Προς το περιεχόμενο

Port Forwarding - Hol Alu Wlan


mpasketpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα forumites!

 

Αρχισα να παιζω τον τελευταιο καιρο ενα παιχνιδι

Warframe-παιχνιδαρα σε open beta

και μου ζηταει να δω αν μπλοκαρει το Firewall  τα ports 3960-3962. Εκλεισα το firewall τα ιδια. Ετσι υπεθεσα πως ειναι "κλειστες" και οντως ειναι. Το ρουτερ μου ειναι το hol alu wlan,πηρα τηλ την hol μου εστειλαν το ιδιο shitty-guide που εχουν και στην ιστοσελλιδα τους, τιποτα παλι. Σας παραθετω το email με τις οδηγιες στο spoiler 

 

 

 Θα σας εμφανίσει την παρακάτω εικόνα.

Θα πατήσετε το κουμπί NAT που βρίσκετε στην αριστερή στήλη και στην επόμενη εικόνα την επιλογή που λέει Virtual Servers, όπως φαίνεται παρακάτω.


GetInline.aspx?messageid=1b3d82a8-f925-1

 

 

 

 

 

GetInline.aspx?messageid=1b3d82a8-f925-1

 

 

Στην συνέχεια πατάμε την επιλογή Add, οπότε εμφανίζεται ο επόμενος πίνακας.

 

GetInline.aspx?messageid=1b3d82a8-f925-1

 

 

Στην εικόνα αυτή θα πρέπει να συμπληρώστε τα επόμενα πεδία, ανάλογα με τις απαιτήσεις του προγράμματος που χρησιμοποιείτε ή την πόρτα που θέλετε να ανοίξετε στο router.

·                     Στο πεδίο Application Name, επιλέγετε Custom application, αν η εφαρμογή για την οποία επιθυμείτε να γίνει port forwarding δεν υπάρχει μέσα στις προεπιλεγμένες εφαρμογές του πεδίου Select an application, και πληκτρολογείτε οποιοδήποτε διακριτικό όνομα θέλετε να δηλώσετε στην καταχώρηση της εγγραφής του Port-forward.

·                     Στα πεδία External Port Start και External Port End εισάγουμε το port που θα γίνει forward.

·                     Στο πεδίο Protocol επιλέξτε το πρωτόκολλο επικοινωνίας για το συγκεκριμένο port forwarding σύμφωνα με τις οδηγίες της εφαρμογής που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. (Για Torrents και χρήση P2P  επιλέξτε το TCP)

·                     Στο πεδίο Internal Port Start και Internal Port End εισάγεται το συγκεκριμένο port που επιθυμείτε να γίνει forwarding (την «πόρτα» δηλαδή που θέλουμε να φαίνετε από το διαδίκτυο). Μπορείτε να εισάγετε όποιο port επιθυμείτε από το εύρος 0-65535 ανάλογα με το είδος και τις απαιτήσεις σας.

·                     Μετά τις καταχωρήσεις σας πατήστε το κουμπί Save/Applστο κάτω μέρος της σελίδας

GetInline.aspx?messageid=1b3d82a8-f925-1

 

·                     Βεβαιωθείτε πως μετά την καταχώρηση της εγγραφής, τα στοιχεία που εισάγατε βρίσκονται στο πίνακα που υπάρχει στο κάτω μέρος της εικόνας.

 

 

 

Τα εκανα ποσες φορες,δεν ανοιγουν! Μηπως κανω κατι λαθος ; Δειτε τι εχω κανει (εκανα και 3 διαφορετικα για σιγουρια,τιποτα παλι!) 

Τις προαλλες τα ειχα κανει και σε 1 slot τιποτα. Εχω στειλει e-mail και στο support του παιχνιδιου και δεν βγαλαμε ακρη με τα παιδια. Σας παρακαλω βοηθηστε οποιος μπορεσει :)

post-202456-0-31990300-1375195888_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές το κουτάκι που βγαίνουν τα καλώδια που πάνε στον υπολογιστή και στο τηλέφωνο τί γράφει επάνω ή αποκάτω μάλλον θα έχει και κάποιο αυτοκόλητο.Το Hol Alu Wlan λογικά είναι η ονομασία του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά η cellpipe ή netfaster θα έχει, κάνε αυτό που σου είπε ο Captain nemo ψάξτε το routeraki σου να δεις τι μαρκα ειναι ή κοιτα το κουτι που στο ειχαν στειλει αν το εχεις ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CellPipe7130 RG 5ae.M2013



λογικά η cellpipe ή netfaster θα έχει, κάνε αυτό που σου είπε ο Captain nemo ψάξτε το routeraki σου να δεις τι μαρκα ειναι ή κοιτα το κουτι που στο ειχαν στειλει αν το εχεις ακομα

Done! ;) Btw γιατι δεν βρισκω τιποτα στο internet για αυτο το router? Τοσο για τον.... ειναι; Μπορω να ζητησω ενα αλλο τζαμπα;



Ενας mod να το βαλει στη σωστη section,συγνωμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ με λίγο διάβασμα θα βρείς ακριβώς τί να κάνεις εγώ αυτό είχα συμβουλευτεί για το δικό μου μόντεμ για διάφορα προγράμματα.

