Προς το περιεχόμενο

Find και Grep


ICheats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! 

 

Έχω ένα πρόβλημα εδώ πέρα... 

Προσπαθώ να κάνω List τα αρχεία που υπάρχουν μέσα σε ένα φάκελο,

ξέρω γω στο Desktop και μετά να κάνω find μέσα από το αποτέλεσμα, 

τα αρχεία που Ξεκινούν με το όνομα Backup.  

 

Μετά θέλω να κάνει επιλογή του πιο πρόσφατα δημιουργημένου από αυτά τα αρχεία! 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος παιδιά? έχω μεγάλο πρόβλημα! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε 

θα μου ήταν πολύ ευχάριστο! 

 

Εγώ είχα δει στο internet ότι γίνεται με find και grep! 

Αλλά αυτό δεν πληρεί τις προϋποθέσεις που θέτω εγώ και επίσης δεν δουλεύει και η find για κάποιο

λόγο με το grep! :(

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η find είναι καλή για αυτές τις δουλειές αλλά το κακό είναι ότι σου εμφανίζει τα αποτελέσματα με τη σειρά που τα βλέπει χωρίς να ταξινομεί. Αν όμως όλα τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν είναι στον ίδιο κατάλογο τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατευθείαν την ls χωρίς find.

env LS_OPTIONS="" ls -adt Backup*
env LS_OPTIONS="" ls -adt Backup*|head -1
Η 1η εκδοχή θα σου επιστρέψει όλα τα αρχεία (και καταλόγους) ταξινομημένα κατά χρονολογία. Η 2η εκδοχή κάνει το ίδιο αλλά κρατάει μόνο την 1η γραμμή δηλαδή το πιο νέο αρχείο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η find είναι καλή για αυτές τις δουλειές αλλά το κακό είναι ότι σου εμφανίζει τα αποτελέσματα με τη σειρά που τα βλέπει χωρίς να ταξινομεί. Αν όμως όλα τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν είναι στον ίδιο κατάλογο τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατευθείαν την ls χωρίς find.

env LS_OPTIONS="" ls -adt Backup*
env LS_OPTIONS="" ls -adt Backup*|head -1
Η 1η εκδοχή θα σου επιστρέψει όλα τα αρχεία (και καταλόγους) ταξινομημένα κατά χρονολογία. Η 2η εκδοχή κάνει το ίδιο αλλά κρατάει μόνο την 1η γραμμή δηλαδή το πιο νέο αρχείο.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! :) 

Δούλεψε τέλεια! και γρήγορα κιόλας! αυτό ήθελα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! :) 

Δούλεψε τέλεια! και γρήγορα κιόλας! αυτό ήθελα!

Απλά έχει το κακό ότι δεν ξεχωρίζει καταλόγους όπως η find οπότε αν έχεις ένα κατάλογο με όνομα Backup3582 θα στον βγάλει και αυτόν ενώ θέλεις μόνο αρχεία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα options γιατί χρειάζονται?

Πολλές (όλες ?) διανομές ενεργοποιούν για ευκολία κάποιες παραμέτρους με μία από αυτές να είναι η -F η οποία εμφανίζει κάποιες πληροφορίες για τον τύπο του αρχείου. Αν για παράδειγμα έχεις ένα αρχείο file, ένα κατάλογο dir, και ένα symlink slink, η ls θα επιστρέψει file, dir/, slink@.

 

Λογικά ο OP έχει μόνο απλά αρχεία από τα οποία θέλει να βρει το νεώτερο backup οπότε είναι πλεονασμός έτσι που το έγραψα και αρκεί και το απλό ls απλά είπα να το βάλω έτσι για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές (όλες ?) διανομές ενεργοποιούν για ευκολία κάποιες παραμέτρους με μία από αυτές να είναι η -F η οποία εμφανίζει κάποιες πληροφορίες για τον τύπο του αρχείου. Αν για παράδειγμα έχεις ένα αρχείο file, ένα κατάλογο dir, και ένα symlink slink, η ls θα επιστρέψει file, dir/, slink@.

 

Λογικά ο OP έχει μόνο απλά αρχεία από τα οποία θέλει να βρει το νεώτερο backup οπότε είναι πλεονασμός έτσι που το έγραψα και αρκεί και το απλό ls απλά είπα να το βάλω έτσι για σιγουριά.

 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν πειράζει που μπορεί να πάρει και φάκελο, μπορώ αυτό να το ελέγξω! Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...