Προς το περιεχόμενο

Με έκλεψε ή όχι; Βενζινάδικο


chill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζω 10€ βενζίνη. Η ένδειξη του καυσίμου ήταν στην τελευταία γραμμή,δεν είχε ανάψει ακόμα η ρεζερβα. Ο μέτρητης γράφει 10€, παίρνω απόδειξη, μυρισε καύσιμο, αλλα η ένδειξη βενζίνης δεν άλλαξε. Το αναφερω στην παρεα, ε θα χε στεγνωσει, ε 10€ εβαλες, δεν δινω σημασια.Ήμουν πασαλιμανι όταν έβαλα, αφήνω την παρέα μου σπίτι κοντά στο ΠΑΠΕΙ και ξεκινάω για σπίτι. Με το που φτάνω σκιστο για L.A. άναψε λαμπακι. Τρελαθηκα!!!!αντε να χα κανει 10km....βάζω άλλο ενα 10€ πριν βγω L.A. Και η βενζίνη φτάνει τις τρεις μπάρες (δεν μου είχε ξανασυμβεί, βαζω βενζινη με λαμπακι αναμενο παντα, ούτε με 15 δεν φτάνει εκει η μπάρα). Έκανα καμία 15κμ απο εκει η ένδειξη καυσίμου δεν μεταβληθηκε.

 

Το λοιπόν τώρα, ο πρώτος με έκλεψε ή οχι; Να χει πρόβλημα η ένδειξη το κόβω χλωμο μιας και πέρασα πρόσφατα απο σέρβις. Απο την άλλη να φτάσει εκει που έφτασε η ένδειξη με 10€ απο τον δευτερο δεν μου φαίνεται και λογικό.

 

Δεν θέλω να προβω σε καταγγελία χωρίς να είμαι σίγουρος. Εσείς τι πιστεύετε;

 

Είναι δυνατή η κλοπή καυσίμου απο την στιγμή που η απόδειξη βγαίνει αμέσως;

 

Να το πάω συνεργείο για να δω τον δείκτη δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μόνος τρόπος να ελέγχεις αν σε κλέβουν είναι με το που σου ανάβει το λαμπάκι πάντα να φουλάρεις.

Από εκεί και έπειτα γνωρίζεις πόσα λίτρα θέλει για να φουλάρεις, πάνω κάτω 1 λίτρο διαφορά το πολύ θα είσαι. Αν δεις και ο μετρητής δείχνει παραπάνω λίτρα ότι σου έβαλε, τότε σε κλέβει.

 

Τώρα τα υπόλοιπα, λόγια περιττά είναι. Και από την στιγμή που έφυγες δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Το πολύ πολύ να τον ελέγξουν, αν είσαι τυχερός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν σε έκλεψε, το λες και μόνο σου. Με το που ξανα έβαλες βενζίνη έδειξε οτι είχε απομείνει απο το πρώτο 10ρικο και το 2ρο 10ρικο. Όταν είναι άδειο το αμάξι δεν καταλαβαίνει απο 10ευρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα ο αισθητήρας για να το πας για σερβις. Εγω γιαυτόν το λόγο δεν βάζω ποτε κάτω απο 15ρι μια και πάντα βάζω όταν ο δείκτης πάει στο μηδέν (το ξέρω οτι δεν έιναι οτι καλύτερο να το αφήνεις πάντα σχεδόν άδειο αλλα αφραγκιές)

 

Εμένα για να καταλάβεις μία φορά που είχα βάλει 9€ (τόσα είχα πάνω μου), ο δείκτης είχε πάει κατα πολυ κάτω απο το μηδέν αλλα φυσικά δεν έμεινα γιατι το αμάξι είχε βενζίνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να φουλαρω ρε παιδιά; 60€ για βενζίνη; Δεν με λένε Ωνάση :lol: Αν δε, μπορούσα να γεμίσω ντεποζιτο ε στις μπάλες μου αν με έκλεψε......απλα κάτι αυτά που έγραψα κάτι ότι ήταν περασμένες τρεις, λέω που ξέρεις μπορεί να πιαστηκα κορόιδο......

 

Σε ενα συγκεκριμένο βενζινάδικο βάζω καύσιμο, εντός Αττικής αλλα φευ Κυριακή είναι παντα κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να διαπιστώσεις τίποτα. Με τζίρους κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ κάθε βενζινάδικο την ημέρα, πιστεψε με ο βενζινάς ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΕΙ.

 

Όπως είπε φίλος απο πάνω ο μόνος τρόπος να μετρήσεις είναι να γεμίσεις. Επιπλέον ο δείκτης του αυτοκινήτου σε αυτές τις ποσότητες φυσικά και δεν είναι ακριβής. Μπορείς μόνο να επιτύχεις κάποιου είδους ακρίβεια μόνο αν μετράς όταν ανάβει το λαμπάκι έως το πρώτο κλίκ που κάνει η αντλία στο γέμισμα. Και εκεί στο +-1 εως 2 λίτρα.

 

 

Ενημερωτικά τα βενζινάδικα όταν κλέβουν, κλέβουν 3-5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πρόβλημα έχει ο δείκτης σου, ο οποίος ένοιωσε τη δεύτερη φορά που έβαλες καύσιμο... το κατάλαβες και μόνος σου

Μάλλον αυτό θα συνέβη..

