγκρίσεις ανάμεσα σε διάφορους εεξεργαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι να τους κάνεις του i7 βρε blade; πολλά λεφτά για το παραπάνω που σου προσφέρουν 

 

και ειδικά το ΗΤ τι σκάτα το κάνουν οι περισσότεροι που το έχουν;

 

και τώρα πλέον πες πετσοκόβουν τους i5 και σε cache και δε ξέρω κι εγώ που αλλού και έχει κάποια διαφορά ο i7, παλιότερα που η μόνη διαφορά ήταν ουσιαστικά το ΗΤ και σου ζήταγαν 100+ € για αυτό ήταν απλά κλοπή :lol:

 

 

Σε όλα τα απαιτητικά games καθώς επίσης και όλες τι δουλειές που μπορεί να χρειάζεται ένας ισχυρός υπολογιστής (π.χ. video encoding) τα ΗΤ μοντέλα αφήνουν πολύ πίσω όλα τα 4-core.

 

Το ίδιο συμβάινει και με τους piledriver, αφήνουν πίσω κάθε τι με 4 cores.

 

Απλά οι intel με HT έχουν (προς το παρόν) το πλεονέκτημα έναντι των piledriver, ότι σε εφαρμογές non-multithreaded δεν χάνουν σε απόδοση.

 

παιζεις με 2πυρνο τα παντα? χαχαχα, οτι πεις . απλως μωρε, καποια παιχνιδια φτανουν νa χρησιμοποιουν σημερα μεχρι και 8 πυρηνες και εσυ τα παιζεις με 2 στα φουλ? Να γελανε και οι πετρες.

ελεος δλδ, οτι να ναι.

 

στα φουλ, αλλά με 30fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kyriakosm 

 

Το συγκεκριμένο ρώσικο review αποτελεί περίγελο του διαδικτύου. :-D

 

 

 

Πραγματικά είσαι τόσο ανίδεος από υπολογιστές ώστε να το ποστάρεις στο insomnia;  :devil:

 

 

 

ρε τι γίνεται με εσάς τα intel-trollia!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Πιστευεις σε αυτα τα νουμερα που βλεπεις????

 

Εχω την 8120 και farcry 3 το επαιζε με ολα φουλ στα 60 fps καρφι (λογω vsync)

Hitman επαιζα επισης 50-60 avg. 

Συμφωνα με το bench θα επρεπε να πιανω καμμια 30 και λιγοτερο, μιας και ειναι χειροτερος απο τον 8150 ....

Ελεος δηλαδη, προπαγανδα στο φουλ....

 

Και εγω πιστευω οτι οι ιντελ παιζει ναναι λιγο καλυτεροι για gaming, αλλα κοστιζουν πολυ παραπανω.

Το θεμα ειναι να μην αρχιζουμε τις υπερβολες για να κερδισουμε εντυπωσεις....

Αν πιστευα αυτα που εχουν υποθει, θα επρεπε να εχω αγορασει ηδη νεο mb με intel cpu.......

 

gpu 7950 oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kyriakosm 

 

Το συγκεκριμένο ρώσικο review αποτελεί περίγελο του διαδικτύου. :-D

 

 

 

Πραγματικά είσαι τόσο ανίδεος από υπολογιστές ώστε να το ποστάρεις στο insomnia;  :devil:

 

 

 

ρε τι γίνεται με εσάς τα intel-trollia!

κατευθασαν και τα ΜΑΤ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα απαιτητικά games καθώς επίσης και όλες τι δουλειές που μπορεί να χρειάζεται ένας ισχυρός υπολογιστής (π.χ. video encoding) τα ΗΤ μοντέλα αφήνουν πολύ πίσω όλα τα 4-core.

 

Το ίδιο συμβάινει και με τους piledriver, αφήνουν πίσω κάθε τι με 4 cores.

 

Απλά οι intel με HT έχουν (προς το παρόν) το πλεονέκτημα έναντι των piledriver, ότι σε εφαρμογές non-multithreaded δεν χάνουν σε απόδοση.

 

 

στα φουλ, αλλά με 30fps

 

Δηλαδή αμφισβητείς τον i3 χωρίς να τον έχεις; Καλύτερα να μην μιλάς καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Πιστευεις σε αυτα τα νουμερα που βλεπεις????

 

Εχω την 8120 και farcry 3 το επαιζε με ολα φουλ στα 60 fps καρφι (λογω vsync)

Hitman επαιζα επισης 50-60 avg. 

Συμφωνα με το bench θα επρεπε να πιανω καμμια 30 και λιγοτερο, μιας και ειναι χειροτερος απο τον 8150 ....

Ελεος δηλαδη, προπαγανδα στο φουλ....

 

Και εγω πιστευω οτι οι ιντελ παιζει ναναι λιγο καλυτεροι για gaming, αλλα κοστιζουν πολυ παραπανω.

Το θεμα ειναι να μην αρχιζουμε τις υπερβολες για να κερδισουμε εντυπωσεις....

Αν πιστευα αυτα που εχουν υποθει, θα επρεπε να εχω αγορασει ηδη νεο mb με intel cpu.......

 

gpu 7950 oc

 

Τον 8120 τον είχε ένας φίλος με 2 6970 , η επιδόσεις ήταν λίγο καλύτερες απο τον 9550 που είχε πριν και φυσικά αρκετά πίσω απο τον 2500κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να καλύψει την απουσία μου, το έχουν φλωρέψει όλοι οι AMD supporters, αντε μην παρατήσω το gaming και αρχίσω το κοντρα-τρολλινγκ  :-D

 

 

Θα  τρέχετε για τους λόφους (ak.a. run for da hills).

 

 

AMD ή θάνατος.    :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα τεστ του prospector με 3570K vs FX6300 καταλαβαίνει κανείς ότι τα Site υπερβάλλουν με τους CPU και ότι τελικά και με έναν μέτριο-φτηνό CPU όπως ο 6300 μπορείς να πάρεις τα μέγιστα από μια δυνατή SingleGPU και ότι σε καλύπτει άνετα για τα παιχνίδια..

 

Ακόμα και οι παλιοί Q9550 έχουν ψωμί ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...