Προς το περιεχόμενο

FX 8350 vs i5 4670k


n3rdworx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί έχω τον Τακη εδώ που παιζει ρολο αντιπρόσωπου και απαντάω σε αυτόν.

Αλλά εσυ που το διάβασες για πες,μιλάει για το παρόν και την πράξη η για το μέλλον κ τι θα συμβεί ?

..και εμείς στο μέλλον τα παμε άριστα εχουμε τοπικ για την σειρά 8xxx απο πέρσι και ειναι μια σειρά που τελικα μάλλον δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ και έχουμε προσφάτως και για τις 9xxx .. Οπότε τι να πω εκεί ? εδω είμαστε πιο μπροστά..

Οι Γέροντες τύπου Παισιου είναι Ελληνικής ονομασίας προέλευσης δεν θα μας τους κλέψουν πότε.. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδω μια σχετικη λιστα για το που ειναι καλυτερος τωρα ο εκαστοτε επεξεργαστης:

Games:4670K

Video/Audio Editing:FX 8350

Single Thread:4670K

Multi Thread:FX 8350

Kαταναλωση:4670Κ

Θερμοκρασιες:FX 8350

 

Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.4670K για raw power,8350 για futureproof.

H ΑΜD εχει βαλει ενα μακροπροθεσμο στοιχημα για τις αποδοσεις στα games σε CPU/GPU που υστερει εδω και αρκετα χρονια.Στην αρχη δεν θα της βγει,αλλα στο τελος θα καταληξει νικητρια και θα επαναληφθει η ιστορια με τους διπυρηνους και τετραπυρηνους επεξεργαστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια τωρα το μονο που ακουγεται απο AMD ειναι οτι θα παει μπροστα και θα κερδισει σε benchmarks και χιλια αλλα δυο!

Δικια μου αποψη παντα επειδη περασαν απο τα χερια μου και intel και AMD cpu οπως και καρτες το μονο που εχω να πω AMD πας αν δεν εχεις τα λεφτα για να πας σε intel!Σαν συστημα intel ειναι πιο smooth!Ετσι παντα μου φαινοταν ακομα και με τις GPU!Μην αναφερω τα benchmarks!Προσωπικα δεν ειμαι fan boy παω και κινουμαι οπου με βολευει και βρισκω καλυτερα τα πραγματα και μακαρι η AMD να ανεβει μηπως και πεσουν οι τιμες ομως δεν μπορω να ακουω οτι σε gaming AMD με Intel θα δωσουν παντα τα ιδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εδω μια σχετικη λιστα για το που ειναι καλυτερος <strong>τωρα</strong> ο εκαστοτε επεξεργαστης:</p>

<p>Games:4670K</p>

<p>Video/Audio Editing:FX 8350</p>

<p>Single Thread:4670K</p>

<p>Multi Thread:FX 8350</p>

<p>Kαταναλωση:4670Κ</p>

<p>Θερμοκρασιες:FX 8350</p>

<p> </p>

<p>Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.4670K για raw power,8350 για futureproof.</p>

<p>H ΑΜD εχει βαλει ενα μακροπροθεσμο στοιχημα για τις αποδοσεις στα games σε CPU/GPU που υστερει εδω και αρκετα χρονια.Στην αρχη δεν θα της βγει,αλλα στο τελος θα καταληξει νικητρια και θα επαναληφθει η ιστορια με τους διπυρηνους και τετραπυρηνους επεξεργαστες.</p>

 

Στον future proof 8350 θα διαφώνησω γιατι ειναι πολυ καιρο στην αγορα και κάποια στιγμή σύντομα θα βγει καινούργιος στην κατηγορία του και γενικότερα δεν θα ειναι future proof το am3+.

Αντίθετα ο 4670k και το Ζ87 τώρα βγήκε και θα κρατήσει τουλάχιστον για ενα χρόνο ο τελευταίος επεξεργαστής της Intel.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον future proof 8350 θα διαφώνησω γιατι ειναι πολυ καιρο στην αγορα και κάποια στιγμή σύντομα θα βγει καινούργιος στην κατηγορία του και γενικότερα δεν θα ειναι future proof το am3+.

Αντίθετα ο 4670k και το Ζ87 τώρα βγήκε και θα κρατήσει τουλάχιστον για ενα χρόνο ο τελευταίος επεξεργαστής της Intel.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Το future proof δεν εχει σχεση με το ποιο προιον ειναι περισσοτερο καιρο στην αγορα .

 

Εν` τελη στο πρωτο ποστ μου εχω πει ολα οσα πρεπει να ξερει καποιος για την οποιαδηποτε αγορα που κανει .

 

Δεν υπηρχε ουτε 1 προιον στην αγορα ΠΟΤΕ, που να εδινε τα παντα ολα καλυτερα απο το αλλο !

