Προς το περιεχόμενο

Αναγκες και προγραμματα


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε, αμα εισαι αρχανθρωπος του λινουξ καλυτερα να γυρισεις στη σπηλια σου, γιατι οι καιροι εχουν αλλαξει. Με τα λεφτα του Shuttleworth ειδαμε θεου προσωπο, γιατι πριν ο χωρος των developers ηταν η αρενα οπου συναγωνιζονταν στον αυνανισμο.

 

Και μαλλον δεν καταλαβες κατι, σε περιπτωση που εισαι developper. Δεν κανεις εσυ κουμαντο στο χωρο για να λες ποιος θα μεινει και ποιος θα φυγει. Κουμαντο κανει οποιος βαλει τα λεφτα. Κι αν θελεις να εχεις δουλεια, θα κανεις οτι σου πει και θα πεις κι ενα τραγουδι. Αλλο αν μετα στον ελευθερο χρονο σου βγαινεις σε ενα site και πουλας φιλοσοφιες.

παρτο αλλιώς γιατί θα βρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

 

Δηλαδή για να καταλάβω τι λες.

 

Έχεις παρακολουθήσει τη διαδικασία επιλογής προγραμμάτων στις mailing lists κάποιων διανομών και, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, η διαδικασία περιλαμβάνει μια απλή συζήτηση μεταξύ των devs και όσων χρηστών ενδιαφέρονται.

 

Επίσης υποστηρίζεις/εικάζεις ότι η υπάρχουσα επιλογή προγραμμάτων δεν καλύπτει τις πραγματικές ανάγκες των χρηστών και θα ήθελες να βελτιωθεί αυτή η διαδικασία

 

Ναι, η επιλογη γινεται προχειρα, κατα την αποψη μου. Πρεπει να εξερευνηθουν οι αναγκες, ωστε να προτεινεις κατι πιο ολοκληρωμενο κυριως στον αρχαριο. Αν θελεις να εξαπλωθει το λινουξ πρεπει να προσεξεις τον αρχαριο, γιατι συχνα πεφτει στα χερια των αρχανθρωπων του λινουξ και τρομοκρατειται. Αν μολις με τα βιας εγκατεστησε μια διανομη βγει να ρωτησει «παιδες υπαρχει κανενα προγραμματακι για αυτη τη δουλεια που εκανα στο windows?» και ο αρχανθρωπος του απαντησει  sudo apt-get install program, τον χασαμε τον ανθρωπακο. Αλλος αρχαιος παλι μπορει να πει στο νιουμπη «βαλε αυτη τη διανομη για να μαθεις» και να τον στειλει σε καμμια δυσκολη να τραβαει τα μαλλια του, λες και για να κανουμε τις καθημερινες δουλειες μας με λινουξ πρεπει και να το σπουδασουμε. Πρεπει να προτεινουμε κατι οσο γινεται ολοκληρωμενο και πανευκολο σε επιπεδο κατανοησης γιαγιας, ωστε να μπορεσει να απαλλαγει απο τη μαστιγα των integristes του χωρου που κρατανε το λινουξ στο σκοταδι. Εκτος απο την ordissimo που εκδιδεται στη Γαλλια και ειναι proprietary, καμμια διανομη δεν το εχει καταφερει.

 

 

Τέλος, θέλεις να ανοίξεις μια συζήτηση στο insomnia με σκοπό να βελτιωθεί συνολικά η επιλογή προγραμμάτων στις διανομές Linux.

 

Αφήνοντας στην άκρη το αν είναι εύκολη ή δύσκολη αυτή η διαδικασία,* είσαι βέβαιος ότι εδώ είναι ο κατάλληλος τόπος για να γίνει αυτή η συζήτηση; Ακόμη και αν βγει κάποιο συμπέρασμα, ποιοι είμαστε εμείς που θα το προωθήσουμε προς τα έξω; Γιατί να μας ακούσουν;

 

 

Δεν ειμαι σιγουρος πια αν ειναι ο καταλληλος χωρος. Μερικοι δεν μπορουν να σταθουν στο θεμα του νηματος και παρασυρουν κι εμενα γιατι ειμαι υποχρεωμενος να απαντησω. Για αυτο δεν θα το συνεχισω. Οσο για το θεμα προωθησης αυτο ειχα σκοπο να το κανω ο ιδιος. Αλλοι θα σε ακουσουν κι αλλοι οχι, ετσι ειναι αυτα τα πραγματα.

