Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
ICheats

Kubuntu 12.10 σε Kubuntu 13.04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά.

Αναρωτιόμουν αν κάνοντας upgrade στην καινούργια έκδοση το Kubuntu θα

βαρύνει περισσότερο το σύστημα..

Είχα διαβάσει πως είχε αρκετά improvements αυτή η έκδοση αλλά 

επειδή έχω και παλιό pc που τώρα πια δεν σηκώνει και πολλά σκεφτόμουν μήπως έχω 

πρόβλημα! 

Εσείς τι πιστεύετε? 

Edit: Πρόσφατα μάλιστα βάζοντας σε kubuntu μηχάνημα με nvidia drivers, (όχι της ιστοσελίδας της nvidia),

τελευταίο kernel (3.10.x, τότε) μόλις έκανα Login μου κράσαραν οι drivers! 

μετά δεν ήθελαν να μπουν με καμία δύναμη... 

Στο τέλος έγινε κομμάτια και το kde... :( Και να και το format.

Επεξ/σία από ICheats

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα backup το σύστημα όπως το έχεις ή με το clonezilla ή με οπιοδήποτε bootable cloning πρόγραμμα.

Θα μπορείς να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις και θα έχει το κεφάλι σου ίσηχο,αν δεν έχεις αρκετό χώρο βέβαια....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κάνε ένα backup το σύστημα όπως το έχεις ή με το clonezilla ή με οπιοδήποτε bootable cloning πρόγραμμα.

Θα μπορείς να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις και θα έχει το κεφάλι σου ίσηχο,αν δεν έχεις αρκετό χώρο βέβαια....

Όντως είναι μια καλή λυση αυτό! 

Έχω κάνει ένα υποτυπώδες backup, και το ξεκινάω να δούμε! Έτσι κι αλλιώς πάνω από 30 λεπτά το kubuntu 12.10 δεν κάνει! 

Ευχαριστώ! :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε μένα δεν το βάρυνε αλλά έγινε αρκεα ποιο ελαφρύ. Ιδίως η τελευταία έκδοση του kde αντιμετωπιζει ακρετά θέματα με memory leak με αποτέλεσμα η διανομή να έιναι αρκεα ποιο ελαρια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

KDE σε παλιο υπολογιστη δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Τα upgrades εμενα παντα μου βαρυναν το συστημα και τα σταματησα εντελως. Στη θεση σου και με παλιο υπολογιστη δεν θα εβαζα KDE και δεν θα εκανα upgrade. Μπορει να μη συνεβαινε και τιποτα, αλλα θα με ετρωγε η εννοια αν παρουσιαζονταν μικρες αρρυθμιες. Θα αναρρωτιομουν αν ειναι καποιο συγκεκριμμενο προβλημα, αν βαραινει πολυ το KDE ή αν προερχεται απο το upgrade.

XFCE ή LXDE γραφειο, μια φορα το χρονο fresh install ή γιατι οχι μονο LTS και κοιμασαι ησυχος, ενω παρατεινεται και η ζωη του υπολογιστη με τα ελαφρα γραφεια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

η τελευταία έκδοση του kde αντιμετωπιζει ακρετά θέματα με memory leak με αποτέλεσμα η διανομή να έιναι αρκεα ποιο ελαρια.

Κάτι άλλο θες να πεις νομίζω ή απλά νυστάζω πολύ και δεν βγάζω νόημα.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

θέλει να πει οτι αντιμετωπίστηκαν τα leaks

το έχω παρατηρήσει κι εγώ

KDE σε παλιο υπολογιστη δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Τα upgrades εμενα παντα μου βαρυναν το συστημα και τα σταματησα εντελως. Στη θεση σου και με παλιο υπολογιστη δεν θα εβαζα KDE και δεν θα εκανα upgrade. Μπορει να μη συνεβαινε και τιποτα, αλλα θα με ετρωγε η εννοια αν παρουσιαζονταν μικρες αρρυθμιες. Θα αναρρωτιομουν αν ειναι καποιο συγκεκριμμενο προβλημα, αν βαραινει πολυ το KDE ή αν προερχεται απο το upgrade.

