Προς το περιεχόμενο

FX 8350 vs i5 4670k


n3rdworx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απάντηση είναι απλή και όσο κοιτάς τις εικόνες τόσο περισσότερο θα μπερδεύεσαι.ΙΣΩΣ σε κάποια παιχνίδια να δεις περισσότερα fps με εναν απο τους 2 cpu.Ουσιαστική διαφορά όταν παίζεις εσύ όμως δε θα καταλάβεις (εκτός και αν έχεις το ταμπελάκι με τους αριθμούς στην οθόνη σου και ιδρώνεις για το αν θα έχεις 35 η 45 fps).

Αν θέλεις με το μηχάνημά σου να κάνεις benchmarks και να καυχιέσαι για τα 10-20 παραπάνω fps που θα έχεις χρυσοπληρώσει, τότε κάντο, δικά σου τα λεφτά.Διαφορά πάντως στο ανθρώπινο μάτι δε φαίνεται μετά απο ενα σημείο, όλα είναι για το θεαθήναι.

Αν θέλεις απλά να παίζεις άνετα τα παιχνίδια ΟΠΟΙΟΝ απο τους 2 και να πάρεις θα είσαι μια χαρά.

 

Προσωπικά θα πήγαινα στον 8350 γιατί με λιγότερα λεφτά θα σου δώσει πάνω-κάτω ίδιες αποδόσεις σε χρήση gaming αλλά σου προσφέρει και τη δυνατότητα να ασχοληθείς και με κάτι άλλο στο μέλλον που απαιτεί περισσότερους πυρήνες (editing πχ).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΥΓ: Μια διαπίστωση ως dev: με τα σημερινά εργαλεία είναι απίστευτα πιο εύκολο να δημιουργηθεί ένα multithreaded πρόγραμμα απ´ότι πριν κάποια χρόνια.

 

Φυσικό είναι αφού μέχρι και οι arm πήγαν προς αυτή τη κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καταναλωση δεν βλεπω κανενα σχολιασμο, υποψην οτι τα 41 watt που καιει παραπανω ο 8350 ειναι "ονομαστικα", στη πραξη καιει πολλα παραπανω.

 

Απο την στιγμη που ο 8350 χανει σε ολα, γιατι τον υποστηριζεται ? Γιατι παιζεται με την τσεπη καποιου αλλου ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καταναλωση δεν βλεπω κανενα σχολιασμο, υποψην οτι τα 41 watt που καιει παραπανω ο 8350 ειναι "ονομαστικα", στη πραξη καιει πολλα παραπανω.

 

Απο την στιγμη που ο 8350 χανει σε ολα, γιατι τον υποστηριζεται ? Γιατι παιζεται με την τσεπη καποιου αλλου ?

 

 

Αν ηξερες πως δουλευουν με την καταναλωση τα cpu και πως ειναι ΔΥΝΑΜΙΚΗ και οχι στατικη... και ποσο εχει η τιμη της Kwh δεν θα τα ελεγες αυτα ...

 

Που χανει σε ολα βρε .... Ο 8350 ειναι σε συνολικη επεξεργαστικη ισχυ δυνατοτερο cpu . Αν δεν τον εκμεταλευεται καποιο προγραμμα μπορει να χανει και όντως υπάρχουν αρκετά.

 

Από την μια μου λες πως υπάρχουν προγράμματα που ΔΕΝ εκμεταλεύονται όλους τους πυρήνες του 8-πύρηνου και για αυτό χάνει !

 

Από την άλλη μου λες πως στην ίδια εφαρμογή, θα έχει κατανάλωση ίδια με το να δούλευε με 8 πυρήνες αντί για 2,3,4 πυρήνες ...

Δεν γίνονται και τα δυο ...

 

Η κατανάλωση έχει να κάνει με το πόσους πυρήνες θα δουλέψει η εφαρμογή και σε πόσο χρόνο θα τελειώσει ... γιατι πάλι ο επεξεργαστής θα κάθεται .

Αρα δεν είναι στάνταρ νούμερο και παίζει με πολλαπλά σενάρια ..

 

Ενας 8-πύρηνος έχει 3 σκαλοπάτια συχνότητας τάσης για κάθε πυρήνα  και 1 σκαλοπάτι turbo .