 

 Δε διαφωνώ όσον αφορά με τη χρησιμότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος, αλλά νομίζω ότι το γεγονός ότι οι πλέον αρμόδιοι, που δεν είναι άλλοι από τους devs των διανομών, επιλέγουν να κάνουν μια απλή συζήτηση, υποδηλώνει τη δυσκολία του εγχειρήματος.

Δεν ειναι οι devs οι πλεον αρμοδιοι. Ειναι εξαιρετικοι στη δουλεια τους, στην πραγματοποιηση εφαρμογων, αλλα μεχρι εκει.

Η στρατηγικη δεν ειναι ο τομεας τους. Εμενα ειναι λογω επαγγελματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες συνέχεια για την εξάπλωση του Linux. Στόχος του linux δεν είναι να κατακτήσει το μεγαλύτερο μερίδιο. Αυτός είναι όμως ένας από τους στόχους των δύο μεγάλων όπως τους λες. Στόχος του είναι να γίνει ένα πολύ καλό λειτουργικό που να εξυπηρετεί τον χρήστη.

 

Αν εσύ βρίσκεις πιο εύκολο: Άνοιξε τον explorer και πληκτρολόγησε το τάδε search και μετά πήγαινε στο download και μετά κάνε κλικ στο exe που είναι στο downloads και μετά κάνε next next next και μετά είσαι έτοιμος, από το ανοιξε τερματικό και μετά sudo apt-get install whatever, τότε μάλλον διαφωνούμε στο θέμα της ευχρηστίας. Δεν με νοιάζει να χρησιμοποιώ για όλα την κονσόλα αλλά όπως και να το κάνουμε και είναι δύναμη αλλά και μερικές φορές πιο εύχρηστη. Δεν τον χάνεις τον χρήστη. Εξάλλου το linux έχει σαν στοιχείο του να σε κάνει να μαθαίνεις τον υπολογιστή σου, το λειτουργικό σου. Από αυτό μόνο κερδισμένος θα βγεις. 

 

Όσο για την μαμά και την κόρη, η μαμά είναι χρόνια στο κουρμπέτι και το ότι πολλοί που χρησιμοποιούν την κόρη πηγαίνουν προς την μάνα μάλλον δεν συνάδει με τους ισχυρισμούς σου. Μια βόλτα από τα διάφορα fora θα σε πείσει για την αναζήτηση ενναλακτικών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος πια αν ειναι ο καταλληλος χωρος. Μερικοι δεν μπορουν να σταθουν στο θεμα του νηματος και παρασυρουν κι εμενα γιατι ειμαι υποχρεωμενος να απαντησω. Για αυτο δεν θα το συνεχισω. Οσο για το θεμα προωθησης αυτο ειχα σκοπο να το κανω ο ιδιος. Αλλοι θα σε ακουσουν κι αλλοι οχι, ετσι ειναι αυτα τα πραγματα.

 

Επειδή αισθάνομαι υπαίτιος του παραπάνω.

 

1. Μέχρι και τώρα δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις. Θα φτιάξεις,προτείνεις μια άλλη διανομή, με 1000 ενσωματωμένα προγράμματα για να καλύψεις όλες τις ανάγκες ?Δηλ θα κατεβάζω μια διανομή που θα περιλαμβάνει τη Βίβλο και το Κοράνι και όποιο θέλω θα χρησιμοποιώ ? και ζητάς γνώμες για το ποια θα μπουν?

 

Η επιλογή γίνεται πρόχειρα, κατά την άποψη σου που??? στο Gnome η Kde η Lxde σε ολα τα γραφεία???

