Προς το περιεχόμενο

FX 8350 vs i5 4670k


n3rdworx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ο fivettel ήταν περιεκτικότατος στην λίστα του #34. Και είναι πραγματικό κατόρθωμα για την amd να μπαίνει έστω σε μια τέτοια λίστα, μετά απο τα "πέτρινα χρόνια" 2006-2012. Κάπου λόγω της καλής δουλειάς που έγινε στους vichera, κάπου η πετυχημένη fm2 πλατφόρμα και κυρίως η επιτυχία στις κάρτες γραφικών στην μετά-ati εποχή, την ανέβασε αρκετά στα μάτια του κόσμου..

Αν μπορούσε να κυκλοφορήσει και εκείνο το αναθεματισμένο 10 series chipset κάποια στιγμή..

Ξέρεις κανέναν FX που να μπαίνει σε AM3 μητρική με 780g chip ? :P

 

Αν ξέρεις πες μου γιατί έχω 2-3εις και κάθονται .... :-)

 

Ωραίο review με ασύμβατες μητρικές με cpu ....

oxi..αλλά μπαίνουν οι phenom απο το συγκριτικό σε 785 (daa!)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι δυο phenom μπαίνουν, οι FX στον αέρα παίζουν?

 

Και που βρίσκεις τέτοιες μητρικές για revew σήμερα, που έχουν σταματήσει 3+4 χρόνια να βγαίνουν ? :-D



Πιστεύω ο fivettel ήταν περιεκτικότατος στην λίστα του #34. Και είναι πραγματικό κατόρθωμα για την amd να μπαίνει έστω σε μια τέτοια λίστα, μετά απο τα "πέτρινα χρόνια" 2006-2012. Κάπου λόγω της καλής δουλειάς που έγινε στους vichera, κάπου η πετυχημένη fm2 πλατφόρμα και κυρίως η επιτυχία στις κάρτες γραφικών στην μετά-ati εποχή, την ανέβασε αρκετά στα μάτια του κόσμου..
Αν μπορούσε να κυκλοφορήσει και εκείνο το αναθεματισμένο 10 series chipset κάποια στιγμή..
oxi..αλλά μπαίνουν οι phenom απο το συγκριτικό σε 785 (daa!)

 

 

Για 10-πυρηνο μιλας ?



ολο  αυτο τo site βλεπω οτι χρησιμοποιεις  :P

http://www.insomnia.gr/topic/489851-αγορά-vga/?p=52522042 Τελικα αποφασισε!  :P

 

 

Σε οτι αγορα το CR3 υπάρχουν και άλλα review που δείχνουν το ίδιο πράγμα αλλά δεν σε αφήνουν να κάνεις copy paste την εικόνα ...

 

Για αυτό έβαλα αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο phenom μπαίνουν, οι FX στον αέρα παίζουν?

 

Και που βρίσκεις τέτοιες μητρικές για revew σήμερα, που έχουν σταματήσει 3+4 χρόνια να βγαίνουν ? :-D

 

 

 

Για 10-πυρηνο μιλας ?

 

 

 

Σε οτι αγορα το CR3 υπάρχουν και άλλα review που δείχνουν το ίδιο πράγμα αλλά δεν σε αφήνουν να κάνεις copy paste την εικόνα ...

 

Για αυτό έβαλα αυτό .

αφου το θεωρεις ακυρο τοτε λαθος σου που το χρεισημοποιεις

 

Παντως τα νουμερα για μενα καρα ισχυουν προφανως εχουν κανει λαθος τυπογραφικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο phenom μπαίνουν, οι FX στον αέρα παίζουν?

 

Και που βρίσκεις τέτοιες μητρικές για revew σήμερα, που έχουν σταματήσει 3+4 χρόνια να βγαίνουν ? :-D

Mπορεί να έχει κανα δυο τρεις και κάθονται :P

 

 

Για 10-πυρηνο μιλας ?