 

Ίσως οι A64 για μια περίοδο να ήταν το τέλειο της εποχής, αλλά όχι για πολύ ...... Αρα γνώμες θα υπάρχουν πολλές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος αγοράζει δηλαδή AMD κατ'ανάγκη και όχι από επιλογή ;
 
όλοι σας τρέχετε benches μόνο στο pc ή έχετε χρονόμετρο στο χέρι και καταγράφετε τα ms που κάνει ο intel vs amd να ξεζιπάρει ένα αρχείο νομίζοντας ότι τα παραπάνω χρήματα που δώσατε έπιασαν τόπο ; αν ναι τότε χάσατε την ουσία λυπάμαι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν η αλλη πλευρα νομιζει οτι έκανε οικονομία και οτι ησύχασε απο το θέμα  processing καλα θα κάνει 1ον να κλείσει το tower που συνήθως είναι μονιμα ανοικτό,και να πάψει να υπερχρονίζει μπας και ...

Η ουσία απ'οτι βλέπεις ποικίλει στον καθένα αν νομίζουμε οτι η δικη μας ουσία πρέπει να είναι όλων,εχουμε κάνει λάθος υπολογισμούς,,

Φαντάσου εναν κόσμο που θα μοίραζαν το Hardware δωρεάν,ξεκίνα απο αυτη την υπεραπλουστευση και πες μου ποιες εταιρίες θα υπήρχαν στην παραγωγή.. τι θα έπαιρνε ο κόσμος και τι υπολογιστές θα στηνόντουσαν..  μετά παρε μολύβι και χαρτί και κανε υπολογισμο για το τι πληρώνεις τι παίρνεις.. θα βγάλεις πολλά καλα συμπεράσματα.

 

Ακουω επιχειρηματα τυπου παιχνιδομηχανες,καινουριος Mac κλπ που αποδεικνύουν (αν) τα βήματα μπροστά που εχει κανει η εταιρία,και αλίμονο αν δεν τα ειχε κάνει .. δεν ακούω όμως ποτε το γατι δεν έχει περάσει π.χ στην Apple ούτε σαν σκέψη αφού παει σε amd gpus να πάει και σε cpus..

 

Φυσικά και είναι οχι απλά καλό,είναι Super που υπάρχει και μια AMD για αυτονόητους λόγους,αλλά άλλο το ενα άλλο το άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

movie καταντας πολυ φαν μποι......μην προσπαθεις να πησεις ντε και καλα οτι η ιντελ γαμανε και δερνουνε.εσυ κανεις συγκεκριμενη εργασια.ενα casoual gamer ιντελ παρει αμδ παρει δεν θα τον νιαζει αν εχει 2 -3 -4 frames λιγοτερα.ενας 6300 και μια 7870 ειναι ενα παρα πολυ καλο συστημα για παιχνιδια και για χρηση που θα κανει ενας απλος χρηστης.οπως και να παει σε εναν ποιο μικρο ι5 κλειδωμένο για να κατεβασει το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον χαρακτηρισμό αντιπαρέρχομαι απλά γιατί δεν ισχύει..

Πάω όμως παρακάτω και συμφωνώ μαζί σου αν πάρεις εναν υπολογιστή και όσο τον κρατήσεις έχεις αυτά τα 2-3 frames διαφορα και δεν τον απασχολήσεις για τίποτα άλλο πέρα απο αυτό ναι έχεις απόλυτο δίκιο αλλα αυτή την δουλειά κ λιγο καλύτερη την κάνεις με ενα Playstation γιατι να πάρεις Pc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον χαρακτηρισμό αντιπαρέρχομαι απλά γιατί δεν ισχύει..

Πάω όμως παρακάτω και συμφωνώ μαζί σου αν πάρεις εναν υπολογιστή και όσο τον κρατήσεις έχεις αυτά τα 2-3 frames διαφορα και δεν τον απασχολήσεις για τίποτα άλλο πέρα απο αυτό ναι έχεις απόλυτο δίκιο αλλα αυτή την δουλειά κ λιγο καλύτερη την κάνεις με ενα Playstation γιατι να πάρεις Pc ?

αυτο ειναι στον καθενα τη θελει να κανει...εμενα δεν μου αρεσει το gaming σε κονσολα.οπως και σε αλους για αυτο περνει καποιος pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανέναν FX που να μπαίνει σε AM3 μητρική με 780g chip ? :P

 

Αν ξέρεις πες μου γιατί έχω 2-3εις και κάθονται .... :-)

 

Ωραίο review με ασύμβατες μητρικές με cpu ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτήτως κόστους, ποιος είναι καλύτερος για gaming κατά πρώτο λόγο, και για software development κατά δεύτερο λόγο;

 

Στο συνολικό κόστος ενός συστήματος των 1000 ευρώ περίπου, η διαφορά των ~60 ευρώ (συνυπολογίζοντας και το αυξημένο κόστος μιας μητρικής Ζ87, είναι μικρή ποσοστιαία επιβάρυνση, ειδικά αν παίρνεις και αυξημένες επιδόσεις από την Intel πλατφόρμα.

 

Στο συγκεκριμένο ερώτημά σου (bold) καλύτερος είναι ο 4670κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανένας FX που να μπαίνει σε AM3 μητρική με 780g chip ? :P

 

Αν ξέρεις πες μου γιατί έχω 2-3εις και κάθονται .... :-)

ολο  αυτο τo site βλεπω οτι χρησιμοποιεις  :P

http://www.insomnia.gr/topic/489851-αγορά-vga/?p=52522042 Τελικα αποφασισε!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...