Βοήθησε την σκέψη μου με παραδείγματα, και πρότεινε κάποια για να καταλάβω γιατί αυτά που έγραψες αρχικά μου φάνηκαν αστείο .

 

2. Δες αυτό 

και ζήτα μια συγνώμη όχι από μένα αλλά από αυτούς που αποκάλεσες ειρωνικά "φιλόσοφους" και αυνάνες

 

3. Άνοιξε ένα νέο νήμα και να είσαι πιο σαφής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά θα συμφωνήσω  οτι είναι λίγο φόβος στην αρχή η κονσόλα και θελει να αφιερώσεις χρόνο άλλα απαξ κ καταλάβεις τι γίνεται η κονσόλα είναι απίστευτα λειτουργική. Εντάξει όπως κ να το κάνουμε το λίνουξ δεν είναι για όλους ακόμα(απευθύνεται πιο πολύ σε πληροφορικάριους)αλλά  ίσως η canonical τα καταφέρει στο τέλος, πάντως βρίσκω τα system-config-{services,firewall,...} της redhat εξαιρετικά gui για αρχαρίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το ανοιξε τερματικό και μετά sudo apt-get install whatever

Να πας στην σπηλια σου εσυ. Ακους εκει sudo apt-get install, που πρωτοακουστηκε τετοιο πραμα...

 

Εδω θελουμε ανοιχτα windows, οχι GNU/Linux.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας στην σπηλια σου εσυ. Ακους εκει sudo apt-get install, που πρωτοακουστηκε τετοιο πραμα...

 

Εδω θελουμε ανοιχτα windows, οχι GNU/Linux.

Να τα θυμασαι αυτα που γραφεις σε λιγα χρονια. Γιατι αυτα που γελας θα γινουν. Το λινουξ θα ειναι ενα ανοιχτο windows και με command line θα ασχολουνται μονο οι ειδικοι και τιποτα γραφικοι τυποι. Βεβαια στην Ελλαδα μπορει να παρει δεκαετιες, ενω εγω που μενω εξω θα το δω πιο γρηγορα. Τι γρηγορα δηλαδη, αυριο θα ελεγα. Στην Γαλλια που μενω οι κρατικες υπηρεσιες και τα εκπ. ιδρυματα εχουν λινουξ. Για επιχειρησεις δεν ξερω ποιο ειναι το ποσοστο, αλλα για να εχει καπου 60 εταιρειες που πουλανε λινουξιακες υπηρεσιες (χωρις να υπολογισω τους affiliates που εχουν σε καθε πολη) θα πρεπει να ειναι μεγαλο. Τωρα για τους ιδιωτες παλι ειναι δυσκολο να πεις, αλλα για να πουλαει η dell προεγκατεστημμενο λινουξ και να κανει τζιρους εκατομμυριων η ordissimo παλι με προεγκατεστημμανεο μαλλον ηγγικεν η ωρα. Οποτε αυτα που γραφετε εδω, με ολο το συμπαθειο, φανταζουν απο εξω τελειως οπισθοδρομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπε ο linus δεν είναι αρμόδιος αλλά ένας τιποτένιος που θα του λέει ο μέγας lxde τι να κάνει και θα βγάλει και το σκασμό

σηκώνει την σημαία όλα στο βωμό του χρήματος συνέχεια

και εσένα σε πείραξε το ανοιχτό windows :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τωρα, αυτο το πιστευεις?

Ναι, προς τα εκει παν τα πραγματα. Για αυτο θα μπω και επαγγελματικα στο χωρο. Ξεκιναω προσεχως εκπαιδευση συναρμολογητη και αναβαθμιστη κομπιουτερικου υλικου και συνεχεια παω για τα διπλώματα LPIC. Ο χωρος ειναι κορεσμενος απο επαγγελματιες για υποστηριξη εδω, οποτε στρεφομαι προς το προεγκαταστημενο. Θα αρχισω λοιπον με αναβαθμισμενο υλικο λογω κρισης, κι αν πιασει μπορει και με καινουργιο. Εχω ηδη βρει τρεις εταιρειες κατασκευης στην Ασια. Εδω στο φορουμ ειμαι μπας και καταλαβω τι γινεται στην Ελλαδα, γιατι τη σκεφτηκα ως πιθανη αγορα, εφοσον στη Γαλλια θα εχω μαλλον πολυ ανταγωνισμο, αλλα εχω το αισθημα οτι δεν ειναι ακομα ωριμα τα πραγματα.