10 series chipset στις μητρικές ρε Τάκη!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μια σχετικη λιστα για το που ειναι καλυτερος τωρα ο εκαστοτε επεξεργαστης:

Games:4670K

Video/Audio Editing:FX 8350

Single Thread:4670K

Multi Thread:FX 8350

Kαταναλωση:4670Κ

Θερμοκρασιες:FX 8350

 

Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.4670K για raw power,8350 για futureproof.

H ΑΜD εχει βαλει ενα μακροπροθεσμο στοιχημα για τις αποδοσεις στα games σε CPU/GPU που υστερει εδω και αρκετα χρονια.Στην αρχη δεν θα της βγει,αλλα στο τελος θα καταληξει νικητρια και θα επαναληφθει η ιστορια με τους διπυρηνους και τετραπυρηνους επεξεργαστες.

 

 

Το στοιχημα που εχει βαλει σιγουρα περναει απο τι κονσολες.

 

Εμένα όμως δεν θα μου αρέσει καθόλου να το παίξει όπως η Intel όλα αυτά τα χρόνια.... Αν δω κάτι τέτοιο θα φάει μαύρο ... κυριολεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στοιχημα που εχει βαλει σιγουρα περναει απο τι κονσολες.

 

Εμένα όμως δεν θα μου αρέσει καθόλου να το παίξει όπως η Intel όλα αυτά τα χρόνια.... Αν δω κάτι τέτοιο θα φάει μαύρο ... κυριολεκτικά.

Γιατί δεν το είδες στην σειρά 7xxx ήδη το μήνυμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chip για τις μητρικές ΔΕΝ θα βγάλει άλλο.... Δεν έχει νόημα πέρα από το PCI-E V3.0 που στην ουσία δεν φέρνει και καμιά διαφορά !!!
 

Ισως να έβγαζε αν η Intel αύξανε τα lanes του north στο 1150 που παραμένουν στα 16lanes με την AMD να έχει 36Lanes από North ... με συμπέρασμα να ξεπερνά την ταχύτητα με πολλάπλάσια lanes σε multi gpu sets.

 

 

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει είναι πως η AMD θα τελειώσει το AM3+ και τους επεξεργαστές χωρίς ενσωματωμένα γραφικά μετά τους STEAMROLLER ...

 

STEAMROLLER με +30% σε IPC και +2 Cores θέλει για να πιάσει τα μεγάλα σαλόνια.



Γιατί δεν το είδες στην σειρά 7xxx ήδη το μήνυμα ?

 

 

Για ποιο μιλας ? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chip για τις μητρικές ΔΕΝ θα βγάλει άλλο.... Δεν έχει νόημα πέρα από το PCI-E V3.0 που στην ουσία δεν φέρνει και καμιά διαφορά !!!

 

Ισως να έβγαζε αν η Intel αύξανε τα lanes του north στο 1150 που παραμένουν στα 16lanes με την AMD να έχει 36Lanes από North ... με συμπέρασμα να ξεπερνά την ταχύτητα με πολλάπλάσια lanes σε multi gpu sets.

 

 

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει είναι πως η AMD θα τελειώσει το AM3+ και τους επεξεργαστές χωρίς ενσωματωμένα γραφικά μετά τους STEAMROLLER ...

 

 

 

Για ποιο μιλας ? :whistle:

Για το οπου μπορεί και έχει και για λιγο το πανω χερι,τσιμπάει τις τιμες της.. Τι περιμένεις από την πολυεθνική να σου πει ? "με υποστήριξες τοσα χρόνια τώρα ήρθε η σειρά μου να σε υποστηρίξω και εγώ ? αυτο δεν εννοούσες η δεν κατάλαβα καλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το οπου μπορεί και έχει και για λιγο το πανω χερι,τσιμπάει τις τιμες της.. Τι περιμένεις από την πολυεθνική να σου πει ? "με υποστήριξες τοσα χρόνια τώρα ήρθε η σειρά μου να σε υποστηρίξω και εγώ ? αυτο δεν εννοούσες η δεν κατάλαβα καλά ?

 

 

Βρε εγω δεν εννοουσα τις τιμες !