Μου έχει τύχει και μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το παραπάνω μάλλον. Ο μηχανισμός που εχουν (παπακια αυτοκινητα) για την σταθμη της βενζίνης (σαν φλοτερ ενα πραγμα) μερικές φορές ψιλοκολλαει και δειχνει ενδειξη μετα από ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να διαπιστώσεις τίποτα. Με τζίρους κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ κάθε βενζινάδικο την ημέρα, πιστεψε με ο βενζινάς ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΕΙ.

 

Όπως είπε φίλος απο πάνω ο μόνος τρόπος να μετρήσεις είναι να γεμίσεις. Επιπλέον ο δείκτης του αυτοκινήτου σε αυτές τις ποσότητες φυσικά και δεν είναι ακριβής. Μπορείς μόνο να επιτύχεις κάποιου είδους ακρίβεια μόνο αν μετράς όταν ανάβει το λαμπάκι έως το πρώτο κλίκ που κάνει η αντλία στο γέμισμα. Και εκεί στο +-1 εως 2 λίτρα.

 

 

Ενημερωτικά τα βενζινάδικα όταν κλέβουν, κλέβουν 3-5%.

 

φυσικα και τους νοιαζει να σε κλεψουν,γιατι το ποσοστο κερδος τους ειναι πολυ μικρο ανα λιτρο,οποτε ακομα και με τζιρο τοσο,βγαζουν λιγο κερδος.

 

σε αλλα βενζιναδικα μου χουν πει οτι κανουν αλλα κολπα.τους λες πχ βαλε 50 ευρω,βαζουν 45,σου φερνουν αποδειξη 50 και αν δε κοιταξεις την αντλια κλαις 5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το τελευταίο δεν παίζει.

 

Επίσης ο δείκτης δεν έχει πρόβλημα. Είχα πάει πριν δύο χρόνια για τον ίδιο λόγο στο επίσημο service και μου είπαν το ίδιο πράγμα. Λέτε να μην θέλαν να βγάλουν κανα € αλλάζοντας κάτι. Απλα είναι πολυ λίγα λίτρα τα 10€ και όταν είναι άδειο το ντεπόζιτο και πέρνει τόσα, δεν πιάνει ο αισθητήρας την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να διαπιστώσεις τίποτα. Με τζίρους κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ κάθε βενζινάδικο την ημέρα, πιστεψε με ο βενζινάς ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΕΙ.

 

 

ναι ρε , ουτε καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να φουλαρω ρε παιδιά; 60€ για βενζίνη; Δεν με λένε Ωνάση :lol: Αν δε, μπορούσα να γεμίσω ντεποζιτο ε στις μπάλες μου αν με έκλεψε......απλα κάτι αυτά που έγραψα κάτι ότι ήταν περασμένες τρεις, λέω που ξέρεις μπορεί να πιαστηκα κορόιδο......

 

Σε ενα συγκεκριμένο βενζινάδικο βάζω καύσιμο, εντός Αττικής αλλα φευ Κυριακή είναι παντα κλειστό.

Μαλλον δεν θα ειχε καθολου το αμαξι,και εβαλες 10 ευρω ,ισα ισα για την ρεζερβα.Για αυτο και ανοιξε το λαμπακι.Καλα οτι υπαρχουν διαφορες απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο αυτο υπαρχει.Αλλα οχι τοσο μεγαλυ διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι κι εγώ μια εποχή με αφραγκίες είχα βάλει κάτι λίγα, αλλά σίγουρα αρκετά για να σβήσει το λαμπάκι, αλλά αυτό συνέχιζε ακάθιστο αναμμένο και η βελόνα κολλημένη στο άδειο, και από τον φόβο μου τελικά πήγα και το φουλάρισα.

Φυσικά και έδωσα μετά λιγότερα λεφτά στον δεύτερο στο φουλάρισμα, γιατί είχε τα λίγα μέσα από τον πρώτο, απλά είχε κολλήσει ο εγκέφαλος (υπολογιστής ταξιδιού) όπως και η βελόνα του μετρητή του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και τους νοιαζει να σε κλεψουν,γιατι το ποσοστο κερδος τους ειναι πολυ μικρο ανα λιτρο,οποτε ακομα και με τζιρο τοσο,βγαζουν λιγο κερδος.

 

σε αλλα βενζιναδικα μου χουν πει οτι κανουν αλλα κολπα.τους λες πχ βαλε 50 ευρω,βαζουν 45,σου φερνουν αποδειξη 50 και αν δε κοιταξεις την αντλια κλαις 5 ευρω.

 

Οπότε με τη θεωρία σου τον έκλεψε 0,3 ευρώ (3%) και ο φίλος το κατάλαβε γιατί ήταν προφανεστατο...

 

Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να φουλαρω ρε παιδιά; 60€ για βενζίνη; Δεν με λένε Ωνάση :lol: Αν δε, μπορούσα να γεμίσω ντεποζιτο ε στις μπάλες μου αν με έκλεψε......απλα κάτι αυτά που έγραψα κάτι ότι ήταν περασμένες τρεις, λέω που ξέρεις μπορεί να πιαστηκα κορόιδο......

 

Σε ενα συγκεκριμένο βενζινάδικο βάζω καύσιμο, εντός Αττικής αλλα φευ Κυριακή είναι παντα κλειστό.

Τι ντεποζικο εχεις και γεμιζει με 60 ευρω; Γιατι εμενα θελει 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...