 

Σχεδιαζω να πουλαω αναβαθμισμενο φορητο υπολογιστη με custom ubuntu απο απο 80 εως 100 Ε.

 

είπε ο linus δεν είναι αρμόδιος αλλά ένας τιποτένιος που θα του λέει ο μέγας lxde τι να κάνει και θα βγάλει και το σκασμό

σηκώνει την σημαία όλα στο βωμό του χρήματος συνέχεια

και εσένα σε πείραξε το ανοιχτό windows :P

Μη λες ο,τι ναναι. Δεν ειπα τιποτα για τον Linus, αλλα για πολλους αυνανιζομενους προγραμματιστες του παρελθοντος και πολλα καταλοιπα αρχανθρωπων που παρεμειναν ακομα και σημερα. Αυτα για το βωμο του χρηματος δεν τα καταλαβαινω. Αν σου αρεσει το λινουξ τι το καλυτερο να κερδιζεις χρηματα με αυτο που αγαπας. Κι αν εισαι αυτος που βαζει το χρημα, σιγουρα ο προγραμματιστης που θα προσλαβεις ειναι υποχρεωμενος να τηρησει τα σχεδια της εταιρειας.

 

Που ακριβως ειναι το προβλημα με το να αντικαταστησει το λινουξ μια μερα το windows? Αν εσυ το εκανες θρησκεια σου ειναι και προβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα μέσο χρήστη όπως είμαι πάντως μια χαρά βρήκα όλα αυτά τα χρόνια όποιο πρόγραμμα χρειάστηκα και ποτέ δεν μου λείψανε τα windows εκτός από τα games που πιστεύω με το steam τώρα να αλλάξει κάπως η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα μέσο χρήστη όπως είμαι πάντως μια χαρά βρήκα όλα αυτά τα χρόνια όποιο πρόγραμμα χρειάστηκα και ποτέ δεν μου λείψανε τα windows εκτός από τα games που πιστεύω με το steam τώρα να αλλάξει κάπως η κατάσταση.

Τα games ειναι οντως μια αναγκη που δεν την ειχα παρει στα σοβαρα, γιατι δεν πολυπαιζω περα απο ενα σκακι (glchess), αλλα οντως μπορει να φρεναρει εναν νεο χρηστη στο να επιλεξει λινουξ για κυριο λειτουργικο.

 

Αν η iso επεκταθει περισσοτερο πχ μεχρι 1,5 GB (δεν ξερω κατα ποσον ειναι ρεαλιστικο, αλλα ειδα και τετοιες διανομες) μπορουν να προστεθουν και μερικες εκπαιδευτικες εφαρμογες πχ gcompris κλπ γιατι ενας νεος χρηστης με παιδια μπορει να νομιζει οτι το λινουξ δεν εχει τετοιες εφαρμογες και να δισταζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται να έχεις προγράμματα για όλους

 

δεν θα έπρεπε να υπάρχει τίποτα προεγκατεστημένο, στην καλύτερη αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να υπάρχει μια λίστα με προτεινόμενα προγράμματα ανάλογα τη χρήση για να τα βάλεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου, πράγμα που κάνει σε ένα βαθμό το κάθε frontend του package manager

 

σου είπαν και πριν οτι ούτε τα windows έχουν τίποτα προεγκατεστημένο και ακόμα και αυτά που έχουν κάποια πράγματα, έχουν περάσει στο μυαλό του κάθε χρήστη σαν bloatware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η iso επεκταθει περισσοτερο πχ μεχρι 1,5 GB (δεν ξερω κατα ποσον ειναι ρεαλιστικο, αλλα ειδα και τετοιες διανομες) μπορουν να προστεθουν και μερικες εκπαιδευτικες εφαρμογες πχ gcompris κλπ γιατι ενας νεος χρηστης με παιδια μπορει να νομιζει οτι το λινουξ δεν εχει τετοιες εφαρμογες και να δισταζει.