 

Η Intel χρονια τωρα με τον ICC κανει διαχωρισμο σε Intel και μη Intel cpu και τρέχει διαφορετικά .... βγάζοντας τα CPU των άλλων εταιριών σκουπίδα ...

 

Το ξέρεις πως ο ICC AVX τρέχει μόνο σε INTEL CPU ?

 

Πριν λίγο καιρό έβγαλε και patch για να σταματήσει και καλά τον διαχωρισμό ... αλλά δεν κάνει τίποτα.

 

http://www.softpedia.com/get/Programming/Patchers/Intel-Compiler-Patcher.shtml

 

Intel Compiler Patcher scans your hard drive for executable files compiled with the Intel C++ Compiler making it possible to disable the CPU dispatcher in detected files, thus, increasing performance of the software that uses these files with CPUs other than Intel. Give Intel Compiler Patcher a try to see what it's really capable of!

 

 

Εγώ για τέτοιοες πρακτικές μίλησα, μιας και διάβασα παραπάνω πως  " AMD open64 compilers will be used in next gen game design"

 

Αν κάνει τις ίδιες Μ@λ@Cί€ς και η AMD  θα φάει ΜΑΥΡΟ !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chip για τις μητρικές ΔΕΝ θα βγάλει άλλο.... Δεν έχει νόημα πέρα από το PCI-E V3.0 που στην ουσία δεν φέρνει και καμιά διαφορά !!!

 

Aπο άποψη marketing εννοώ περισότερο. Aλλά πχ οι z87 υποστηρίζουν ήδη home cloud, κάτι που η amd το κρατάει μάλλον για τους steamroller.

 

Ισως να έβγαζε αν η Intel αύξανε τα lanes του north στο 1150 που παραμένουν στα 16lanes με την AMD να έχει 36Lanes από North ... με συμπέρασμα να ξεπερνά την ταχύτητα με πολλάπλάσια lanes σε multi gpu sets.

 

Έχουν άλλη σχεδιαση οι επεξεργαστές! Τώρα το 16 vs 36 στα lanes του northbridge, μόνο σαν προβοκατόρικο σχόλιο μπορώ να το πάρω..το θέμα είναι οι amd πόσα απο αυτά τα lanes χρησιμοποιούν?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μελλοντικά παιχνίδια είναι λογικό να έχουν πλεονέκτημα οι FX αφού πλέον οι κονσόλες PS4 & XBOX one έχουν 8 πύρηνο επεξεργαστή της AMD και όλα τα παιχνίδια θα  εκμεταλλεύονται όλους τους διαθέσιμους πυρήνες άρα κατα την γνώμη μου όποιος χτίζει τώρα ένα gaming pc θα ήταν καλύτερο να επενδύσει σε AMD FX cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Chip για τις μητρικές ΔΕΝ θα βγάλει άλλο.... Δεν έχει νόημα πέρα από το PCI-E V3.0 που στην ουσία δεν φέρνει και καμιά διαφορά !!!

 

Aπο άποψη marketing εννοώ περισότερο. Aλλά πχ οι z87 υποστηρίζουν ήδη home cloud, κάτι που η amd το κρατάει μάλλον για τους steamroller.

 

Ισως να έβγαζε αν η Intel αύξανε τα lanes του north στο 1150 που παραμένουν στα 16lanes με την AMD να έχει 36Lanes από North ... με συμπέρασμα να ξεπερνά την ταχύτητα με πολλάπλάσια lanes σε multi gpu sets.

 

Έχουν άλλη σχεδιαση οι επεξεργαστές! Τώρα το 16 vs 36 στα lanes του northbridge, μόνο σαν προβοκατόρικο σχόλιο μπορώ να το πάρω..το θέμα είναι οι amd πόσα απο αυτά τα lanes χρησιμοποιούν?

 

 

 

 

 

 

Η λογικη που σου μιλησα για LANES είναι πως σε περίπτωση που παίξεις με DUAL GPU άρα έχεις αυξημένο performance από τις GPU και αυξημένη ζήτηση ταχύτητας μεταφοράς δεδομένων  έχεις

 

2X 16 PCI-E V2.0 (amd) = 2X8 PCI-E V3.0 (intel)

 

Σε μονή κάρτα η Intel έχει προβάδισμα στην ταχύτητα μεταφοράς , πράγμα που όμως δεν είναι τραγικό για την AMD .