Βάλε πόσες περιπτώσεις παίζουν μέχρι να πιάσει την φουλ κατανάλωση σε πλήρη φορτίο όλων των πυρήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4watt κιόλας...  :)  Το TDP δεν είναι κατανάλωση σε watt. http://www.makeuseof.com/tag/thermal-design-power-technology-explained/

 

 

Υπάρχουν μετρήσεις χρηστών στο piledriver νήμα για τη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx για τα γραφήματα (και από το toms) αλλά προτιμούμε μετρήσεις χρηστών.Στη κατανάλωση χάνει ο 8350,το είπαν τα παιδιά και πιο πριν, το βάλαν στις "ήττες". Τους περισσότερους χρήστες desktop όμως δεν τους ενδιαφέρει η κατανάλωση.

 

Όσον αναφορά τις θερμοκρασίες το ατού των hass 22nm σχεδόν αχρηστεύεται λόγω επιλογής της intel με το TIM και του κενού που φαίνεται να υπάρχει μεταξύ cpu και IHS καθώς και του fully integrated voltage regulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχουμε ενα θεμα απο τον ts, η απαντηση υπαρχει σε πολλα γνωστα διεθνη forum, δηλαδη οτι για games (και πολλα αλλα) ειναι καλυτερος ο 4670, και βλεπω απαντησεις διφορουμενες, με σκοπο να μπερδεψουν αυτους που διαβαζουν το θεμα, και μου λες οτι εγω τρολαρω ?

 

Μεχρι και την διαφορα τιμης ~20 ευρω φερνουν ως επιχειρημα (20 ευρω στα ~ 200 = 10 %), δηλαδη θα στησω ενα pc για games και θα κοψω 20 ευρω για να παρω την πατατα cpu ? Ελεος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει σύγκριση 8350 vs 4670.-

ο 3470 είναι ανώτερος overall από 8350.κάπου χάνει,κάπου κερδίζει,δεν αμφισβητείτε αυτό.όπως συμβαίνει και με i7!

 

για vallue for money πας στον 8320 ή στον 6300.αυτοί που αγοράζουν 8350 είναι θύματα και ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ VFM προϊόν!

 

*μετρήσαμε στη δουλειά,8350 στα 4.6ghz,κοντά στα 360 watt(μπορεί και παραπάνω δεν θυμάμαι). τυφλά να χουν οι κάρτες γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχουμε ενα θεμα απο τον ts, η απαντηση υπαρχει σε πολλα γνωστα διεθνη forum, δηλαδη οτι για games (και πολλα αλλα) ειναι καλυτερος ο 4670, και βλεπω απαντησεις διφορουμενες, με σκοπο να μπερδεψουν αυτους που διαβαζουν το θεμα, και μου λες οτι εγω τρολαρω ?

 

Μεχρι και την διαφορα τιμης ~20 ευρω φερνουν ως επιχειρημα (20 ευρω στα ~ 200 = 10 %), δηλαδη θα στησω ενα pc για games και θα κοψω 20 ευρω για να παρω την πατατα cpu ? Ελεος.

 

 

Διφορούμενες απαντήσεις και απόψεις σε forum είναι λογικό να δεις αν και υπάρχουν και απόψεις περί "αξιοπιστίας" και "μεταπώλησης" που δε στέκουν.Φυσικά και τα 2 πιο πάνω post σου και ο τρόπος σου είναι τρολλοποστ όπως και το θέμα της κατανάλωσης που ο ίδιος ξεκίνησες και επανέφερες.

 

 

Εγώ βλέπω ποστ που συμφωνώ πάνω-κάτω όπως:

 

Εδω μια σχετικη λιστα για το που ειναι καλυτερος τωρα ο εκαστοτε επεξεργαστης:

Games:4670K

Video/Audio Editing:FX 8350

Single Thread:4670K

Multi Thread:FX 8350

Kαταναλωση:4670Κ

Θερμοκρασιες:FX 8350

 

 

 

Πιστεύω ο fivettel ήταν περιεκτικότατος στην λίστα του #34. Και είναι πραγματικό κατόρθωμα για την amd να μπαίνει έστω σε μια τέτοια λίστα, μετά απο τα "πέτρινα χρόνια" 2006-2012. Κάπου λόγω της καλής δουλειάς που έγινε στους vichera, κάπου η πετυχημένη fm2 πλατφόρμα και κυρίως η επιτυχία στις κάρτες γραφικών στην μετά-ati εποχή, την ανέβασε αρκετά στα μάτια του κόσμου..