 

 

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Alcatel-Lucent/Cellpipe7130/Warframe.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο Σούπερ Γκούφη να μπορεί να βοηθήσει ή κατά κόσμον @poulinos ή κάποιο παιδί που να έχει το ίδιο μόντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που το ανοιξες σιγουρα δεν θα το εβλεπα.

για να δουμε αν δουλευει ενα port forward πρεπει να εχουμε ανοιχτο το προγραμμα που χρησιμοποιει τα ports που θες.η μια λυση ειναι ανοιγεις πχ το 4444 που ειναι ΠΧ ενα απο τα ports που θελει το παιχνιδι.το κανεις port forward και μετα πας στο www.canyouseeme.org και βαζες την θυρα που θες να τσεκαρεις πχ 4444.αν το κανεις ετσι θα σου βγαλει οτι δεν ειναι ανοιχτη και λογικο αφου η πορτα δενχρησιμοποιειται.εκει ανοιξε το mtorrent πηγαινε στα preferences κτλ και βαλε το 4444 σαν Port για το Mtorrent.κλειστο το Mtorrent ξανανοιξε το και μετα τρεξε το τεστ στο www.canyouseeme.org . αν τα εχεις κανει ολα σωστα θα πρεπει να σου βγαλει οτι ειναι Open.

αυτο ειναι η α λυση.

η β.λυση ειναι να κανεις dmz.ανοιγει ολα τα ports για μια συγκεκριμενη Ip.

επισης στατικ στο Pc.οταν γραφεις Ipconfig αν το Pc σου εχει την 192.168.1.33 τοτε εσυ σε αυτην θα κανεις Port forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκει που το ανοιξες σιγουρα δεν θα το εβλεπα.

για να δουμε αν δουλευει ενα port forward πρεπει να εχουμε ανοιχτο το προγραμμα που χρησιμοποιει τα ports που θες.η μια λυση ειναι ανοιγεις πχ το 4444 που ειναι ΠΧ ενα απο τα ports που θελει το παιχνιδι.το κανεις port forward και μετα πας στο www.canyouseeme.org και βαζες την θυρα που θες να τσεκαρεις πχ 4444.αν το κανεις ετσι θα σου βγαλει οτι δεν ειναι ανοιχτη και λογικο αφου η πορτα δενχρησιμοποιειται.εκει ανοιξε το mtorrent πηγαινε στα preferences κτλ και βαλε το 4444 σαν Port για το Mtorrent.κλειστο το Mtorrent ξανανοιξε το και μετα τρεξε το τεστ στο www.canyouseeme.org . αν τα εχεις κανει ολα σωστα θα πρεπει να σου βγαλει οτι ειναι Open.

αυτο ειναι η α λυση.

η β.λυση ειναι να κανεις dmz.ανοιγει ολα τα ports για μια συγκεκριμενη Ip.

επισης στατικ στο Pc.οταν γραφεις Ipconfig αν το Pc σου εχει την 192.168.1.33 τοτε εσυ σε αυτην θα κανεις Port forward.

Θα κανω dmz δεν με ενδιαφερει ετσι και αλλιως αλλα νομιζα πως ειναι για συκγκεριμενα router? Εγω σε αυτο που εχω πως κανω γιατι εψαξα και δεν βρηκα.. Οσο για τα αλλα το ειχα βρει το canyouseeme.org και εγω,ports 80, (βασικη) 3960-3962 που θελουμε μου βγαζει και στις 3 (Και αφου μου ειπες να κανω αυτο το πραμα στο μTorrent 

Error: I could not see your service on 5.54.*.**6 on port (3960)

Reason: Connection timed out

 

 

Επισης κατι που παρατηρησα. Εγω port forward εκανα στην IP 192.168.2.1 (Default Gateway στο cmd) Και το canyouseeme.org ελεγε την κανονικη μου IP.

5.54.*.**6

Κανω κατι λαθος μηπως; Αλλα δεν με ενδιαφερει, αν γινεται να κανω dmz.Απλα πες μου πως..

Εψαξα για το dmz για το μοντεμ μου και δεν με οδηγησε καπου,βρηκα κατι στο adsl.gr αλλα προσπαθησα αλλα ειχε για αλλο ρουτερ οδηγιες και δεν μπορεσα.. Αν ξερει κανεις ευλογημενος..

Επεξ/σία από mpasketpro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...