XFCE ή LXDE γραφειο, μια φορα το χρονο fresh install ή γιατι οχι μονο LTS και κοιμασαι ησυχος, ενω παρατεινεται και η ζωη του υπολογιστη με τα ελαφρα γραφεια.

το kde όντως δεν προτείνεται σε αρκετά παλιό hardware

για fresh install κάθε χρόνο και τα upgrades που βαραίνουν το σύστημα δεν τα σχολιάζω, η μαγεία της canonical

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

War άστα αυτά γιατί αν δεν ήταν η canonical δεν θα ήξερες ότι υπάρχει linux.  :-(

Τάδε έφη lxde: Ευτυχως που μπηκε και η ubuntu για το χρημα κι εκανε το λινουξ πιο φιλικο. Οσο κι αν τη κρινω καποιες φορες, χαρη σε αυτη δουλευω πιο ανετα σημερα, γιατι αν περιμενα απο τους «φιλοσοφους»...

• Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Offtopic

Η αλήθεια είναι αυτή... Είναι σαν την γκόμενα που σε βάζει στα κόλπα... :P

Αν και αν δεν ήταν η canonical θα ταν κάποια άλλη...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εμένα την λέγανε Mandrake αν και λίγα καταλάβαινα τότε γενικά από υπολογιστές(γυμνάσιο). Ίσα ίσα που κατάφερα να την εγκαταστήσω και μετά από τρεις μέρες κατάφερα να έχω και ήχο. Και ήταν η πιο φιλική διανομή τότε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

για fresh install κάθε χρόνο και τα upgrades που βαραίνουν το σύστημα δεν τα σχολιάζω, η μαγεία της canonical

Εγραψα και για LTS (long time support), που ειναι και η δικη μου επιλογη. Ομως ο φιλος μας μπορει να ειναι enthousiast και να θελει να γνωριζει τις νεες versions. Επειδη λοιπον εχω κακη εμπειρια απο upgrades για αυτο μιλησα για fresh install.

Τωρα μην κατηγορεις και τοσο την ubuntu. Εγω ειμαι προ-ubuntικος και θυμαμαι το δραμα εκεινων των εποχων. Εσκαγα απο τα νευρα μου, γιατι ειχα βαρεθει να μαστορευω ολη μερα, να τρεχω στα fora για συμβουλες και να διαβαζω manuals για να βγαλω ακρη και πολλες φορες δεν εβγαζα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θυμάμαι το Suse 8.3 το οποίο παιδευόμουν καμιά βδομάδα γιατί δεν μπορούσα να κάνω τα partition. Έπαιζε κάτι με τους κυλίνδρους(?) του δίσκου....Νομίζω μετά από πολύ παλούκι κάτι έκανα στην τύχη....Δεν σκάμπαζα και πολλά τότες(όχι ότι σκαμπάζω τώρα! :P)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε μένα δεν το βάρυνε αλλά έγινε αρκεα ποιο ελαφρύ. Ιδίως η τελευταία έκδοση του kde αντιμετωπιζει ακρετά θέματα με memory leak με αποτέλεσμα η διανομή να έιναι αρκεα ποιο ελαρια.

Λοιπόν, παιδιά, έβαλα την "καινούργια" kubuntu έκδοση! Δεν μπορώ να πω ότι πετάει, αλλά δεν είναι και αργό!

Μπορώ να πω είναι κάτι προς το normal με γρήγορο... Αλλά μέχρι εκεί.  Τελικά δεν βάρυνε, μόνο ένα κόλλημα είχε στην αρχή,,

κάτι το βάραινε φαίνεται και μετά ούτε γάτα ούτε ζημιά! kernel: 3.8.0.27-generic (καλύτερα από τον 3.5.0.x :D )!! Και

παίζουν και οι drivers της nvidia. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.