 

 

 

Σε γνωστά διεθνή forum λένε και αυτό αλλά δε βλέπω να το αναφέρεις:

 

Στα μελλοντικά παιχνίδια είναι λογικό να έχουν πλεονέκτημα οι FX αφού πλέον οι κονσόλες PS4 & XBOX one έχουν 8 πύρηνο επεξεργαστή της AMD και όλα τα παιχνίδια θα  εκμεταλλεύονται όλους τους διαθέσιμους πυρήνες άρα κατα την γνώμη μου όποιος χτίζει τώρα ένα gaming pc θα ήταν καλύτερο να επενδύσει σε AMD FX cpu

 

Η απάντηση είναι απλή και όσο κοιτάς τις εικόνες τόσο περισσότερο θα μπερδεύεσαι.ΙΣΩΣ σε κάποια παιχνίδια να δεις περισσότερα fps με εναν απο τους 2 cpu.Ουσιαστική διαφορά όταν παίζεις εσύ όμως δε θα καταλάβεις (εκτός και αν έχεις το ταμπελάκι με τους αριθμούς στην οθόνη σου και ιδρώνεις για το αν θα έχεις 35 η 45 fps).

Αν θέλεις με το μηχάνημά σου να κάνεις benchmarks και να καυχιέσαι για τα 10-20 παραπάνω fps που θα έχεις χρυσοπληρώσει, τότε κάντο, δικά σου τα λεφτά.Διαφορά πάντως στο ανθρώπινο μάτι δε φαίνεται μετά απο ενα σημείο, όλα είναι για το θεαθήναι.

Αν θέλεις απλά να παίζεις άνετα τα παιχνίδια ΟΠΟΙΟΝ απο τους 2 και να πάρεις θα είσαι μια χαρά.

 

Προσωπικά θα πήγαινα στον 8350 γιατί με λιγότερα λεφτά θα σου δώσει πάνω-κάτω ίδιες αποδόσεις σε χρήση gaming αλλά σου προσφέρει και τη δυνατότητα να ασχοληθείς και με κάτι άλλο στο μέλλον που απαιτεί περισσότερους πυρήνες (editing πχ).

 

+1 και στον Mikeasdf

 

Για τη κατανάλωση σε OC συνηθίζεται να ξεφεύγουν τα συστήματα και αυτό ισχύει και για haswell που πιάνει και υψηλές θερμοκρασίες.Τέτοιου είδους χρήστες αλλά και τους περισσότερους στο desktop δεν τους ενδιαφέρει η κατανάλωση αφού δεν έχουν να ανησυχήσουν για αυτονομία ή για κάτι άλλο.Εδώ δεν νοιάζονται για τις κάρτες με 200-250 TDP που έχουν....

 

Για μετρήσεις κατανάλωσης 8320-8350 υπάρχουν post και βίντεο από άτομα του forum που είναι διαφορετικά απο κάποια αστεία τεστ κάποιων site.Chief90,Αστροβασιλης,Aten-Ra είναι τα παιδιά που θυμάμαι να έχουν κάνει,όποιος θέλει ρωτάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχουμε ενα θεμα απο τον ts, η απαντηση υπαρχει σε πολλα γνωστα διεθνη forum, δηλαδη οτι για games (και πολλα αλλα) ειναι καλυτερος ο 4670, και βλεπω απαντησεις διφορουμενες, με σκοπο να μπερδεψουν αυτους που διαβαζουν το θεμα, και μου λες οτι εγω τρολαρω ?

 

Μεχρι και την διαφορα τιμης ~20 ευρω φερνουν ως επιχειρημα (20 ευρω στα ~ 200 = 10 %), δηλαδη θα στησω ενα pc για games και θα κοψω 20 ευρω για να παρω την πατατα cpu ? Ελεος.

Αν το budget προορίζεται μόνο για cpu και έχεις στημένο το υπόλοιπο σύστημα τότε δε θα το κοιτάξεις.Αν όμως πας να κάνεις καινούριο σύστημα (combo) για παιχνίδια με ταβάνι τα 700-800 ευρω το 10% θα το μετρήσεις γιατί πιθανότατα να χωράει μια δυνατότερη κάρτα η οποία θα κάνει τη διαφορά στα παιχνίδια, σε αντίθεση με τον ακριβότερο cpu.

 

Στην προκειμένη περίπτωση ο TS μπορεί να πάει σε intel και σε AMD ανάλογα με το τι προτιμάει να κάνει.