 

Πρόταση - Συμβουλή απο έναν αρχάνθρωπο:

Αφήνεις μέσα 10 προ εγκατεστημένα προγράμματα και φτιάχνεις μια repository με 10-20-30 πακέτα όσα εσύ κρίνεις ότι θα μπορούν να συντηρήσουν οι προγραμματιστές σου που το κάθε ένα θα περιλαμβάνει ομαδοποιημένα όσα προγράμματα κρίνεις εσύ αρκετά.

 

edit

Δέν πρόσεξα οτι ήδη προτάθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 στην καλύτερη αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να υπάρχει μια λίστα με προτεινόμενα προγράμματα ανάλογα τη χρήση για να τα βάλεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου, πράγμα που κάνει σε ένα βαθμό το κάθε frontend του package manager

Πολυ καλη ιδεα, ευχαριστω, αλλα θα ελεγα με μια προσαρμογη ενος frontend ωστε να καλυπτει μεν οσο γινεται περισσοτερες γενικες αναγκες, αλλα χωρις να χανεται ο αρχαριος σε πληθωρα προγραμματων.. Κι αυτο κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης και με σαφεις εξηγησεις. Τσεκαροντας απλα κουτακια με τις επιλογες του, μετα την εγκατασταση θα ειναι ετοιμος για την καθημερινη του εργασια. Το εκανε παλια το mandrake ή κανω λαθος; Ξερει κανεις αν το κανει καμμια διανομη σημερα;

 

σου είπαν και πριν οτι ούτε τα windows έχουν τίποτα προεγκατεστημένο και ακόμα και αυτά που έχουν κάποια πράγματα, έχουν περάσει στο μυαλό του κάθε χρήστη σαν bloatware

 

Και γω το ειπα και πριν σε παραπανω ποστ οτι το προεγκατεστημενο στην υποθεση windows ειναι το ιδιο το windows. Το ατου με το οποιο κερδιζει κοσμο. Εμεις τι ατου εχουμε για να κερδισουμε κοσμο; Πρεπει να βελτιωσουμε ολα τα αλλα για να επιτυχουμε ανταγωνιστικα πλεονεκτηματα. Μιλαω απο τη σκοπια οσων ενδιαφερονται για την ευρεια εξαπλωση του λινουξ.

 

Πρόταση - Συμβουλή απο έναν αρχάνθρωπο:

Αφήνεις μέσα 10 προ εγκατεστημένα προγράμματα και φτιάχνεις μια repository με 10-20-30 πακέτα όσα εσύ κρίνεις ότι θα μπορούν να συντηρήσουν οι προγραμματιστές σου που το κάθε ένα θα περιλαμβάνει ομαδοποιημένα όσα προγράμματα κρίνεις εσύ αρκετά.

 

edit

Δέν πρόσεξα οτι ήδη προτάθηκε

 

Πολυ καλη ιδεα, παραλλαγη θα ελεγα.

 

Δεν μπορει να εισαι αρχανθρωπος, εφοσον κανεις προταση για να παμε μπροστα. Θα επρεπε να με πετυχαινες την εποχη προ ubuntu οπου βγαιναν νιουμπηδες και ζηταγαν βοηθεια και προτεινα λυσεις με gui. Ετρωγα κραξιμο απο τους αρχανθρωπους των σπηλαιων που το θεωρουσαν ως ιεροσυλια, γιατι με τις αντιληψεις της εποχης το λινουξ ηταν κατι το ιερο και καθε καινουργιος επρεπε να περασει απο μια διαδικασια εκμαθησης (λες και ειμαστε σε σεκτα) κι επειδη με τα gui δεν μαθαινεις ηταν καταδικασμενα στο πυρ το εξωτερο. Απο ενα site μαλιστα ειχα φαει μπαν μετα την εναντιωση μου στους παλιους που τους ειπα να πανε στις σπηλιες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...