 

Να σου θυμήσω πως στο 1156 socket η Intel έπαιζε με 16Lanes από north με PCI-E V1.0 ( PCI-E V2.0) είχε ανακοινώσει., αλλά στην πορεία αποκαλύφτηκε πως δεν ήταν ....

Η AMD έπαιζε με 36 LANES PCI-E V2.0 στο 890FX ......

 

Και τι έπαθε η Intel ? Δεν έπαιζαν οι κάρτες ? :-)

 

Το τραγικό που είχε κάνει η intel τότε, ήταν πως δεν είχε διαθέσιμα lanes στο SB και με τους εξωτερικούς controllers για SATA III , USB III που ήρθαν τότε και ήθελαν εξτρά lanes για σύνδεση, έγινε σαλάτα η πλατφόρμα , που για να ενεργοποιήσεις το USB III έπρεπε να κλείσεις την δεύτερη PCI-E κ.λ.π.

 

Tα lanes στην περίπτωσή μου πάντως πιάνουν τόπο . (GIGABYTE 990FXA- UD7) Εχουν φορτωθεί με κάρτες δορυφορικής, επίγειας TV , sata controller, wifi card κ.λ.π. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μελλοντικά παιχνίδια είναι λογικό να έχουν πλεονέκτημα οι FX αφού πλέον οι κονσόλες PS4 & XBOX one έχουν 8 πύρηνο επεξεργαστή της AMD και όλα τα παιχνίδια θα  εκμεταλλεύονται όλους τους διαθέσιμους πυρήνες άρα κατα την γνώμη μου όποιος χτίζει τώρα ένα gaming pc θα ήταν καλύτερο να επενδύσει σε AMD FX cpu

Aντε να ερθουν οι νεες κονσολες να δουμε τι στον κορακα τελικα θα ισχυει, γιατι ο γεροντας παισιος στο τελος θα βγαλει και βιβλιο με intel vs amd.Θα τα αγοραζεις στην εκπομπη του λιακοπουλου με 29,90 μονο προλαβετε!    :P

 

παντως τωρα που μιλαμε  για games πας καρφι σε 4670Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το υλικό σας για διάβασμα, θενξ! Οπότε θα έλεγα ότι μάλλον προς τον i5 κλίνω, ερχόμενος από έναν Core2 Duo ο οποίος ακόμα είναι αξιοπρεπής αλλά πλέον αρχίζουν και λαχανιάζουν οι 2 πυρήνες του. Υποθέτω ότι θα είναι πιο εμφανής η επίπτωση σε επιδόσεις 4 γρήγορων πυρήνων παρά 8 πιο αργών με τους 3-4 να κάθονται την περισσότερη ώρα.

 

Αν είχα πάρει quad πριν 5 χρόνια μάλλον θα καθυστερούσα την αναβάθμιση 1 χρόνο ακόμα αλλά θα είχα πληρωσει πολύ ακριβότερα τότε αυτό που θα ηταν χρήσιμο σε 3-4 χρόνια. Όλα έδειχναν ότι οι πολλοί πυρήνες θα επικρατούσαν αλλά για καιρό ένας γρήγορος διπυρηνος ήταν στα περισσότερα πιο γρήγορος από έναν quad χαμηλότερης συχνότητας. Το futureproof είναι λίγο σχετική έννοια σε αυτόν τον τομέα..

 

Επί του προκειμένου, για τον FX έλεγα να πάω σε μια Gigabyte 970A-UD3, για τον i5 ποια μητρική θα προτείνατε στην περιοχή των ~120 έουρος;

 

ΥΓ: Μια διαπίστωση ως dev: με τα σημερινά εργαλεία είναι απίστευτα πιο εύκολο να δημιουργηθεί ένα multithreaded πρόγραμμα απ´ότι πριν κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...