Εγώ απλά λέω το σκεπτικό μου αν ήμουν στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι με κανενός την μερία και ας εχω amd cpu. Όλοι εσείς που ποστάρετε γραφήματα reviews διάφορα τεστς μεταξύ 2 cpu έχετε σκεφτεί ποτέ τι συμφέροντα και χρήμα κρύβονται απο πίσω?  Εχετε σκεφτέι ποτέ οτι μια σελιδα μεγάλη ενας reviewer μπορεί να χρηματίζεται απο κάποια εταιρία ωστε να θάψει ενα αντίπαλο προιόν ιδιας κατηγορίας ? Σκέφτομαι παράλογα ? Δεν νομίζω.. Και ούτε ζούμε σε έναν αθώο κόσμο ωστε αυτά τα περιστατικά να σπανίζουν. Οτι κάποιος απο τους 2 cpu ειναι καλύτερος εστω και για λίγο ειναι δεδομένο το θέμα είναι οτι δεν είναι οπως μας τα παρουσιάζουν δίαφορα sites. Αν δεν κάνετε οι ίδιοι benchs τεστς κτλ στα cpu δεν θα μάθετε ποτέ την αλήθεια. Im out

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι είναι οπως τα λες αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα και μόνο οπού έρχεται δεύτερη και καταϊδρωμένη η AMD με περισσότερους πυρήνες και υψηλότερο χρονισμό.. αλλά κ στην αντίθετη κατεύθυνση..

Μετα αυτο που λες εχει κ ένα οριο,οσο πιο μεγαλη ειναι η σελίδα τοσο λιγότερο μπορει να παρέμβει,μην ξεχνάμε οτι δεν είναι μια ανα τον κοσμο αλλα 100δες κ 1000δες φορουμ αρα ο χρήστης μπορει να βγάλει τον μέσο ορο του αν θέλει.

Εξάλλου πάντα έχουν κάτι να πουν εγώ που δεν ανεβάζω πινάκες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων λένε ότι έπρεπε να γίνω πολιτικός.. Οι πίνακες είναι το κερασάκι,είναι ο εντυπωσιασμός σε αυτόν που δεν ξέρει και δεν τους έχει διαβάσει και το καλύτερο εργαλείο φυσικά παραπληροφόρησης,γιατί υπάρχουν πινάκες κ μετρήσεις για ότι θέλεις πλέον να αναδείξεις..

Το ίδιο με αυτό που περιγράφεις εξάλλου συμβαίνει και εδω μέσα απλα επειδή οι περισσότεροι έχουν επενδύσει σε AMD η παραπληροφόρηση και ο υποτιθέμενος συμψηφισμός παει σύννεφο κρυμμένος πάντα υποτίθεται απο εξειδικευμένες γνώσεις,η παίρνοντας ενα προτέρημα τους και αποκρύπτοντας πισω απο αυτό πολλά ελαττώματα τους.. όπως η κατανάλωση που προαναφέρθηκε που σημαίνει αυξημένο κόστος για τις ανάλογες υποστηρικτικές συσκευές,και αυξημένος λογαριασμός ρεύματος συνολικά άσχετα με το ποιος τον πληρώνει.. εδω καταλαβαίνεις οτι λιγο η μεταπώληση λιγο τα extras τροφοδοτικό ψύξη λιγο το μηνιάτικο στην δεη πρέπει να συνυπολογίζονται στο κοστος .. αν βγαίνεις και διατυμπανίζεις οτι ο επεξεργαστής ειναι 50 - 80 ευρω φτηνότερος μετά απο αυτά στον γκισε του ταμείου και αποκρυπτεις τα υπόλοιπα τοτε παραπληροφορείς και γράφεις ψέματα ίσως κ προς ιδίων όφελος.

 

 

 

..και ενώ γενικά ψιλοαντιπαθώ τις υπογραφές και για καιρό δεν είχα το Hardware μου σε αυτή απο την στιγμή που άρχισα να γράφω πάλι στις συνθέσεις την υιοθέτησα ώστε αυτός που με διαβάζει,να ξέρει τι να προσθέσει η τι να αφαιρέσει απο την υποκειμενικότητα των γραφομενων μου,πράγμα που όπως θα διαπιστώσεις αποφεύγουν μερικοί , αλλά άλλο υποκειμενικότητα κ άλλο παραπλάνηση και απόκρυψη,και ο λόγος που άρχισα να ξαναγράφω και εχω χαρακτηριστεί οπαδός εταιριών είναι οτι έβλεπα να γίνεται πάρτι στην παραπληροφόρηση,και η AMD σαν εταιρία να είναι η ιδανική για όλα και όλους,με κύριο επιχείρημα την τιμή τους που όπως ομως προαναφέρθηκε - υπολογίστηκε δεν είναι αυτή καθεαυτή.

Σε λίγο καιρό που θα πάρω και εγώ 9xxx αν κάποτε κυκλοφορήσει να δω  τι θα έχουν να πουν..  :P  για επεξεργαστή και μητρική ούτε κουβέντα.. τους έδωσα την ευκαιρία την πλήρωσα αδρα σε τρεχάματα αλλαγές μνημών,αλλαγές μητρικών,κλπ.. οπότε πάει αυτό το κεφάλαιο έκλεισε..

 

 

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...